Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dobrać agregat prądotwórczy do zasilania awaryjnego na stacji paliw

2023-03-15
Jak dobrać agregat prądotwórczy do zasilania awaryjnego na stacji paliw

Szeroki wachlarz usług oferowanych na stacjach paliw jest jedną z przyczyn dużego ruchu na większości tego typu obiektów. Jeśli dołoży do tego oczekiwania klientów co do dostępności stacji przez 24 godziny 7 dni w tygodniu, nietrudno zrozumieć, dlaczego ciągłość ich pracy jest tak ważna. Aby stacja benzynowa przynosiła jak największe zyski, musi funkcjonować cały czas, praktycznie bez przerw. Jaki udział w tym mają agregaty prądotwórcze do awaryjnego zasilania stacji paliw? Sprawdźmy to.

W tej publikacji — spis treści:

1. Zasilanie awaryjne na stacji paliw - konieczność czy zbędny wydatek?

2. Jakie generatory prądu sprawdzą się na stacji paliw?

3. Systemy zasilania awaryjnego na stacji paliw - agregat vs magazyn energii

4. Agregat prądotwórczy do zasilania na stacji paliw - jakie wymagania musi spełniać, i który będzie najlepszym rozwiązaniem?

5. Najlepszy agregat dla stacji paliw

Stacje paliw - kiedyś były miejscami, gdzie można było zatankować samochód. Aż tyle i tylko tyle. Dziś oferują znacznie większy zakres usług związanych nie tylko z motoryzacją. Znakomita większość stacji poza sprzedażą paliw posiada bogatą ofertę gastronomiczną. Stacje prowadzą także sprzedaż produktów spożywczych, podstawowych produktów gospodarczych oraz akcesoriów i chemii samochodowej. Ważną częścią oferty są wyroby tytoniowe i alkoholowe.

Niektóre stacje są miejscami, w których można nadać lub odebrać paczkę. Obok wielu punktów znajdują się myjnie - zarówno automatyczne, jak i ręczne. Częsta jest także obecność bankomatów czy skrytek na paczki. W zależności od lokalizacji stacje stają się większymi lub mniejszymi wielobranżowymi centrami handlowo-usługowymi. Do ich funkcjonowania niezbędna jest oczywiście energia elektryczna. A co kiedy jej zabraknie? Zobaczmy.

Zasilanie awaryjne na stacji paliw - konieczność czy zbędny wydatek?

Specyfika funkcjonowania stacji paliw wymaga ciągłego zaopatrzenia ich w energię elektryczną. Jest ona konieczna do funkcjonowania wielu układów i instalacji. Wymieńmy podstawowe odbiorniki prądu na stacjach benzynowych:

  • ✅ oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne, w tym oświetlenie reklam i funkcjonowanie pylonu z cenami paliw,
  • ✅ instalacja dystrybucji paliwa,
  • ✅ systemy kasowe, komputerowe, serwery, monitoring,
  • ✅ urządzenia instalacji ogrzewania, klimatyzacji itp.,
  • ✅ instalacja przeciwpożarowa,
  • ✅ lodówki, chłodziarki i zamrażarki,
  • ✅ urządzenia gastronomiczne,
  • ✅ zasilanie instalacji myjni.

Jak w związku z profilem działalności tych obiektów przedstawia się zabezpieczenie na wypadek przerw w dostawie prądu? W dzisiejszych realiach zasilanie awaryjne na stacjach paliw to konieczność. Nawet krótka przerwa w dostawie prądu może mieć znaczące, negatywne konsekwencje. Podstawową sprawą jest kwestia bezpieczeństwa. Równie istotny jest fakt, że nawet kilka minut niefunkcjonowania stacji paliw może oznaczać ogromne straty z tytułu utraconych klientów na paliwo i dodatkowe usługi.

Jakie generatory prądu sprawdzą się na stacji paliw?

Stacja paliw to miejsce na stacjonarne agregaty prądotwórcze. Gwarantują one dostarczenie niezbędnej mocy i zapewniają bezpieczeństwo użytkowania. W większości sytuacji dla obiektów takich jak stacje paliw już na etapie projektowania zakłada się użycie generatorów prądu. Dzięki temu mają one bezpieczne miejsce przewidziane na ich instalację.

Stacjonarne urządzenia to najczęściej urządzenia zasilane olejem napędowym. Agregaty prądotwórcze diesel to najpopularniejszy wybór do zastosowań komercyjnych i przemawiają za tym konkretne powody. Są to przede wszystkim niskie koszty eksploatacji. A te przecież są niezwykle istotne w każdej działalności gospodarczej. Choć agregat prądotwórczy z silnikiem Diesla jest droższy w zakupie w porównaniu do benzynowego odpowiednika, za to jego eksploatacja jest o wiele korzystniejsza finansowo.

Generatory na olej napędowy wykazują mniejsze spalanie od silników benzynowych. Jest to szczególnie odczuwalne właśnie przy większych generatorach, które są użytkowane nawet po kilkanaście godzin, przy okazji każdej przerwy w dostawie prądu z sieci. Przekłada się to na realne oszczędności.

Agregat prądotwórczy do awaryjnego zasilania stacji paliw sam powinien być niezawodny. Tu również generatory na olej napędowy wysuwają się na prowadzenie. Zdecydowanie rzadziej ulegają awariom, a ich żywotność jest dłuższa. Nieskomplikowana budowa silnika Diesla, łatwość naprawy i przemysłowa budowa agregatów tego typu przekłada się na niskie koszty w jeszcze szerszym horyzoncie czasowym. Podsumowując, jako zasilanie awaryjne na stacjach paliw, najlepiej sprawdzą się stacjonarne agregaty prądotwórcze Diesla.

Sprawdź też ➡️ Agregat prądotwórczy dużej mocy – jak wybrać najlepszy?

Systemy zasilania awaryjnego na stacji paliw - agregat vs magazyn energii

Agregat prądotwórczy do awaryjnego zasilania stacji paliw to nie jedyny sposób na źródło energii na wypadek awarii sieci energetycznej. Alternatywą są magazyny energii. Choć należy zaznaczyć, że magazyn energii i stacjonarny agregat prądotwórczy to dwa różne sposoby na zasilanie awaryjne na stacjach paliw. Jakie są podobieństwa, a jakie różnice? Co jest lepszym rozwiązaniem na zasilanie awaryjne na stacjach paliw? Porównajmy obie metody.

Agregat prądotwórczy jest urządzeniem, które wytwarza energię elektryczną. Produkuje ją w wyniku pracy silnika, który spala paliwo. Natomiast magazyn energii, jak wskazuje sama nazwa, tylko i wyłącznie przechowuje energię elektryczną pozyskaną z innego źródła. Systemy zasilania awaryjnego na stacjach paliw korzystające z magazynów energii mają znaczną wadę w postaci ograniczonej pojemności energetycznej. Kiedy odbiorniki prądu na stacji wykorzystają całą zgromadzoną energię, jej uzupełnienie będzie możliwe tylko przez inne działające źródło prądu. Natomiast agregat prądotwórczy, choć ma ograniczoną pojemność baku na paliwo, to jednak paliwo łatwo dolać i łatwo je przechowywać - w szczególności na stacji paliw.

Magazyn energii może być uzupełnieniem dla agregatu prądotwórczego. Takie rozwiązanie będzie szczególnie korzystne, jeśli dana stacja paliw pozyskuje energię także z instalacji fotowoltaicznej. Wtedy akumulatory magazynu energii odgrywają rolę buforu dla nadwyżek prądu wytwarzanego przez panele PV, a generator prądu jest w pełni niezależnym i samodzielnym źródłem zasilania w razie przerw w dostawie prądu z sieci.

Podsumowując, na większości stacji paliw o wiele lepszym i praktyczniejszym rozwiązaniem będzie agregat prądotwórczy. Tylko generator zapewnia możliwość nieprzerwanej produkcji prądu, nawet podczas długotrwałych przerw w działaniu sieci.

Agregat prądotwórczy do zasilania na stacji paliw - jakie wymagania musi spełniać, i który będzie najlepszym rozwiązaniem?

Systemy zasilania awaryjnego na stacjach paliw powinny się charakteryzować stabilnością zasilania. Biorąc pod uwagę wrażliwe układy elektroniczne zastosowane w sterownikach instalacji dystrybucji paliwa oraz innych urządzeniach, agregaty powinny być wyposażone w układy AVR. Warto również zwrócić uwagę na wyciszenie urządzenia. Zabudowany agregat prądu odznacza się cichą pracą. Choć nie jest to warunkiem koniecznym, to wpływa pozytywnie na komfort pracowników i klientów. Dotyczy to w szczególności małych stacji, gdzie agregat znajduje się blisko stref powszechnie użytkowanych.

Agregat prądotwórczy stacjonarny zabudowany - wyciszony

Agregaty prądotwórcze odpowiednie do awaryjnego zasilania stacji paliw można znaleźć w dziale: Agregaty prądotwórcze Stacjonarne Zabudowane - Wyciszone. Dostępność modeli o różnej mocy pozwala dobrać najoptymalniejsze urządzenie, dopasowane do zapotrzebowania na energię danej stacji. Oczywiście jedną z opcji jest wybór urządzenia, które pozwoli na normalne funkcjonowanie obiektu. Inną opcją jest zastosowanie nieco mniejszego agregatu, przy założeniu wydzielenia kluczowych obwodów, które będą zasilane. Takie rozwiązanie może przykładowo oznaczać funkcjonowanie systemów do sprzedaży paliw, ale wyłączenie urządzeń gastronomicznych.

Najlepszy agregat dla stacji paliw

Jednym z polecanych urządzeń do awaryjnego zasilania na stację paliw jest agregat Proton ZPP 50. Odznacza się on mocą wystarczającą dla pełnego funkcjonowania większości małych i średnich obiektów. Zapewnia automatyczną pracę dzięki obecności układu SZR. Jeśli mają Państwo pytania dotyczące doboru agregatu prądotwórczego do awaryjnego zasilania stacji paliw, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami marki Proton

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

pixel