Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wyciszyć agregat prądotwórczy?

2021-08-18
Jak wyciszyć agregat prądotwórczy?

Zarówno przemysłowe agregaty prądotwórcze, jak i urządzenia używane prywatnie mogą stanowić problem pod względem emitowanego dźwięku. Istnieją jednak sposoby, które umożliwiają wyciszenie takiego sprzętu. W jaki sposób możemy to zrobić, aby nie wpłynąć na wydajność agregatów?

W tej publikacji — spis treści:

1. Techniczne sposoby wyciszenia agregatu

2. Warto dobrze rozplanować ustawienie agregatów!

Skąd bierze się hałas emitowany przez agregat prądotwórczy? Przede wszystkim urządzenia te posiadają dość głośne silniki, które produkują prąd. Spalinowa jednostka potrafi emitować dźwięk dochodzący nawet do 100dB. To zdecydowanie zbyt dużo, bo wskazana norma np. dla domów jednorodzinnych wynosi od 40 do 45 dB.

Jeszcze trudniej jest w przypadku agregatów przemysłowych, które np. zasilają duże maszyny czy pracują na eventach. Ich wyciszenie jest wręcz obowiązkiem przedsiębiorcy. Spójrzmy więc w jaki sposób wyciszyć te urządzenia.

Techniczne sposoby wyciszenia agregatu

Podstawową możliwością wpłynięcia na emitowany przez agregat prądotwórczy dźwięk jest tłumik. To skuteczny i bezpieczny dla sprzętu element, obniżający emisję hałasu. Działa on podobnie do części znanych nam z samochodów osobowych. Pamiętajmy jednak, że tłumik musi być dobrany odpowiednio do konkretnego modelu – nie należy używać np. części uniwersalnych, które mogą obniżyć znacznie wydajność silnika agregatu i zmniejszyć produkcję prądu. Tłumiki obniżają hałas o około 30 dB.

Drugie rozwiązanie polega na zastosowaniu specjalnej obudowy akustycznej. To rozwiązanie jest korzystne dlatego, że możemy używać je do różnego rodzaju agregatów, zamiennie. Musimy jednak dostosować wielkość obudowy do sprzętu, który produkuje prąd. Wadą tego rozwiązania jest niższa efektywność – nawet wysokiej klasy obudowy zatrzymają nie więcej niż 20 dB hałasu.

Niektóre firmy do wygłuszenia agregatów używają również specjalnych mat. Dobrze jest postawić urządzenie na takiej macie, aby zredukować do minimum drgania i dodatkowo postawić wokół niego ścianki wykonane z dźwiękochłonnego materiału.

Warto dobrze rozplanować ustawienie agregatów!

W przypadku planowania rozstawienia urządzeń na budowie czy evencie, warto jest odpowiednio podejść do kwestii związanych z pracą agregatów. Najlepiej, jeżeli tego typu sprzęt postawimy z dala od zabudowań lub sceny. Lepiej pociągnąć dłuższe przewody, niż skupiać uwagę osób postronnych na pracujących agregatach. Co więcej, należy sprawdzić czy nie ma w pobliżu agregatu przedmiotów, które będą „przenosić” drgania i hałas w stronę ludzi. Takie działania pozwolą na bez kosztową redukcję hałasu o nawet 10 dB.

Jak widać, istnieje wiele sposobów redukujących hałas z agregatów prądotwórczych. Te związane są zarówno ze sposobami technicznymi, jak i umiejętnym zaplanowaniem pracy urządzenia. Pamiętajmy, że hałas wpływa negatywnie nie tylko na kwestię środowiska, osób z zewnątrz, ale też nas samych – długotrwała praca w dźwięku podwyższonym ponad normę może stale odbić się między innymi na naszym słuchu czy zdrowiu neurologicznym!

Sprawdź też ➡️ JAK WYBRAĆ MIEJSCE DO INSTALACJI AGREGATU PRĄDOTWÓRCZEGO DO DOMU?

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
pixel