Dobry agregat prądotwórczy – co go wyróżnia?
Nie istnieje prosta i jednoznaczna definicja dobrego agregatu prądotwórczego, jednak wysoka jakość urządzeń, a także pewne cechy związane z ich eksploatacją oraz spełnianie określonych oczekiwań klienta sprawiają, że jedne urządzenia cieszą się uznaniem na rynku, podczas gdy inne nie. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, co wyróżnia dobre agregaty prądotwórcze spośród przeciętnych.
Agregat prądotwórczy dopasowany do potrzeb
Podobnie jak ma to miejsce w przypadku wielu innych produktów, miano dobrego zyskuje ten, z którego jest zadowolony jego użytkownik. W przypadku agregatu, użytkownik będzie zadowolony z urządzenia, jeśli spełni ono jego oczekiwania. Jest to możliwe tylko wtedy, kiedy agregat zostanie odpowiednio dopasowany do wymagań, którym powinien sprostać.
Inne potrzeby ma inwestor, który poszukuje agregatu do domu jednorodzinnego, inne obsługujący imprezy plenerowe, a jeszcze inne rolnik albo właściciel prywatnego szpitala, czy przedsiębiorstwa produkcyjnego. W każdym przypadku na znaczeniu zyskują lub tracą pewne cechy i parametry techniczne. Jedne stają się bardzo istotne, a inne drugorzędne lub wręcz pomijalne.
Sprawdź też: ➡️ Agregaty prądotwórcze do domu | Agregaty prądotwórcze dla biznesu | Agregaty prądotwórcze dla rolnictwa
Wysoka jakość komponentów
Niezależnie od konkretnych parametrów technicznych agregatów, zawsze wartością samą w sobie będzie wysoka jakość elementów, które stanowią składowe każdego urządzenia. Priorytetem dla naszej firmy jest zapewnienie najwyższej jakości silników i prądnic obecnych w oferowanych przez nas agregatach. Prądnice są bardzo ważnym elementem każdego agregatu i od ich jakości w dużym stopniu zależy żywotność całego urządzenia. Na rynku dostępne są agregaty z prądnicami aluminiowymi i miedzianymi. W agregatach Proton stosujemy wyłącznie prądnice miedziane. Jak powszechnie wiadomo, miedź znacznie lepiej przewodzi prąd niż aluminium, a do tego nie ulega utlenianiu, co zapewnia bezawaryjną i długą pracę naszych urządzeń.
Podobnie jak o wysoką jakość prądnic, dbamy także o montowane w agregatach silniki – wybieramy wyłącznie sprawdzone rozwiązania, współpracując jedynie z tymi dostawcami części, którzy są liderami w swojej branży.
Sprawdź też: ➡️ Prądnica agregatu prądotwórczego – do czego służy?
Parametry i cechy dobrych agregatów prądotwórczych
Mianem dobrego agregatu określa się urządzenie, które posiada zespół pewnych określonych cech zwiększających bezpieczeństwo jego stosowania, korzystnie wpływających na ważne parametry pracy, czy też polepszających komfort użytkowania albo zapewniających inwestorowi pewien wybór. Poniżej prezentujemy istotne właściwości agregatów, które pozytywnie wpływają na ich wartość jako urządzeń dostarczających energię elektryczną odbiorcom.
AVR – stabilizacja napięcia
Wahania napięcia przy produkcji energii elektrycznej są zjawiskiem naturalnym. Niestety stanowią zagrożenie dla elektroniki, która jest bardzo wrażliwa na zmiany tego parametru. Fluktuacje napięcia mogą być przyczyną nieodwracalnych awarii komponentów elektronicznych, które coraz częściej znajdują się w urządzeniach codziennego użytku – obecne są już nie tylko w komputerach, ale także np. w wyświetlaczach lodówek czy piekarników. Dlatego stabilizowanie napięcia zasilania agregatów stało się kluczowe zarówno w domach, biurach, budynkach przemysłowych i użyteczności publicznej, jak i w innych obiektach budowlanych.
Z tego powodu, wszystkie nasze prądnice instalowane w agregatach są wyposażone w cyfrowe regulatory napięcia AVR (ang. Automatic Voltage Regulator) o niskiej tolerancji odchyleń sięgającej zaledwie 2%. Oznacza to bardzo dobrą stabilizację napięcia, a w konsekwencji ochronę elektroniki przed uszkodzeniami spowodowanymi wahaniami wartości tego parametru.
Sprawdź też: ➡️ Regulator AVR - czym jest i jak działa?
Opcjonalność SZR (Automatyczna praca agregatu)
SZR jest rozwiązaniem przydatnym, w sytuacjach, kiedy w warunkach normalnych budynek czy obwody elektryczne lub poszczególne urządzenia zasilane są z sieci elektroenergetycznej, a agregat pełni rolę generatora prądu w przypadku zaniku dostawy energii elektrycznej z sieci. Takie rozwiązanie zapewnia komfort i bezpieczeństwo użytkowania - automatyczne załączanie i wyłączanie jest wygodne podczas niepogody i nie stwarza ryzyka dla osób, które z różnych względów mogą mieć problem z obsługą urządzenia. Jednocześnie z SZR można zrezygnować, jeśli agregat pracuje w odseparowaniu od sieci, np. pełniąc funkcję generatora prądu na budowie, imprezie plenerowej czy zasilając w energię elektryczną domek letniskowy w sercu puszczy.
W tym kontekście, dobrym generatorem będzie takie urządzenie, które wyposaża się w ATS opcjonalnie – w zależności od potrzeb klienta. W ofercie Proton zdecydowana większość agregatów wyposażana jest w SZR fakultatywnie. Przykładem może tu być zarówno jednofazowy Proton 1 Plus Diesel, jak i trójfazowy Proton Oasis Plus 360 Diesel (Dual).
Sprawdź też: ➡️ SZR co to jest?
Monitorowanie pracy urządzenia
Wybierając agregaty prądotwórcze Proton, użytkownicy mogą skorzystać z wielu funkcji umożliwiających kontrolę pracy urządzenia. Pomiar napięcia, amperomierz (generowana moc) czy licznik motogodzin (pomiar czasu pracy agregatu), uzupełniają czujniki temperatury oleju, detektory wartości napięcia czy poziomu paliwa. To tylko niektóre z rozwiązań stosowanych w naszych agregatach. Zaawansowane urządzenia stacjonarne o dużych mocach zaopatrzone są w kolejne czujniki, bezpieczniki i wyłączniki, dzięki którym praca agregatów jest stale monitorowana i kontrolowana, co zapewnia użytkownikom łatwą obsługę urządzeń oraz gwarantuje bezpieczeństw
Cicha praca agregatu
Agregaty prądotwórcze są urządzeniami dość głośnymi. Z uwagi na uciążliwość hałasu, wszystkie nasze generatory stacjonarne, przeznaczone do lokalizacji na zewnątrz pomieszczeń, wyposażone są w wyciszone obudowy obniżające generowane dźwięki do możliwie najniższego poziomu decybeli. Dotyczy to również części agregatów przenośnych. Warto podkreślić, że uzyskanie znacznej dźwiękoszczelności obudów agregatów nie jest technicznie łatwym zadaniem – urządzenia wytwarzają znaczne ilości ciepła, które trzeba odprowadzić na zewnątrz, a materiały wygłuszające są najczęściej równocześnie materiałami o dobrej termoizolacyjności, co utrudnia uzyskanie dobrej izolacji akustycznej. Mimo to, możemy zaoferować klientom nawet niewielkie agregaty jednofazowe o stosunkowo niedużym poziomie generowanego hałasu, jak np. Proton Oasis 1, który ze swoimi 72 dB jest cichszy od przeciętnego odkurzacza domowego.
Sprawdź też: ➡️ Jak wyciszyć agregat prądotwórczy?
Możliwość pracy wewnątrz i na zewnątrz
Agregaty stacjonarne dla przemysłu, szpitali, hoteli, urzędów czy innych komercyjnych odbiorców energii elektrycznej to najczęściej urządzenia stacjonarne instalowane na zewnątrz pomieszczeń. Inaczej jest jednak w przypadku mniejszych agregatów przenośnych. Ponieważ takie urządzenia użytkuje się zarówno okresowo na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń, oferując agregaty przenośne Proton, zapewniamy naszym klientom możliwość dostosowania ich do własnych potrzeb. Ten sam agregat można użytkować w terenie, np. przy realizacji robót drogowych, obsłudze imprez plenerowych czy w pracach polowych, jak i w domu. Urządzenie można umieścić np. w garażu, uzupełniając je jedynie o dedykowany wąż przeznaczony do odprowadzania spalin poza budynek. Warto zaznaczyć, że w firmie Proton posiadamy systemy odprowadzenia spalin dopasowane do każdego z naszych agregatów.
Dostawa w trybie „ready to go”
Oceniając agregat jako dobry lub nie, użytkownicy biorą pod uwagę również kwestie związane z przygotowaniem urządzenia do pierwszego rozruchu. W Proton dbamy o to, żeby po stronie klienta znalazło się jak najmniej czynności niezbędnych dla uruchomienia urządzenia.
Dlatego dostarczamy nasze agregaty w pełni zmontowane, z naładowanym akumulatorem oraz zalane płynami eksploatacyjnymi (olejem silnikowym i płynem chłodniczym). Urządzenia nie wymagają konfiguracji ani programowania - są gotowe do pracy.
Agregaty przenośne dostarczamy za pośrednictwem firmy kurierskiej, natomiast duże agregaty stacjonarne – własnym transportem, oferując również przeszkolenie z obsługi agregatu.
Serwis i dostępność części zamiennych - postaw na profesjonalizm
Decydując się na agregaty Proton, użytkownik może liczyć nie tylko na dostawę urządzenia gotowego do pracy, ale również na obsługę posprzedażową. Nasza firma nie tylko sprzedaje agregaty i dostarcza je na miejsce, ale jako producent pełni także rolę gwaranta i serwisanta. Gwarancja udzielana na produkty Proton obejmuje teren całego kraju, a dostęp do części zamiennych jest niezwykle łatwy, również po upływie terminu gwarancji. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości ze strony klienta, zapewniamy możliwość uzyskania pomocy w dziale technicznym, dostępnym telefonicznie przez całą dobę w dni robocze.