Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Układ SZR w agregacie prądotwórczym, czyli więcej niż wygoda

2020-08-19
Układ SZR w agregacie prądotwórczym, czyli więcej niż wygoda

Bez energii elektrycznej nie da się w dzisiejszych czasach żyć. Nikt chyba nie będzie dyskutował z taką tezą. Niestety czasami występują awarie w dostawie prądu. To może sparaliżować funkcjonowanie nie tylko domowego biura lub dużego przedsiębiorstwa, ale nawet całego miasta. Na ratunek przychodzą agregaty prądotwórcze. Warto jednak wybrać te, które zapewnią nam maksimum bezproblemowej obsługi, wygodę i bezpieczeństwo. Na pewno jedną z ważniejszych cech, jaką powinien mieć agregat prądotwórczy, musi być układ samoczynnego załączania rezerwy, czyli w skrócie SZR. Czym jest i dlaczego jest tak ważny?

W tej publikacji — spis treści:

1. Jak działa SZR w stacjonarnych agregatach prądotwórczych?

2. Agregat prądotwórczy do domu z zabezpieczeniem SZR

3. Agregat prądotwórczy dopasowany do Twoich potrzeb – skorzystaj z naszego doświadczenia

Pracujesz intensywnie w domu? A może jesteś menedżerem w dużej firmie produkcyjnej, gdzie prawidłowe zasilanie jest niezbędne 24 godziny na dobę? Na pewno w takiej sytuacji należy się zabezpieczyć przed awariami lub usterkami, które mogą wystąpić u dostawcy prądu albo w wewnętrznej sieci energetycznej. Najlepszym wyjściem będzie wybór agregatów prądotwórczych zasilanych olejem napędowym, oferowanych w naszym sklepie internetowym. Kluczowe jednak będzie dodatkowe zabezpieczenie. Podczas zakupu zwróć uwagę na to, czy urządzenie posiada SZR. Jest to układ samoczynnego załączania rezerwy. Innymi słowy, dzięki takiemu rozwiązaniu technologicznemu agregat z silnikiem Diesla w sytuacji, gdy pojawi się awaria i przerwa w dostawie prądu, włączy się sam. W praktyce można to zobrazować na prostym przykładzie. W trakcie pracy na komputerze nasz laptop nie wyłączy się, gdy wystąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej. Będzie działał. Zmieni się tylko źródło dostawy prądu.

Jak działa SZR w stacjonarnych agregatach prądotwórczych?

Jak konkretnie działa taki układ? Czy rzeczywiście jego reakcja jest błyskawiczna? Okazuje się, że tak. Takie technologie gwarantują nam ciągłość zasilania w sytuacji, gdy występuje nieodpowiednie działanie podstawowego układu albo awaria sieci energetycznej. Układ SZR (zwany również ATS) jest sprzężony z agregatem prądotwórczym i będzie reagować nawet na minimalną przerwę w dostawie energii. Ta nowoczesna technologia opiera się na zintegrowanym sterowniku, który cały czas kontroluje parametry sieci zasilającej. Sprawdzane więc będzie:

  • napięcie fazowe,
  • napięcie międzyfazowe,
  • częstotliwość sieci.

W praktyce więc z awaryjną sytuacją będziemy mieli do czynienia, gdy akurat jeden z wymienionych parametrów będzie odbiegał od normy. To może być na przykład brak napięcia. Wystarczy, że zniknie ono tylko w jednej fazie, a już rozpocznie się procedura włączenia silnika agregatu. Następnie, gdy parametry pracy, a więc napięcie oraz częstotliwość napięcia prądnicy osiągną odpowiedni poziom, wówczas układ samoczynnego załączania rezerwy przełącza styczniki. Równolegle podczas działania zespołu prądotwórczego, SZR będzie też stale monitorować, czy napięcie sieciowe się pojawiło. Gdy zostanie przywrócone, to zainicjowana jest procedura odwrotna, czyli przełączenie na zasilanie sieciowe. Najczęściej takie rozwiązania wykorzystuje się w stacjonarnych agregatach prądotwórczych wszędzie tam, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo i ryzyko wystąpienia niedoborów prądu. Te technologie doskonale będą się sprawdzały w gospodarstwach rolnych, ale także na placach budowy, w warsztatach samochodowych czy też w lokalach gastronomicznych. To także alternatywa dla skomplikowanych i kosztownych rozwiązań zabezpieczających. To prosty układ monitorujący zaniki napięcia. Urządzenie będzie sprawdzać, czy główne zasilanie znowu działa. SZR jest więc zaprogramowany w ten sposób, aby nie powodować nieustannego włączania agregatu. Doskonale się sprawdza, gdy z różnych powodów przerwy w dostawie prądu są chwilowe – nawet kilkusekundowe. Istotne jest też to, że po powrocie do zasilania sieciowego układ samoczynnego załączania rezerwy przez kilka sekund będzie jeszcze kontrolował pracę agregatu. Jest to zabezpieczenie w sytuacji, gdyby zanik zasilania znowu się pojawił. Dzięki automatycznemu rozruchowi zyskujemy nie tylko samowystarczalność i niezależność, ale również bezpieczeństwo i wygodę.

Agregat prądotwórczy do domu z zabezpieczeniem SZR

Oczywiście agregaty, które będą zlokalizowane na terenie nieruchomości mieszkalnej, również mogą mieć zabezpieczenie SZR. To zawsze zwiększa komfort użytkowania i sprawia, że nie jesteśmy uzależnieni od czynników losowych. Tego rodzaju agregaty prądotwórcze, nie wymagają obsługi. Możemy być zatem spokojni - gdy w domu zabraknie prądu, nasi bliscy nie będą zmuszeni do ręcznego uruchomienia sprzętu. To również dobre rozwiązanie, gdy na przykład wyjeżdżamy na trochę dłużej, ale mamy w naszym mieszkaniu urządzenia, które muszą być zasilane nieprzerwanie. Taki agregat jest po prostu również bardziej oszczędny. Koszt jego funkcjonowania to tylko ok. 5 zł za godzinę. Nie bez powodu cieszą się one tak dużą popularnością. Oczywiście kupując agregat prądotwórczy do domu, musimy się również zdecydować na trójfazowy lub jednofazowy. W domach najpopularniejsze będą te ostatnie, z uwagi na mniejsze ryzyko wystąpienia nierównomiernego obciążenia. Prądnica jednofazowa zmniejsza możliwość wystąpienia awarii całego agregatu. To także gwarantuje znacznie dłuższą eksploatację całego generatora.

Agregat prądotwórczy dopasowany do Twoich potrzeb – skorzystaj z naszego doświadczenia

Jak widać, samodzielny wybór agregatu prądotwórczego, to zadanie niełatwe. Najlepiej zdać się na profesjonalistów, którzy przeanalizują nasze potrzeby i dopasują urządzenie, które najlepiej sprawdzi się w naszym przedsiębiorstwie lub domu. Jako firma z wieloletnim stażem, wiemy, że dla naszych klientów ważna jest kompleksowa obsługa. Dlatego, nasze zaangażowanie nie ogranicza się jedynie do etapu sprzedaży. Oferujemy możliwość montażu urządzenia oraz konfigurację ustawień. Nasz zespół ekspertów chętnie odpowie na wszelkie pytania, przedstawi możliwości i zalety każdego z nich. W celu uzyskania szczegółowych informacji zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

Wykorzystanie agregatu prądotwórczego z zabezpieczeniem SZR to po prostu duża wygoda i bezpieczeństwo naszych sprzętów. Warto wybrać urządzenia z takim układem, jeżeli wolimy “dmuchać na zimne” lub z różnych powodów nie chcemy samodzielnie ingerować w funkcjonowanie urządzenia. Możemy przecież nie wiedzieć, w jaki sposób uruchamia się zasilanie awaryjne. To rozwiązanie bardzo nowoczesne, a przede wszystkim gwarantujące nam większe bezpieczeństwo energetyczne. Dobrze będzie się sprawdzać w małych przedsiębiorstwach, które wymagają zasilania przez całą dobę. To także idealne rozwiązanie, gdy wybieramy się na dłuższy urlop i musimy niektóre urządzenia pozostawić włączone.

Zabezpiecz swój spokój z agregatem prądotwórczym SZR

Nie pozwól, aby awaria prądu zakłóciła Twój dzień pracy lub spokój domowego zacisza. Zainwestuj w agregat prądotwórczy z układem SZR i ciesz się ciągłością zasilania, niezależnie od okoliczności. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej o dostępnych opcjach i skorzystać z naszej wiedzy oraz doświadczenia w dopasowaniu idealnego rozwiązania do Twoich potrzeb. Nie czekaj na kolejną awarię – zadbaj o swoje bezpieczeństwo energetyczne już teraz!

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

pixel