Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dlaczego warto mieć agregat prądotwórczy w firmie?

2024-05-08
Dlaczego warto mieć agregat prądotwórczy w firmie?

Przestarzałe sieci elektroenergetyczne oraz coraz bardziej powszechne gwałtowne zjawiska pogodowe powodują, że przerwy w dostawach prądu z dużym prawdopodobieństwem będą się nasilać. Żeby zapewnić ciągłość pracy w firmie, należałoby się zastanowić nad inwestycją w alternatywne źródło energii elektrycznej, jakim jest agregat prądotwórczy. Z tego poradnika dowiesz się, dlaczego agregat jest pomocny w biznesie, a także na co zwrócić uwagę, wybierając urządzenie.

W tej publikacji — spis treści:

1. Brak prądu – zagrożenie dla ciągłości pracy w firmie

2. Jakie konsekwencje i koszty niesie za sobą brak zasilania? Historie naszych klientów

3. Jak kupić dobry agregat prądotwórczy do firmy?

4. Gwarancja spokoju – kompleksowe wsparcie techniczne

Brak prądu – zagrożenie dla ciągłości pracy w firmie

Działalność niemal każdej firmy, niezależnie od jej profilu, opiera się dziś na maszynach czy urządzeniach elektrycznych. Niezawodność dostaw prądu to absolutna konieczność, aby praca przebiegała sprawnie, a przedsiębiorstwo realizowało swoje cele. Niestety, przerwy w zasilaniu energią elektryczną to codzienność, której doświadczają przede wszystkim firmy przyłączone bezpośrednio do przestarzałych odcinków sieci przesyłowych, gdzie awarie są częste i długotrwałe. Właściciele firm, którzy są przyłączeni do nowych lub zmodernizowanych części sieci elektrycznej, znajdują się w lepszym położeniu. Niezależnie jednak od indywidualnej sytuacji, warto mieć świadomość, że polska sieć elektroenergetyczna jest przestarzała, co może powodować wzrost jej awaryjności.

Zmiany klimatyczne również nie poprawiają sytuacji – zjawiska pogodowe w Polsce są bardziej zintensyfikowane niż kilka dekad temu. Porywiste wiatry, gwałtowne burze i obfite opady przyczyniają się do wzrostu awaryjności sieci elektroenergetycznej. Dodatkowo, przerwy w dostawie prądu mogą wynikać także z planowanych wyłączeń, na przykład z powodu prac ziemnych, robót drogowych, czy modernizacji sieci.

Sprawdź też: ➡️ Rezerwowe źródło energii – kto go potrzebuje i kiedy jest niezbędne?

Jakie konsekwencje i koszty niesie za sobą brak zasilania? Historie naszych klientów

Niezależnie od przyczyny braku napięcia w sieci, dla przedsiębiorcy przerwa w dostawie prądu jest zawsze problemem. W najlepszym wypadku wiąże się z koniecznością późniejszego nadrobienia prac, jednak często przestoje mają daleko idące skutki, takie jak np. wielogodzinne ponowne nastawy linii produkcyjnych, czy ekonomiczne oraz wizerunkowe konsekwencje niedotrzymania terminów.

  • Hotel - podczas burzy elektrycznej, która uderzyła w miasto, hotel niewyposażony w agregat prądotwórczy, stracił zasilanie na kilka godzin. Awaria spowodowała nie tylko brak światła, ale także przestała działać klimatyzacja i ogrzewanie, co doprowadziło do niekomfortowych warunków dla gości. Niektórzy z nich zdecydowali się opuścić hotel, co przełożyło się na utratę dochodów.

  • Restauracja - nagłe przerwanie zasilania w restauracji spowodowało, że kuchnia nie mogła działać przez kilka godzin. Obsługa kelnerska nie mogła obsłużyć klientów, a zepsuta żywność musiała zostać wyrzucona, co dodatkowo obciążyło finanse restauracji. Brak możliwości obsługi klientów przyczynił się również do negatywnego wpływu na reputację lokalu, niektórzy klienci niestety podzielili się w internecie negatywną opinią na temat tego zdarzenia.

  • Szpital - w przypadku awarii prądu w szpitalu, nie tylko chirurgiczne procedury zostały przesunięte lub odwołane, ale brak zasilania mógł wpłynąć także na funkcjonowanie sprzętu medycznego. Gwałtowne wyłączenia i włączenia, to potencjalne szkodliwe wahanie napięcia, co mogło zagrażać życiu pacjentów. Szpital musiał podjąć dodatkowe kroki, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentów i personelu, co wiązało się z dodatkowymi kosztami.

  • Producent - w wyniku kilkudniowej awarii prądu w fabryce opakowań na wskutek zerwanych linii wysokiego napięcia, linie produkcyjne w firmie zostały zatrzymane, co spowodowało opóźnienia w dostawach dla klientów. Oprócz strat finansowych związanych z utratą produkcji, fabryka musiała również pokryć koszty wynikłe z umów zawartych z odbiorcami na wypadek opóźnień.

  • Sklep spożywczy - w trakcie długotrwałej przerwy w dostawie prądu, sklep spożywczy stracił nie tylko znaczną część zamrożonej żywność, ale także musiał zmagać się z koniecznością wyczyszczenia i dezynfekcji chłodni oraz innych urządzeń, które mogły ucierpieć w wyniku nagłego braku zasilania.

  • Fermy drobiu - awaria zasilania na fermie drobiu spowodowała zatrzymanie wentylatorów, co doprowadziło do gwałtownego wzrostu temperatury i wilgotności w pomieszczeniach hodowlanych. Właściciel fermy stracił znaczną część chowu, Dodatkowo, utrata ptaków spowodowała ogromne straty finansowe.

Jak kupić dobry agregat prądotwórczy do firmy?

Przy zakupie agregatu prądotwórczego warto postawić na renomowaną i doświadczoną markę, specjalizującą się w produkcji i serwisie generatorów. Samodzielny wybór właściwego modelu agregatu nie jest prosty dla przedsiębiorcy, ze względu na konieczność uwzględnienia licznych parametrów technicznych zarówno urządzeń, które mają być zasilane, jak i samego agregatu.

Nasza firma oferuje profesjonalne wsparcie i doradztwo w doborze odpowiedniego generatora, uwzględniając indywidualne potrzeby Klienta.

Klient, przy pomocy naszego doradcy otrzymuje kilka atrakcyjnych opcji do wyboru, spośród których może zdecydować się na tę najbardziej odpowiadającą jego wymaganiom i preferencjom. Mimo że ostatecznie przed podjęciem decyzji o zakupie w interesie Klienta leży konsultacja z doradcą, warto wcześniej zapoznać się z najważniejszymi cechami agregatów. Najistotniejsze z punktu widzenia wyboru odpowiedniego urządzenia do firmy, prezentujemy poniżej.

Sprawdź też: ➡️ Dobry agregat prądotwórczy – co go wyróżnia?

 Silnik Diesla – efektywny i ekonomiczny

Wszystkie agregaty Proton wyposażone są w silniki Diesla, powszechnie znane ze swojej trwałości i długiej żywotności. Silniki odznaczają się wysoką wydajnością energetyczną – zużywają mniej paliwa do wytwarzania tej samej ilości energii elektrycznej w porównaniu z silnikami benzynowymi. Maszyny są również bardziej odporne na zużycie w trudnych warunkach pracy, co jest istotne w przypadku agregatów prądotwórczych używanych na przykład na placach budowy lub w innym wymagającym środowisku (warsztaty, niektóre linie produkcyjne).W konsekwencji, dzięki wyższej efektywności paliwowej i większej wytrzymałości, koszty eksploatacji agregatów opartych o silniki wysokoprężne są zwykle niższe niż ich benzynowych odpowiedników.

Sprawdź też: ➡️ 3 powody, dla których warto wybrać agregat z silnikiem diesla

 Obligatoryjny AVR – stabilizacja napięcia w każdym agregacie

AVR, czyli automatyczna regulacja napięcia, to system zapewniający ochronę zasilanych urządzeń i instalacji przed niepożądanymi wahaniami napięcia towarzyszącymi procesowi generowania energii przez agregaty. W naszych generatorach zastosowano cyfrowe regulatory napięcia charakteryzujące się niską tolerancją odchyleń (2%), co przekłada się na wysokoefektywną stabilizację napięcia. 

Biorąc pod uwagę, że większość współczesnych urządzeń stosowanych w biznesie zawiera elementy elektroniczne, które są wrażliwe na wahania napięcia, uważamy, że AVR w agregatach prądotwórczych powinien być dziś niezbędnym standardem, a nie dodatkową opcją. Dlatego każdy z naszych generatorów jest wyposażony w ten system, zapewniając maksymalne bezpieczeństwo i efektywność pracy urządzeń zasilanych z generatora.

 Opcjonalny SZR – praca w sieci i poza siecią

Nieco inaczej niż w przypadku AVR podchodzimy do kwestii samoczynnego załączania rezerwy (SZR). SZR, określane również jako ATS (Automatic Transfer Switch), to system automatycznie rozpoznający zanik zasilania z sieci elektroenergetycznej i reagujący na tę sytuację załączeniem agregatu. Kiedy zasilanie sieciowe zostaje przywrócone, SZR automatycznie wyłącza generator.

SZR (ang. ATS) jest szczególnie przydatne w sytuacjach, kiedy odbiorca jest przyłączony do sieci, a agregat służy jako źródło prądu w razie przerw w dostawie energii. Ręczna obsługa agregatu wymaga aktywnego udziału człowieka. Kwestie bezpieczeństwa i specyfika pracy mogą ograniczać możliwości obsługi agregatu przez pracowników. Samoczynne załączanie rezerwy rozwiązuje ten problem, eliminując potrzebę ręcznego załączania i wyłączania urządzenia.

Jeśli natomiast agregat będzie używany głównie jako urządzenie przenośne lub niezależnie od sieci (np. na placu budowy nieprzyłączonym do sieci, w terenie), SZR nie jest przydatne. W kontekście potrzeb klienta, najlepszym wyborem jest generator, który oferuje możliwość opcjonalnego wyposażenia w system ATS. Dlatego w naszej ofercie SZR jest zawsze opcją, niezależnie od tego, czy Klient wybierze kompaktowy Proton Oasis Plus 360 Diesel (Dual), czy większy agregat prądotwórczy 20kW - Proton ZPP 20.

 Możliwość pracy wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz

Zarówno generatory stacjonarne, jak i przenośne agregaty prądotwórcze dostarczane naszym Klientom, dostępne są w wersji z obudową lub jako modele otwarte (niezabudowane). Generatory otwarte, przeznaczone do stałej pracy, wymagają instalacji w pomieszczeniach zamkniętych, podczas gdy większość naszych urządzeń z obudową jest przystosowana do użytku zewnętrznego. Bez względu na to, czy generator jest umieszczony wewnątrz czy na zewnątrz budynku, ważne jest, żeby wybrać model umożliwiający bezpieczne odprowadzenie spalin na zewnątrz. W Proton dbamy o to, by nasi klienci mieli pełną swobodę w wyborze lokalizacji dla każdego z dostępnych agregatów. Wszystkie nasze modele, zarówno otwarte, jak i te z obudową, można wyposażyć w system odprowadzania spalin.

 Dostawa urządzenia „ready to go” i łatwość obsługi

Dla przyszłych użytkowników agregatów prądotwórczych w firmie, istotne jest nie tylko minimalizowanie czynności wymaganych przy obsłudze agregatu podczas jego eksploatacji, ale także łatwe pierwsze uruchomienie urządzenia. Agregaty Proton dostarczane są w stanie gotowym do użytku, czyli w pełni zmontowane, z naładowanym akumulatorem i wypełnione niezbędnymi płynami eksploatacyjnymi (olej silnikowy, płyn chłodniczy). Nie wymagają dodatkowej konfiguracji ani programowania.

System czujników i sensorów stale monitoruje działanie agregatu, rejestrując parametry operacyjne w czasie rzeczywistym. Dzięki dostawie w pełni skonfigurowanych generatorów oraz automatyce, która samoczynnie kontroluje pracę urządzeń, obsługa agregatów Proton sprowadza się do ich załączania i wyłączania (jeśli nie są wyposażone w SZR) oraz uzupełniania płynów eksploatacyjnych.

Dostawa agregatów przenośnych, takich jak Proton 1 Plus Diesel czy Proton 360 Diesel (Dual), odbywa się przez firmę kurierską, podczas gdy większe modele stacjonarne dostarczamy własnym transportem, oferując jednocześnie Klientom opcję przeszkolenia z zakresu obsługi agregatu.

Gwarancja spokoju – kompleksowe wsparcie techniczne

Naszym klientom nie tylko oferujemy sprawną dostawę agregatu gotowego do użytku, ale również kompleksową obsługę posprzedażową. Nasza firma nie ogranicza się do sprzedaży i dostarczania agregatów, lecz także zapewnia wsparcie gwarancyjne i serwisowe. Oferujemy ogólnokrajową gwarancję na produkty Proton, a dostęp do części zamiennych jest łatwy i możliwy nawet po zakończeniu okresu gwarancyjnego. Nawet po 15 latach użytkowania agregatu, nasi klienci potrafią do nas zadzwonić i zamówić część do swojego urządzenia Proton! Dodatkowo, w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, nasi Klienci mogą liczyć na pomoc naszego działu technicznego, dostępnego telefonicznie przez całą dobę w dni robocze.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel