Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Agregat prądotwórczy czy UPS?

2024-06-23
Agregat prądotwórczy czy UPS?

Rozważając wybór między agregatem prądotwórczym a UPS w kontekście zapewnienia nieprzerwanego zasilania, napotykamy na kilka kwestii wymagających rozstrzygnięcia. Agregat prądotwórczy oferuje długotrwałe rozwiązanie w przypadku przerw w dostawie prądu, podczas gdy UPS zapewnia natychmiastowe, choć krótkotrwałe, wsparcie. Kluczowe staje się zrozumienie, jak każde z tych urządzeń działa oraz jakie są ich zalety i ograniczenia. W tym artykule przyjrzymy się bliżej obu opcjom, by pomóc Klientom w podjęciu świadomej decyzji o wyborze najlepszego źródła dodatkowego zasilania dla domu lub firmy.

W tej publikacji — spis treści:

1. Czym jest i jak działa agregat prądotwórczy?

2. Dlaczego warto rozważyć agregat prądotwórczy jako źródło energii elektrycznej?

3. Zasilanie, uruchamianie i wyłączanie agregatów Proton

4. Długi czas pracy

5. Stabilizacja napięcia – ochrona urządzeń przed przepięciami

6. Czym jest i jak działa UPS?

7. Agregat prądotwórczy Proton 3 Diesel

8. Agregat czy UPS?

9. Dopasujemy rozwiązanie do Twoich potrzeb

Czym jest i jak działa agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy jest urządzeniem zasilanym paliwem (np. olejem napędowym, jak w ofercie naszej firmy), które za pomocą silnika przetwarzane jest na energię mechaniczną. Z kolei energia mechaniczna ulega przekształceniu w prądnicy na energię elektryczną. Poza zbiornikiem paliwa, silnikiem i prądnicą, do istotnych komponentów każdego agregatu należą elementy sterujące, dzięki którym możliwa jest kontrola pracy generatora.

Więcej informacji: ➡️ Zasada działania agregatu prądotwórczego

Generatory prądu dostępne w naszej ofercie to zarówno agregaty przenośne o stosunkowo niewielkich mocach (od 6 do 12kW), jak i agregaty stacjonarne o mocach rzędu kilkudziesięciu, stu, a nawet 270kW. Wśród mniejszych generatorów Klienci znajdą urządzenia jednofazowe (230V), takie jak np. Proton Oasis 1 Diesel, czy Proton 1 Plus Diesel, a także trójfazowe (400V), np. Proton 3 Diesel lub Proton Oasis Plus 360 Diesel (Dual). Agregaty stacjonarne to wyłącznie generatory trójfazowe.

Niezależnie jednak od mocy i napięcia pracy, agregaty przeznaczone są do pracy w dwóch funkcjach:

  • jako zasilanie podstawowe w warunkach, kiedy obiekt budowlany lub urządzenie nie może być zasilane z sieci elektroenergetycznej (np. z powodu odległości od najbliższego przyłącza),
  • jako zasilanie rezerwowe. W normalnych warunkach obiekt lub urządzenie zasilane jest z sieci elektroenergetycznej, a agregat nie pracuje. Urządzenie jest załączane, kiedy następuje przerwa w dostawie prądu z sieci. Po przywróceniu napięcia, agregat zostaje wyłączony.

Dlaczego warto rozważyć agregat prądotwórczy jako źródło energii elektrycznej?

Agregaty prądotwórcze oferują wydajne rozwiązanie do zasilania, które sprawdza się w wielu sytuacjach awaryjnych oraz tam, gdzie regularne źródła prądu są niedostępne. Są to urządzenia zdolne do długotrwałej pracy, zapewniające energię elektryczną, kiedy najbardziej jej potrzebujemy. Ich zalety, takie jak możliwość dostosowania mocy do indywidualnych potrzeb oraz wygoda automatycznego uruchamiania, sprawiają, że są one cennym uzupełnieniem zarówno dla domów, rolników, jak i przedsiębiorstw.

agregat czy ups obraz

W kontekście decyzji o wyborze między agregatem prądotwórczym a UPS, nie wszystkie cechy generatorów mogą być równie istotne. Niemniej jednak, warto zwrócić szczególną uwagę na kilka kluczowych aspektów działania agregatów, które odgrywają decydującą rolę w ich efektywności:

  • Sposób zasilania,
  • proces uruchamiania i wyłączania,
  • czas pracy,
  • jakość dostarczanej energii elektrycznej.

Te elementy szerzej omówimy w dalszej części artykułu.

Zasilanie, uruchamianie i wyłączanie agregatów Proton

Wszystkie urządzenia Proton zasilane są olejem napędowym (diesel), ponieważ wyposażono je w silniki wysokoprężne, które odznaczają się trwałością, niską awaryjnością i stosunkowo tanią eksploatacją.

Agregaty mogą być uruchamiane ręcznie, lub za pośrednictwem systemu automatycznego załączania (w skrócie SZR lub ang. ATS). Agregaty przyłączone do instalacji elektrycznej, a zatem i do sieci elektroenergetycznej, wyposażone w SZR, nie wymagają ingerencji człowieka. Samodzielnie wykrywają zaniki napięcia i uruchamiają się. Podobnie po powrocie napięcia w sieci, samoczynnie się wyłączają. Jest to rozwiązanie komfortowe, a uruchomienie i wyłączenie agregatu odbywa się znacznie szybciej niż przy obsłudze ręcznej. Jednak nawet zastosowanie SZR (ang. ATS) nie eliminuje pewnej niewielkiej zwłoki czasowej, która występuje między zanikiem (powrotem) napięcia w sieci, a załączeniem (wyłączeniem agregatu).

Sprawdź też: ➡️ Jak działa układ SZR z agregatem prądotwórczym?

Długi czas pracy

Kolejną ważną cechą jest czas pracy agregatu w jednym cyklu. W zależności od konkretnego modelu, agregaty Proton mogą pracować nieprzerwanie przez 6, 8, a nawet 24 h. Po osiągnięciu maksymalnego czasu pracy muszą zostać wyłączone w celu ochłodzenia. Czas chłodzenia to maksymalnie 60 minut. Po jego upływie, agregat może ponownie rozpocząć pracę. Nietrudno zauważyć, że jeśli użytkownik ma dostęp do paliwa, agregat może zasilać obiekt czy urządzenie w energię elektryczną niemal nieprzerwanie przez wiele dni.

Stabilizacja napięcia – ochrona urządzeń przed przepięciami

Produkcji prądu w agregacie towarzyszą skoki napięcia, co jest zjawiskiem naturalnym. Wahania napięcia są szczególnie szkodliwe dla wrażliwej na nie elektroniki. Ponieważ elementy elektroniczne są obecne już niemal w prawie każdym urządzeniu elektrycznym, przyjęliśmy w Proton jako normę, wyposażenie każdego z naszych agregatów we wbudowany system stabilizacji napięcia (AVR). Dzięki temu, energia dostarczana z naszych agregatów jest bezpieczna pod względem stabilności napięcia, co chroni Twoje urządzenia przed uszkodzeniem.

Sprawdź też: ➡️ Dlaczego warto mieć agregat prądotwórczy w firmie?

Czym jest i jak działa UPS?

UPS, czyli zasilacz awaryjny (ang. Uninterruptible Power Supply), to urządzenie zapewniające ciągłość zasilania przyłączonych do niego urządzeń. UPS stosowany jest do zabezpieczenia zasilania wrażliwej na przerwy, spadki napięć i przepięcia elektroniki. Działa w następujący sposób:

  • Kiedy zasilanie sieciowe jest dostępne, UPS „przepuszcza” prąd do podłączonych do niego urządzeń, jednocześnie ładując wbudowane akumulatory.
  • W przypadku przerwy w dostawie prądu, UPS automatycznie przełącza się na zasilanie z wbudowanych baterii, dostarczając energię elektryczną przyłączonym do niego urządzeniom.

UPS często oferuje również ochronę przed przepięciami, filtrując prąd sieciowy i chroniąc podłączone urządzenia przed potencjalnymi uszkodzeniami spowodowanymi przez nagłe zmiany napięcia. Urządzenie sprawdza się w zastosowaniach, gdzie występuje sprzęt elektroniczny, a ciągłość zasilania to warunek konieczny dla zapewnienia ich niezawodnej pracy. Na rynku można spotkać różne typy UPS: od prostych urządzeń do użytku domowego, po zaawansowane systemy do zastosowań przemysłowych i profesjonalnych.

Dlaczego UPS jest również dobrym źródłem zasilania?

UPS to urządzenia cenione jako źródło energii elektrycznej przede wszystkim ze względu na swoją zdolność do zapewnienia ciągłości działania urządzeń elektronicznych podczas awarii lub niestabilności pracy sieci elektrycznej. Pozwalają na bezpieczne wyłączenie przyłączonych do nich urządzeń, zapobiegając utracie danych czy innym negatywnym konsekwencjom nagłego przerwania pracy.

Natychmiastowa reakcja na przerwy w dostawie prądu jest niezastąpiona w środowiskach, gdzie nawet krótka przerwa w zasilaniu może powodować poważne problemy, jak na przykład w centrach danych czy szpitalach. Pomimo że czas działania baterii UPS jest mocno ograniczony, zwykle wystarcza, by bezpiecznie zamknąć systemy lub przetrwać krótkie przerwy w dostawie prądu.

Agregat czy UPS?

Zarówno agregat, jak i UPS zapewniają zasilanie podczas przerw w dostawach energii elektrycznej z sieci, jednak różnią się między sobą znacząco. Oto podsumowanie ich najważniejszych cech:

  • zasilanie: agregaty mogą pracować przez długie godziny lub nawet dni, o ile mają dostęp do paliwa. Zasilanie z UPS jest ograniczone do czasu działania baterii – zwiększenie pojemności akumulatorów wiąże się ze znacznym zwiększeniem kosztów inwestycji w urządzenie,
  • moc: agregaty oferują co do zasady większe moce niż UPS, a to pozwala na zasilanie większej liczby urządzeń lub zaopatrzenie w energię urządzeń o wyższym zapotrzebowaniu energetycznym,
  • lokalizacja: UPS to urządzenia przeznaczone do użytkowania wewnątrz pomieszczeń. Agregaty można stosować zarówno na zewnątrz, jak i w budynkach,
  • szybkość reakcji: UPS działa bez zwłoki czasowej, podczas gdy agregat potrzebuje nieco czasu na wyłączenie i załączenie,
  • poziom generowanego hałasu: agregaty są znacznie głośniejsze niż UPS, jednak dzięki odpowiednio zaprojektowanym obudowom, możliwa jest redukcja hałasu do poziomu akceptowalnego nawet w warunkach domowych.

Wybór między agregatem prądotwórczym a UPS zależy od konkretnych potrzeb i wymagań użytkownika. Agregaty są lepsze do długotrwałego zasilania w sytuacjach, gdzie przerwy w dostawach prądu są długie lub częste. Są niezastąpione dla zasilania urządzeń lub obiektów znajdujących się z dala od sieci elektroenergetycznej. Z kolei UPS sprawdza się, kiedy najważniejsza jest szybka reakcja na zaniki napięcia, a długotrwałe podtrzymanie pracy urządzeń to kwestia drugorzędna. Jednym z najlepszych zastosowań jest użycie obu urządzeń, gdyż doskonale uzupełniają się swoimi funkcjami, tworząc swoistą synergię w zabezpieczeniu użytkownika przed utratą zasilania i wszelkimi problemami wynikającymi z tego faktu.

Sprawdź też: ➡️ Ranking agregatów prądotwórczych - TOP 5 najpopularniejszych

Dopasujemy rozwiązanie do Twoich potrzeb

Zdajemy sobie sprawę, że każda sytuacja wymaga indywidualnego podejścia. Dlatego nasz zespół ekspertów jest zawsze gotów, aby służyć profesjonalną pomocą w wyborze najbardziej odpowiedniego systemu zasilania dla Twojego domu, firmy, czy działalności rolniczej. Skontaktuj się z nami, aby omówić najlepsze rozwiązanie dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel