Blackout w Polsce. Czy to możliwe i jaki agregat prądotwórczy dobrać?
Coraz częściej mówi się o blackoucie jako następstwie kryzysu energetycznego w Europie. Czy do państw, które szykują się na dłuższą przerwę w dostawie prądu, powinna dołączyć również Polska? Jak się przygotować na taką okoliczność? Jaki agregat prądotwórczy będzie odpowiedni? Przeczytaj ten tekst, a poznasz odpowiedzi na te pytania.
1. Putin kontra Europa, czyli kryzys energetyczny, którego widmo krąży nad kontynentem
2. Czy blackout w Polsce to realne zagrożenie? Wiele państw w Europie już się na niego szykuje
3. Jaki agregat prądotwórczy wybrać, nie tylko w obawie przed blackoutem?
4. Nie daj się zaskoczyć przerwom w dostawie prądu! Wybierz sprawdzony agregat
Putin kontra Europa, czyli kryzys energetyczny, którego widmo krąży nad kontynentem
Blackout, czyli nagła, poważna i rozległa awaria systemu elektroenergetycznego powodująca dłuższą przerwę w dostawie energii elektrycznej, to wizja rodem z książek sci-fi. Czy aby na pewno? Okazuje się, że niezupełnie. Kryzys energetyczny to coraz bardziej realny scenariusz – przynajmniej według rządzących wieloma europejskimi państwami. Może go spowodować stosunkowo niewielka ilość gazu, zmagazynowana na kontynencie – pokłosie politycznych działań Rosji i ograniczeń w podaży błękitnego paliwa na rynki Europy, jakie sukcesywnie wdraża rząd Władimira Putina. W rezultacie w zbliżającym się sezonie grzewczym może to skutkować deficytami w podaży paliwa dla elektrowni gazowych, a co za tym idzie – zaburzeniami pracy systemu elektroenergetycznego. W takiej sytuacji na bezpieczeństwo energetyczne może mieć wpływ nawet najmniejsza awaria, wywołana tak wydawałoby się prozaicznymi przyczynami, jak zerwane podczas burzy linie. Co to oznacza dla nas? Wspomniany już blackout (z angielskiego dosłownie: wyciemnienie, zgaszenie światła), czyli nawet kilka dni bez prądu. Wiele osób, przyzwyczajonych do względnego, codziennego komfortu, może nawet nie zdawać sobie sprawy, z czym to się wiąże. Braki w dostawie energii elektrycznej to nie tylko wieczory przy świecach, ale też wyziębiony dom, brak ciepłej wody i możliwości wykonywania pracy, paraliż w placówkach szpitalnych i wiele innych niebezpieczeństw. Ostatni poważny blackout w Polsce miał miejsce w Szczecinie w 2008 roku, kiedy doszło do awarii linii zasilającej miasto. Prądu nie było przez około 15 godzin, w tym czasie odwołano zajęcia w szkołach i na uniwersytetach, wystąpiły też problemy z połączeniami telefonicznymi.
Czy blackout w Polsce to realne zagrożenie? Wiele państw w Europie już się na niego szykuje
Temat realnego zagrożenia blackoutem jako pierwszy podniósł rząd Austrii już w połowie listopada 2021, realizując krótki spot informacyjny z zaleceniami dotyczącymi tego, jak się zachować w przypadku braku prądu. Dodatkowo poinformowano też o tym, co powinien zawierać niezbędnik na czas awarii i przeprowadzono specjalne ćwiczenia z koordynacji działań urzędów, przedsiębiorstw transportowych, policji, wojska oraz straży pożarnej na wypadek kryzysowej sytuacji. W Niemczech z kolei zorganizowano kampanię "Blackout: co robić, gdy nic nie działa", a w Hiszpanii odnotowano wzrost zainteresowania tak zwanym survivalem, czyli szlifowania umiejętności radzenia sobie między innymi bez energii elektrycznej. Czy Polska też powinna dołączyć do krajów szykujących się na blackout?
Według ekspertów Urzędu Regulacji Energetyki oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska, cytowanych w wielu mediach, sytuacja jest pod kontrolą. Przykładowo Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka prasowa Urzędu Regulacji Energetyki w odpowiedzi na pytanie zadane jej przez redakcję portalu Bankier.pl, odpowiedziała: "Prezes URE monitoruje dostawy paliw dla elektroenergetyki. Na dziś brak jest zagrożenia dostaw, a bazując na codziennych raportach, widzimy, że odpowiednie, wymagane prawem rezerwy w polskim systemie elektroenergetycznym są zapewniane". Jak jednak dobrze wszyscy wiemy, z wiarą w tego typu deklaracje, płynące ze strony polityków, warto być ostrożnym.
Co nam więc pozostaje? Zdrowy rozsądek. Nie ma większego sensu przygotowywać się psychicznie na apokalipsę, ale absolutnie nie zaszkodzi pomyśleć o swoim bezpieczeństwie. Zwłaszcza że o pewne kwestie możemy zadbać zawczasu. Wystarczy, że będziemy mieć przygotowany niezbędnik, w którym znajdzie się:
- ✅ zapas wody pitnej,
- ✅ zapas wody zdatnej do mycia czy innych czynności gospodarskich,
- ✅ latarka wraz z zapasowymi bateriami,
- ✅ świece i zapałki,
- ✅ radio na baterie,
- ✅ apteczka pierwszej pomocy,
- ✅ żywność w puszkach, która wystarczy całej rodzinie na kilka dni,
- ✅ notes i długopis,
- ✅ koce termiczne i ciepła odzież,
- ✅ zapas gotówki na kilka dni,
- ✅ gwizdek,
- ✅ mapa Polski i najbliższej okolicy.
Oczywiście lista tego typu must-have’ów będzie się różniła w zależności od indywidualnej sytuacji, ilości osób w gospodarstwie domowym, miejsca zamieszkania itd. Jest jeszcze coś, co może się przydać w każdym domu czy biurze – to agregat prądotwórczy, który zarówno w sytuacji nieprzewidzianej awarii w dostawie prądu, jak i w przypadku ewentualnego blackoutu, zapewni niezaburzony rytm życia i nieprzerwaną pracę (od remontu po działania biznesowe). O jakich agregatach prądotwórczych warto pomyśleć? Jakie się sprawdzą? Co warto o nich wiedzieć?
Jaki agregat prądotwórczy wybrać, nie tylko w obawie przed blackoutem?
Agregat prądotwórczy, czyli autonomiczne urządzenie, które samodzielnie generuje prąd, to coś, w co warto zainwestować nie tylko z powodu wizji nadciągającego zimą blackoutu. To zawsze warte uwagi rozwiązanie, które zapewni niezależność energetyczną na przykład na wypadek przerw w dostawie prądu podczas burz czy zamieci śnieżnych. Jaki warto wybrać? Cóż, jeśli mowa o prądzie i Twoim bezpieczeństwie, warto wziąć pod uwagę wyłącznie sprawdzone, wysokiej klasy urządzenia, które sprostają zadaniu i nie będą awaryjne. Agregaty prądotwórcze oferowane w naszym sklepie znajdą zastosowanie w różnych sytuacjach. Mogą służyć wytworzeniu energii elektrycznej o napięciu 230V, ale też prądu trójfazowego (AVR, 400V), co oznacza, że wśród nich dostępne są te w sam raz na domowe warunki, jak i takie, które sprawnie zasilą maszyny na budowie.
Szykując się do zakupu agregatu prądotwórczego, z pewnością staniesz przed wątpliwościami dotyczącymi tego, czy lepiej wybrać model na benzynę, czy na paliwo. Jaka jest odpowiedź na to pytanie? Chociaż próg wejścia (czyli po prostu cena urządzenia) w przypadku agregatów benzynowych jest niższy, to jednak silnik wysokoprężny, działający w agregatach prądotwórczych z silnikiem diesla, spala nawet dwukrotnie mniej paliwa. Dzięki temu eksploatacja sprzętu jest zwyczajnie tańsza. Co więcej, agregaty prądotwórcze diesel najczęściej są zdecydowanie trwalsze i mocniejsze od benzynowych. Świetnym przykładem urządzeń, które warto mieć w zanadrzu w sytuacji ewentualnego blackoutu, są 3 modele, które polecamy:
- Agregat prądotwórczy Proton 1 Plus Diesel
Ten agregat prądotwórczy jest odpowiednim wyborem dla osób, którym wydaje się, że obsługa tego typu urządzeń musi być trudna. Maszyna jest spójną, gotową do użycia całością, w której nie trzeba montować żadnych elementów. Kiedy nastąpi przerwa w dostawie prądu, po prostu ją włączysz, a ona pozwoli Ci korzystać z energii elektrycznej. Prąd wytwarzany jest przez niezawodny silnik przy wsparciu wytrzymałego akumulatora. Sam proces włączania silnika nie różni się niczym od odpalania samochodu – wystarczy przekręcić kluczyk w stacyjce. Agregat prądotwórczy Diesel Proton 1 Plus nie spali więcej niż 1,2 litra paliwa na godzinę, jest więc bardzo ekonomiczną opcją. W maszynie zamontowano specjalny stabilizator napięcia AVR, który niweluje skoki napięcia w sieci i sprawia, że czułe sprzęty, takie jak lodówka, telewizor czy komputer, pozostają całkowicie bezpieczne. Oczywiście zakup tego agregatu prądotwórczego oznacza też dostęp do części zamiennych i ekspertów z naszej firmy, którzy pozostają do Twojej dyspozycji.
- Agregat prądotwórczy Proton Oasis Plus 360
Agregat Proton Oasis 360 Plus wyposażony został w technologię pozwalającą na wykorzystanie zarówno w gnieździe trójfazowym, jak i jednofazowym. Co to oznacza w praktyce? Że z takim samym powodzeniem można go zastosować w domu, jak i na budowie, kiedy nastąpi przerwa w dostawie prądu, a Ty nie będziesz chciał przerywać pracy. Jeśli ten agregat prądotwórczy pracuje z mocą na poziomie 80%, przez godzinę spala zaledwie 1,3 litra oleju napędowego. W przypadku tego urządzenia na uwagę zasługuje jednak nie tylko ekonomiczna praca silnika, ale też… poziom hałasu, którego agregat prądotwórczy Proton Oasis Plus 360 generuje niewiele. Zaletą maszyny jest innowacyjna osłona dźwiękoszczelna, która przeszła szereg zaawansowanych testów pod tym kątem. Możesz być pewien, że cichszy agregat trudno będzie Ci znaleźć.
- Agregat prądotwórczy do domu Proton Oasis 1
Ten przenośny agregat prądotwórczy to jeden z najchętniej wybieranych do domu modeli w naszej ofercie. Będzie idealny w przypadku ewentualnego blackoutu do niewielkich gospodarstw domowych czy dla osób, które w różnych sytuacjach muszą sobie radzić same. Agregat Proton Oasis 1 spokojnie przetransportuje jedna osoba! Podobnie jak wyżej omówione modele, również ten generator posiada innowacyjną technologię regulowania napięcia AVR, która zabezpiecza domowe sprzęty przed uszkodzeniem. Zaletą agregatu jest wyciszona obudowa z nowoczesnych materiałów, a także pomiar napięcia, licznik motogodzin i amperomierz, które ułatwiają kontrolę nad pracą agregatu prądotwórczego. Warto też zwrócić uwagę na prosty w budowie silnik, który zapewnia bezawaryjną pracę latami – warto o tym pomyśleć w kontekście coraz częściej pojawiających się głosów dotyczących ewentualnych kryzysów energetycznych, jakie będą regularnie pojawiać się w całej Europie, w tym również w Polsce.
Nie daj się zaskoczyć przerwom w dostawie prądu! Wybierz sprawdzony agregat
Agregat prądotwórczy to zdecydowanie jedno z tych urządzeń, nad których zakupem warto pomyśleć w najbliższym czasie. Czy skłania do tego widmo blackoutu w Polsce? Być może niektórym z nas taka wizja przemówi do wyobraźni, ale wszyscy wiemy, że życie, także w dzisiejszych czasach, bywa zaskakujące. Lepiej dmuchać na zimne i podjąć takie środki zaradcze, na jakie możemy sobie pozwolić zarówno w domu, jak i firmie. A inwestycja w agregat prądotwórczy to zdecydowanie dobry wybór. Nasz zespół specjalistów chętnie pomoże w wyborze agregatu i odpowie na wszelkie pytania związane z ich eksploatacją. To gwarancja zadowolenia i pewności, że wybierasz do swojego domu bądź firmy to, co najlepsze.