Zasada działania agregatu prądotwórczego

Wiedząc, jak generator działa, aby zasilać świat, możesz być lepiej wyposażony, jeśli chodzi o wybór takiego, który zapewni rodzinie bezpieczeństwo w ulewnych warunkach pogodowych, ożywi Twoją następną imprezę z klapą tylną lub elektronarzędzia, aby wykonać zadanie.
Generatory są wszędzie
Generator elektryczny to nie tylko jakaś wszechobecna, utylitarna maszyna. Zamiast tego generatory są krwioobiegiem, który utrzymuje świat w szumie! Bez nich nie mielibyśmy nowoczesnych udogodnień.
Jak działa generator prądotwórczy?
Pomyśl o generatorze jako o "silniku energetycznym", który przekształca energię kinetyczną (ruch) w energię elektryczną. Generator składa się ze stacjonarnego pola magnetycznego (stojana), w którym wirujący elektromagnes (armatura) wiruje w celu wytworzenia prądu elektrycznego.
W przypadku generatora napędzanego benzyną silnik spalinowy napędza wał obrotowy obracając tym samym armaturę. Na przykład w przypadku odnawialnych źródeł energii, wiatru i wody, siły naturalne wprawiają w ruch turbinę. Jeśli się nad tym zastanowisz, każdy rodzaj ruchu a więc energii może zostać zamieniony na elektryczność – zupełnie podobnie jak latarki korbowe.
Rysunek 1. Budowa generatora - części składowe
Schemat części generatora
Dowiedz się, jakie części współpracują ze sobą tworząc tym samym przenośny agregat prądotwórczy oraz jakie technologie powinieneś znać, kupując agregat prądotwórczy dowolnego rodzaju.
- Rama - osłona części elektrycznych i ruchomych. Chroni przed brudem i wilgocią.
- Wał obrotowy - połączony z silnikiem lub śmigłami w generatorach wiatrowych/wodnych.
- Łożyska - zmniejsza tarcie powodowane przez obrót.
- Uzwojenie pola - cewka wytwarzająca pole magnetyczne, przez które przepływa prąd.
- Armatura - Wytwarza indukcję elektromagnetyczną poprzez wirowanie wewnątrz stojana przeciwstawnego magnetyzmu.
- Stator - stacjonarne pole magnetyczne z dużymi uzwojeniami miedzianymi.
- Komutator - przewód, przez który pobierana jest energia elektryczna.
- Zespół szczotek - ociera się o komutator, który wysyła prąd elektryczny.
Agregat prądotwórczy (generator) vs prądnica (alternator)
„Wiele osób pyta: "Jaka jest różnica między generatorem elektrycznym a alternatorem?”
Pomimo podobieństwa wzornictwa i zasady, istnieje kilka różnic:
a) Najistotniejszą różnicą jest wzornictwo. Podczas gdy generatory posiadają stałe pole magnetyczne, w którym obraca się przewodnik w celu wytworzenia indukcji elektromagnetycznej, całe pole magnetyczne alternatora obraca się, a jego przewodniki pozostają nieruchome.
b) Agregatory prądotwórcze mogą być zasilane zarówno prądem stałym, jak i zmiennym. Alternatory są zazwyczaj wykonane do zastosowań klimatyzacyjnych (prądu zmiennego), stąd nazwa "alternator".
c) Nieodłączne różnice konstrukcyjne pozwalają generatorom produkować ogromne ilości energii na kilowatogodzinę, a zatem są o wiele bardziej znaczące. Podobnie alternatory są bardziej ekonomiczne, zużywają mniej części i są stosowane w mniejszych obciążeniach, takich jak samochody.
Ale czy alternator nie wchodzi do wnętrza generatora? Rodzaj. Czasami "alternator" ogólnie odnosi się do połączenia wirnika i stojana jako części, a nie jako samodzielnego alternatora.
Wiedza
To właśnie wiedza odróżnia to, co najlepsze od całej reszty… Jeśli chodzi o znajomość tajników technologii generatorów, nasz doświadczony latami i przeszkolony zespół pozostaje do Państwa dyspozycji.
Jeśli masz pytania lub chcesz porozmawiać na temat agregatów prądotwórczych, skontaktuj się z nami.