Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie paliwo do agregatu? Diesel, benzyna czy LPG?

2023-06-01
Jakie paliwo do agregatu? Diesel, benzyna czy LPG?

Jednym z dylematów, na jakie można się natknąć, podczas analizy poprzedzającej zakup agregatu prądotwórczego, jest wybór rodzaj paliwa, jakim to urządzenie będzie zasilane. Ten aspekt ma kluczowe znaczenie, przekłada się między innymi na sposób użytkowania oraz na koszty pracy generatora. W związku z tym jakie paliwo do agregatu najlepiej wybrać? Lepszy jest agregat prądotwórczy diesel czy benzyna? Jaki wybrać model? Zobaczmy.

W tej publikacji — spis treści:

1. Rodzaje paliw w agregatach

2. Jakie paliwo do agregatu?

3. Agregat do awaryjnego zasilania na benzynę

4. Generator prądu z silnikiem diesla – rozwiązanie do ciągłej pracy

5. Agregat prądotwórczy na gaz ziemny optymalne rozwiązanie do gospodarstw przemysłowych

6. Agregat diesel, benzyna czy LPG? Podsumowanie

7. Wysokiej klasy agregaty prądotwórcze Diesel

Rodzaje paliw w agregatach

Zdecydowanie największą popularnością na szeroko pojętym rynku agregatów prądotwórczych, cieszą się urządzenia zasilanie olejem napędowym, czyli wyposażone w silnik Diesla, oraz napędzane benzynowym silnikiem spalinowym. Można się także natknąć na generatory zasilane przez LPG, czyli skroplony gaz - najczęściej propan lub mieszanina propanu i butanu.

Jakie paliwo do agregatu?

Może się wydawać, że wybór rodzaju paliwa zależy od sposobu użytkowania generatora. Jednak nie jest to jedyny czynnik, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę. Warto spojrzeć na to zagadnienie z szerszej perspektywy i wziąć pod uwagę możliwie długi okres użytkowania, obliczyć koszty i przeanalizować kwestie związane z serwisowaniem. Ważny jest również sposób przechowywania paliwa i jego dostępność. Przeanalizujmy poszczególne rodzaje paliw do zasilania agregatów prądotwórczych.

Agregat do awaryjnego zasilania na benzynę

Benzyna to powszechnie dostępne paliwo. Agregat prądotwórczy wyposażony w silnik spalinowy jest często pierwszym wyborem rozważanym przez osoby szukające niewielkiego mobilnego generatora. Należy przyznać, że spalinowe agregaty są najczęściej urządzeniami o nieco niższej cenie niż jednostki Diesla. Jednak wraz z tym idą wyższe koszty utrzymania agregatu spalinowego. Nieco bardziej problematyczne są również naprawy. Ponadto należy pamiętać, że przechowywanie benzyny przez dłuższy czas nie jest zalecane.

Ze względu na podane powyżej powody praktycznie nie spotkamy stacjonarnych generatorów prądu do zastosowań profesjonalnych zasilanych benzyną. Dla kogo są więc agregaty na benzynę? Na pewno dla osób, którym zależy na możliwie niskim koszcie zakupu. Sprawdzą się tam, gdzie agregatu używamy sporadycznie i możemy przed każdym użyciem dostarczyć “świeżą” benzynę. Jest to więc opcja warta rozważenia przy awaryjnym zasilaniu niewielkiego domu lub dla okazjonalnego zasilenia urządzeń w plenerze. A jakie paliwo do agregatu: 95 czy 98? Praktycznie każdy benzynowy generator prądu jest przystosowany do paliwa 95 oktanowego i jest on w pełni wystarczające. W tym wypadku zmiana na paliwo 98 nie przynosi wymiernych korzyści.

Generator prądu z silnikiem diesla – rozwiązanie do ciągłej pracy

Silniki Diesla zapewniają nawet o 15% większą wydajność niż silniki benzynowe. Co za tym idzie, napędzane nimi generatory są o wiele oszczędniejsze. Jest to szczególnie odczuwalna zaleta w przypadku generatorów, które pracują przez wiele godzin, jak na przykład agregatów budowlanych czy urządzeń do awaryjnego zasilania średnich i większych obiektów. Właśnie dlatego agregaty prądotwórcze stacjonarne są w zdecydowanej większości napędzane olejem napędowym. Choć koszt zakupu może być nieco wyższy, to niskie koszty eksploatacji oraz mniejsze nakłady na serwis, sprawiają, że w ogólnym rozrachunku, te urządzenia są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Biorąc to pod uwagę, agregaty Diesla znajdują zastosowanie również w prywatnych domach, jako zapasowe źródło zasilania.

Ile ropy zużywa agregat z silnikiem Diesla? Oczywiście zależy to od pojemności zastosowanego motoru i tego, jak jest obciążony. Zakłada się, że wysokiej jakości generator zużywa ok. 0,45 l ropy na każdą kWh.

Agregat prądotwórczy na gaz ziemny optymalne rozwiązanie do gospodarstw przemysłowych

Paliwo do agregatu w postaci LPG lub gazu ziemnego nie jest rozwiązaniem powszechnie spotykanym, szczególnie w mniejszych generatorach. Jednak w pewnych przypadkach takie urządzenia znajdują zastosowanie w użytku przemysłowym. Agregaty prądotwórcze na gaz ziemny mogą stanowić podstawowe źródło energii w miejscach bez dostępu do sieci energetycznej. Charakteryzują się dobrą wydajnością oraz ekonomiczną i ekologiczną pracą. Koszt takich instalacji jest znaczny, jednak w dłuższej perspektywie czasu się zwraca. Dlatego agregaty prądotwórcze na gaz ziemny lub LPG są rozwiązaniem godnym rozważenia w przypadku stałego zasilenia dla takich obiektów jak gospodarstwa rolne, zakłady przemysłowe, hale produkcyjne i magazynowe.

Agregat diesel, benzyna czy LPG? Podsumowanie

Prawdą jest, że w firmie Proton Polska produkujemy tylko i wyłącznie agregaty prądotwórcze Diesel, jednak mamy otwarte i obiektywne spojrzenie na inne rodzaje paliw do zasilania generatorów. Od lat obstajemy przy produkcji urządzeń napędzanych olejem napędowym, a także rozwijaniu tej technologii, ponieważ jesteśmy przekonani, że Diesel pod wieloma względami jest najlepszym paliwem dla agregatów, zarówno tych przenośnych, jak i stacjonarnych. Rynek zweryfikował to już lata temu i właśnie dlatego we wszelkich profesjonalnych i przemysłowych warunkach, nawet tych najbardziej wymagających, agregaty prądotwórcze Diesel są powszechnie stosowane. Można je znaleźć także w urządzeniach do użytku “domowego”. 

Wysokiej klasy agregaty prądotwórcze Diesel

Jeśli szukasz agregatu, który zapewni Ci wydajność na wiele lat, będzie łatwy w serwisowaniu, a koszty jego eksploatacji będą niskie, to zdecydowanie warto wybrać agregat prądotwórczy z silnikiem Diesla. Nawet jeśli jego początkowa cena zakupu, może być nieco większa, niż innych urządzeń, w perspektywie czasu zaoszczędzisz znacznie więcej na wspomnianych niskich kosztach eksploatacji. Więc jaki jest lepszy agregat prądotwórczy: Diesel czy benzyna? Naszym zdaniem oraz zdaniem wielu użytkowników: Diesel to zdecydowanie lepsza opcja.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixel