Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Do czego służy agregat prądotwórczy? Jak go dobrać?

2023-10-27
Do czego służy agregat prądotwórczy? Jak go dobrać?

Agregat prądotwórczy to urządzenie, które zapewnia dostęp do energii elektrycznej niezależnie od dostępu do sieci oraz przerw w dostawach prądu. Decydując się na zakup agregatu, warto skonsultować się z doradcą, zdobywając jednak wcześniej podstawową wiedzę na temat generatorów prądu. To znacznie ułatwi zbudowanie owocnej współpracy w przyszłości. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami o agregatach prądotwórczych w tekście poniżej.

W tej publikacji — spis treści:

1. Czym jest agregat prądotwórczy i gdzie znajduje zastosowanie?

2. Gdzie może być stosowany agregat prądotwórczy?

3. Jak dobrać agregat prądotwórczy do swoich potrzeb?

4. Jakie parametry uwzględnić przy wyborze odpowiedniego agregatu prądotwórczego?

5. Agregat prądotwórczy – jak wybrać odpowiedniego dostawcę?

Czym jest agregat prądotwórczy i gdzie znajduje zastosowanie?

Agregat prądotwórczy, to urządzenie służące do wytwarzania energii elektrycznej. Znajduje zastosowanie, kiedy nie jest możliwe zasilanie obiektów budowlanych lub urządzeń z sieci energetycznej lub w sytuacjach awaryjnych, kiedy konieczne jest zapewnienie niezależnego źródła prądu.

Główne elementy agregatu prądotwórczego to:

 1. silnik spalinowy – agregat prądotwórczy jest wyposażony w silnik spalinowy, który napędza całe urządzenie. Silnik działa wykorzystując określone paliwo – może nim być olej napędowy, benzyna lub gaz. Największą popularnością w przypadku użytkowników agregatów cieszą się agregaty z silnikiem Diesla,
 2. prądnica – jest to element przekształcający energię mechaniczną generowaną przez silnik spalinowy na energię elektryczną. Prądnice mają różne moce oraz konstrukcje. W agregatach Proton stosowane są wyłącznie prądnice z uzwojeniami miedzianymi oraz regulacją napięcia o znakomitych parametrach,
 3. sterowanie – współczesne agregaty prądotwórcze są wyposażone w zaawansowane układy elektroniczne, które kontrolują pracę silnika i prądnicy, monitorują napięcie i częstotliwość generowanego prądu oraz mogą obsługiwać funkcje takie jak automatyczny rozruch (SZR),
 4. zbiornik paliwa – silniki spalinowe wymagają do działania paliwa, które gromadzone jest w agregatach w zbiorniku paliwa o określonej pojemności. Agregaty prądotwórcze są szeroko stosowane w różnych obszarach gospodarki, a także w użytkowaniu prywatnym. 

Sprawdź też ➡️ Zasada działania agregatu prądotwórczego

Agregaty prądotwórcze są szeroko stosowane w różnych obszarach gospodarki, a także w użytkowaniu prywatnym. 

Gdzie może być stosowany agregat prądotwórczy?

We współczesnym świecie energia elektryczna jest kluczowa dla wielu dziedzin życia. W przypadku braku dostępu do tradycyjnych źródeł zasilania, czy w sytuacjach awaryjnych, agregaty prądotwórcze stają się niezastąpionym narzędziem, zapewniającym ciągłość zasilania elektrycznego.

Generatory stosuje się, kiedy brakuje możliwości skorzystania z sieci elektroenergetycznej. Agregaty prądotwórcze stają się wówczas samodzielnymi urządzeniami zasilającymi, które są w stanie dostarczyć energię elektryczną w miejscach odległych od sieci energetycznej.

Przykłady takich zastosowań generatorów prądu są liczne i różnorodne, obejmując m.in.:

 • ✔️ imprezy plenerowe, pracę w terenie oddalonym od sieci elektroenergetycznej,
 • ✔️ rolnicze prace polowe, na budowach, gdzie nie ma dostępu do stałej sieci elektrycznej,
 • ✔️ agregaty zapewniają zasilanie dla różnych narzędzi i maszyn,
 • ✔️ przemysł - szczególnie tam, gdzie nieprzerwane zasilanie jest niezbędne,
 • ✔️ stacje paliw, instytucje - m.in. szkoły, szpitale,
 • ✔️ zaopatrzenie w prąd domów wolnostojących lub rekreacyjnych położonych z dala od obszarów zurbanizowanych.
 • ✔️ oraz wiele innych

W okresie przerw w dostawie prądu spowodowanych awariami czy zbyt niską podażą energii elektrycznej, generatory zapewniają zasilanie urządzeń i obiektów. Agregaty mogą działać w trybie automatycznym tzw. SZR, reagując na wykryte przerwy w dostawie prądu. Mogą także być uruchamiane ręcznie. Jako rezerwowe źródło zasilania, generatory są stosowane w przemyśle, centrach danych, szpitalach, branży HORECA, sklepach wielkopowierzchniowych, a także w rolnictwie, np. wspomagając pracę wentylatorów w szklarniach czy urządzeń grzewczych i wentylacji w pomieszczeniach przeznaczonych do hodowli zwierząt. Coraz częściej w agregaty prądotwórcze zaopatrują się również właściciele domów jednorodzinnych oraz niewielkich firm. Dla podtrzymania napięcia w domach wystarczają zwykle agregaty jednofazowe, takie jak choćby Proton 1 PlusProton 12000 230 V czy cichy agregat prądotwórczy do domu Proton Oasis 1. W przemyśle konieczne jest przeważnie zastosowanie agregatów trójfazowych o dużych mocach, np. przemysłowy agregat Proton ZPP 30Proton ZPP 65 czy Proton ZPP 100

Sprawdź też ➡️ Agregat prądotwórczy dużej mocy - jak wybrać najlepszy?

Jak dobrać agregat prądotwórczy do swoich potrzeb?

Wybierając agregat prądotwórczy, należy zacząć od dokładnego określenia własnych potrzeb. Chodzi tu przede wszystkim o ustalenie, czy Twój agregat prądotwórczy będzie pracować jako podstawowe źródło zasilania, czy jako rezerwowe. Najczęściej agregaty do domów czy niewielkich firm pełnią funkcję rezerwowego źródła zasilania.

 

Kolejnym krokiem jest wybór między agregatem trójfazowym (400 V), a jednofazowym (230 V). Łatwo to ustalić, jeśli zamierzamy zasilać wyłącznie urządzenia jednofazowe lub trójfazowe. Co jednak w przypadku konieczności zapewnienia zasilania zarówno odbiorom jedno-, jak i trójfazowych? W takim wypadku dobrze jest zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże wybrać odpowiedni model agregatu. Warto jednak wiedzieć, że generatory trójfazowe mogą zawsze zasilać również urządzenia jednofazowe. W tej sytuacji jednak, na każdej z faz wyjściowa moc wynosi 1/3 mocy znamionowej urządzenia. Oznacza to, że agregat dostarczający trójfazowo np. 6 kW mocy, jednofazowo na każdej z faz dostarczy 2 kW.

W Proton oferujemy jednak, poza klasycznymi, również agregaty z funkcją Dual Power, co oznacza, że na wyjściu jednofazowym urządzenia te są w stanie dostarczyć aż 80 % mocy znamionowej. Przykładem takiego agregatu może być Proton 10000 360 (Dual) czy Proton 360 (Dual).

Jakie parametry uwzględnić przy wyborze odpowiedniego agregatu prądotwórczego?

Poza pełnioną funkcją oraz napięciem pracy, żeby wybrać agregat, który będzie odpowiedni w danych warunkach, trzeba zweryfikować jeszcze kilka kluczowych parametrów. Oto najważniejsze z nich:

1️⃣ Moc agregatu

We właściwym doborze mocy agregatu prądotwórczego może pomóc dostępny na naszej stronie kalkulator mocy. Warto wiedzieć, że najczęściej moc znamionową agregatu określa się sumując moce znamionowe wszystkich zasilanych urządzeń. Tak uzyskany wynik odpowiada 75 % niezbędnej mocy znamionowej urządzenia. Skąd taki zapas? Wynika on z chwilowego wyższego zapotrzebowania na moc niektórych urządzeń podczas rozruchu, a także z dbałości o trwałość generatora. Agregat nie powinien nigdy pracować na 100% mocy znamionowej, ponieważ wtedy szybciej ulega degradacji oraz potencjalnie również uszkodzeniom.

2️⃣ Samoczynne załączanie rezerwy (SZR)

Samoczynne załączanie rezerwy (SZR) to automatyczne załączanie agregatu w przypadku wykrycia zaniku napięcia w sieci. Jest to opcja przydatna, kiedy agregat pracuje jako zasilanie rezerwowe. W przypadku generatorów przenośnych stosowanych czasowo w odseparowaniu od sieci, SZR nie ma racji bytu. W naszej ofercie Klienci znajdą wiele agregatów, dla których wyposażenie w SZR jest opcjonalne, np. Proton Oasis 1 czy Proton Oasis

3️⃣ Automatyczna stabilizacja napięcia (AVR)

AVR (ang. Automatic Voltage Regulation) jest rozwiązaniem, który zapewnia automatyczną regulację napięcia wyjściowego z agregatu. To szczególnie ważne dla urządzeń elektronicznych, które są bardzo wrażliwe na wahania napięcia i z ich powodu często ulegają uszkodzeniom.

4️⃣ Parametry związane z lokalizacją agregatu

Agregaty prądotwórcze zwykle umieszcza się w pomieszczeniach gospodarczych, np. w kotłowniach czy garażach. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba wybrać model agregatu umożliwiającego odprowadzenie spalin na zewnątrz, np. Proton 1 czy Proton Oasis Plus 360. Wybierając naszą markę, Klienci mogą liczyć także na agregaty przystosowane do montażu na zewnątrz i wyposażone w wodoszczelną obudowę, ochronę przed kradzieżą paliwa oraz w grzałkę umożliwiającą pracę generatora w ujemnych temperaturach. Warto podkreślić, że u nas, inaczej niż u wielu innych producentów, Klient otrzymuje grzałkę w cenie urządzenia.

5️⃣ Łatwość obsługi agregatu

Nasze agregaty nie stwarzają problemów podczas użytkowania. Poza uzupełnianiem płynów eksploatacyjnych, czyli oleju silnikowego, płynu chłodzącego oraz paliwa, nie wymagają szczególnej uwagi. Dostarczamy je do Klienta gotowe do podłączenia – nie wymagają programowania, konfiguracji, ani nawet mocowania żadnych dodatkowych elementów. Są też zalane olejem i płynem chłodniczym.

Agregat prądotwórczy – jak wybrać odpowiedniego dostawcę?

Nieprzerwane dostarczanie energii jest kluczem do komfortu i bezpieczeństwa zarówno w domu, jak i w działalności gospodarczej. Decydując się na nasze agregaty, inwestujesz nie tylko w wysokiej jakości urządzenie, ale także w pełen zakres profesjonalnej obsługi. Dla nas kluczowe jest, aby każdy Klient czuł się wspierany na każdym etapie współpracy - od doboru odpowiedniego modelu, przez dostawę, aż po pełne wsparcie techniczne. Gwarancja udzielana na produkty Proton obejmuje teren całego kraju, a dostęp do części zamiennych jest niezwykle łatwy. W przypadku pytań lub potrzeby konsultacji, nasz dział techniczny jest do Twojej dyspozycji przez całą dobę w dni robocze.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
pixel