Zastosowanie mobilnych agregatów prądotwórczych - na jakie potrzeby odpowiadają?
Mobilne agregaty prądotwórcze to urządzenia zapewniające ciągły dostęp do energii elektrycznej w sytuacjach awaryjnych oraz miejscach bez stałego dostępu do sieci. Służą do zasilania domów, wspierają działalność małych firm i dostarczają energię na place budowy, gwarantując nieprzerwaną pracę i życie w komforcie. Właściwe zrozumienie ich zastosowań, dokonanie wyboru agregatu o odpowiedniej mocy i funkcjach, a także poznanie różnic między modelami jest przydatne, aby wybrać rozwiązanie idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb. W naszej ofercie, poza dużymi agregatami o znacznych mocach, proponujemy Klientom również niewielkie urządzenia mobilne, doskonałe do domów jednorodzinnych, gospodarstw rolnych oraz małych firm.
1. Czym są mobilne agregaty prądotwórcze małej mocy?
2. Jak wybrać odpowiedni agregat przenośny?
3. Do czego można wykorzystać mobilne agregaty prądotwórcze?
4. Szukasz dobrych agregatów prądotwórczych? Skontaktuj się z nami
Czym są mobilne agregaty prądotwórcze małej mocy?
Pod względem mobilności, agregaty prądotwórcze dzieli się na stacjonarne i przenośne, przy czym warto podkreślić, że agregaty stacjonarne nie są na stałe związane z podłożem. Oznacza to, że można zmienić ich lokalizację, jednak transport takiego agregatu wymaga organizacji odpowiedniego przewozu i rozładunku. Inaczej jest w przypadku agregatów przenośnych – wszystkie generatory przenośne Proton wyposażone są w 2 lub 4 duże koła, co pozwala je przesunąć nawet ręcznie. Ze względu na stosunkowo niewielką wagę i gabaryty, nasze generatory można przewieźć zwykłą przyczepką dla samochodu osobowego lub podobnym środkiem transportu. Agregaty mobilne odznaczają się mniejszymi mocami niż ich stacjonarne odpowiedniki, dlatego nie używa się ich do zasilania dużych odbiorców energii elektrycznej. Świetnie za to sprawdzają się w zastosowaniach tymczasowych, a także w domach jednorodzinnych, niewielkich zakładach i warsztatach, biurach czy sklepach.
Sprawdź też ➡️ Agregat prądotwórczy na przyczepie - co warto o nim wiedzieć?
Jak wybrać odpowiedni agregat przenośny?
Choć technicznie agregaty prądotwórcze nie są skomplikowanymi urządzeniami, to jednak odpowiedni dobór generatora do potrzeb może nastręczać pewnych trudności. Chcąc pomóc naszym przyszłym Klientom poszukującym odpowiedniego generatora mobilnego, stworzyliśmy kalkulator agregatu prądotwórczego, którego zadaniem jest wstępny wybór właściwego urządzenia.
Narzędzie to ma dać Klientowi pogląd, jakie parametry agregatu najbardziej odpowiadają jego potrzebom, a także pozwolić zorientować się w cenie urządzenia. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie, zalecamy jednak skonsultować się z naszym specjalistą, który podczas rozmowy może zasugerować także inne rozwiązania, być może bardziej ekonomiczne albo adekwatne do sytuacji Klienta.
Niezależnie jednak od kalkulatora i konsultacji z doradcą, warto poznać kilka najważniejszych parametrów agregatów, a także dowiedzieć się, dlaczego są one tak istotne dla pracy generatorów.
Sprawdź też ➡️ Na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie agregatu?
Wybór między generatorem jednofazowym a trójfazowym
Jedną z pierwszych decyzji co do wyboru agregatu jest jego fazowość. Co to oznacza? Większość współczesnych odbiorników elektrycznych stosowanych w domach czy biurach, to odbiorniki pracujące na napięciu 230 V, a więc jednofazowe. Z kolei w niektórych warsztatach, na budowie, w zakładach produkcyjnych, odbiorniki mogą wymagać trójfazowego napięcia zasilania (czyli 400 V).
W odpowiedzi na zróżnicowane zapotrzebowanie odbiorców, jako producent i dostawca wysokiej jakości generatorów, zapewniamy naszym Klientom zarówno agregaty jednofazowe, jak i trójfazowe. Należy podkreślić, że każdy generator trójfazowy może zasilać zarówno obwody trójfazowe jak i jednofazowe. Skoro więc urządzenie trójfazowe może zasilać w energię zarówno odbiorniki 230 V, jak i 400 V, to czy nie warto zaopatrzyć się po prostu w agregat trójfazowy nie zastanawiając nawet nad drugą opcją? Niekiedy rzeczywiście tak jest, ale nie zawsze. Jeśli zasilane będą wyłącznie odbiorniki 230 V, zakup urządzenia trójfazowego nie ma sensu. Decydując się na klasyczny generator trójfazowy, taki jak np. Proton 12000 400V Diesel, trzeba mieć na uwadze, że na każdej z faz osiągnie się maksymalnie 1/3 mocy nominalnej. Żeby więc dostarczyć odpowiednią ilość energii, trzeba wybrać agregat o większej mocy, czyli droższy. Dzięki naszym agregatom trójfazowym z funkcją Dual, np. Proton 360 (Dual), można osiągnąć co prawda na każdym z wyjść jednofazowych 80% mocy (a więc moc agregatu Dual może być niższa niż klasycznego trójfazowego), jednak i tak ostatecznie jest to rozwiązanie droższe niż zakup agregatu jednofazowego. Agregaty trójfazowe warto wybrać więc wyłącznie jeśli konieczne jest zasilanie odbiorników trójfazowych lub mieszanych (230 i 400 V).
Odpowiednia moc urządzenia
Dobierając agregat prądotwórczy istotna jest moc urządzenia, o czym już wspominaliśmy. Na temat doboru mocy nominalnej agregatu do zapotrzebowania dość szczegółowo pisaliśmy w tekście o najważniejszych parametrach agregatów. Dlatego w tym miejscu ograniczymy się do stwierdzenia, że moc agregatu należy zawsze dobrać z pewnym zapasem w stosunku do sumy mocy wszystkich odbiorów elektrycznych, które zamierzamy zasilać z generatora.
Znaczenie samoczynnego załączania rezerwy (SZR) w systemach agregatów prądotwórczych
Samoczynne załączanie rezerwy (SZR) jest także często określane skrótem ATS (ang. Automatic Transfer Switch) i oznacza system, który pozwala na samoczynne załączenie agregatu w przypadku wykrycia zaniku napięcia w sieci elektroenergetycznej. Podobnie po powrocie zasilania z sieci, ATS wyłącza generator. SZR jest przydatne w zastosowaniach stacjonarnych, np. w domach, biurach, sklepach czy warsztatach. Dzięki systemowi nie trzeba ręcznie załączać agregatu, co może być problematyczne np. w przypadku ludzi starszych, niepełnosprawnych czy pracowników, którzy nie mogą w dowolnym momencie opuścić stanowiska pracy. SZR eliminuje również ryzyko nieprawidłowej obsługi agregatu, która, choć nie jest skomplikowana, bez odpowiedniego przeszkolenia może być problematyczna.
Wszystkie nasze agregaty przenośne mogą być opcjonalnie wyposażone w ATS. System jest alternatywą, ponieważ nie zawsze istnieje potrzeba wyposażenia generatora w SZR – w przypadku zastosowań tymczasowych, jak np. eventy, prace polowe czy inne prace gospodarskie, a także roboty drogowe, SZR jest zbędne.
Sprawdź też ➡️ Jak działa układ SZR w agregacie prądotwórczym?
Automatyczna stabilizacja napięcia
Automatyczna stabilizacja napięcia, czyli AVR (ang. Automatic Voltage Regulation) to system, którego zadaniem jest ochrona urządzeń elektronicznych przed wahaniami napięcia naturalnymi dla procesu produkcji energii z generatorów. Nasze agregaty posiadają elektroniczne regulatory napięcia o niskiej tolerancji odchyleń (2%), co oznacza bardzo dobrą stabilizację napięcia z przebiegiem sinusoidalnym.
Warto podkreślić, że na wahania napięcia narażonych jest coraz więcej urządzeń, ponieważ zdecydowana większość zawiera obecnie elementy elektroniczne. Dlatego wychodzimy z założenia, że AVR nie powinien być dziś opcją, a standardem i oferujemy go w każdym naszym agregacie przenośnym.
Sprawdź też ➡️ Regulator AVR – czym jest? Jak działa?
Do czego można wykorzystać mobilne agregaty prądotwórcze?
Mobilne agregaty prądotwórcze to urządzenia, które znajdują zastosowanie w wielu różnych obszarach życia codziennego oraz w przemyśle. Od domów jednorodzinnych, poprzez biura, sklepy, aż po rolnictwo i place budowy - agregaty te stanowią zasilanie awaryjne w przypadku przerw w dostawach prądu oraz źródło energii tam, gdzie dostęp do sieci elektroenergetycznej jest.
W poniższym tekście szerzej przyjrzymy się, jak różnorodne mogą być zastosowania mobilnych agregatów prądotwórczych.
Agregaty do domów jednorodzinnych
Generatory mobilne to doskonałe rozwiązanie do domów jednorodzinnych. Wszystkie agregaty przenośne Proton są przystosowane do pracy wewnątrz pomieszczeń, dlatego można na stałe umieścić je w garażu, piwnicy, czy innym pomieszczeniu o podobnym charakterze. Nie sprawiają problemów przy obsłudze, a ze względu na stosunkowo małe rozmiary, mieszczą się na niewielkiej przestrzeni.
Dodatkowym atutem naszych agregatów przenośnych, istotnym w odniesieniu do zastosowania w gospodarstwach domowych, jest wspomniany powyżej obligatoryjny AVR (ang. Automatic Voltage Regulation), który zapewnia doskonała ochronę elektroniki.
Sprawdź też: ➡️ Agregaty prądotwórcze do domu
Agregaty na placach budowy
Mobilne agregaty prądotwórcze są niezastąpione również na placach budowy, zwłaszcza w miejscach, gdzie dostęp do sieci elektroenergetycznej jest ograniczony lub niemożliwy. Ich rola w zapewnianiu niezawodnego źródła energii jest kluczowa dla sprawnego prowadzenia prac budowlanych i remontowych.
Przykładowo, na wczesnym etapie budowy, kiedy przyłącza elektryczne są jeszcze niedostępne, agregaty prądotwórcze umożliwiają zasilanie elektronarzędzi takich jak młoty udarowe, piły, czy mieszarki do betonu. Dzięki ich mobilności, agregaty te można łatwo przenieść w różne części placu budowy, dostosowując się do bieżących potrzeb i postępów prac.
Kwestią, którą należy dodatkowo przemyśleć w takim przypadku, jest podjęcie decyzji odnośnie automatycznego załączania i wyłączania urządzenia (SZR).
Na budowie bez przyłącza energetycznego, agregat pracuje w odseparowaniu od sieci i wymaga ręcznego załączania i wyłączania. Dlatego SZR jest w tym przypadku systemem zbędnym. Przyda się jednak, jeśli ten sam agregat będzie w przyszłości pełnił rolę zasilania awaryjnego. Automatyczne załączanie generatora w przypadku przerw w dostawie prądu oraz wyłączanie po przywróceniu zasilania, to znaczne ułatwienie dla użytkowników agregatu.
SZR jest w wielu przypadkach opcją wartą inwestycji, ale nawet jeśli Klient zdecyduje się na zakup generatora bez SZR, a w trakcie użytkowania zmienią się okoliczności i system okaże się przydatny, zawsze istnienie możliwość montażu ATS. Chętnie doposażymy agregat kupiony w przeszłości w naszej firmie.
Sprawdź też: ➡️ Jaki agregat prądotwórczy na budowę?
Generatory do biur, warsztatów i sklepów
Wybierając agregat do biura, warsztatu, niewielkiego zakładu pracy czy małego sklepu i korzystając z wspomnianego kalkulatora agregatu prądotwórczego, niemal zawsze otrzymany rezultat wskaże na generator przenośny, np. taki jak Proton 1 Plus Diesel czy Proton Oasis Plus 360 Diesel (Dual). Podobnie jak w domach jednorodzinnych, również w przypadku niewielkich działalności ukierunkowanych na usługi, zwykle wystarczają agregaty o małych mocach i niedużych gabarytach, które łatwo przemieścić w razie konieczności.
Co do napięcia pracy – tu potrzeby zależą od konkretnego profilu przedsiębiorstwa. W przypadku małych sklepów, punktów gastronomicznych, biur czy drobnych usług (szewc, pogotowie krawieckie itp.) zwykle stosuje się agregaty jednofazowe, jednak już pralnie, a także warsztaty oraz zakłady wyposażone w specjalistyczne maszyny mogą wymagać zasilania generatorem trójfazowym.
Agregaty dla rolnictwa
W przypadku agregatów przeznaczonych dla rolnictwa, największe znaczenie ma cel zakupu urządzenia. Innego wyboru dokona właściciel fermy drobiu, dla którego priorytetem jest utrzymanie zasilania w energię elektryczną wentylatorów, oświetlenia czy nagrzewnic, a innego rolnik zajmujący się uprawą zbóż. Agregaty przenośne sprawdzają się w niewielkich hodowlach dla podtrzymania napięcia urządzeń niewymagających dużych mocy, albo w przypadku prac polowych. Te same generatory mobilne sprawdzą się w przypadku ogrodnictwa, eventów plenerowych, gdzie nie występują energochłonne urządzenia czy prac drogowych lub leśnych.
Sprawdź też: ➡️ Agregaty prądotwórcze dla rolnictwa
Szukasz dobrych agregatów prądotwórczych? Skontaktuj się z nami
Szukasz agregatu prądotwórczego dopasowanego do Twoich potrzeb? Niezależnie od tego, czy szukasz rozwiązania dla domu, biura, na plac budowy, czy też dla potrzeb rolniczych, mamy dla Ciebie rozwiązanie. Nasze agregaty przenośne Proton są nie tylko niezawodne i wydajne, ale także zaprojektowane z myślą o łatwej obsłudze i mobilności.
Zapraszamy do skorzystania z naszego kalkulatora agregatu prądotwórczego, aby szybko i łatwo znaleźć agregat odpowiadający Twoim wymaganiom. Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy, nasz zespół ekspertów jest do Twojej dyspozycji.