Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co się stanie z pompą ciepłą, gdy zabraknie prądu? Jak się zabezpieczyć?

2024-07-07
Co się stanie z pompą ciepłą, gdy zabraknie prądu? Jak się zabezpieczyć?

Choć pompy ciepła należą do tzw. ekologicznych urządzeń grzewczych i pobierają energię odnawialną z powietrza, gruntu lub rzadziej z wody, to jednak żeby mogły pracować, wymagają zasilania prądem. Energia elektryczna jest niezbędna, aby urządzenia mogły dostarczać ciepło do budynków. Co się więc stanie, jeśli pompie ciepła zasilanej z instalacji elektrycznej nagle nie zostanie dostarczony prąd? Jakie są skutki przerw w zasilaniu dla pompy ciepła i co zrobić, żeby podtrzymać dostawę energii elektrycznej do urządzenia? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z zasilaniem pompy ciepła znajdziesz w poniższym tekście.

W tej publikacji — spis treści:

1. Dlaczego pompa ciepła wymaga prądu?

2. Co się stanie, z pompą ciepła, jeśli zabraknie prądu?

3. Dłuższa przerwa w zasilaniu pompy ciepła i co dalej?

4. Agregat prądotwórczy kontra UPS - jakie urządzenie wybrać do zasilania awaryjnego domu?

5. Fotowoltaika – alternatywa dla agregatu?

6. Agregaty Proton – jak dobrać urządzenie do zasilania pompy ciepła?

Dlaczego pompa ciepła wymaga prądu?

Choć głównym źródłem energii dla pompy ciepła jest ciepło pochodzące z zewnętrznych źródeł (powietrza, ziemi czy wody), do prawidłowego funkcjonowania, pewne jej elementy wymagają zasilania elektrycznego. Mowa tutaj przede wszystkim o sprężarce zwiększającej ciśnienie (a tym samym podnoszącej temperaturę) czynnika roboczego, elektronice sterującej, zaworach elektrycznych, wentylatorach, odmrażaczach czy pompach obiegowych. Nie wszystkie komponenty muszą wystąpić w każdej pompie ciepła – zależy to od jej typu i konkretnego rozwiązania producenta, ale wszystkie te elementy wymagają bez wątpienia zasilania energią elektryczną.

Co się stanie, z pompą ciepła, jeśli zabraknie prądu?

Przerwy w dostawach energii elektrycznej, choć uciążliwe i niepożądane przez odbiorców, są niestety zjawiskiem występującym w każdej sieci elektroenergetycznej. Z uwagi na ich powszechne występowanie, producenci pomp ciepła projektują swoje urządzenia w taki sposób, żeby nagłe zatrzymanie dostawy prądu nie skutkowało uszkodzeniem urządzenia ani innymi problemami dla użytkownika. Dlatego po powrocie zasilania, pompa ciepła powinna wznowić pracę w oparciu o ustawienia i parametry sprzed awarii lub wyłączenia.

Niestety, przerwa w dostawie energii elektrycznej skutkuje w przypadku pompy ciepła tym samym, co w przypadku innych źródeł grzewczych, do których działania niezbędny jest prąd. Pompa ciepła, tak jak kocioł gazowy czy elektryczny piec olejowy, bez zasilania energią elektryczną po prostu nie będzie ogrzewać domu czy innego budynku. Warto zaznaczyć, że negatywne skutki braku zasilania nie będą odczuwalne od razu, a szybkość i stopień wychłodzenia obiektu budowlanego zależą od bezwładności całego systemu grzewczego – im jest ona większa, tym dłużej w budynku utrzyma się wysoka temperatura. W nowych lub wyremontowanych domach, odpowiednio izolowanych termicznie, wystarczająco dobre warunki cieplne utrzymują się przeciętnie przez około 3 – 3,5 h od momentu wyłączenia zasilania. Później temperatura zaczyna spadać.

Dłuższa przerwa w zasilaniu pompy ciepła i co dalej?

A co, jeśli przerwa w dostawie prądu trwa powyżej 3 godzin, albo nawet dzień czy dwa? Choć to stosunkowo rzadkie przypadki, to jednak się zdarzają tym bardziej na obrzeżach miast czy terenach wiejskich. Niestety, żadna pompa ciepła i żaden dom podczas zimowych mrozów nie jest w stanie utrzymać przez dłuższy czas odpowiedniej temperatury wewnątrz bez źródła grzewczego. Dlatego jeśli pompa ciepła to jedyne źródło ogrzewania w domu, warto zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy.

Agregat jest urządzeniem, które wytwarza energię elektryczną z paliwa. Wszystkie agregaty Proton zasilane są olejem napędowym (diesel) z uwagi na stosunkowo niskie koszty eksploatacji i dobrą wydajność silników wysokoprężnych (diesla), które dodatkowo odznaczają się trwałością i niską awaryjnością.

Dodatkową zaletą agregatów prądotwórczych jest możliwość ich zastosowania nie tylko dla podtrzymania pracy pompy ciepła, ale także innych ważnych urządzeń domowych – lodówki, kuchenki elektrycznej, komputera czy sprzętu RTV oraz pomp przeznaczonych do wody. Dzięki agregatowi możesz również liczyć na sprawne oświetlenie w całym swoim domu czy firmie światło po zapadnięciu zmroku. Dlatego niezależnie od tego, czy wybierzesz agregat Agregat prądotwórczy do domu Proton Oasis 1 Diesel, czy też Proton 12000 230 Oasis Diesel, zawsze możesz liczyć na ciepło, światło, wodę i możliwość przygotowania posiłku we własnym domu.

Sprawdź też: ➡️ Agregat prądotwórczy do pompy ciepła – jaki wybrać?

Agregat prądotwórczy kontra UPS - jakie urządzenie wybrać do zasilania awaryjnego domu?

Innym rozwiązaniem pozwalającym na podtrzymanie napięcia podczas przerw w dostawie prądu, jest UPS. W jednym z naszych tekstów poradnikowych porównujemy agregaty z UPS, wskazując na zalety i wady zarówno jednego, jak i drugiego rozwiązania. Nie przytaczając w tym miejscu całej argumentacji, warto podkreślić, że UPS jest oczywiście lepszym sposobem zabezpieczenia na wypadek zaniku napięcia w sieci niż żadne, ale nie stanowi optymalnego rozwiązania, jeśli chodzi o systemy grzewcze.

Więcej informacji: ➡️ Agregat prądotwórczy czy UPS?

UPS podtrzymuje napięcie przez określony czas po nastaniu przerwy w dostawie prądu. Jest to jednak zwykle czas dość krótki, maksymalnie rzędu kilku godzin. Po jego upływie następuje bezwzględnie utrata zasilania aż do momentu powrotu napięcia w sieci. Agregat prądotwórczy daje użytkownikom znacznie szersze możliwości w tym zakresie. Urządzenie nie może pracować nieprzerwanie – zwykle generatory przenośne stosowane w domach, po 6-8 h pracy muszą „odpocząć” przez około godzinę. Jednak w ciągu doby, a nawet wielu dób z rzędu, agregat można uruchamiać wielokrotnie, zyskując tym samym zasilanie pompy ciepła i przyjemny komfort w domu na nieograniczenie długi czas (pod warunkiem dostępu do paliwa).

Fotowoltaika – alternatywa dla agregatu?

Pompy ciepła dość często występują we współpracy z instalacją fotowoltaiczną. W przypadku przerwy w zasilaniu w energię elektryczną z sieci, fotowoltaika pełni funkcję rezerwy, dostarczając prąd pompie ciepła i tym samym podtrzymując jej pracę. Niestety, instalacja fotowoltaiczna może produkować energię elektryczną tylko w sprzyjających warunkach pogodowych. Nie można na nią liczyć również po zapadnięciu zmroku, dlatego w okresie zimowym, kiedy słońce zachodzi już koło godziny 16, a pojawia się dopiero koło 7, nawet w sprzyjających warunkach pogodowych trzeba liczyć się z bardzo długą przerwą w zasilaniu pompy ciepła.

Sytuacja zmienia się, jeśli poza fotowoltaiką, użytkownik pompy ciepła zabezpieczył się, korzystając z magazynu energii. Wtedy system pompa ciepła plus fotowoltaika plus magazyn może okazać się wystarczający dla podtrzymania pracy źródła ciepła nawet przez wiele dni. Niestety, koszty instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii, nawet przy wykorzystaniu dotacji i ulg, ciągle jeszcze są na tyle wysokie, że agregat prądotwórczy i tak pozostaje najprostszym i znacznie tańszym rozwiązaniem.

Agregaty Proton – jak dobrać urządzenie do zasilania pompy ciepła?

Wybór odpowiedniego agregatu prądotwórczego dla pompy ciepła nie jest łatwy. Niezależnie od tego, czy wybierzesz agregat naszej firmy, czy innej, u nas możesz liczyć na fachowe doradztwo. Nasz doradca odpowie na pytania: Jaki agregat potrzebuję? Czego nie potrzebuję? Na co powinienem zwrócić uwagę? Zapraszamy do kontaktu.

Nasza firma oferuje więcej niż sprzedaż i transport agregatów. Jako producent zapewniamy wsparcie gwarancyjne i serwisowe. Produkty marki Proton objęte są gwarancją na terenie całego kraju, z łatwym dostępem do części zamiennych, nawet po wygaśnięciu okresu gwarancyjnego. Nasi Klienci mogą liczyć na wsparcie techniczne telefonicznie 24 godziny na dobę w dni powszednie.

Sprawdź też: ➡️ Ranking agregatów prądotwórczych - TOP 5 najpopularniejszych

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2024
pixel