Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dobór agregatu prądotwórczego

Choć wielu ludzi sądzi, że jedynym zadaniem agregatów prądotwórczych jest dostarczenie energii w przypadku awarii zasilania lub przerwie w dostawie prądu to ich funkcja sięga daleko poza to. Zasilanie awaryjne to tylko jedno z zastosowań, ten rodzaj urządzeń wykorzystuje się przecież również na co dzień, przy wszelkich pracach wykonywanych poza domem, gdzie wykorzystanie elektronarzędzi jest koniecznością.

Dobór odpowiedniego agregatu to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa podczas sytuacji kryzysowej, ale również większe możliwości działania w warunkach terenowych.

Co to jest agregat prądotwórczy?Jak dobrać generator prądu?

Aby wybrać dobry agregat prądotwórczy trzeba najpierw wiedzieć, czym tak dokładnie to urządzenie jest i to właśnie od zdefiniowania pojęcia agregatu zaczniemy. Składa się on z prądnicy, silnika, rozdzielnicy i systemu urządzeń pomiarowych a służy, jak już wspomnieliśmy na początku do wytwarzania energii elektrycznej i dostarczania jej tam, gdzie dokładnie jest potrzebna.

Najczęściej generatory wykorzystywane są na placach budowy do zasilania wszelkiej maści elektronarzędzi i urządzeń oraz oczywiście w ramach zasilania awaryjnego w domach, biurach czy nawet szpitalach. Przy ich pomocy napędza się wszystko, od klimatyzatorów przez oświetlenie na komputerach kończąc.

Jak działa agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy do domuNo dobrze, ale jak to się dzieje i skąd bierze się prąd w generatorze? Wszystko za sprawą silnika spalinowego, który spalając paliwo napędza wirnik prądnicy, generując tym samym siłę elektromotoryczną. Co potem? Otóż ta siła przekłada się na wytworzenie w obwodzie stojana energii elektrycznej, która następnie jest przekazywana dalej.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak dokładnie działa generator i co składa się na jego budowę, to zajrzyj do naszego profesjonalnego poradnika na:

 


https://proton-polska.pl/Zasada-dzialania-agregatu-pradotworczego-blog-pol-1521843192.html 

 

Czym napędzany jest generator prądu?

Prąd nie bierze się znikąd i w przypadku agregatorów jego wejściowym źródłem jest oczywiście paliwo. Jakie? Otóż do generowania prądu tym sposobem wykorzystuje się kilka rodzajów paliwa:


• Benzyna
• Ropa naftowa
• Olej napędowy
• Gaz ziemny


Oczywiście poszczególne paliwa różnią się kosztem eksploatacji i wydajnością, ale kupując agregat należy bezwzględnie przestrzegać zalecanego rodzaju paliwa, gdyż kombinowanie z domieszkami czy tańszymi zamiennikami w dłuższym czasie prowadzi do awarii agregatu którego naprawa pochłonie znacznie więcej pieniędzy niż to, ile zaoszczędzilibyśmy na wykorzystywaniu taniego paliwa wątpliwej jakości.

 

Poskramiamy MIT: Trudności w uruchomieniu silnika zimą w niskich temperaturach – ta wada została wyeliminowana w nowoczesnych konstrukcjach silników diesel poprzez bardzo szybkie i wydajne świece.


Zalety silnika wysokoprężnego (diesel)

  1. Agregaty Prądotwórcze Diesel to Większa sprawność konwersji energii chemicznej paliwa, a dzięki temu znacznie mniejsze zużycie paliwa
  2. Większa niezawodność pracy silnika
  3. Możliwość pracy w ciężkich warunkach, gdzie wilgoć mogłaby unieruchomić silniki benzynowe, w których potrzebna jest iskra od aparatu zapłonowego
  4. Zdecydowanie większa żywotność silnika
  5. Mniejsza ilość części wchodzących w budowę silnika, oznacza to mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia awarii
  6. Wysoki moment obrotowy

 

Jaki agregat prądotwórczy?

Skoro już wiemy, czym jest agregat i na jakiej zasadzie działa, możemy przejść do części zasadniczej, czyli do doboru agregatu prądotwórczego. Co trzeba wiedzieć, aby wybrać dobry agregat? Po pierwsze należy oczywiście ustalić, do czego będziemy go wykorzystywać.

Jest to ważne ze względu na ilość energii, jaką docelowo generator ma wytworzyć. W przypadku urządzeń mających stanowić główne zasilanie (np. do napędzania elektronarzędzi na budowie) zapotrzebowanie na energię może być znacznie wyższe niż wtedy, gdy agregat ma stanowić jedynie opcję rezerwową.

Aby wybrać generator, który spełni nasze wymagania i zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną, należy obliczyć przybliżoną wartość mocy urządzeń do zasilenia. Informację do obliczeń pobieramy oczywiście z tabliczek znamionowych i instrukcji, gdzie można je znaleźć w postaci kW(kilowatów), kVA(kilowatoamperów) czy do samodzielnego obliczenia na podstawie natężenia wyrażonego w A (amperach).

Więcej na temat obliczania bilansu energetycznego (wraz z kartą do jego obliczenia) znajdziecie w naszym autorskim poradniku, który można przeczytać po dołączeniu do newslettera!

Oprócz tego w naszym 30 stronicowym poradniku wyjaśniamy takie tematy jak:


• Jak dobrać odpowiedni agregat?
• Jak nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy?
• Na co zwrócić szczególną uwagę?
• Jak zabezpieczyć energię na długie lata?

 

 Dołącz do newslettera,

otrzymaj 30 stron poradnika i dowiedz się co oznacza odpowiedni dobór agregatu prądotwórczego.

Zapisuję się!

 

pixel