Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zasada działania agregatu prądotwórczego

2018-03-23
Zasada działania agregatu prądotwórczego

Wiedząc, jak generator działa, aby zasilać świat, możesz być lepiej wyposażony, jeśli chodzi o wybór takiego, który zapewni rodzinie bezpieczeństwo w ulewnych warunkach pogodowych, ożywi Twoją następną imprezę z klapą tylną lub elektronarzędzia, aby wykonać zadanie.

W tej publikacji — spis treści:

1. Generatory są wszędzie

2. Jak działa generator prądotwórczy?

3. Rysunek 1. Budowa generatora - części składowe

4. Schemat części generatora

5. Agregat prądotwórczy (generator) vs prądnica (alternator)

Generatory są wszędzie

Generator elektryczny to nie tylko jakaś wszechobecna, utylitarna maszyna. Zamiast tego generatory są krwioobiegiem, który utrzymuje świat w szumie! Bez nich nie mielibyśmy nowoczesnych udogodnień.

Jak działa generator prądotwórczy?

Pomyśl o generatorze jako o "silniku energetycznym", który przekształca energię kinetyczną (ruch) w energię elektryczną. Generator składa się ze stacjonarnego pola magnetycznego (stojana), w którym wirujący elektromagnes (armatura) wiruje w celu wytworzenia prądu elektrycznego.

W przypadku generatora napędzanego benzyną silnik spalinowy napędza wał obrotowy obracając tym samym armaturę. Na przykład w przypadku odnawialnych źródeł energii, wiatru i wody, siły naturalne wprawiają w ruch turbinę. Jeśli się nad tym zastanowisz, każdy rodzaj ruchu a więc energii może zostać zamieniony na elektryczność – zupełnie podobnie jak latarki korbowe.

Rysunek 1. Budowa generatora - części składowe

Schemat części generatora

Dowiedz się, jakie części współpracują ze sobą tworząc tym samym przenośny agregat prądotwórczy oraz jakie technologie powinieneś znać, kupując agregat prądotwórczy dowolnego rodzaju.

  • ✅ Rama - osłona części elektrycznych i ruchomych. Chroni przed brudem i wilgocią.
  • ✅ Wał obrotowy - połączony z silnikiem lub śmigłami w generatorach wiatrowych/wodnych.
  • ✅ Łożyska - zmniejsza tarcie powodowane przez obrót. 
  • ✅ Uzwojenie pola - cewka wytwarzająca pole magnetyczne, przez które przepływa prąd.
  • ✅ Armatura - Wytwarza indukcję elektromagnetyczną poprzez wirowanie wewnątrz stojana przeciwstawnego magnetyzmu.
  • ✅ Stator - stacjonarne pole magnetyczne z dużymi uzwojeniami miedzianymi.
  • ✅ Komutator - przewód, przez który pobierana jest energia elektryczna.
  • ✅ Zespół szczotek - ociera się o komutator, który wysyła prąd elektryczny.

Sprawdź też ➡️ FUNKCJE DOBREGO AGREGATU PRĄDOTWÓRCZEGO

Agregat prądotwórczy (generator) vs prądnica (alternator)

„Wiele osób pyta: "Jaka jest różnica między generatorem elektrycznym a alternatorem?”

Pomimo podobieństwa wzornictwa i zasady, istnieje kilka różnic:

a) Najistotniejszą różnicą jest wzornictwo. Podczas gdy generatory posiadają stałe pole magnetyczne, w którym obraca się przewodnik w celu wytworzenia indukcji elektromagnetycznej, całe pole magnetyczne alternatora obraca się, a jego przewodniki pozostają nieruchome.

b) Agregatory prądotwórcze mogą być zasilane zarówno prądem stałym, jak i zmiennym. Alternatory są zazwyczaj wykonane do zastosowań klimatyzacyjnych (prądu zmiennego), stąd nazwa "alternator".

c) Nieodłączne różnice konstrukcyjne pozwalają generatorom produkować ogromne ilości energii na kilowatogodzinę, a zatem są o wiele bardziej znaczące. Podobnie alternatory są bardziej ekonomiczne, zużywają mniej części i są stosowane w mniejszych obciążeniach, takich jak samochody.

Ale czy alternator nie wchodzi do wnętrza generatora? Rodzaj. Czasami "alternator" ogólnie odnosi się do połączenia wirnika i stojana jako części, a nie jako samodzielnego alternatora.

Wiedza i doświadczenie

To właśnie wiedza odróżnia to, co najlepsze od całej reszty… Jeśli chodzi o znajomość tajników technologii generatorów, nasz doświadczony latami i przeszkolony zespół pozostaje do Państwa dyspozycji. Jeśli masz pytania lub chcesz porozmawiać na temat agregatów prądotwórczych, skontaktuj się z nami.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2018
pixel