Agregat prądotwórczy dużej mocy – jak wybrać najlepszy?
Agregaty prądotwórcze, nazywane zamiennie generatorami prądu to urządzenia, które są zdolne do produkowania energii elektrycznej i zasilania nią odbiorów elektrycznych. Dzięki agregatom można zapewnić pracę zarówno niewielkich urządzeń, wybranych obwodów instalacji elektrycznej, jak i całych obiektów budowlanych. Do zasilania dużej liczby urządzeń oraz odbiorów energochłonnych, służą agregaty prądotwórcze dużej mocy (nazywane agregatami stacjonarnymi oraz przemysłowymi). Dowiedz się, gdzie je stosować i na co zwrócić uwagę dobierając generator.
1. Agregaty prądotwórcze dużej mocy – do czego służą te urządzenia?
2. Gdzie stosuje się agregaty dużej mocy?
3. Jak wybrać odpowiedni agregat – ustalenie mocy urządzenia
4. Samoczynne załączanie rezerwy – kiedy jest potrzebne?
5. Stabilizacja napięcia – ważna dla elektroniki
6. Agregat otwarty i w obudowie – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Agregaty prądotwórcze dużej mocy – do czego służą te urządzenia?
Niezależnie od tego, czy agregat prądotwórczy ma moc 5, 15, 50 czy 100 kW, każdy spełnia to samo zadanie, jakim jest produkcja energii elektrycznej. Działanie generatorów jest stosunkowo proste: silnik spalinowy we współpracy z prądnicą przetwarza energię mechaniczną w energię elektryczną, dostarczając ją tam, gdzie jest potrzebna. Żeby praca agregatu była możliwa, niezbędne jest zasilenie go paliwem dobranym odpowiednio do rodzaju silnika.
Na rynku dostępne są agregaty diesel, benzynowe oraz na LPG. Największą popularnością cieszą się urządzenia zasilane olejem napędowym oraz benzyną. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety i wady. W kontekście agregatów dużej mocy warto zaznaczyć, że choć urządzenia benzynowe są nieco tańsze, to jednak Diesle odznaczają się wolniejszym spalaniem i niższymi kosztami eksploatacyjnymi, co w przypadku większych jednostek może mieć kluczowe znaczenie. Agregaty prądotwórcze mogą pracować jako generatory prądu w sytuacji, kiedy nie ma innej możliwości zasilania prądem. Dotyczy to przede wszystkim imprez plenerowych, domków letniskowych z dala od terenów zamieszkanych, zastosowań mobilnych np. w rolnictwie czy w specyficznych branżach (np. przy remontach lub budowie dróg). Inną funkcją agregatów, i właśnie w tej roli występują m.in. generatory dużej mocy to zapewnienie awaryjnego zasilania obiektów budowlanych podczas przerw w dostawie energii elektrycznej z sieci.
Gdzie stosuje się agregaty dużej mocy?
Moc agregatu dobiera się w zależności od zapotrzebowania, dlatego oczywiste jest, że generatory dużej mocy zasilają obiekty wymagające stałych dostaw energii, a jednocześnie takie, w których pracują liczne lub energochłonne urządzenia elektryczne.
Agregaty przemysłowe sprawdzają się m.in. w:
✔️ dużych domach mieszkalnych,
✔️ zakładach przemysłowych,
✔️ szpitalach, stacjach pogotowia,
✔️ różnego rodzaju budynkach użyteczności publicznej takich jak urzędy, szkoły, uczelnie,
✔️ budynkach komercyjnych: sklepach, restauracjach, hotelach.
Agregaty dużej mocy zwykle mają za zadanie dostawę energii elektrycznej w obiektach, w których ciągłość zasilania jest bardzo ważna, a jej brak może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami związanymi ze stratą materialną, finansową, a nawet zagrożeniem zdrowia czy życia.
Jak wybrać odpowiedni agregat – ustalenie mocy urządzenia
Generatory dużej mocy to, co do zasady, urządzenia trójfazowe, czyli zdolne do dostarczania napięcia 400 V i zasilania elektrycznych odbiorników trójfazowych. Warto jednak podkreślić, że agregaty trójfazowe mogą zasilać również odbiorniki i instalacje jednofazowe 230 V. Niezależnie od napięcia pracy, generatory charakteryzuje moc elektryczna, która musi być dobrana odpowiednio do mocy zapotrzebowanej obiektu, instalacji lub grupy urządzeń zasilanych z agregatu podczas zaniku napięcia w sieci elektroenergetycznej.
Ustalenie mocy generatora może być problematyczne dla osoby, która nie ma doświadczenia w zakresie elektrotechniki i elektroenergetyki. Warto wiedzieć, że obliczając minimalną moc agregatu, trzeba zsumować wszystkie moce urządzeń, które mają być z niego zasilane. Trzeba wziąć pod uwagę, że odbiorniki elektryczne mają różny charakter pracy i np. silniki odznaczają się tzw. prądem rozruchowym, który powoduje, że w momencie rozruchu mogą potrzebować dwu-, trzy-, a w rzadkich sytuacjach nawet dziewięciokrotnej wielkości mocy znamionowej urządzenia.
Dodatkowo, w wielu obiektach, poza urządzeniami zainstalowanymi na stałe, może wystąpić konieczność zasilania z agregatu również urządzeń przenośnych, co także trzeba przewidzieć przy ustalaniu mocy agregatu. Do obliczenia przybliżonej mocy agregatu może posłużyć np. kalkulator agregatu prądotwórczego dostępny na stronie marki Proton. Podając rodzaj, moc, napięcie zasilania oraz w przypadku urządzeń trójfazowych również metodę rozruchu, można uzyskać informację o orientacyjnej mocy urządzenia. Otrzymana wartość nie może być jednak podstawą do wyboru agregatu – przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze odpowiedniego modelu należy ją jeszcze skonsultować ze specjalistą.
Samoczynne załączanie rezerwy – kiedy jest potrzebne?
Poza mocą, w przypadku agregatów zasilających obiekty budowlane podczas zaniku napięcia w sieci, bardzo ważną kwestią może okazać się obecność systemu samoczynnego załączania rezerwy (SZR). Agregaty wyposażone w SZR, są w stanie wykryć brak zasilania z sieci i samoczynnie uruchomić się, dostarczając energię elektryczną do instalacji obiektu. Kiedy wykryją, że napięcie w sieci powróciło, również automatycznie wyłączają się. W przypadku agregatów bez SZR, konieczne jest ręczne uruchamianie i wyłączanie generatora. Warto podkreślić, że SZR to z jednej strony wyższy komfort użytkowania, ale z drugiej również wyższy koszt zakupu urządzenia. Poza tym, nie zawsze obecność samoczynnego załączania rezerwy jest konieczna – przykładem może być choćby stałe zasilanie urządzeń nieprzyłączonych do sieci, gdzie SZR nie spełniałoby po prostu swojej funkcji.
Sprawdź też ➡️ UKŁAD SZR W AGREGACIE PRĄDOTWÓRCZYM, CZYLI WIĘCEJ NIŻ WYGODA
Stabilizacja napięcia – ważna dla elektroniki
Innym czynnikiem, który ma duże znaczenie zwłaszcza dla urządzeń elektronicznych, jest system automatycznej stabilizacji napięcia, czyli AVR (ang. Automatic Voltage Regulation). AVR, zapewnia stabilne napięcie na wyjściu generatora, co jest niezwykle istotne dla elektroniki, która jest wyjątkowo wrażliwa na zmiany tego parametru. Gdy napięcie podlega wahaniom, urządzenia elektroniczne mogą ulec nieodwracalnym uszkodzeniom.
Większość współczesnych urządzeń stosowanych w przemyśle, ale także w medycynie, a nawet w branży HORECA, wyposażonych jest w elektronikę. Dlatego ważne jest, żeby decydując się na agregat, rozpatrzyć również kwestię stabilizacji napięcia, przy czym należy zaznaczyć, że napięcie można stabilizować nie tylko za pomocą systemu wbudowanego w agregat, ale także przy udziale układów zewnętrznych. Dlatego nie zawsze agregat z AVR jest rozwiązaniem niezbędnym, nawet w przypadku zasilania wrażliwych urządzeń elektronicznych.
Sprawdź też ➡️ CO LEPSZE AVR CZY INWERTER?
Agregat otwarty i w obudowie – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Agregaty stacjonarne występują jako urządzenia otwarte, bez obudowy, oraz zamknięte, czyli wyposażone w obudowę. Każdy z wariantów ma pewne zalety, ale także wady. Warto podkreślić, że generatory prądu nie są urządzeniami cichymi i, co do zasady, odznaczają się dużą emisją hałasu.
Agregaty otwarte są głośniejsze niż zamknięte, a także nie nadają się do stałego montażu na zewnątrz pomieszczeń. Trzeba mieć na uwadze, że urządzenia te nie są odporne na działanie czynników atmosferycznych, w szczególności opadów czy bardzo niskich temperatur. Ich atutem jest natomiast niższa cena.
Z kolei droższe agregaty zamknięte, choć cichsze i bardziej odporne na czynniki zewnętrzne dzięki obecności obudowy, mogą różnić się między sobą dość znacznie. Po pierwsze różna może być izolacyjność akustyczna obudów, a zatem inny poziom generowanego przez urządzenie hałasu. Po drugie obecność obudowy wcale nie musi oznaczać wodoszczelności – niektóre agregaty zabudowane trzeba montować pod zadaszeniem, podczas gdy inne mogą pracować pod gołym niebem. Dodatkowo, generatory prądu mogą być wyposażone w dodatkowe elementy usprawniające ich funkcjonowanie, takie jak grzałki, czy zabezpieczenia przed kradzieżą paliwa.
S'il s'agit d'un groupe électrogène, uniquement avec un régulateur de vitesse
En tant que fabricant et distributeur de générateurs, nous proposons des équipements équipés exclusivement de régulateurs de tension de haute qualité. Nous savons à quel point la sécurité des consommateurs alimentés par le générateur est importante pour vous. Les régulateurs de tension garantissent un fonctionnement stable des appareils électroniques et les protègent contre les dommages. La panne d'une pompe à chaleur, d'un ordinateur ou d'un autre appareil entraîne non seulement des coûts considérables, mais aussi un risque de perte de données. C'est pourquoi chaque générateur Proton est équipé d'un régulateur de tension AVR adapté.
Si vous souhaitez en savoir plus sur la sécurité de l'alimentation de votre maison, de votre ferme ou de votre entreprise à l'aide d'un groupe électrogène, contactez notre conseiller. Nous sommes à votre disposition 24 heures sur 24, tous les jours ouvrables.