Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaki agregat prądotwórczy do pieca CO?

2023-09-20
Jaki agregat prądotwórczy do pieca CO?

Agregaty prądotwórcze, nazywane również generatorami prądu, to urządzenia, które mogą pełnić funkcję zasilania awaryjnego, dostarczając energię elektryczną do instalacji w przypadku przerw w dostawie prądu z sieci elektroenergetycznej. W zależności od parametrów urządzenia oraz oczekiwań użytkownika, generatory mogą zasilać całe budynki, część instalacji lub jedynie wybrane obwody. Jeśli zdecydujesz się na zakup niewielkiego generatora do domu, wybierz urządzenie, które zasili co najmniej oświetlenie, lodówkę, elektryczną płytę kuchenną, a także piec CO. Dzięki takiemu podejściu, zapewnisz sobie i swojej rodzinie światło, możliwość przygotowania posiłku oraz ciepło w domu, niezależnie od pory dnia czy nocy oraz sytuacji pogodowej na zewnątrz.

 

W tej publikacji — spis treści:

1. Agregat prądotwórczy a ogrzewanie domu

2. Jak wybrać agregat prądotwórczy do pieca CO?

3. Jaki agregat prądotwórczy do pieca CO - Benzyna czy Diesel?

4. Czy agregaty są głośne?

Agregat prądotwórczy a ogrzewanie domu

Gwałtowne zjawiska pogodowe (silne wiatry, burze, trąby powietrzne, szadź), ale także awarie systemu elektroenergetycznego, mogą spowodować nawet wielogodzinne braki zasilania w energię elektryczną obiektów budowlanych. Takie sytuacje skutkują nie tylko problemami z oświetleniem mieszkania czy pracą lodówki i ładowaniem smartfona, ale także trudnościami z systemem grzewczym. Poza kominkami, piecykami typu „koza” czy najbardziej tradycyjnymi kotłami na paliwa stałe, które pracują niezależnie od instalacji elektrycznej, kotły elektryczne, pompy ciepła, a nawet nowoczesne piece na paliwa stałe i kotły gazowe, wymagają zasilania prądem.

Jeśli napięcia w instalacji elektrycznej nie ma, takie urządzenia wyłączają się. O ile latem nie stanowi to szczególnego problemu, ponieważ co najwyżej skutkuje ewentualnym brakiem ciepłej wody, o tyle w sezonie jesienno-zimowym, kilku- czy kilkunasto godzinna przerwa w dostawie prądu może spowodować znaczne wychłodzenie mieszkania, a w konsekwencji nieprzyjemne zimno wewnątrz pomieszczeń. Dlatego jeśli Twoje źródło grzewcze potrzebuje do pracy energię elektryczną, warto zaopatrzyć się w odpowiednio dobrany agregat prądotwórczy. Podczas problemów z dostawą prądu z sieci, generator nie tylko zapewni komfort cieplny w mieszkaniu, ale także dostarczy prąd do oświetlenia, lodówki, pralki czy elektrycznej płyty kuchennej.

Sprawdź też ➡️ AGREGAT PRĄDOTWÓRCZY DO POMPY CIEPŁA – JAKI WYBRAĆ?

Jak wybrać agregat prądotwórczy do pieca CO?

agregat prądotwórczy do pieca co obraz

Przy wyborze odpowiedniego modelu agregatu prądotwórczego do pieca CO wymagającego zasilania energią elektryczną, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. Parametry agregatu muszą być dobrane optymalnie w taki sposób, żeby spełniać wymagania eksploatacyjne producenta kotła i zapewnić bezpieczne warunki pracy urządzenia. Agregat powinien gwarantować nie tylko wystarczającą ilość energii elektrycznej dla kotła CO, ale także w jak największym stopniu odpowiadać wymaganiom spełnianym przez sieci elektroenergetyczne w zakresie napięcia i częstotliwości.

 Stabilne napięcie zasilania kotła CO

Jedną z najbardziej istotnych cech, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze agregatu prądotwórczego do pieca CO, jest stabilność napięcia. Obecność funkcji automatycznej stabilizacji napięcia (AVR) jest niezwykle ważna. Agregaty, które nie są wyposażone w wysokiej jakości system AVR, generują chwilowe spadki lub wzrosty napięcia, w zależności od obciążenia. Może to prowadzić do uszkodzenia urządzeń przyłączonych do obwodów zasilanych z agregatu. Na wahania napięcia szczególnie wrażliwa jest elektronika, w którą wyposażone są m.in. współczesne kotły CO. Wysokiej jakości moduł AVR utrzymuje napięcie na odpowiednim, stałym poziomie, co pozwala bezpiecznie przyłączyć do agregatu nie tylko piec CO, ale również szereg innych urządzeń, np. sprzęt audio czy komputer. Jeśli generator nie jest wyposażony w system AVR, można zastosować dodatkowy zewnętrzny układ stabilizacji napięcia, co jednak jest rozwiązaniem mniej komfortowym i wymagającym podjęcia dodatkowych działań.

Sprawdź też ➡️ REGULATOR AVR – CZYM JEST? JAK DZIAŁA? CZY TWOJE URZĄDZENIA SĄ BEZPIECZNE?

 Samoczynne załączanie rezerwy

Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę wybierając agregat zapewniający nieprzerwaną pracę kotła CO, jest układ samoczynnego załączania rezerwy (SZR). System SZR pozwala agregatowi na wykrycie zaniku napięcia w sieci elektroenergetycznej i automatyczne załączenie. Po powrocie napięcia w sieci, SZR pozwala z kolei na automatyczne wyłączenie agregatu i przywrócenie zasilania sieciowego.

Generatory prądu, które nie są wyposażone w SZR, wymagają ręcznego załączenia i wyłączenia, co może być problematyczne zwłaszcza w sytuacji, kiedy przerwa w dostawie prądu wystąpi podczas nieobecności domowników. Brak zasilania w energię elektryczną nie jest co prawda wówczas tak dotkliwy, jak w czasie, kiedy mieszkańcy znajdują się w domu, jednak długotrwała przerwa w pracy kotła CO może prowadzić do znacznego obniżenia komfortu cieplnego mieszkania, co z pewnością spowoduje dyskomfort po powrocie rodziny do domu.

Agregaty prądotwórcze z samoczynnym załączaniem rezerwy są droższe w zakupie, ale zdecydowanie bardziej wygodne w eksploatacji.

Sprawdź też ➡️ JAK DZIAŁA UKŁAD SZR Z AGREGATEM PRĄDOTWÓRCZYM?

 Moc agregatu do pieca CO

Moc agregatu prądotwórczego, którego zadaniem jest dostawa energii elektrycznej do pieca CO zwykle nie musi być duża. Wyjątek stanowi tu kocioł elektryczny, który wymaga mocy rzędu kilkunastu kilowatów. W przypadku ekogroszku czy pelletu ta moc jest dużo niższa, a dla kotła gazowego zwykle nie przekracza 200 W. Dlatego z zasilaniem kotła CO poradzą sobie często nawet stosunkowo niedrogie i niewielkie, jednofazowe agregaty prądotwórcze, pozostawiając jeszcze zapas mocy, którą można wykorzystać na wspomniane już wcześniej oświetlenie, czy zasilanie kuchenki elektrycznej.

Jaki agregat prądotwórczy do pieca CO - Benzyna czy Diesel?

Agregaty prądotwórcze działają dzięki silnikom spalinowym, które napędzają prądnice wytwarzające energię elektryczną. Żeby silnik działał, potrzebuje paliwa. W agregatach stosuje się najczęściej olej napędowy oraz benzynę, a nieco rzadziej również LPG.

Zdecydowanie największą popularnością cieszą się agregaty benzynowe oraz Diesla. Którą opcję wybrać, szukając urządzenia przeznaczonego do zasilania pieca CO? Podczas wyboru odpowiedniego urządzenia do zasilania pieca CO, warto wziąć pod uwagę zalety i wady obu typów. Agregaty benzynowe często są tańsze w zakupie, ale mają wyższe zużycie paliwa, co może przekładać się na większe koszty eksploatacji.

Z kolei agregat prądotwórczy diesel to rozwiązanie, które choć może być droższe w zakupie, w dłuższym okresie eksploatacji przynosi korzyści. Argumentem przemawiającym za agregatami zasilanymi olejem napędowym jest też dłuższa żywotność i rzadsza ilość usterek ponieważ sam silnik składa się ze znacznie mniejszej ilości części. 

Czy agregaty w domu są głośne?

To zależy. Agregaty prądotwórcze z reguły nie należą do urządzeń cichych, ale poziom generowanego przez nie hałasu jest zróżnicowany i zależy od specyfiki konkretnego modelu. Przykładem z naszej oferty jest np. cichy agregat prądotwórczy do domu Proton Oasis 1 Diesel. Jest to agregat z obudową, który zapewnia cichą pracę, a jednocześnie jest wytrzymały i niezawodny. Warto podkreślić, że decydując się na montaż agregatu w budynku mieszkalnym, poza niskim poziomem hałasu, trzeba również zwrócić uwagę na wyposażenie generatora w system odprowadzania spalin na zewnątrz obiektu oraz zaprojektowanie wnętrza pomieszczenia w taki sposób, aby zachować odpowiednią cyrkulację powietrza, w czym nasz zespół może pomóc.

Agregat prądotwórczy odpowiedni do pieca CO – podsumowanie

Wybór odpowiedniego agregatu zasilającego urządzenia domowe ze szczególnym uwzględnieniem pieca CO nie jest trudny, jednak decydując się na generator, warto uwzględnić parametry, funkcje oraz cechy użytkowe, takie jak wysokiej jakości stabilizacja napięcia AVR, samoczynne załączanie, moc, emisja hałasu czy rodzaj paliwa. Trzeba również wybrać odpowiednie miejsce montażu, które będzie odpowiadało wymaganiom danego urządzenia. Agregat prądotwórczy stanowi przydatne rozwiązanie, które zapewni nieprzerwane zasilanie pieca CO i innych niezbędnych urządzeń domowych w przypadku przerwy w dostawie prądu z sieci elektroenergetycznej. W razie jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą podjąć decyzję i wybrać odpowiedni generator prądu do pieca CO i nie tylko.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane

pixel