Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Agregat prądotwórczy – jak dobrać moc?

2021-04-28
Agregat prądotwórczy – jak dobrać moc?

Agregaty prądotwórcze cieszą się dużym zainteresowaniem, bo w dzisiejszym zelektronizowanym świecie trudno jest nam sobie wyobrazić choćby kilka godzin bez prądu. Jeszcze niedawno agregat prądu głównie można było spotkać w firmach czy na budowie. Od jakiegoś czasu coraz częściej decydują się na nie osoby prywatne, które w ten sposób chcą się zabezpieczyć na wypadek awarii prądu. A ta może być spowodowana chociażby tak powszechnym zjawiskiem, jak burza czy wichura łamiąca drzewa i zrywająca linie elektryczne. Brak prądu to również niedziałająca lodówka, brak możliwości ładowania telefonu, laptopa etc. Obawiasz się takich sytuacji? Zaopatrz się w agregat prądotwórczy i śpij spokojnie! Jeżeli nie wiesz, jaką moc powinien mieć agregat, żeby spełniał swoją funkcję i umożliwiał podłączenie wszystkich niezbędnych sprzętów, to w tym artykule chcemy zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie związane z doborem mocy.

W tej publikacji — spis treści:

1. Na jakie informacje zwrócić uwagę, kupując agregat?

2. Agregaty prądotwórcze i ich moc

3. Agregat prądotwórczy do domu — jaką moc musi posiadać?

4. Oblicz moc agregatu prądotwórczego

5. Zastanawiasz się nad mocą agregatu? Stworzyliśmy specjalny kalkulator, by ułatwić Ci ten wybór. Dowiedz się więcej - sprawdź kalkulator

Na jakie informacje zwrócić uwagę, kupując agregat?

Kupując agregat prądotwórczy, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych informacji:

  • czy generator jest na benzynę, czy olej napędowy,
  • czy jest jedno-, czy trójfazowy,
  • czy jest stacjonarny, czy przenośny.

Ale aby można było mówić o satysfakcjonującym zakupie, nie można zapomnieć też o mocy agregatu. W sprzedaży dostępne są generatory o różnej mocy, dlatego przed zakupem konkretnego modelu powinniśmy zastanowić się nad tym, jakie będzie nasze zapotrzebowanie na pobór energii i tym samym, generator o jakiej mocy będzie w naszym wypadku tym odpowiednim. Moc agregatów wyrażana jest w jednostce Watt oraz w kVA. Jak ją obliczyć i o czym warto wiedzieć przy dokonywaniu wyliczeń?

Agregaty prądotwórcze i ich moc

Na początku, zanim zaczniemy przeglądać poszczególne agregaty, musimy zastanowić się nad tym, jakie urządzenia będziemy chcieli do niego podłączyć. Jest to istotne, ponieważ tylko w ten sposób będziemy w stanie dobrać odpowiednią moc generatora. Przy czym trzeba mieć świadomość tego, że moc agregatu musi być większa niż suma mocy wszystkich urządzeń, które będziemy chcieli zasilać. Kiedy zapoznamy się z parametrami agregatów, zauważymy, że zawsze podawana jest moc znamionowa oraz moc maksymalna. Podczas wyboru agregatu i doboru mocy interesuje nas ta druga wartość, a dzieje się tak dlatego, że podczas uruchamiania silnika pobór prądu może być nawet kilkukrotnie większy niż wtedy, gdy mamy do czynienia ze stałą pracą. Można przyjąć, że urządzenia podłączone do generatora pobierają dwukrotnie większą ilość prądu, niż wynosi ich wartość znamionowa, przy czym nie warto decydować się na agregat z dużo większą mocą, niż wynosi nasze szacunkowe zapotrzebowanie, ponieważ takie modele będą znacznie droższe, a ich parametry i tak nie będą przez nas wykorzystywane. Godny polecenia jest agregat prądotwórczy z silnikiem Diesla Proton Oasis Plus 360, który charakteryzuje się wyjątkowo cichą pracą, a jego moc maksymalna wynosi 8500 W (10.6 kVA). Na podkreślenie zasługuje też fakt, że generator ten posiada funkcję Dual, czyli umożliwia uzyskanie pełnej mocy na gnieździe jednofazowym, jak i trójfazowym.

Agregat prądotwórczy do domu — jaką moc musi posiadać?

Do użytku domowego wystarczający powinien okazać się agregat o mocy 3000 Watt. Pozwoli on na zasilanie w awaryjnej sytuacji lodówki, sprzętów AGD i RTV, oświetlenia, a także pompy ciepła, choć jeśli chcemy podłączyć kilka urządzeń równocześnie, to zawsze upewnijmy się, czy na pewno moc maksymalna agregatu jest większa niż ta, jaką nasze sprzęty potrzebują do pracy. Pamiętajmy też o tym, że elektronika potrafi być bardzo czuła na wszelkie wahania napięcia, co może doprowadzić do jej awarii, której można zapobiec, wybierając agregat z regulatorem AVR. Zapewnia on stałe napięcie, niezależnie od ilości podłączonych urządzeń, dzięki czemu nie ma ryzyka nagłego spadku lub wzrostu napięcia.

Zaopatrując się we własną małą elektrownię, czyli agregat prądotwórczy, należy na wstępie obliczyć moc urządzeń, które będziemy zasilali przy użyciu generatora. Jeżeli mimo uzyskanych wskazówek nie wiemy, jak wyliczyć pobór mocy, żeby na tej podstawie wybrać odpowiedni generator, to warto skorzystać z pomocy zespołu specjalistów, którzy pomogą wybrać agregat o takiej mocy, jaka w danym przypadku będzie optymalna. Gwarantujemy najwyższą jakość agregatów i profesjonalną obsługę. Stawiamy na przyjazny klientom serwis i dokładamy wszelkich starań, aby konserwacje oraz ewentualne naprawy wykonywane były w ciągu 48 godzin. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą i składania zamówień na niezawodne agregaty prądotwórcze o dowolnej mocy.

Sprawdź też ➡️ Agregaty prądotwórcze do domu

Oblicz moc agregatu prądotwórczego

Dobór właściwej mocy agregatu może być o wiele prostszy. Mamy przyjemność przedstawić Państwu nasz autorski kalkulator agregatu prądotwórczego! Dzięki niemu, wystarczy wprowadzić parametry swoich urządzeń, a nasz kalkulator dokładnie wskaże, jaka moc agregatu będzie dla Was optymalna. Zapraszamy do skorzystania z kalkulatora i życzymy udanych zakupów w Proton Polska!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021

Polecane

pixel