Jak przygotować się na przerwę w dostawie prądu?
W miarę jak Europa dąży do przyszłości z mniejszymi emisjami węgla, zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie, napędzane przez postęp technologiczny i przekształcenie energetyczne. Elektryfikacja transportu, rozwój cyfrowych technologii i zwiększone wykorzystanie energii odnawialnej to tylko niektóre z kluczowych trendów, które kształtują ten dynamiczny krajobraz. Analiza "European Electricity Review 2023" przez Ember wskazuje na te zmieniające się warunki i potrzebę dostosowania polityk energetycznych.
Jak więc możemy przygotować się na nieuniknione przerwy w zasilaniu z sieci, aby zminimalizować ich wpływ? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który przedstawia praktyczne porady i rozwiązania.
1. Przerwy w dostawie prądu – dlaczego w ogóle mają miejsce?
2. Jakie są najczęstsze przyczyny zaników zasilania?
3. Czy problemy z siecią zostaną rozwiązane w najbliższym czasie?
4. Jak przygotować się na przerwę w dostawie prądu? Kilka wskazówek
5. Agregat prądotwórczy – dobry sposób na rozwiązanie problemów z siecią
Przerwy w dostawie prądu – dlaczego w ogóle mają miejsce?
Mogłoby się wydawać, że obecny poziom technologii pozwala na zabezpieczenie odbiorców energii elektrycznej zarówno przed planowanymi, jak i losowymi przerwami w dostawach prądu. Ostatecznie, nauka i technika radzi sobie dziś ze znacznie trudniejszymi problemami. Rzeczywiście, z technologicznego punktu widzenia zabezpieczenie, np. w postaci równoległej linii zasilającej, zredukowałoby problem zaników napięcia w sieci niemal do zera. Niestety, infrastruktura energetyczna jest bardzo kosztowna w budowie, a także w utrzymaniu. To właśnie dlatego jesteśmy w pewnym sensie skazani na przerwy w dostawach energii elektrycznej i raczej w tej kwestii nic w najbliższym czasie się nie zmieni.
Sprawdź też: ➡️ Blackout – co to jest i jak się przed nim zabezpieczyć?
Jakie są najczęstsze przyczyny zaników zasilania?
Najczęstsze przyczyny przerw w dostawach energii elektrycznej obejmują:
- ekstremalne warunki pogodowe oraz zjawiska naturalne (burze, wiatry, śnieżyce, szadź),
- uszkodzenia spowodowane przez zwierzęta,uszkodzenia spowodowane działalnością człowieka (np. podczas prac budowlanych, z powodu kradzieży),
- awarie linii przesyłowych, transformatorów i innych urządzeń elektroenergetycznych,
- awarie elektrowni,
- przeciążenia sieci spowodowane wysokim zapotrzebowaniem na energię np. z powodu nietypowych warunków pogodowych.
Poza losowymi, nieplanowanymi przerwami w zasilaniu, dodatkowo należy liczyć się z planowanymi wyłączeniami, niezbędnymi w przypadku modernizacji czy remontów sieci.
Czy problemy z siecią zostaną rozwiązane w najbliższym czasie?
Mimo rozwoju technologii oraz wprowadzania nowych rozwiązań technicznych i prawnych, trudno spodziewać się w najbliższym czasie radykalnych zmian w obszarze sieci elektroenergetycznych. Co więcej, trzeba podkreślić, że polska infrastruktura elektroenergetyczna jest przestarzała i nie odpowiada dzisiejszym oczekiwaniom stawianym sieciom. Choć podlega modernizacji i rozbudowie, to ich tempo jest zbyt wolne, żeby nadążyć za rosnącymi potrzebami. Dlatego w ciągu najbliższych kilku, a może nawet kilkunastu lat, należy spodziewać się raczej zwiększenia liczby przerw w dostawach prądu niż ich zmniejszenia, a w najlepszym przypadku utrzymania na dotychczasowym poziomie.
Sprawdź też: ➡️ Jak zapewnić zasilanie w razie awarii prądu?
Jak przygotować się na przerwę w dostawie prądu? Kilka wskazówek
Przerwy w dostawie prądu mogą zdarzyć się niespodziewanie i przynieść wiele niedogodności. Oto kilka praktycznych rad, jak można się na nie przygotować:
-
Zapewnij sobie alternatywne źródło światła - trzymaj pod ręką latarkę oraz zapasowe baterie, szczególnie jeśli awaria zdarzy się w nocy. Unikaj korzystania ze świec, które mogą stanowić zagrożenie pożarowe.
-
Naładuj urządzenia elektroniczne - upewnij się, że Twoje ważne urządzenia elektroniczne są naładowane. Przydatny może być też power bank, który pozwoli naładować telefon czy tablet podczas braku prądu.
-
Chroń jedzenie w lodówce i zamrażarce - staraj się nie otwierać lodówki i zamrażarki, aby jak najdłużej utrzymać niską temperaturę w środku. Zamrażarka pełna żywności zachowa odpowiednią temperaturę przez około 48 godzin, jeśli pozostanie zamknięta.
-
Przygotuj jedzenie, które nie wymaga gotowania - miej pod ręką produkty, które można spożyć bez przygotowania, takie jak konserwy czy suche przekąski.
-
Odłącz urządzenia elektryczne - wyłącz i odłącz urządzenia elektryczne, które mogą ulec uszkodzeniu podczas powrotu prądu lub mogą stanowić niebezpieczeństwo, gdy zaczną niespodziewanie działać.
-
Zapewnij ciepło i bezpieczeństwo - miej pod ręką ciepłe koce i ubrania, aby utrzymać ciepło. Zamykanie drzwi do nieużywanych pomieszczeń pomoże ograniczyć straty ciepła.
-
Regularnie zapisuj swoją pracę - jeśli pracujesz zdalnie, regularnie zapisuj postępy pracy, aby uniknąć utraty danych.
-
Rozważ zakup agregatu prądotwórczego - agregat może zapewnić ciągłość zasilania, kiedy prąd w sieci zostanie przerwany. Agregaty z systemem automatycznego rozruchu (SZR) mogą samoczynnie włączać się i wyłączać, co jest szczególnie przydatne w domach i firmach.
Te proste kroki mogą znacząco zwiększyć Twoje bezpieczeństwo i komfort podczas niespodziewanej przerwy w dostawie prądu. Pamiętaj o regularnym testowaniu i konserwacji agregatu, aby zawsze był gotowy do pracy, gdy będziesz go potrzebować.
Sprawdź też: ➡️ Co można podłączyć do agregatu prądotwórczego?
Agregat prądotwórczy – dobry sposób na rozwiązanie problemów z siecią
W sytuacji, w jakiej znajdujemy się dziś jako odbiorcy energii elektrycznej, jasne jest, że warto zabezpieczyć się przed wyłączeniami i awariami. Łatwym w realizacji i szybkim sposobem na zachowanie ciągłości zasilania jest zakup agregatu prądotwórczego. Jak działa to urządzenie? Pod względem technicznym, agregat jest prostym rozwiązaniem natomiast należy pamiętać, że Agregat prądotwórczy jest tylko tak dobry, jak jego najsłabsza część.
Jego najważniejsze elementy to silnik oraz prądnica. Użytkownicy chętnie wybierają agregaty z silnikami wysokoprężnymi (diesel), które cieszą się trwałością oraz niewielką awaryjnością, a także stosunkowo niskimi kosztami eksploatacji. To właśnie dlatego Proton oferuje wyłącznie agregaty z silnikiem diesla, skupiamy się wyłącznie na rozwiązaniach najlepszych.
Sprawdź też: ➡️ 3 powody, dla których warto wybrać agregat z silnikiem diesla
W Proton Polska oferujemy naszym Klientom agregaty wyposażone wyłącznie w wysokiej klasy silniki oraz bardzo dobre prądnice z miedzianymi uzwojeniami. Od ponad 17 lat kładziemy duży nacisk na jakość podzespołów tak, żeby zwiększać skuteczność i niezawodność urządzeń wtedy, kiedy są naprawdę potrzebne.
Agregat z SZR – dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie?
SZR (ang. ATS, czyli Automatic Transfer Switch) to system, który umożliwia automatyczne załączanie agregatu, jeśli nastąpi przerwa w dostawie prądu, a także samoczynne odłączenie urządzenia, kiedy zasilanie sieciowe powróci.
W agregatach Proton, ATS stanowi zawsze opcję, dlatego że automatyka ma zastosowanie wyłącznie jeśli agregat używany jest w charakterze zasilania rezerwowego, kiedy w normalnych warunkach budynek czy urządzenia zaopatrywane są w prąd z sieci elektroenergetycznej. W przypadku, kiedy agregat jest jedynym źródłem energii elektrycznej, SZR nie ma racji bytu. To właśnie z tego powodu w Proton zawsze dajemy naszym Klientom wybór.
Dlaczego w przypadku agregatów współpracujących z siecią warto postawić na SZR? Automatyka zapewnia komfort użytkowania – samoczynne załączanie i wyłączanie agregatu eliminuje konieczność ręcznego rozruchu i zatrzymania generatora. To duże ułatwienie szczególnie w warunkach domowych – jeśli przerwa w zasilaniu nastąpi podczas nieobecności mieszkańców, albo kiedy w domu nie ma nikogo dorosłego lub pozostają wyłącznie starsze osoby, obsługa ręczna może stać się niemożliwa lub niebezpieczna. ATS wyklucza te problemy, dodatkowo eliminując konieczność wychodzenia na zewnątrz podczas niepogody tylko po to, żeby załączyć lub wyłączyć agregat ręcznie.
Sprawdź też: ➡️ Jak działa układ SZR z agregatem prądotwórczym?
Jak utrzymać agregat prądotwórczy w gotowości?
Choć agregaty prądotwórcze nie są skomplikowane w obsłudze, to jednak dla zachowania ich trwałości oraz utrzymania niezawodności, niezbędne jest wykonanie co pewien czas czynności eksploatacyjnych. Agregaty Proton są dostarczane Klientowi gotowe do pracy – skonfigurowane i zalane płynami eksploatacyjnymi (płynem chłodniczym, olejem silnikowym). Wystarczy nalać do zbiornika paliwa diesla i można korzystać z urządzenia.
Warto jednak zaznaczyć, że agregaty, które będą współpracować z siecią elektroenergetyczną w charakterze zasilania rezerwowego, muszą zostać odpowiednio przyłączone do instalacji przez elektryka z uprawnieniami. Trzeba także wspomnieć o konieczności testowania agregatu. Podobnie jak samochód, który stoi w garażu nieużywany przez rok ma prawo po prostu nie uruchomić się, tak i agregat, nawet wysokiej jakości, może zawieść, jeśli nie będzie regularnie uruchamiany w celach testowych.
W Proton zawsze możesz liczyć na naszą pomoc
W Proton zawsze znajdziesz wsparcie. Dobór właściwego agregatu prądotwórczego może być wyzwaniem, ale nasz Konfigurator pomoże Ci wybrać idealne rozwiązanie. Nasi doradcy są dostępni, by pomóc Ci w każdym etapie – od wyboru urządzenia po jego użytkowanie. W razie potrzeby nasz dział techniczny oferuje pomoc telefoniczną 24h na dobę w dni robocze. Dbamy o naszych klientów, oferując ogólnokrajową gwarancję i łatwy dostęp do części zamiennych – nawet po 15 latach od zakupu. Proton to nie tylko produkty, ale i ciągła opieka nad Twoim agregatem.