Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kalkulator agregatu prądotwórczego

2023-07-11
Kalkulator agregatu prądotwórczego

Kalkulator agregatu prądotwórczego to wygodne i intuicyjne narzędzie, które pomaga oszacować moc generatora, jaki jest Ci potrzebny. W zależności od liczby i rodzaju urządzeń, które chcesz zasilić, nasz kalkulator obliczy orientacyjną moc agregatu prądotwórczego. Dzięki temu możesz dobrać odpowiednie rozwiązanie, które zapewni niezawodne zasilanie dla Twoich urządzeń i maszyn. Wystarczy wpisać parametry swoich urządzeń, a nasz kalkulator zrobi resztę za Ciebie. Pamiętaj jednak, że wyniki generowane przez nasz kalkulator mają charakter orientacyjny. Zawsze zalecamy skonsultowanie się z ekspertem w dziedzinie zasilania, aby mieć pewność, że wybrane rozwiązanie spełni wszystkie Twoje wymagania.

Precyzyjne obliczenia

Precyzyjne obliczenia

Nasz kalkulator pomoże Ci obliczyć dokładnie jakiej mocy agregatu potrzebujesz. Dzięki temu unikniesz nadmiernych kosztów lub braku energii w kluczowych momentach.

Profesjonalne doradztwo

Profesjonalne doradztwo

Jeśli masz wątpliwości co do wyników kalkulacji, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i pomogą Ci w wyborze odpowiedniego agregatu.

Niezawodne agregaty

Niezawodne agregaty

Nasze generatory docenione zostały przez tysiące zadowolonych użytkowników. Wygodnie dopasuj agregat do swoich potrzeb. W naszej ofercie znajdziesz agregaty dla każdego zastosowania.

Moc agregatu – co jest potrzebne do jej ustalenia?

Agregaty prądotwórcze są urządzeniami zasilanymi paliwem (benzyna, olej napędowy, LPG). Za pośrednictwem silnika spalinowego i prądnicy, energia mechaniczna przekształcana jest w energię elektryczną. Agregaty charakteryzuje wiele cech oraz parametrów technicznych, które należy uwzględnić przy wyborze generatora.

Poza napięciem pracy (agregaty jednofazowe i trójfazowe), wyposażeniem w systemy i układy pozwalające np. na samoczynne, automatyczne załączenie i wyłączenie agregatu, stabilizację napięcia czy odprowadzanie spalin na zewnątrz pomieszczeń, bardzo istotnym parametrem, który trzeba znać przed dokonaniem zakupu, jest moc urządzenia. Żeby ustalić moc agregatu prądotwórczego, należy zebrać informacje o wszystkich urządzeniach, które generator ma zasilać podczas przerwy w dostawie energii elektrycznej z sieci. Najlepszym sposobem jest sporządzenie listy urządzeń, na której znajdzie się nazwa urządzenia, jego moc znamionowa oraz napięcie zasilania.

Moc i napięcie zasilanych urządzeń - gdzie znaleźć? 

Dane związane z parametrami elektrycznymi znajdują się zawsze na tabliczce znamionowej urządzenia elektrycznego. Spisując niezbędne informacje, warto zwrócić uwagę na jednostki, w których zostały podane. Dla potrzeb kalkulatora, moce muszą zostać wyrażone w watach (W), a napięcie – w woltach (V). 

Warto zaznaczyć, że w przypadku ustalenia napięcia elektrycznego sprawa jest stosunkowo prosta. Urządzenia podłączane do instalacji elektrycznej pracują albo na napięciu 230 V (jednofazowe), albo na napięciu 400 V (trójfazowe). Na tabliczkach znamionowych często podawany jest zakres napięć, np. 220 – 240 V. Napięcie w sieci elektroenergetycznej podlega pewnym wahaniom, a dodatkowo w różnych krajach obowiązują nieco inne jego poziomy. Zresztą w Polsce do roku 2002 obowiązywały wartości napięć odpowiednio 220 i 380 V, co zmieniło się wraz z nadejściem roku 2003 za sprawą wprowadzenia nowych przepisów. Jeśli chodzi o moce znamionowe urządzeń, to mogą się one między sobą różnić dość znacznie. Zwykle w przypadku niższych wartości podawane są w watach, a wyższych – w kilowatach (kW). Dla potrzeb kalkulatora niezbędne jest przeliczenie wszystkich mocy na waty. Jest to bardzo proste. Jeden kilowat to 1000 W, dlatego moc podaną w kW, należy po prostu pomnożyć przez 1000, uzyskując w ten sposób wartość wyrażoną w W. Na przykład 2,5 kW po przeliczeniu daje nam 2500 W.

Kalkulator agregatu prądotwórczego – jak z niego korzystać?

Po zgromadzeniu wszystkich potrzebnych danych, można przejść do pracy z kalkulatorem, w który należy wpisać liczbę urządzeń, a następnie nazwę każdego urządzenia oraz jego moc podaną w watach i wybrać napięcie pracy. Dla urządzeń trójfazowych dodatkowo potrzebne są informacje związane z ich rozruchem, które również można znaleźć na tabliczce znamionowej. Przy zakresie napięcia urządzeń wyposażonych w silnik znajduje się oznaczenie wskazujące na sposób podłączenia uzwojenia silnika – gwiazda (Y) lub trójkąt (Δ).

W układzie gwiazda lub gwiazda-trójkąt pracują silniki trójfazowe o dużych mocach (pompy, sprężarki, wentylatory, przenośniki taśmowe i inne urządzenia przemysłowe), które charakteryzuje 2-3 krotnie większy jej pobór podczas rozruchu, co musi zostać uwzględnione przy doborze mocy agregatu. Z kolei silniki starszej generacji, połączone w trójkąt, mogą wymagać aż 6-9 krotnie większej mocy podczas rozruchu. Najmniej wymagające pod tym względem są tzw. silniki z wolnym (miękkim) startem, które występują m.in. w klimatyzatorach czy urządzeniach elektronicznych.

Ustalając moc agregatu, konieczne jest więc, poza podaniem mocy i napięcia pracy, również uwzględnienie metody rozruchu urządzenia. Więcej informacji znajdziesz tutaj. Po podaniu wszystkich niezbędnych parametrów kalkulatora, można przystąpić do podsumowania informacji – kliknięcie przycisku „oblicz”, powoduje wyświetlenie informacji na temat rekomendowanej mocy agregatu. Na tej podstawie można ocenić, który z dostępnych generatorów spełni wymagania użytkownika. Kalkulator służy do poglądowej oceny w doborze agregatu. Nie sugerujemy dokonywania zakupu w oparciu o wyliczenia kalkulatora. Przy doborze mocy agregatu należy uwzględnić wiele kwestii, w czym pomoże doświadczony specjalista. Kalkulator daje możliwość przesłania sporządzonej listy do profesjonalnej oceny naszego zespołu.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023
pixel