Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaki generator prądu sprawdzi się w średnich i dużych obiektach?

2022-10-28
Jaki generator prądu sprawdzi się w średnich i dużych obiektach?

Biuro, zakład produkcyjny, warsztat, gospodarstwo, a nawet magazyn - cele wszystkich tych obiektów sprowadzają się do jednego. Jest to pośredni lub bezpośredni sposób na przynoszenie wymiernego zysku danej firmie. Funkcjonowanie takich obiektów jest możliwe między innymi dzięki energii elektrycznej. Jednak w ostatnich miesiącach stały dostęp do prądu nie jest niczym pewnym. Jak więc przygotować się na blackout w przypadku średniego lub dużego obiektu firmowego? Czy takie rozwiązania można zaimplementować także dla prywatnej posesji? Jakie inne korzyści płyną z zabezpieczenia się na wypadek braku prądu? Na te i wiele innych pytań, udzielimy odpowiedzi w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

W tej publikacji — spis treści:

1. Dlaczego warto zaopatrzyć się w generator prądu?

2. Generator prądu do średniego i dużego obiektu - jaki wybrać?

3. Agregaty trójfazowe czy jednofazowe?

4. Jaka powinna być moc agregatu?

5. Co należy uwzględnić, dokonując obliczeń? Do bilansu energetycznego należy włączyć:

6. Diesel czy benzyna?

7. Agregat wewnątrz czy na zewnątrz budynku?

8. Jaki konkretny model stacjonarnego agregatu prądotwórczego z silnikiem diesla proponujemy?

Dlaczego warto zaopatrzyć się w generator prądu?

Wiele osób powstrzymuje się przed zakupem awaryjnego źródła zasilania. Powodów takich decyzji może być wiele. Jednym z nich może być koszt. Jednak to w znakomitej większości przypadków błędne założenie. Pierwsza przerwa w dostawie energii może okazać się znacznie bardziej kosztowna dla naszej firmy, niż zakup i utrzymanie agregatu, który będzie w gotowości na wypadek takich sytuacji. Awarie sieci elektrycznej spowodowane kataklizmami to jedno z zagrożeń. Jednak powodów do blackoutu może być wiele. Długotrwały zanik lub odchylenie napięcia w sieci dystrybucyjnej może być spowodowany znacznym spadkiem wydajności pracy elektrowni, lub nadmiernym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Inną przyczyną przerw w dostawie prądu jest tak zwany brownout. To szczególny przypadek awarii zasilania polegający na obniżeniu parametrów jakościowych prądu, takich jak spadek napięcia w sieci, czy częstotliwości prądu. Ponadto w obecnych czasach warto przygotować się na planowe wyłączenia dostaw energii. Co ważne, nie sposób przewidzieć, jak długo mogą trwać takie okresy bez energii z sieci - czy to spowodowane planowym wyłączenie, czy wywołane innym zdarzeniem.

Sprawdź też ➡️ Blackout w Polsce. Czy to możliwe i jaki agregat prądotwórczy dobrać?

Oczywiście w pewnych obszarach przemysłu ciągłość działania jest niezbędna. Może to być, chociażby magazynowanie produktów spożywczych lub wyrobów farmaceutycznych w warunkach chłodniczych. Innym obszarem są wszelkie linie produkcyjne, których przerwanie działania w sposób niezaplanowany jest niedopuszczalne. W takich obszarach agregaty prądotwórcze są niezbędnym elementem wyposażenia danego obiektu.

Choć nikt z nas nie ma wpływu na zdarzenia losowe wywołujące problemy z dostępnością do prądu, to mamy realny wpływ na przygotowanie się na wypadek takich sytuacji. Przyjrzyjmy się więc jakie parametry powinien mieć generator prądu dla średniego lub dużego obiektu.

Generator prądu do średniego i dużego obiektu - jaki wybrać?

Biorąc pod uwagę wymogi, jakie stawiamy przed agregatem do średniego i dużego obiektu, naszą uwagę należy skierować w stronę urządzeń stacjonarnych. To jedyne rozsądne rozwiązanie pozwalające na dostarczenie niezbędnej mocy. Kolejnym założeniem jest też konieczność podpięcia agregatu bezpośrednio do instalacji elektrycznej obiektu. Podłączanie urządzeń bezpośrednio do agregatu w większości takich zastosowań nie będzie praktycznym rozwiązaniem. Poszukując agregatu prądotwórczego do zasilania większych obiektów, pojawia się wiele pytań, na które należy odpowiedzieć. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najważniejsze pytania i omawiamy kluczowe zagadnienia, związane z wyborem najlepszego urządzenia do danego zastosowania.

agregat prądotwórczy na zewnątrz

Agregaty trójfazowe czy jednofazowe?

Choć przy okazji wyboru agregatu prądotwórczego dość często pada to pytanie, to w przypadku agregatów do zasilania średnich i dużych obiektów odpowiedź jest prosta. Brzmi ona: trójfazowy. Wybór agregatu 400 V (czyli agregatu trójfazowego) to jedyna rozsądna opcja. Agregaty trójfazowe pozwalają na zasilanie zarówno urządzeń jednofazowych (230 V), jak i tych potrzebujących trzech faz (400 V - potocznie zwane „siłą”). Najczęściej w obiektach przemysłowych, gospodarstwach czy warsztatach występują maszyny lub urządzenia, które wymagają zasilania 400 V. Z tego powodu praktycznie każdy agregat stacjonarny jest urządzeniem dualnym - pozwala na zasilanie instalacji jednofazowej i trójfazowej.

Jaka powinna być moc agregatu?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników. Dlatego należy poprzedzić ją starannymi obliczeniami i poczynieniem stosownych analiz. Zupełnie inne będzie zapotrzebowanie na energię w średniej wielkości budynku biurowym wyposażonym praktycznie tylko w stanowiska komputerowe i wydajny system grzewczo-wentylacyjny, a zupełnie inne w obiekcie produkcyjnym, gdzie przykładowo tylko jedna maszyna taka jak laserowa wycinarka do metalu może mieć moc na poziomie 60 kW. Trudno operować konkretnymi liczbami, ponieważ średnie i chwilowe zapotrzebowanie na prąd zależy od wielu czynników, między innymi od liczby osób korzystających z obiektu, charakteru pracy lub wykonywanych usług.

Sprawdź też ➡️ Agregat prądotwórczy – jak dobrać moc?

Co należy uwzględnić, dokonując obliczeń? Do bilansu energetycznego należy włączyć:

  • ✔️ Oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne.
  • ✔️ Urządzenia wchodzące w skład instalacji centralnego ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, rekuperacji itp.
  • ✔️ Sprzęt elektroniczny - zarówno urządzenia indywidualnych pracowników oraz te wchodzące w skład infrastruktury IT - serwery, rejestratory, centralki telekomunikacyjne, routery, modemy itp.
  • ✔️ Urządzenia, maszyny lub całe linie produkcyjne.
  • ✔️ Elektronarzędzia niezbędne do zapewnienia ciągłości pracy.
  • ✔️ Wyposażenie pomieszczeń socjalnych, czyli firmowy sprzęt AGD.

Ponadto należy uwzględnić wszystkie inne odbiorniki energii, bez których prowadzenie biznesu lub funkcjonowanie danego obiektu byłoby znacząco utrudnione, a nawet niemożliwe.

Kupując agregat, należy zawsze zachować zapas mocy. Urządzenia i maszyny produkcyjne przy starcie mogą pobierać więcej energii. Zapas mocy agregatu prądotwórczego można wykorzystać także do zasilenia urządzeń, które pierwotnie nie były przewidziane w bilansie. Dzięki temu w przyszłości, kiedy zapotrzebowanie obiektu na energię elektryczną będzie rosło, agregat będzie już na to przygotowany. Jeśli nie masz pewności co do mocy generatora prądu, zachęcamy do kontaktu z nami. Nasz zespół specjalistów chętnie pomoże w wyborze urządzenia o odpowiedniej mocy.

Diesel czy benzyna?

Wybór agregatu do zasilania obiektu ze względu na rodzaj paliwa to jedna z ważniejszych decyzji. Przekłada się ona bezpośrednio na koszty użytkowania i utrzymania generatora. Generatory zasilane silnikami Diesla są zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem w przypadku większych urządzeń. Są ku temu zasadne powody. Agregaty z silnikiem Diesla są bardzo oszczędne. Zużywają średnio 3.5 razy mniej paliwa niż analogiczne agregaty o tej samej mocy, ale z silnikiem zasilanym benzyną. Kiedy przełożymy to na godziny pracy, kiedy agregat podtrzymuje funkcjonowanie obiektu, to skala oszczędności staje się znaczna. A przecież niskie koszty eksploatacji są szczególnie ważne dla firmowych obiektów. Wydatki na energię elektryczną mogą stanowić nawet 20% i więcej kosztów danego przedsiębiorstwa. Dlatego ograniczanie tych wydatków jest tak istotne. Każdą okazję do poczynienia oszczędności warto wykorzystać i wybrać oszczędne agregaty z silnikiem Diesla.

Koszty pracy to nie jedyny czynnik, przemawiający za wyborem agregatu prądotwórczego z silnikiem Diesla. Małe zużycie w połączeniu z dużym zbiornikiem na olej napędowy to oszczędność czasu potrzebnego na dolewanie paliwa. W przypadku agregatów dedykowanych do dużych i średnich obiektów zbiornik paliwa pozwala na ok. 10 godzin pracy przy maksymalnym obciążeniu. Przy obciążeniu wynoszącym 70% wartość ta rośnie do ok. 15 godzin. Pojemność zbiorników stosowanych w stacjonarnych agregatach zależy od mocy urządzenia oraz zastosowanego silnika i wynosi najczęściej od 75 l do 250 l. Co ważne ropa długo zachowuje swoje właściwości - nawet do 4 lat. To kolejna zaleta generatorów Diesla.

Agregat wewnątrz czy na zewnątrz budynku?

Generator prądu do większych obiektów to urządzenie o pokaźnych, choć w dalszym ciągu stosunkowo kompaktowych gabarytach. Stacjonarne agregaty prądotwórcze z silnikiem Diesla charakteryzują się najczęściej wymiarami w zakresie: 200 - 300 (długość) x 80 - 110 (szerokość) x 120 - 180 (wysokość) [cm]. Ważną sprawą jest wybór bezpiecznej lokalizacji dla tego urządzenia. Miejsce powinno także zapewniać wygodny dostęp w celu uzupełnienia paliwa, czy w przypadku ewentualnego serwisu.

agregat prądotwórczy stacjonarny

Jeśli agregat ma zasilać urządzenia na hali produkcyjnej, umiejscowienie go pod dachem w takiej przestrzeni będzie dobrym rozwiązaniem. Można wtedy z powodzeniem zastosować agregaty prądotwórcze stacjonarne otwarte i niezabudowane.

Jednak w większości przypadków o wiele praktyczniejszym rozwiązaniem jest postawienie na agregaty zabudowane. Obudowa zabezpiecza urządzenie a dodatkowo - co równie istotne - wycisza pracę agregatu. Taki rodzaj generatora prądu daje dużą elastyczność co do ustawienia go na terenie obiektu. Może on znajdować się bezpośrednio przy budynku lub może być od niego odsunięty na pewną odległość. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań danej przestrzeni. Dzięki temu taki agregat możemy umieścić na posesji prywatnej, z dala od zabudowań mieszkalnych.

Sprawdź też ➡️ Jak dobrać agregat prądotwórczy do zasilania awaryjnego na stacji paliw?

Jaki konkretny model stacjonarnego agregatu prądotwórczego z silnikiem diesla proponujemy?

Do najbardziej wymagających obiektów polecamy wydajny agregat prądotwórczy Proton ZPP 100 o mocy 100kW. To urządzenie to gwarancja gotowości obiektu do nieprzerwanego funkcjonowania, nawet w obliczu najdłuższych przerw w dostawie energii. Nowoczesne rozwiązania tego urządzenia, takie jak podgrzewany blok silnika i miska olejowa, najwyższej jakości komputer sterujący AMF-25 czeskiej firmy ComAp®, automatyczne ładowanie akumulatora z sieci, czy w pełni automatyczne załączanie urządzenia sprawiają, że jego obsługa jest łatwa, a użytkownik ma pełną kontrolę nad bezpieczną i niezawodną pracą.

Postaw na niezawodne agregaty przemysłowe

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu nadal zastanawiasz się, jaki generator prądu będzie najlepszy dla twojego obiektu, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty stacjonarnych agregatów przemysłowych. Nasz zespół specjalistów z przyjemnością udzieli wszelkich informacji oraz pomoże dopasować odpowiednie rozwiązanie do indywidualnych potrzeb twojego przedsiębiorstwa. Nie ryzykuj i zabezpiecz się na przyszłość z naszą pomocą!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

pixel