Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak działa układ SZR z agregatem prądotwórczym?

2023-05-18
Jak działa układ SZR z agregatem prądotwórczym?

Automatyzacja różnych procesów przynosi wiele korzyści. W przypadku agregatów prądotwórczych taką automatyzację zapewnia przede wszystkim układ SZR. To praktycznie obowiązkowa pozycja, w którą warto wyposażyć każdy komercyjny agregat prądotwórczy. Dobrze jest też poważnie rozważyć posiadanie go w przypadku urządzeń domowych. Co kryje się za akronimem SZR? Czym jest automatyka SZR? Jak zmienia on sposób pracz naszego generatora prądu? Poznajmy odpowiedzi na te pytania.

W tej publikacji — spis treści:

1. Co to jest układ SZR i jaką pełni funkcję?

2. Automatyka SZR - zalety

3. Umiejscowienie układu automatyki SZR w systemie zasilania

4. Jak przebiega praca agregatu prądotwórczego z układem SZR?

5. Od czego zależy skuteczność działania urządzeń SZR?

Co to jest układ SZR i jaką pełni funkcję?

Rozwinięcie skrótu SZR brzmi następująco: Samoczynne Załączenie Rezerwy. Można się spotkać również z określeniem ATS, które oznacza praktycznie takie samo rozwiązanie. Pochodzi ono od następujących słów z języka angielskiego: automatic transfer switch.

Samoczynne załączenie rezerwy w agregacie prądotwórczym może odgrywać bardzo ważną rolę i jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Zapewnia dostęp do ciągłego i praktycznie nieprzerwanego źródła energii elektrycznej. Może ona pochodzić z jednego z dwóch źródeł zasilania: sieć elektryczna lub agregat prądotwórczy. Układ SZR to inteligentne i automatyczne urządzenie elektroniczne, samoczynnie przełączające zasilanie w zależności od zaistniałej sytuacji.

Automatyka SZR monitoruje na bieżąco parametry elektryczne, takie jak chociażby napięcie i częstotliwość zarówno podstawowego (sieć elektryczna), jak i alternatywnego źródła zasilania (agregat prądotwórczy). Jeśli główne źródło zasilania ulegnie awarii, sterownik automatycznie przełączy się na alternatywne źródło zasilania. W tym miejscu warto zauważyć, że w praktyce wystarczy, by tylko jeden z weryfikowanych parametrów pracy sieci elektroenergetycznej odbiegał od normy. Może to być na przykład zanik napięcia w jednej z faz. To wystarczający sygnał dla układu SZR, by rozpocząć procedurę uruchomienia silnika agregatu prądotwórczego.

Sprawdź też ➡️ Układ SZR w agregacie prądotwórczym, czyli więcej niż wygoda

Automatyka SZR - zalety

Samoczynne załączenie rezerwy w agregacie prądotwórczym warto uważać za niezbędny element instalacji każdego stacjonarnego generatora prądu, a także przenośnych urządzeń wykorzystywanych w celach komercyjnych. Płynne przejście z zasilania podstawowego na awaryjne i odwrotnie jest jedną z najczęstszych preferencji posiadaczy agregatu. A generatory elektryczne mogą funkcjonować w ten sposób właśnie dzięki obecności układu SZR.

O ile w przypadku wielu obiektów układ SZR znacząco podnosi wygodę funkcjonowania, a także eliminuję ewentualne ryzyko strat materialnych, o tyle w pewnych budynkach jego zastosowanie jest praktycznie obligatoryjne. Są to obiekty, które nie mogą pozwolić sobie nawet na chwilowe zaniki energii. Można wymienić przede wszystkim takie obiekty użyteczności publicznej i inne strategicznie ważne miejsca jak:

  • ✅ szpitale,
  • ✅ stacje pogotowia ratunkowego,
  • ✅ remizy straży pożarnej,
  • ✅ komendy policji,
  • ✅ banki,
  • ✅ jednostki wojskowe,
  • ✅ urzędy państwowe,
  • ✅ serwerownie.

Zrozumienie znaczenia układów SZR dla agregatów prądotwórczych pomaga dostrzec, jakie mają zalety i określić, kiedy zdecydowanie należy je zastosować. Pozwala także dostrzec potencjał tych stosunkowo przystępnych cenowo urządzeń w zastosowaniach stricte prywatnych - do automatyzacji zasilania awaryjnego naszego domu. Ma to szczególne znaczenie obecnie, gdy ilość odbiorników energii w naszych domach i mieszkaniach stale rośnie. Układy ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji, instalacje alarmowe, sterowanie roletami, bramami i systemy inteligentnego domu - wszystkie one mogą funkcjonować, nawet kiedy zabraknie prądu. I nawet jeśli akurat przebywamy poza domem lub po prostu śpimy, układ SZR zadba o to, by nasz dom miał nieprzerwany dopływ niezbędnej energii.

Sprawdź też ➡️ Agregat prądotwórczy dużej mocy – jak wybrać najlepszy?

Podsumowując, korzyści płynące z pracy układu SZR są ogromne. To przede wszystkim automatyzacja i niezależność funkcjonowania awaryjnego źródła energii. To także bezpieczeństwo wynikające między innymi z czasu reakcji układów samoczynnych. W końcu to także wygoda obsługi. Każdorazowa zmiana źródła zasilania nie wymaga naszej ingerencji. Jest to szczególnie praktyczne, gdy agregat jest umieszczony z dala od miejsca, gdzie przebywamy na stałe jako użytkownik.

Umiejscowienie układu automatyki SZR w systemie zasilania

Rozważając lokalizację układu automatyki SZR z punktu schematu technicznego, to jest on zlokalizowany pomiędzy odbiornikiem prądu (pod tym pojęciem może się kryć cała instalacja elektryczna domu lub innego obiektu, lub jakieś konkretne urządzenia - na przykład narzędzia podpięte do rozdzielnicy budowlanej), a między zasilaniem z sieci elektroenergetycznej i zasilaniem, które zapewnia agregat prądotwórczy.

Większe urządzenia, jak na przykład stacjonarne generatory prądu w formie zabudowanej, mają często wbudowane układy realizujące samoczynne załączenie bezpośrednio w szafie sterującej generatora. Natomiast praktycznie każdy agregat prądotwórczy trójfazowy lub jednofazowy, także przenośny, można wyposażyć w oddzielny moduł automatyki SZR. Ma on postać kompaktowej skrzynki, kryjącej niezbędne układy elektroniczne, z przyciskami sterującymi na froncie.

Jak przebiega praca agregatu prądotwórczego z układem SZR?

Samoczynne załączenie rezerwy w agregacie prądotwórczym co do zasady nie zmienia sposobu pracy generatora. Układ SZR sprawia, że agregat jest permanentnie w trybie czuwania i jest nieustannie gotowy do samodzielnego uruchomienia się w momencie sygnału ze strony automatyki modułu SZR, czyli w przypadku zaniku prądu w sieci. Najczęściej po 5 sekundach od momentu zaniku prądu uruchamia się agregat. Natomiast wyłączenie agregatu następuje również automatycznie i ma miejsce po 45 sekundach od momentu przywrócenia zasilania podstawowego. Ten wydłużony czas ma między innymi na celu wyeliminować ryzyko ponownego restartu agregatu, w sytuacji, w której ponownie dojdzie do zaniku prądu z sieci. Co ważne podczas pracy z układem SZR w trybie czuwania, poziom naładowania akumulator generatora jest utrzymywany, dzięki czemu nie ma ryzyka jego rozładowania.

Od czego zależy skuteczność działania urządzeń SZR?

Jak przy wielu urządzeniach elektrycznych i elektronicznych, szczególnie tych, które docelowo mają pracować automatycznie i niezawodnie, bardzo istotne są dwa czynniki:

  • 1️⃣ Jakość komponentów wykorzystanych do budowy danego układu i technologia użyta przy ich prefabrykacji.
  • 2️⃣ Sposób montażu danego urządzenia w miejscu docelowej pracy, a także integracja ze współzależnymi instalacjami.

Dlatego w przypadku takich urządzeń jak układy SZR należy postawić na produkty najwyższej jakości. Zależy nam przecież, by zadziałały, kiedy tylko zajdzie taka konieczność. O ile w prywatnych zastosowaniach ewentualne awarie nie mają raczej poważnych skutków, o tyle w niektórych z wymienionych w tym artykule zastosowań, usterki mogą być krytyczne w konsekwencjach.

Z tego powodu polecamy sprawdzone układy samoczynnego załączania rezerwy w naszych niezawodnych agregatach prądotwórczych PROTON, wyposażonych w silniki Diesla. Zalecamy również by układy SZR i generatory prądu z SZR były zawsze podpinane do instalacji obiektu przez wykwalifikowanego elektryka, posiadającego niezbędne uprawnienia. W przypadku pytań o agregaty prądotwórcze i układy SZR nasz wyspecjalizowany zespół służy pomocą.

Sprawdź też ➡️ Agregat z automatycznym rozruchem – dlaczego warto?

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

pixel