Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie agregatu?

2023-12-11
Na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie agregatu?

Agregaty prądotwórcze są urządzeniami, które dobiera się do indywidualnych potrzeb Klienta. Charakteryzuje je wiele cech, zarówno technicznych, jak i użytkowych, dlatego decydując się na zakup, warto wiedzieć, że jest to pewien proces, a im więcej dowiemy się na temat agregatów przed ich kupnem, tym lepiej określimy nasze oczekiwania. Dzięki temu specjaliści precyzyjnie dobiorą urządzenie, które zapewni odpowiednią ilość energii elektrycznej, niezależnie od rodzaju zasilanych nimi odbiorników.

W tej publikacji — spis treści:

1. Jedne z najważniejszych parametry techniczne agregatu: napięcie i moc

2. Moc agregatu prądotwórczego - istotny parametr

3. Stabilizacja napięcia – AVR

4. Automatyczne załączanie agregatu – SZR

5. Możliwość wyboru lokalizacji agregatu

6. Jak dobrać odpowiedni agregat prądotwórczy?

7. Agregaty Proton - gotowe do użycia z profesjonalnym wsparciem

Jedne z najważniejszych parametry techniczne agregatu: napięcie i moc

Podobnie jak odbiorniki, również agregaty produkowane są jako jedno- i trójfazowe. Dobierając generator, w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jakie urządzenia lub instalacje będą zasilane z agregatu. Jeśli chcemy zasilać wyłącznie odbiory pracujące na napięciu 230 V (jednofazowe), słusznym wyborem jest agregat jednofazowy, np. Proton 12000 230 Oasis Diesel czy Proton 1 Plus Diesel. Jeśli natomiast zamierzamy zasilać odbiory wyłącznie trójfazowe (400 V) lub zarówno jedno-, jak i trójfazowe, należy wybrać agregat trójfazowy. Należy zaznaczyć, że każdy generator trójfazowy może zasilać odbiorniki i instalacje jednofazowe.

Tutaj może pojawić się pytanie o sens stosowania generatorów jednofazowych, skoro ten sam cel da się uzyskać za pomocą urządzenia trójfazowego. Warto wiedzieć, że klasyczne agregaty trójfazowe na każde z trzech wyjść jednofazowych dostarczają 1/3 mocy, z którą pracują trójfazowo. Oznacza to niejednokrotnie konieczność wyboru generatora trójfazowego o większej mocy niż jednofazowego, co wiąże się z dodatkowymi, niepotrzebnymi kosztami.

Sprawdź też ➡️ Agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego - jaki wybrać?

W Proton, poza klasycznymi generatorami trójfazowymi, takimi jak np. Proton 12000 400V Diesel, oferujemy także agregaty trójfazowe z funkcją Dual™, które pozwalają na wytwarzanie na każdym z wyjść jednofazowych mocy odpowiadającej 80% mocy dla pracy trójfazowej urządzenia. Te generatory świetnie sprawdzają się w przypadku odbiorów mieszanych (230 i 400 V), jednak dla odbiorów wyłącznie jednofazowych nie są najlepszym rozwiązaniem ze względu na koszty. Przykładem generatora z funkcją Dual™ jest przenośny Proton 360 Plus Diesel (Dual) oraz Proton 10000 360 Diesel (Dual).

 Moc agregatu prądotwórczego - istotny parametr

Poza generowanym napięciem, drugim ważnym parametrem pracy agregatu jest jego moc. Ustalając najmniejszą potrzebną moc urządzenia, należy zsumować wszystkie moce znamionowe odbiorników, które będą zasilane agregatem. W ten sposób uzyskujemy 75% mocy generatora. Przykładowo, jeśli suma wszystkich mocy znamionowych wynosi 6 375 W, należy wybrać agregat o mocy 8500 W (liczba 6 375 to 75% z 8 500). Dlaczego przyjmuje się aż 25% zapas? Po pierwsze dlatego, że zawsze można wtedy zasilić jakiś dodatkowy odbiornik, a po drugie, wiele urządzeń elektrycznych podczas rozruchu pobiera większą moc niż znamionowa i czasami nawet kilkukrotnie. Zapas mocy pozwala na płynną pracę urządzenia nawet w takiej sytuacji oraz minimalizuje ryzyko doboru agregatu o zbyt małej mocy.

Sprawdź też ➡️ AGREGAT PRĄDOTWÓRCZY – JAK DOBRAĆ MOC?

 Stabilizacja napięcia – AVR

Kolejne dwie bardzo istotne funkcje agregatów to stabilizacja napięcia oraz automatyczne załączanie i wyłączanie agregatu. Automatyczna stabilizacja napięcia (AVR) to system, który zapewniamy w każdym z naszych agregatów. Regulator napięcia stabilizuje wartość nominalnego napięcia wyjściowego z tolerancją zaledwie 2 %. Oznacza to wysoką stabilność wartości napięcia wyjściowego naszych generatorów, a w konsekwencji bezpieczne zasilanie urządzeń czułych na jego wahania. Są to w szczególności wyposażone bogato w elektronikę pompy ciepła, komputery i laptopy, sprzęt RTV i AGD (przykładem czułego elementu może tu być wyświetlacz obecny dziś w lodówkach, zamrażarkach czy piecykach elektrycznych), a także sprzęt biurowy, zasilacze UPS oraz różnego rodzaju wszechobecne sterowniki.

 Automatyczne załączanie agregatu – SZR

O ile AVR zapewniamy w każdym z naszych generatorów jako standard (Przy wyborze innej firmy upewnij się, że agregat posiada funkcję AVR), o tyle kolejny system automatyczny, czyli SZR (samoczynne załączanie rezerwy), oferujemy opcjonalnie, w zależności od potrzeb Klienta. SZR, nazywany również ATS (ang. Automatic Transfer Switch), to system umożliwiający automatyczne załączenie generatora po wykryciu zaniku napięcia w sieci elektroenergetycznej. Analogicznie, po powrocie napięcia do sieci, SZR wyłącza agregat.

Warto podkreślić, że SZR jest rozwiązaniem przydatnym, ale nie bezwzględnie koniecznym, a w niektórych sytuacjach wręcz niepotrzebnym. Ponieważ automatyka jest dość kosztowna, w przypadku SZR dajemy naszym Klientom wybór. Opcjonalne wyposażenie w system samoczynnego załączania rezerwy jest szczególnie istotne zwłaszcza w przypadku agregatów przenośnych. Część Klientów kupuje je wyłącznie do użytkowania w odseparowaniu od sieci, np. dla zapewnienia zasilania podczas imprez plenerowych czy robót polowych, leśnych lub drogowych. Wówczas SZR nie jest potrzebny – agregat i tak za każdym razem należy załączyć i wyłączyć ręcznie.

Sprawdź też ➡️ Agregat z automatycznym rozruchem – dlaczego warto?

agregat w piwnicy

Możliwość wyboru lokalizacji agregatu

Użytkując niewielki agregat dla podtrzymania zasilania domu, biura czy warsztatu, najchętniej Klienci przechowują urządzenie w garażu, kotłowni czy podobnym pomieszczeniu technicznym. Konieczny jest wówczas wybór takiego generatora, który zapewnia możliwość odprowadzenia spalin na zewnątrz. Z kolei w przypadku dużych agregatów, użytkownicy chętnie wybierają opcję zewnętrzną, z wodoszczelną obudową, grzałką umożliwiającą pracę podczas niskich temperatur czy zabezpieczeniem przed kradzieżą paliwa. Warto podkreślić, że w Proton oferujemy systemy odprowadzenia spalin dla każdego z naszych agregatów.

Jak dobrać odpowiedni agregat prądotwórczy?

Aby ułatwić naszym Klientom wybór odpowiedniego agregatu prądotwórczego, przygotowaliśmy specjalną ścieżkę zakupową. Biorąc pod uwagę zróżnicowane przeznaczenie i ceny naszych generatorów, jako pierwszy krok proponujemy skorzystanie z wprowadzonego na naszej stronie pierwszego w Polsce kalkulatora agregatu. Do wstępnej analizy, Klient potrzebuje podstawowych danych dotyczących urządzeń elektrycznych, które planuje zasilać z agregatu. Istotne informacje takie jak moc znamionowa czy napięcie zasilania zwykle znajdują się na tabliczce znamionowej urządzenia. Po ich wprowadzeniu, nasz kalkulator dokona obliczeń, sugerując najodpowiedniejszy model agregatu.

Na tym etapie warto zgłosić się do naszych specjalistów z wynikami obliczeń kalkulatora. Wykwalifikowani eksperci dokonają analizy wyników, przeprowadzą z Klientem rozmowę w celu ustalenia dalszych szczegółów związanych z potrzebami Klienta i doradzą najlepsze rozwiązania. Zwykle jest ich kilka i Klient może zadecydować o ostatecznym wyborze agregatu, opierając się na kryteriach, które są dla niego najważniejsze.

Po zakupie urządzenia, agregaty przenośne dostarczamy pod wskazany adres kurierem. Współpracujemy z renomowanymi firmami, a przesyłki odpowiednio zabezpieczamy na czas transportu. Duże agregaty dowozimy na terenie całego kraju własnym transportem, dostosowanym do przewozu ciężkich urządzeń. Nasz pracownik uruchamia agregat w trybie manualnym (bez przyłączenia do sieci) oraz przeprowadza podstawowe szkolenie z obsługi urządzenia. Rozładunek pozostaje po stronie użytkownika.

Sprawdź też ➡️ Do czego służy agregat prądotwórczy? Jak go dobrać?

Agregaty Proton - gotowe do użycia z profesjonalnym wsparciem

Kompleksowość rozwiązań to zasada, którą kierujemy się w Proton. Dlatego nie tylko dostarczamy naszym Klientom agregaty zalane płynami eksploatacyjnymi (olejem silnikowym i płynem chłodniczym a niektóre modele nawet i olejem napędowym) i gotowe do przyłączenia do sieci, ale również dbamy o obsługę posprzedażową. Klient może skontaktować się z działem technicznym przez 5 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Może również liczyć na serwis na terenie całej Polski oraz na pogwarancyjny, nieograniczony dostęp do części zamiennych. Dostarczamy je naszym Klientom, który od 15 lat użytkują nasze agregaty prądotwórcze.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
pixel