Agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego - jaki wybrać?
Agregat prądotwórczy to urządzenie przydatne w każdym domu jednorodzinnym. Z powodzeniem może zabezpieczyć Twój dom przed niespodziewanymi przerwami w dostawie prądu. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który pomoże Ci zrozumieć, jakie kryteria powinieneś brać pod uwagę, aby dokonać świadomego wyboru i znaleźć agregat, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania.
1. Czym jest agregat prądotwórczy?
2. Kiedy zdecydować się na agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego?
3. Agregaty prądotwórcze jednofazowe i trójfazowe do domu
4. Kiedy postawić na agregat jednofazowy w domu jednorodzinnym?
5. Agregaty trójfazowe – komfort zasilania w energię elektryczną
6. Na co zwrócić uwagę wybierając agregat do domu jednorodzinnego?
7. Moc agregatu
8. SZR i AVR
9. Izolacja akustyczna i wodoszczelność
10. Rodzaj paliwa
11. Dostawa urządzenia i jego obsługa
Czym jest agregat prądotwórczy?
Agregat prądotwórczy, nazywany również zamiennie generatorem prądu lub generatorem elektrycznym, to urządzenie służące do wytwarzania energii elektrycznej. Podstawowym elementem agregatu prądotwórczego jest silnik, który napędza prądnicę. Silnik dostarcza energii mechanicznej, która przekształcona zostaje w energię elektryczną dzięki zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Żeby wytwarzać prąd, generator potrzebuje paliwa, np. oleju napędowego.
Agregaty prądotwórcze są powszechnie stosowane do zasilania w energię elektryczną obiektów oddalonych od sieci elektroenergetycznych oraz obiektów tymczasowych, np. festiwali, różnego rodzaju imprez plenerowych czy placów budowy. Sprawdzają się również jako zasilanie awaryjne w wypadku przerw w dostawach energii z sieci elektroenergetycznej.
Kiedy zdecydować się na agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego?
Niedawny kryzys energetyczny podkreślił znaczenie agregatów jako urządzeń pełniących funkcję zasilania awaryjnego. Generator do użytku domowego pozwala utrzymać podstawowe funkcje mieszkania, takie jak oświetlenie, ogrzewanie, komputery, sprzęty AGD, lodówka, zamrażarka, czy klimatyzacja, a także zasilanie urządzeń krytycznych, np. ogrzewania, pomp wody, pomp ciepła czy systemów bezpieczeństwa jak monitoring.
Sprawdź też ➡️ AGREGAT PRĄDOTWÓRCZY DO POMPY CIEPŁA – JAKI WYBRAĆ?
Warto podkreślić, że choć sytuacja na europejskich rynkach energii się nieco uspokoiła, to jednak groźba przerw w dostawach energii jest ciągle realna. Poza zjawiskami atmosferycznymi, które mogą spowodować przerwy w zasilaniu, ciągłości dostaw zagrażają również inne zdarzenia. Polskie sieci elektroenergetyczne są przestarzałe i ulegają stosunkowo częstym awariom. Sytuacji nie poprawia ciągły wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną oraz przyłączanie do sieci nowych ogniw fotowoltaicznych. Choć Należy podkreślić, że odnawialne źródła energii (OZE) są niezbędne i powstawanie nowych jest w ogólności korzystne, to jednak wprowadzanie produkowanej przez nie energii do sieci, bez wątpienia stwarza problemy operatorom tych sieci.
W tej sytuacji, zakup agregatu prądotwórczego do domu jest doskonałym pomysłem i stanowi zabezpieczenie na wypadek kilkugodzinnych, a nawet dłuższych przerw w zasilaniu sieciowym.
Agregaty prądotwórcze jednofazowe i trójfazowe do domu
Agregaty prądotwórcze produkowane są jako jednofazowe lub trójfazowe. Urządzenia jednofazowe generują prąd o napięciu 230 V. W przypadku domów jednorodzinnych, w których większość urządzeń takich jak telewizory, komputery, lodówki czy oświetlenie pracuje na napięciu 230 V, agregaty jednofazowe mogą być wystarczające. Wiąże się to jednak najczęściej z koniecznością ograniczenia użytkowania urządzeń elektrycznych i rezygnacji z pracy urządzeń trójfazowych, na co również decyduje się dużo naszych klientów...
Agregaty prądotwórcze trójfazowe generują prąd o napięciu 400 V. Są niezbędne w przypadku zasilania urządzeń trójfazowych, takich jak duże maszyny przemysłowe, kompresory, piece przemysłowe. W przypadku domów jednorodzinnych pozwalają na zasilanie urządzeń zarówno jednofazowych, jak i trójfazowych. Zwykle producenci wyposażają je również w dodatkowe systemy i funkcje przydatne dla zasilania mieszkań. Mają zdecydowanie bardziej uniwersalny charakter i sprawdzają się również w warunkach domowych.
Kiedy postawić na agregat jednofazowy w domu jednorodzinnym?
Agregaty jednofazowe generują napięcie 230 V. Mają tym samym zdolność do zasilania w energię elektryczną wyłącznie odbiorniki jednofazowe. Generator jednofazowy nadaje się doskonale do domów, w których instalacja elektryczna jest jednofazowa, co ma miejsce w przypadku niewielkich budynków, najczęściej starszych oraz instalacjach trójfazowych! Instalacja trójfazowa absolutnie nie przeszkadza w użytkowaniu agregatu jednofazowego.
Jeśli generator pełni wyłącznie funkcję zasilania awaryjnego dla najważniejszych urządzeń jednofazowych w domu, lub ma być użytkowany np. na działce rekreacyjnej, podczas letnich wyjazdów na kemping czy do prac w dużym ogrodzie, a istotną kwestią jest jego mobilność - w takich sytuacjach urządzenie jednofazowe przenośne może być bardziej odpowiednie niż z zasady większy generator trójfazowy.
Agregaty trójfazowe – komfort zasilania w energię elektryczną
Agregaty prądotwórcze trójfazowe oferują wiele korzyści i zapewniają wyższy komfort zasilania w energię elektryczną w porównaniu do agregatów jednofazowych. Warto podkreślić, że są urządzeniami uniwersalnymi. Oznacza to, że mogą zasilać zarówno instalacje i odbiory trójfazowe, jak i jednofazowe. Należy przy tym zaznaczyć, że generując napięcie 230 V, urządzenia te najczęściej pracują z mocą wynoszącą 1/3 mocy właściwej dla pracy trójfazowej. W naszej ofercie oferujemy również rozwiązania, które pozwalają zwiększyć tę moc z 30% do nawet 80 % (Takie agregaty posiadają tak zwaną funkcję DUAL a u nas oznaczone są symbolem ‘360’).
Agregaty trójfazowe zapewniają wyższą wydajność i równomierne obciążenie prądem. Dzięki temu możliwe jest zasilenie większej liczby urządzeń o dużej mocy. Zwykle w warunkach domowych takie urządzenia nie występują, jednak jeśli agregat zasila także przydomowy warsztat, ta cecha może okazać się istotna.
Wreszcie, agregaty trójfazowe są niezbędne, w przypadku obecności w domu odbiorów wymagających napięcia 400 V. Poza elektronarzędziami oraz urządzeniami warsztatowymi, mogą to być pompy ciepła, klimatyzacje, wentylatory, pompy wody gruntowe, hydrofory.
Na co zwrócić uwagę wybierając agregat do domu jednorodzinnego?
Zastanawiasz się, jak dobrać odpowiedni agregat prądotwórczy do Twojego domu jednorodzinnego? Poza napięciem, przy wyborze agregatu do domu należy zwrócić uwagę na kilka innych istotnych kwestii. Poniżej wymieniamy najważniejsze parametry, nad którymi trzeba lub warto się zastanowić. Pamiętaj, że jeśli nie wiesz jak dobrać agregat prądotwórczy, to zawsze możesz liczyć na pomoc naszych specjalistów.
1. Moc agregatu
Wybierając agregat prądotwórczy do domu, pierwszym czynnikiem do rozważania jest zawsze moc agregatu. Moc agregatu powinna być dopasowana do całkowitej mocy zapotrzebowanej budynku. To warunek konieczny do spełnienia w sytuacji, w której agregat pełni funkcję zaopatrzenia domu w energię elektryczną. Jeśli agregat ma działać jako zabezpieczenie w przypadku przerw w dostawie energii, jego moc może odpowiadać całkowitej mocy zapotrzebowanej budynku, ale nie musi. Liczba zasilanych obwodów elektrycznych czy urządzeń zależy od preferencji użytkownika, który może zdecydować się na zaopatrzenie w prąd jedynie części odbiorów w domu.
Najbardziej komfortowa jest sytuacja, kiedy agregat zapewnia 100% potrzebnej energii – wówczas przerwa w dostawie prądu sieciowego jest dla mieszkańców praktycznie nieodczuwalna. W zależności od wielkości budynku, liczby mieszkańców i ilości urządzeń elektrycznych, zwykle moc agregatu dla średniej wielkości domu jednorodzinnego wynosi od 5 do 10 kW.
Sprawdź też ➡️ Kalkulator agregatu prądotwórczego - oblicz moc generatora
2. SZR i AVR
Decydując się na agregat prądotwórczy do domu, warto rozważyć zakup modelu z automatyczną stabilizacją napięcia (AVR). System AVR automatycznie reguluje napięcie wyjściowe z agregatu, zapewniając jego stały poziom w instalacji elektrycznej budynku. Jest to szczególnie istotne dla urządzeń elektronicznych, które są wrażliwe nawet na stosunkowo niewielkie wahania napięcia. Agregaty bez AVR również działają, czyli dostarczają prąd odbiornikom domowym, jednak mogą powodować większe ryzyko ich uszkodzeń.
Drugim istotnym systemem jest samoczynne załączanie rezerwy (SZR). Dzięki takiemu rozwiązaniu, generatory wykrywają brak zasilania z sieci elektroenergetycznej. Uruchamiają się automatycznie w przypadku zaniku napięcia i wyłączają po jego powrocie. Jest to przydatne w przypadku zasilania awaryjnego. Jeśli agregat nie ma funkcji SZR, konieczne jest jego ręczne uruchamianie i wyłączanie. W przypadku ciągłego zasilania budynku z generatora, kiedy dom nie jest przyłączony do sieci, nie stosuje się urządzeń z SZR.
Sprawdź też ➡️ JAK DZIAŁA UKŁAD SZR Z AGREGATEM PRĄDOTWÓRCZYM?
3. Izolacja akustyczna i wodoszczelność
Agregaty prądotwórcze mogą być produkowane jako urządzenia niezabudowane (otwarte, pozbawione obudowy) oraz zabudowane, czyli wyposażone w obudowę. Agregaty otwarte nie są z zasady przeznaczone do pracy w domach. Po pierwsze, muszą być chronione przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, czyli wymagają instalacji wewnątrz budynku lub na zewnątrz, ale pod odpowiednim zadaszeniem. Po drugie, nie posiadając izolacji akustycznej, są urządzeniami głośnymi, co stanowi przeszkodę dla pracy w warunkach domowych. Jest to szczególnie istotne w przypadku większych, stacjonarnych agregatów prądotwórczych montowanych na stałe. A po trzecie emitują spaliny i nie powinny być uruchamiane w zamkniętych przestrzeniach.
Kupując agregat stacjonarny, warto zdecydować się na model zabudowany, wyposażony w obudowę wyciszającą. Jej odporność na warunki atmosferyczne nie ma znaczenia w przypadku agregatów montowanych w budynku. Jeśli jednak urządzenie będzie ulokowane na zewnątrz, musi być także wodoszczelne. Najlepiej, żeby posiadało również zabezpieczenia przed kradzieżą paliwa, co niestety niekiedy się zdarza. W naszej ofercie znajdziesz odpowiedni cichy agregat prądotwórczy do domu.
4. Rodzaj paliwa
Agregaty mogą być zasilane różnymi rodzajami paliwa, w tym benzyną, olejem napędowym lub gazem. Każde z nich ma swoje plusy i minusy. Na przykład, agregaty na benzynę są zazwyczaj tańsze niż jednostki Diesla, ale za to mniej wydajne energetycznie. Silniki stosowane w agregatach prądotwórczych marki Proton wyróżniają się niezwykle efektywną pracą. Ich najważniejszą cechą jest wyjątkowo niskie zużycie paliwa - nawet do 3 razy mniejsze w porównaniu do tradycyjnych agregatów prądotwórczych z silnikami benzynowymi. To nie tylko znacząco obniża koszty eksploatacji, ale także stanowi ekologiczną alternatywę dla innych, bardziej paliwożernych rozwiązań.
Sprawdź też ➡️ JAKIE PALIWO DO AGREGATU? DIESEL, BENZYNA CZY LPG?
5. Dostawa urządzenia i jego obsługa
Agregaty prądotwórcze są dość kosztownymi urządzeniami, dlatego tak ważna z punktu widzenia użytkownika jest ich dostawa. Decydując się na zakup określonego modelu, warto upewnić się, w jaki sposób urządzenie dotrze na miejsce przeznaczenia. W przypadku agregatów mobilnych wystarczy, jeśli dostawca zagwarantuje przesyłkę kurierską. Duże urządzenia stacjonarne nie zostaną dostarczone w ten sposób. Marka, która dba o Klienta zapewni dostawę własnym ubezpieczonym transportem, co stanowi gwarancję usługi wysokiej jakości.
Decydując się na zakup agregatu prądotwórczego do domu jednorodzinnego warto zwrócić uwagę również na warunki eksploatacyjne producenta czy dostawcy. Agregaty wysokiej jakości nie sprawiają problemów użytkowych i wymagają jedynie uzupełnienia płynów eksploatacyjnych oraz paliwa. Nawet jednak wysokiej klasy urządzenia mogą wymagać niekiedy napraw. Dlatego wybierając generator warto się upewnić, że dostęp do części zamiennych nie będzie w przyszłości nastręczał problemów. Dobrze jest także zdecydować się na dostawcę, który zapewnia serwis na terenie całego kraju oraz łatwy kontakt z profesjonalną obsługą. Dla użytkowników agregatów istotna jest możliwość pozyskania szybkiej i precyzyjnej informacji odnośnie do kupionych urządzeń. Zwykle pytania nie dotyczą szczególnie skomplikowanych spraw, lecz raczej typu filtrów, które należy wymienić, czy też konkretnych danych na temat niezbędnych płynów eksploatacyjnych. Ważne jest, żeby użytkownik uzyskał potrzebne informacje bez zbędnego oczekiwania.
Wybierz z nami odpowiedni agregat do domu jednorodzinnego
Niezależność energetyczna jest na wyciągnięcie ręki. Wybierz nasze niezawodne agregaty prądotwórcze i zapomnij o problemach z przerwami w dostawie prądu. Zobacz naszą ofertę, a w razie pytań, nie wahaj skontaktować się z naszym specjalistą!