Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Agregat prądotwórczy do pompy ciepła – jaki wybrać?

2021-01-28
 Agregat prądotwórczy do pompy ciepła – jaki wybrać?

W naszej strefie klimatycznej, w której temperatura powietrza jest dosyć niska praktycznie przez pół roku, wyposażenie domu w instalację grzewczą staje się absolutną koniecznością. Od jakiegoś czasu bardzo dużą popularnością cieszą się pompy ciepła, a to dlatego, że jest to jedno z najbardziej ekonomicznych źródeł ciepła.

W tej publikacji — spis treści:

1. Jak wybrać odpowiedni agregat prądotwórczy do pompy ciepła?

2. Agregaty prądotwórcze ze stabilizatorem napięcia AVR

3. Agregaty z funkcją autostartu

4. Rodzaj paliwa i kontrolowanie jego poziomu w agregacie

5. Wybierz agregat do pompy ciepła

Jak wybrać odpowiedni agregat prądotwórczy do pompy ciepła?

Pompy ciepła wyróżniają się długą żywotnością i są przyjazne dla środowiska naturalnego. Jednym słowem mają wiele zalet, które zachęcają do sięgnięcia po ten rodzaj ogrzewania. Jednak decydując się na to rozwiązanie, trzeba mieć świadomość tego, że pompa zasilana jest energią elektryczną. Oznacza to, że w razie awarii prądu spowodowanej burzą, zerwanymi liniami energetycznymi czy pracami mającymi na celu ich konserwację, nasza pompa ciepła przestanie pracować. A powrót z pracy w okresie zimowym i spostrzeżenie, że temperatura jest o wiele niższa, niż byśmy tego oczekiwali, jest jedną z tych niespodzianek, których większość z nas chciałaby uniknąć. Na szczęście jest na to sposób, a mianowicie agregat prądotwórczy. Zapewni on stałą pracę pompy, niezależnie od przerw w dostawie prądu!

Wybór agregatów prądotwórczych jest bardzo duży, przez co często osoby nimi zainteresowane nie wiedzą, czym się kierować, żeby dokonać właściwego zakupu. Poza ceną poszczególne modele różnią się posiadanymi funkcjami, parametrami czy rodzajem paliwa. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się temu tematowi z bliska i zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie, o których warto pamiętać przy wyborze generatora prądu do pompy ciepła. Przygotowany poradnik powinien ułatwić zakup i zapewnić bezpieczne, długie i satysfakcjonujące korzystanie z agregatu.

Agregaty prądotwórcze ze stabilizatorem napięcia AVR

W sprzedaży dostępne są zarówno agregaty z regulatorem napięcia AVR, jak i bez niego. Jednak jeżeli chcemy być spokojni o to, że nasza pompa nie ulegnie awarii na skutek wahań napięcia, to zdecydowanie powinniśmy wybierać wyłącznie spośród modeli ze stabilizatorem. Jego zadaniem jest dostarczanie do pompy prądu o stałym napięciu, bez względu na obciążenie. W innym razie wraz ze zmianą obciążenia elektrycznego do pompy może być dostarczany prąd o zbyt niskim lub zbyt wysokim napięciu, co może skończyć się kosztowną awarią. A trzeba podkreślić, że produkowane obecnie urządzenia są bardzo czułe na tego typu wahania, dlatego nie warto ryzykować i kupować generatory pozbawione stabilizatora AVR. Godnym polecenia przenośnym agregatem prądotwórczym do pompy ciepła, który nie zajmuje dużo miejsca, jest Proton 12000 400V. Ten trójfazowy agregat o mocy znamionowej 10 kW oprócz tego, że wyposażony został w stabilizator napięcia AVR, posiada też niezawodny silnik Diesla chłodzony cieczą. Na pełnym zbiorniku, którego pojemność wynosi dwadzieścia pięć litrów, generator może pracować aż dziesięć godzin. Co ważne, urządzenie posiada dobrze widoczny wskaźnik poziomu paliwa, dzięki czemu na czas możemy je uzupełniać, co zapewni uruchomienie agregatu zawsze wtedy, gdy zabraknie prądu. A co, jeśli jesteśmy już posiadaczami agregatu, ale jest on starszej generacji i nie ma stabilizatora napięcia? W takim przypadku możemy osobno dokupić regulator napięcia do agregatu i zamontować go w posiadanym modelu. Ważne jest tylko to, żeby agregat zasilający pompę ciepła był wyposażony w stabilizator – wbudowany fabrycznie lub zamontowany dodatkowo.

Sprawdź też ➡️ JAKIE URZĄDZENIA WYMAGAJĄ STABILIZACJI NAPIĘCIA?

Agregaty z funkcją autostartu

Kolejną rzeczą, która jest bardzo przydatna przy agregatach będących awaryjnym zasilaniem pomp ciepła, jest automatyka SZR zwana autostartem. Pod skrótem SZR kryje się Samoczynne Załączenie Rezerwy. Jak sama nazwa wskazuje, w momencie, gdy zabraknie prądu, agregat prądotwórczy automatycznie ma się uruchomić, zapewniając tym samym nieprzerwaną pracę pompy ciepła. Z kolei, gdy już prąd powróci do gniazdek, wtedy następuje samoczynne wyłączenie agregatu. Funkcja ta jest niewątpliwe bardzo pożądana, ponieważ zapewnia wygodę i ciągłą pracę pompy także w sytuacji, gdy przerwa w dostawie prądu nastąpi pod naszą nieobecność. Autostart, podobnie jak stabilizator AVR, posiadają nie wszystkie modele agregatów. W automatykę SZR wyposażone są głównie generatory prądu z górnej półki, czyli te profesjonalne.

Rodzaj paliwa i kontrolowanie jego poziomu w agregacie

Chcąc zainwestować w agregat prądotwórczy do pompy ciepła, często zastanawiamy się nad rodzajem paliwa. Do wyboru mamy generatory benzynowe oraz napędzane dieslem. Te pierwsze są tańsze, przez co ich oferta jest bardzo kusząca, ale myśląc długofalowo, bardziej opłaca się zainwestować w agregat na olej napędowy. Powodów przemawiających na korzyść agregatów prądotwórczych z silnikiem Diesla jest co najmniej kilka. 

Sprawdź też ➡️ 3 POWODY, DLA KTÓRYCH WARTO WYBRAĆ AGREGAT Z SILNIKIEM DIESLA

Przede wszystkim należy wymienić fakt, że takie generatory są mniej awaryjne, ich żywotność jest dłuższa, a także mniejsze są koszty ich eksploatacji. Co więcej, olej napędowy lepiej sprawdza się przy zasilaniu awaryjnym. Dzieje się tak dlatego, że paliwo po około roku traci swoje parametry i powinno zostać wymienione, podczas gdy ropa może być używana nawet przez cztery lata. Agregatem z silnikiem Diesla, na który warto zwrócić uwagę, jest Proton 10000 360. Posiada on trójfazowe oraz jednofazowe napięcie 230V i wyróżnia się spalaniem na poziomie 1.4 litra na godzinę. Tym samym jest to bardzo oszczędny generator, który w porównaniu do agregatu benzynowego w ciągu godziny spala trzy i pół razy mniej paliwa - przy tej samej mocy. Ponadto wyróżnia się niezawodnym silnikiem, wbudowanym stabilizatorem AVR, czujnikiem oleju, elektrycznym licznikiem motogodzin czy wskaźnikiem poziomu paliwa. Ten ostatni jest bardzo ważny, ponieważ brak paliwa równoznaczny jest z brakiem możliwości pracy agregatu. Czasami mogą występować tylko chwilowe zaniki prądu, których nie jesteśmy świadomi, ale mimo to agregat uruchamia się i zużywa paliwo zasilając pompę ciepła. Jeżeli nie chcemy non stop monitorować poziomu paliwa, to możemy zdecydować się na zakup dużego zbiornika, który następnie przymocujemy do agregatu albo wyposażyć go w czujnik. Gdy poziom paliwa będzie zbliżał się do rezerwy, to np. zostaniemy o tym poinformowani SMS-em lub sygnałem dźwiękowym. Choć taki czujnik możemy zaliczyć do kategorii gadżetu, to niewątpliwie jest on bardzo przydatny i zapewnia komfort korzystania z generatora, ponieważ nie musimy się martwić kontrolowaniem poziomu paliwa.

Agregat prądotwórczy będący zasilaniem rezerwowym jest niezastąpiony, jeżeli chcemy mieć pewność, że nasza pompa ciepła zawsze będzie działała, nawet jeśli nastąpi chwilowy brak w dostawie prądu. Z racji tego, że zakup generatora jest inwestycją na lata, to warto zadbać o jego wysoką jakość i m.in. to, żeby posiadał stabilizator AVR zabezpieczający pompę przed awarią spowodowaną wahaniami napięcia. 

Wybierz agregat do pompy ciepła

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem agregatu, ale nie wiesz jaki model najlepiej sprawdzi się do rezerwowego zasilania Twojej pompy ciepła, masz kilka pytań lub wątpliwości, to koniecznie skontaktuj się z nami! Nasz zespół specjalistów udzieli wszelkich rad i wskazówek, które ułatwią podjęcie odpowiedniej decyzji. Na koniec dodajmy, że zamawiając u nas agregat prądotwórczy, zyskujesz opiekę przez całą dobę, a w razie awarii zapewniamy naprawę nawet w 24 godziny!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021

Polecane

pixel