Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Stabilizacja napięcia w agregacie – jakie daje korzyści?

2024-08-10
Stabilizacja napięcia w agregacie – jakie daje korzyści?

Zadaniem agregatów prądotwórczych jest nie tylko zapewnienie ciągłości zasilania energią elektryczną, ale także zagwarantowanie wysokiej jakości prądu, przejawiającej się m.in. w stabilności napięcia. Stabilizacja napięcia w agregatach prądotwórczych odgrywa istotną rolę, pozwalając na bezpieczną i wydajną pracę podłączonych do agregatu urządzeń. W poniższym tekście sprawdzimy, jakie korzyści niesie za sobą stabilizacja napięcia, jak wpływa na pracę odbiorników i dlaczego jest niezbędna dla zapewnienia wysokiej jakości energii elektrycznej.

W tej publikacji — spis treści:

1. Wysoka jakość energii elektrycznej - co to oznacza?

2. Agregat prądotwórczy a stabilizacja napięcia

3. Dlaczego wszystkie agregaty Proton mają wbudowany AVR?

4. Stabilizacja napięcia ważna dla Twojej elektroniki

5. AVR nie tylko dla wrażliwych elementów elektronicznych

6. Stabilizacja napięcia w agregacie - podsumowanie korzyści

Wysoka jakość energii elektrycznej - co to oznacza?

Dostarczaną do naszych instalacji elektrycznych energię elektryczną charakteryzuje szereg parametrów, które ostatecznie wpływają na jej jakość. Dla zachowania wysokiej jakości energii elektrycznej istotna jest m.in. stała częstotliwość napięcia zasilającego. W Unii Europejskiej jej wartość wynosi 50 Hz, z dopuszczalnymi niewielkimi wahaniami. Wszystkie odbiorniki przyłączane bezpośrednio do instalacji elektrycznej, najlepiej pracują właśnie na napięciu o częstotliwości 50 Hz. Większe odstępstwa od tej wartości będą zmniejszały wydajność urządzeń, albo spowodują ich szybsze zużycie, a w skrajnych przypadkach nawet nieodwracalne uszkodzenia.

Prąd dostarczany z sieci elektroenergetycznej do przyłączy odbiorców musi spełniać określone wymagania, w tym również napięcie na poziomie 230V. Za utrzymanie właściwego napięcia odpowiadają systemy stabilizacji napięcia.

Agregat prądotwórczy a stabilizacja napięcia

Agregat prądotwórczy to urządzenie, które służy zamianie energii pochodzącej z paliwa takiego jak np. diesel (olej napędowy), w prąd. Konstrukcja każdego generatora zawiera silnik spalinowy, zazwyczaj benzynowy lub diesel (te drugie cieszą się większą popularnością ze względu na ich długowieczność, niską awaryjność oraz relatywnie niskie koszty użytkowania), a także prądnicę, która zamienia energię mechaniczną silnika na energię elektryczną.

W procesie wytwarzania energii elektrycznej, kiedy obroty silnika agregatu wzrastają, rośnie również częstotliwość napięcia, a kiedy maleją – częstotliwość napięcia spada. Jeśli agregat nie zostanie wyposażony w system stabilizacji napięcia, wahania częstotliwości napięcia są nieuniknione. W ten sposób wszystkie zasilane z agregatu odbiorniki są zagrożone nieprawidłową pracą, szybszym zużyciem oraz wystąpieniem usterek. Wzrosty częstotliwości wpływają na straty oraz trwałość odbiorników zasilanych prądem, natomiast spadki – na wydajność urządzeń.

Dlaczego wszystkie agregaty Proton mają wbudowany AVR?

Wszystkie prądnice instalowane w agregatach Proton są wyposażone w regulatory napięcia AVR (ang. Automatic Voltage Regulator). Stosowane regulatory odznaczają się niską tolerancją odchyleń, sięgającą zaledwie 2%. Oznacza to bardzo dobrą stabilizację napięcia na wyjściu (wyjściach) agregatu, a w konsekwencji ochronę zasilanych urządzeń (zwłaszcza wrażliwej elektroniki) przed uszkodzeniami spowodowanymi wahaniami wartości tego parametru.

Niezależnie więc od tego, czy wybierzesz agregat Proton 12000 230V Diesel, Proton 1 Plus Diesel, czy też dowolny inny generator Proton, możesz mieć pewność, że wszystkie odbiorniki zasilane energią wyprodukowaną w tym urządzeniu są bezpieczne. Nieważne, czy jesteś przedsiębiorcą korzystającym z potężnego Proton ZPP 250 SZR, czy wybierasz niewielki agregat do domu Proton Oasis 1 Diesel, jako producent z ponad 17 letnim doświadczeniem w branży, zapewniamy wysoką jakość energii elektrycznej wytwarzanej w każdym z naszych generatorów.

Sprawdź też: ➡️ Ranking agregatów prądotwórczych

Stabilizacja napięcia ważna dla Twojej elektroniki

Warto podkreślić, że wahania napięcia mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń elementów elektronicznych, które coraz częściej stanowią komponenty urządzeń codziennego użytku. Obecność domowej elektroniki nie ogranicza się do komputerów, laptopów czy sprzętu audio-video. Jej elementy są obecne choćby w postaci pomp ciepła, wyświetlaczy lodówek, zmywarek, pralek czy suszarek bębnowych.

Z tego powodu zapewnienie stabilnego napięcia dla generatorów stało się niezbędne nie tylko dla agregatów przeznaczonych do zasilania w prąd:

  • centrów danych,
  • biur,
  • wyspecjalizowanej produkcji,
  • domów mieszkalnych, 
  • warsztatów,
  • budynków użyteczności publicznej.

Urządzenia elektryczne wyposażone w elektronikę, przy niestabilnym napięciu mogą doświadczać zakłóceń, które w skrajnych przypadkach uniemożliwiają ich działanie. Na przykład monitory zasilane z agregatów bez stabilizacji napięcia dostarczają obraz słabej jakości, który w ekstremalnych przypadkach może zaniknąć całkowicie. Zdarza się również, że w przypadku zasilania z agregatu bez AVR, systemy UPS „nie widzą” dostarczanej w ten sposób energii elektrycznej. Wahania napięcia mogą zakłócać także działanie styczników i przekaźników, co prowadzi do wyłączeń zasilanych przez nie pośrednio odbiorników.

Nieprzyjemnym skutkiem braku stabilizacji napięcia jest również efekt migotania światła, który utrudnia normalną pracę i wpływa negatywnie na samopoczucie. Prawidłowa praca pompy ciepła bez AVR jest niemożliwa. Rozmawiając z naszymi klientami, widzimy, że jest to rosnący problem, po zakupie agregatu nieznanego pochodzenia, są rozczarowani, że ich pompy ciepła nieustannie się resetują.

Sprawdź też: ➡️ Jakie urządzenia wymagają stabilizacji napięcia?

AVR nie tylko dla wrażliwych elementów elektronicznych

Choć AVR rozpatruje się często w kategoriach zabezpieczenia wrażliwego sprzętu elektronicznego, stabilizacja napięcia ma w rzeczywistości szersze znaczenie. Skuteczna stabilizacja napięcia gwarantuje prawidłową pracę urządzeń elektrycznych, które przy energii elektrycznej odpowiedniej jakości działają z mocą, na jaką zostały zaprojektowane. W przypadku elektronarzędzi, parametry określające ich wydajność (np. moment obrotowy), utrzymują się na pożądanym poziomie.

Ograniczenie wahań napięcia do minimum, wydłuża żywotność urządzeń zasilanych z agregatu. Stabilne napięcie nie pozwala na zmiany poślizgu w powszechnie stosowanych silnikach indukcyjnych. Moc czynna i bierna pozostają na niezmienionym poziomie, dzięki czemu wspomniane już przykładowe elektronarzędzia zachowują parametry pracy deklarowane przez producenta. Pracują nie tylko z założoną mocą, ale także równomiernie. Z kolei w przypadku silników synchronicznych, stabilne napięcie chroni maszynę przed oscylacjami wirnika oraz niepożądanymi momentami obrotowymi, polepszając jakość pracy urządzeń.

Sprawdź też: ➡️ Jaki agregat do zasilania wrażliwej na wahania napięcia elektroniki?

Stabilizacja napięcia w agregacie - podsumowanie korzyści

Powyżej przedstawiliśmy szereg korzyści wynikających z zastosowania AVR w agregatach prądotwórczych. Teraz czas je podsumować:

  • Stabilne i wysokiej jakości zasilanie – chroni Twoje urządzenia przed uszkodzeniami spowodowanymi wahaniami napięcia.
  • Dłuższa żywotność sprzętu – stabilizacja napięcia zapobiega awariom, co przekłada się na mniejsze koszty eksploatacji.
  • Bezpieczna praca elektroniki – stałe napięcie i częstotliwość to podstawa do niezawodnego działania urządzeń.
  • Komfort użytkowania – brak migotania światła i innych problemów związanych z niestabilnym zasilaniem.
  • Niezawodność w różnych warunkach – agregaty z AVR sprawdzą się w domu, firmie i wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pewne źródło zasilania.

Jeśli agregat prądotwórczy, to tylko z AVR

Jako producent i dystrybutor agregatów prądotwórczych, oferujemy urządzenia wyposażone wyłącznie w wysokiej klasy regulatory napięcia. Wiemy, jak ważne jest dla Ciebie bezpieczeństwo odbiorników zasilanych z generatora. AVR gwarantuje stabilną pracę urządzeń elektronicznych i ich ochronę przed uszkodzeniem. Awaria pompy ciepła, komputera czy innego sprzętu to nie tylko spore koszty, ale także ryzyko utraty danych. Dlatego każdy agregat Proton ma odpowiedni regulator napięcia AVR.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa zasilania Twojego domu, gospodarstwa rolnego czy firmy z agregatu prądotwórczego, skontaktuj się z naszym doradcą. Jesteśmy dla Ciebie pod telefonem przez 24h na dobę, w każdy dzień roboczy.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2024
pixel