Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak zapewnić zasilanie w razie awarii prądu?

2023-12-27
Jak zapewnić zasilanie w razie awarii prądu?

W Polsce awarie sieci elektroenergetycznej zdarzają się coraz częściej. Dłuższa przerwa w dostawie prądu to zawsze niedogodność, a niekiedy bardzo poważne problemy dla odbiorcy. Warto zabezpieczyć się na taką ewentualność, zaopatrując się w odpowiedni agregat prądotwórczy zasilający dowolne urządzenia i obiekty w niezbędną energię elektryczną.

W tej publikacji — spis treści:

1. Stała dostawa energii elektrycznej – dlaczego są z nią problemy?

2. Jak zapewnić stałą dostawę energii elektrycznej?

3. Czym są i do czego służą agregaty prądotwórcze?

4. Jak wybrać właściwe urządzenie?

5. Co warto wiedzieć o agregatach przed zakupem?

6. Ponad 15 lat niezawodności i zaufania na rynku agregatów

Stała dostawa energii elektrycznej – dlaczego są z nią problemy?

Polski system energetyczny jest przestarzały i wymaga modernizacji, które oczywiście są stopniowo przeprowadzane, jednak ze względu na wysokie koszty – zbyt wolno w porównaniu do potrzeb. Sytuacji nie poprawia fakt, że do sieci, która nie jest na to przygotowana, przyłącza się coraz większa liczba wytwórców energii pochodzącej z OZE, wprowadzanej do sieci w specyficzny sposób (ilość dostarczanej energii może być w jednej jednostce czasu znikoma, podczas gdy w kolejnej bardzo duża – w zależności od siły wiatru czy natężenia promieniowania słonecznego). Jeśli dołączymy do tego stale rosnące zapotrzebowanie na energię ze strony odbiorców, staje się oczywiste, że problemy z zapewnieniem dostaw energii elektrycznej mogą się nawarstwiać.

Jak zapewnić stałą dostawę energii elektrycznej?

W tej sytuacji dobrze jest zabezpieczyć się na ewentualność przerw w zasilaniu we własnym zakresie. Duże zakłady przemysłowe, budynki użyteczności publicznej, ale także sklepy, restauracje, niewielkie warsztaty i punkty usługowe oraz budynki rolnicze – w przypadku wszystkich tych obiektów przerwa w zasilaniu w energię elektryczną generuje zakłócenia w funkcjonowaniu, a często również duże straty materialne czy wręcz zagrożenie życia (np. w szpitalach). Również w budynkach mieszkalnych dłuższy czas bez prądu to szereg problemów: rozmrażanie produktów w zamrażalniku, brak możliwości skorzystania z elektrycznej kuchenki czy piekarnika, brak wody (obecność wody w łazienkach czy kuchniach wyższych obiektów wymaga pracy pomp), czy wreszcie niemożność skorzystania z komputera, pompy ciepła czy płyty indukcyjnej.

Dlatego niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą, administratorem budynków czy właścicielem prywatnego domu – warto się zastanowić nad rozwiązaniem, jakim jest agregat prądotwórczy zapewniający dostawę prądu podczas awarii sieci elektroenergetycznej.

Sprawdź też ➡️ Rezerwowe źródło energii – kto go potrzebuje i kiedy jest niezbędne?

Czym są i do czego służą agregaty prądotwórcze?

Agregaty prądotwórcze to urządzenia, które wytwarzają energię elektryczną. Stosuje się je zarówno wtedy, kiedy konieczne jest zasilenie odbiornika znajdującego się z dala od sieci elektroenergetycznej (np. podczas imprez plenerowych, prac polowych czy w przypadku domków letniskowych na niezaludnionych terenach), jak i w przypadku urządzeń i obiektów stale przyłączonych do sieci, w sytuacji, kiedy brakuje zasilania.

agregat prądotwórczy proton 3 plus

Każdy agregat prądotwórczy składa się z kilku podstawowych elementów i zespołów. Są to:

  • ✅ silnik spalinowy – najczęściej są to silniki benzynowe i wysokoprężne. W naszych agregatach stosujemy te ostanie, ze względu na ich liczne zalety – trwałość, niską awaryjność, łatwość w naprawie i stosunkowo niskie koszty eksploatacyjne,
  • ✅ prądnica – jest to element, który przekształca energię mechaniczną dostarczaną przez silnik, na energię elektryczną. To właśnie w prądnicy powstaje prąd zasilający odbiorniki elektryczne. W generatorach Proton stosujemy wyłącznie wysokiej jakości prądnice z uzwojeniami miedzianymi oraz regulacją napięcia zapobiegającą uszkodzeniom elementów elektronicznych w odbiornikach takich jak komputery, sprzęt RTV i AGD, UPS oraz wszelkie sterowniki,
  • ✅ sterowanie – zaawansowane układy elektroniczne kontrolują pracę silnika oraz prądnicy, monitorują poziom napięcia i częstotliwość wytwarzanego prądu, a także obsługują opcjonalnie takie funkcje jak automatyczny rozruch agregatu (SZR),
  • ✅ zbiornik paliwa – paliwo zasilające silnik jest gromadzone wewnątrz agregatów w zbiornikach paliwa.

Agregaty prądotwórcze to urządzenia, które zapewniają możliwość stałych dostaw energii elektrycznej, niezależnie od pracy sieci elektroenergetycznej. Wyróżniamy agregaty przenośne oraz agregaty przemysłowe (stacjonarne).

Jak wybrać właściwe urządzenie?

Nietrudno zauważyć, że agregaty prądotwórcze są dość skomplikowanymi urządzeniami o wielu parametrach technicznych. W jaki sposób dobrać generator właściwy do potrzeb? Żeby dokonać wstępnej oceny, warto skorzystać z naszego autorskiego kalkulatora agregatu prądotwórczego. Wystarczy podać niezbędne parametry, takie jak moc znamionowa i napięcie zasilania każdego z urządzeń, które będą współpracować z agregatem (dane te znajdują się na tabliczkach znamionowych urządzeń). Po wprowadzeniu danych, kalkulator przetworzy je, a następnie zaproponuje odpowiednie rozwiązania.*Warto podkreślić, że kalkulator jest narzędziem poglądowym – przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie, najlepiej zwrócić się do naszego specjalisty, który doradzi odpowiednie rozwiązanie.

Sprawdź też ➡️ Agregat prądotwórczy – jak dobrać moc?

Co warto wiedzieć o agregatach przed zakupem?

Zanim zdecydujesz się na wybór modelu generatora, warto zapoznać się z najważniejszymi parametrami technicznymi agregatów – pozwoli to na zorientowanie się w dostępnych możliwościach i ułatwi podjęcie najlepszej decyzji.

 Dobór odpowiedniego rodzaju agregatu prądotwórczego

Odbiorniki elektryczne można podzielić na jednofazowe (zasilane napięciem 230 V) i trójfazowe (zasilane napięciem 400 V). Wybierając agregat, w pierwszej kolejności warto ustalić, czy będziemy z niego zasilać wyłącznie odbiorniki jednofazowe, wyłącznie trójfazowe, czy też mieszane. Podobnie jak odbiorniki, również agregaty występują jako jedno- i trójfazowe. Warto wiedzieć, że każdy generator trójfazowy zasila również odbiorniki jednofazowe. Może się więc wydać, że podejmowanie decyzji w kwestii liczby faz nie ma większego sensu – najlepiej wybrać agregat trójfazowy i mieć zapewnione w ten sposób zasilanie każdego z odbiorników, niezależnie od jego napięcia zasilania.

Takie podejście nie jest jednak uzasadnione. Jeśli będziemy zasilać wyłącznie odbiory 230 V, nie ma sensu zaopatrywanie się w agregat trójfazowy. Klasyczny agregat trójfazowy, jak np. Proton 12000 400V Diesel, choć może zasilać odbiory jednofazowe, na każdej z faz osiąga maksymalnie 1/3 mocy nominalnej. Dlatego kupując taki agregat do zasilania odbiorników jednofazowych musimy wybrać urządzenie o większej mocy, czyli droższe. W ofercie Proton mamy co prawda świetne agregaty trójfazowe z funkcją Dual, np. Proton 10000 360 (Dual) czy Proton 360 (Dual), które na każdym z wyjść jednofazowych dostarczają aż 80% mocy znamionowej, jednak i to rozwiązanie będzie ostatecznie droższe niż zakup jednofazowego agregatu, np. Proton 1 Diesel.

Agregaty trójfazowe wybieramy więc do zasilania odbiorników mieszanych (230 i 400 V) lub wyłącznie trójfazowych. Wielu osobom jednak wystarczy wyłącznie agregat jednofazowy

 Dostosowanie mocy agregatu do potrzeb

Moc agregatu prądotwórczego dobiera się na podstawie mocy znamionowych urządzeń, które będą zasilane z generatora. Parametr wynikowy nie jest jednak prostą sumą mocy wszystkich urządzeń. W przybliżeniu można przyjąć, że suma mocy odbiorników daje 75% potrzebnej mocy agregatu. Skąd to „przewymiarowanie”? Żaden generator nie powinien pracować przez dłuższy czas na 100% mocy, ponieważ prowadzi to do skrócenia jego żywotności i stwarza możliwość wystąpienia częstszych usterek. Poza tym, wiele urządzeń elektrycznych podczas rozruchu pobiera prąd o wartości nawet kilkukrotnie wyższej niż podczas normalnej pracy. I wcale nie muszą to być odbiorniki specjalistyczne. Na przykład każda zwykła lodówka wyposażona jest w kompresor, który powoduje jej zwiększone zapotrzebowanie na moc. Urządzenie o mocy 2 kW w rzeczywistości może pobierać 3 kW. To właśnie dlatego nawet stosunkowo prosty agregat do użytku domowego powinien być dobierany z zapasem mocowym.

Sprawdź też ➡️ Agregat prądotwórczy dużej mocy – jak wybrać najlepszy?

 Pozostałe ważne parametry

Poza napięciem oraz mocą, istotne są także inne parametry techniczne agregatu, a wśród nich przede wszystkim:

  • ✅ automatyczne załączanie (SZR, ang. ATS),
  • ✅ automatyczna stabilizacja napięcia (AVR),
  • ✅ możliwość umieszczenia agregatu w pomieszczeniu lub na zewnątrz,
  • ✅ dostępność serwisu i części zamiennych.

Automatyczne załączanie agregatu, czyli samoczynne załączanie rezerwy (SZR), ma znaczenie wtedy, kiedy generator jest rezerwowym źródłem zasilania i nie pracuje w odseparowaniu od sieci elektroenergetycznej. SZR pozwala wykryć zanik napięcia w sieci i automatycznie uruchomić agregat. Analogicznie, po powrocie napięcia w sieci, system wyłącza generator. Ze względu na stosunkowo wysoki koszt ATS, w Proton dajemy Klientom wybór – zarówno w wielu dużych agregatach, jak i tych mniejszych, np. Proton Oasis 1, czy Proton Oasis 3, SZR jest opcjonalne.

Kolejnym ważnym parametrem jest stabilizacja napięcia (AVR), istotna dla urządzeń elektronicznych, co wyjaśniliśmy już opisując podstawowe elementy każdego agregatu. W wielu przypadkach, ważna dla Klientów jest możliwość umieszczenia agregatu wewnątrz budynku. Zwłaszcza w przypadku agregatów stosowanych w domach, przechowywanie urządzenia w kotłowni czy garażu jest wygodne. Trzeba jednak wówczas wybrać model, który zapewnia odprowadzenie spalin na zewnątrz.

Nieco inaczej jest w przypadku dużych agregatów, takich jak np. Proton ZPP 50 czy Proton ZPP 100, umieszczanych zwykle na zewnątrz. Wtedy ważne stają się takie cechy urządzenia jak wodoszczelna obudowa, grzałka pozwalająca urządzeniu na pracę w ujemnych temperaturach czy ochrona przed kradzieżą paliwa. W Proton Klient otrzymuje bogate wyposażenie dodatkowe w standardzie, co nie jest powszechne na rynku agregatów prądotwórczych. Grzałka oferowana jest w cenie urządzenia, inaczej niż u wielu innych producentów a sama obudowa agregatu Proton jest malowana proszkowo, dwuwarstwowo na stali poddanej procesowi galwanizacji.

Ponad 15 lat niezawodności i zaufania na rynku agregatów

W Proton stawiamy na niezawodność i trwałość naszych produktów. Od ponad 15 lat dostarczamy naszym Klientom wysokiej jakości agregaty prądotwórcze. Jeżeli pojawiają się pytania czy wątpliwości, nasz dział techniczny jest dostępny 5 dni w tygodniu przez całą dobę, aby służyć wsparciem i doradztwem. Nasza długa historia na rynku to dowód zaufania, jakim obdarzają nas Klienci.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel