Agregat prądotwórczy na przyczepie - co warto o nim wiedzieć?
Agregat prądotwórczy mobilny to urządzenie wykorzystywane w wielu obszarach. najczęściej ma postać urządzenia o kompaktowych wymiarach, wyposażonego w koła ułatwiające transport. Jednak większe zapotrzebowanie na moc, wymaga większego generatora prądu, a to już obszar dużych urządzeń stacjonarnych. Jednak agregat o dużej mocy również może być łatwy w transportowaniu. Wystarczy umieścić go na dedykowanej przyczepie samochodowej.
1. Do czego służy agregat mobilny?
2. Gdzie najlepiej sprawdza się agregat prądotwórczy na podwoziu jezdnym?
3. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru agregatu na przyczepie?
4. Jakie są ceny agregatów przewoźnych?
5. Wysokiej klasy agregaty prądotwórcze
Do czego służy agregat mobilny?
Mobilne agregaty prądotwórcze mają dokładnie to samo podstawowe zadanie co stacjonarne agregaty prądotwórcze. Jest to dostarczanie energii elektrycznej. Agregaty odgrywają rolę niezależnego od sieci elektroenergetycznej źródła energii. Najczęściej są wykorzystywane w następujących obszarach:
- ✅ awaryjne źródło energii na czas przerw w dostawie prądu,
- ✅ tymczasowe zasilanie odbiorników na budowach, w pracach w terenie itp.,
- ✅ podstawowe źródło prądu tam, gdzie nie ma dostępu do sieci.
Jednak agregat prądotwórczy mobilny ma pewne dodatkowe funkcjonalności. Najważniejszą jest możliwość łatwego transportu agregatu. Oczywiście mobilność danego agregatu zależy bezpośrednio od jego wielkości. Urządzenia o mocy maksymalnej do ok. 12 kW często są fabrycznie wyposażone w koła ułatwiające transport. Taki przenośny agregat prądotwórczy z łatwością zmieścimy do samochodu użytkowego, czy nawet do auta osobowego z nieco większym bagażnikiem. Możemy wyróżnić dwa rodzaje mobilnych agregatów z fabrycznym zestawem transportowym - jedne z nich są wyposażone w dwa lub cztery koła o dużej średnicy, a drugie posiadają niewielkie rolki lub obrotowe koła o małej średnicy. Dla jakich odbiorców są dedykowane te urządzenia?
Agregaty z fabrycznym zestawem transportowym - duże koła
Agregaty z dużymi kołami sprawdzą się wszędzie tam, gdzie trzeba je transportować w trudnym terenie. Ich naturalnym zastosowaniem są więc wszelkiego rodzaju budowy oraz prace instalacyjne wykonywane w terenie. Większe koła umożliwiają przejechanie nawet po nieutwardzonym podłożu.
Agregaty z fabrycznym zestawem transportowym - małe koła
Urządzenia na obrotowych rolkach są dobrym rozwiązaniem tam, gdzie przemieszczamy agregat sporadycznie i robimy to po stosunkowo równym, twardym podłożu, jak na przykład płytki czy kostka brukowa. Dlatego ten typ generatora sprawdzi się jako awaryjne źródło zasilania dla domu, biura, czy niewielkiego obiektu firmowego.
Oczywiście to nie jedyny sposób na mobilność agregatu prądotwórczego. Większe urządzenia, o większej mocy wymagają dedykowanych rozwiązań transportowych w postaci przyczep pod agregat do holowania przez samochód. Dla kogo o wiele lepszym rozwiązaniem jest agregat prądotwórczy na podwoziu jezdnym? Zobaczmy.
Gdzie najlepiej sprawdza się agregat prądotwórczy na podwoziu jezdnym?
Zacznijmy od tego, że agregat na przyczepie to rozwiązanie odznaczające się wieloma zaletami i korzyściami. Co za tym idzie, znajduje zastosowanie w wielu różnych branżach i obszarach zastosowań - zarówno tych komercyjnych, jak i prywatnych. Podstawową zaletą jest oczywiście mobilność urządzenia. Jednak za tą mobilnością kryje się wiele powiązanych zalet. To między innymi możliwość szybkiego przetransportowania agregatu nawet na kilkaset kilometrów w ciągu zaledwie kilku godzin. To niezwykła elastyczność pozwalająca na tymczasowe ustawienie generatora w najdogodniejszym w danym momencie miejscu. To także możliwość łatwego dostarczenia urządzenia bezpośrednio do producenta na przykład na wykonanie serwisu.
Sprawdź też ➡️ Rezerwowe źródło energii – kto go potrzebuje i kiedy jest niezbędne?
Agregat prądotwórczy na przyczepie to wyposażenie różnego rodzaju służb. Mobilne generatory prądu znajdują się na wyposażeniu Straży Pożarnej - w szczególności różnorodnych oddziałów logistyki i usuwania skutków klęsk żywiołowych. Z generatorów zabudowanych na przyczepach korzystają także jednostki zarządzania kryzysowego, organizacje pomocy humanitarnej, oraz wojsko.
Agregat prądotwórczy na podwoziu jezdnym to urządzenie wykorzystywane w celach komercyjnych. Jest dostępne w ofercie wielu wypożyczalni - specjalizujących się typowo w wynajmie agregatów lub w wynajmie narzędzi i maszyn ogólnobudowlanych. Z takich generatorów korzystają wykonawcy prac budowlanych, instalacyjnych i infrastrukturalnych. Można je spotkać także na wyposażeniu, chociażby ekip filmowych czy firm eventowych.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru agregatu na przyczepie?
Wybierając agregat na przyczepie, należy zwrócić uwagę na te same parametry co w przypadku urządzeń stacjonarnych. To przede wszystkim moc generatora, liczba faz, oraz inne opcje takie jak funkcjonalność automatyki sterującej, możliwość samoczynnego załączania, pilot zdalnego sterowania, stabilizacja napięcia AVR itp.
Sprawdź też ➡️ REGULATOR AVR – CZYM JEST?
Kupując agregat prądotwórczy na przyczepie, szczególną uwagę należy poświęcić także samej przyczepie. Czy posiada homologację? Czy jest wyposażona w wymagane prawem oświetlenie? Czy jest dostosowana do danego agregatu prądotwórczego? Bardzo istotna jest kwestia dopuszczalnej masy całkowitej (DMC) przyczepy. W większości przypadków waga samego agregatu podawana jest jako wartość netto, czyli bez płynów eksploatacyjnych. Dlatego należy do wagi urządzenia dodać wagę oleju napędowego, oleju silnikowego, oraz płynu chłodzącego. To znacząco podnosi masę urządzenia. Przykładowo agregat Proton ZPP 20 waży netto 840 kg, a brutto to już 970 kg.
Jakie są ceny agregatów przewoźnych?
Cena agregatu prądotwórczego na przyczepie zależy w głównej mierze od rodzaju samego generatora i jego mocy. Przykładowo wysokiej jakości, wydajny agregat prądotwórczy Diesel na przyczepie samochodowej kosztuje od ok. 37 000,00 zł netto. Takie modele charakteryzują się dużą mocą wynoszącą minimum 20 kW.
Biorąc pod uwagę wielkość agregatów stosowanych na przyczepach, ich stopień skomplikowania, a także czynniki, które należy uwzględnić, dobierając do nich podwozie jezdne, to z całą pewnością można stwierdzić, że agregat prądotwórczy na przyczepie warto zakupić u zaufanego i uznanego dostawcy. Firma Proton, jak producent wysokiej klasy agregatów prądotwórczych z silnikami Diesla, wie najlepiej jakie podwozia dobrać do danego rodzaju urządzenia.
Wysokiej klasy agregaty prądotwórcze
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani zakupem mobilnego agregatu prądotwórczego na przyczepie, to zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy chętnie pomogą w najlepszym wyborze.