Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Brak prądu w domu – jak sobie poradzić?

2024-11-17
Brak prądu w domu – jak sobie poradzić?

Dostęp do energii elektrycznej jest dziś jednym z podstawowych warunków, jakie muszą zostać spełnione, żeby prowadzić gospodarstwo domowe. Energia elektryczna jest dobrem powszechnym i niezbędnym w obecnych czasach. Niestety, nawet w najlepiej zabezpieczonych i najnowocześniejszych sieciach zdarzają się awarie, a także zaplanowane wyłączenia związane z pracami konserwacyjnymi oraz niestety również tych niezaplanowanych Dlatego w każdym domu może wystąpić czasowy brak prądu. Jak radzić sobie w takich przypadkach, a raczej jak zabezpieczyć się, żeby zapewnić sobie ciągłość zasilania? Poznaj różne sposoby oraz ich zalety i wady, czytając poniższy tekst.

Realne możliwości zapewnienia stałego dostępu do prądu w domu

Zasilanie z sieci elektroenergetycznej jest najbardziej popularnym rozwiązaniem, znanym od dziesięcioleci, odznaczającym się wysoką niezawodnością oraz niewymagającym zaangażowania ze strony odbiorcy.

Dziś, coraz częściej dostawy prądu z sieci wspomagane są fotowoltaiką, jednak właściciele domów wciąż jeszcze rzadko decydują się na tzw. offgrid, czyli całkowite odcięcie od sieci i wytwarzanie prądu wyłącznie z fotowoltaiki. Jest tak ze względu na duże koszty magazynowania energii elektrycznej oraz zależność od zmiennej pogody. Niemniej, magazyny energii, fotowoltaika, a także agregaty prądotwórcze i UPS, to urządzenia, które we współpracy z siecią mogą zapewnić ciągłość zasilania, eliminując przerwy w dostawach prądu do domu.

Sprawdź też: ➡️ Przerwa w dostawie prądu – przyczyny braku zasilania

Fotowoltaika – energia z promieniowania słonecznego

Dofinansowania, preferencyjne kredyty, ulgi podatkowe – w ten sposób państwo zachęca obywateli do inwestycji w fotowoltaikę. To dobry kierunek, który w perspektywie długofalowej przynosi korzyści finansowe, a także pozwala na korzystanie z odnawialnych źródeł energii w postaci promieniowania słonecznego.

W kontekście podtrzymania zasilania w domu podczas przerw w dostawie prądu, warto zaznaczyć, że instalacja fotowoltaiczna może być pomocna. Trzeba jednak od razu zwrócić uwagę na fakt, że same panele produkują energię elektryczną tylko w sprzyjających warunkach pogodowych (odpowiedni poziom promieniowania słonecznego), dlatego nie gwarantują pełnego zabezpieczenia na wypadek awarii sieci czy prac konserwacyjnych. Dopiero instalacja fotowoltaiczna połączona z magazynami energii (które również posiadamy w ofercie) może zapewnić stały dostęp do prądu przez długi czas.

Agregaty prądotwórcze – jednostka wytwórcza prosta w obsłudze

W porównaniu do fotowoltaiki z magazynem energii, zakup agregatu prądotwórczego do domu, to niewielki wydatek. Wysokiej klasy generatory prądu, jakie oferujemy w Proton, zapewniają efektywną pracę i odznaczają się trwałością. We wszystkich naszych agregatach stosujemy długowieczne silniki Diesla: wytrzymałe, o niewielkim spalaniu, zapewniające łatwy serwis. Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do Diesli starszej generacji, obecnie produkowane silniki wysokoprężne nie mają kłopotów z rozruchem nawet w niskich temperaturach. Od ponad 17 lat zajmujemy się produkcją i serwisem naszych agregatów – Dowodem na postęp technologiczny niech będzie fakt, że klienci nie zgłaszają nam problemów z rozruchem nawet podczas dużych mrozów.

Poza silnikami od sprawdzonych dostawców, dbamy także o wysoką jakość wszystkich innych elementów agregatu – nasze prądnice są wyłącznie miedziane, eliminując ryzyko korozji, a stosowane systemy (stabilizacja napięcia, samoczynny rozruch) wysokowydajne.

Wybierając cichy agregat do domu, nie musisz również obawiać się o skomplikowaną obsługę urządzenia. Decydując się na agregat z automatycznym załączaniem i wyłączaniem, Twoje działania ograniczają się do sprawdzenia poziomu płynów oraz kontrolnego uruchomienia generatora raz w miesiącu. Wyposażony w silnik agregat działa podobnie jak inne urządzenia spalinowe i podobnie jak one, potrzebuje okresowego rozruchu, żeby utrzymać generator w gotowości do działania, kiedy okaże się niezbędne.

Przeczytaj też: ➡️ Agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego - jaki wybrać?

UPS – podtrzymanie napięcia  bez utraty danych

UPS, czyli zasilacz awaryjny (ang. Uninterruptible Power Supply), to urządzenie, które gwarantuje ciągłość zasilania. Stosowany głównie w przypadku wrażliwych na przerwy w dostawach prądu i spadki napięcia urządzeń elektronicznych. Kiedy zasilanie sieciowe jest stabilne, UPS przekazuje prąd do przyłączonych urządzeń, równocześnie ładując własne akumulatory. Podczas przerwy w dostawie energii elektrycznej, UPS automatycznie przełącza się na zasilanie z baterii, zapewniając nieprzerwaną pracę podłączonych do niego urządzeń. Dodatkowo, oferuje ochronę przed przepięciami, co chroni podłączony sprzęt przed uszkodzeniami.

UPS-y są niezastąpione w miejscach, gdzie ciągłość zasilania jest krytyczna, takich jak centra danych czy szpitale, gdzie nawet krótkie przerwy w dostawie prądu mogą prowadzić do poważnych problemów. Sprawdzają się także w domach, głównie dla podtrzymania pracy komputerów stacjonarnych, chroniąc przed utratą danych. 

Przeczytaj też: ➡️ Agregat prądotwórczy czy UPS?

Fotowoltaika, UPS czy agregat prądotwórczy? Co wybrać?

Każdy z zaprezentowanych sposobów zachowania ciągłości zasilania ma pewne określone cechy, które pozwalają na dostosowanie do konkretnych warunków środowiskowych. Poniżej prezentujemy porównanie systemów zasilania awaryjnego, zestawiając ich parametry istotne z punktu widzenia użytkownika.

KryteriumFotowoltaika z magazynem energiiUPSAgregaty prądotwórcze
Zasilanie Może dostarczać energię stale pod warunkiem wystarczającej pojemności magazynu i dostatecznego nasłonecznienia. Ograniczone do czasu działania baterii; czas ten może być przedłużony przez dodanie większych lub dodatkowych baterii, co jednak jest kosztowne i nie zawsze możliwe. Zapewniają zasilanie tak długo, jak dostarczane jest paliwo; mogą pracować nieprzerwanie do 6 czy 8 godzin, jak np. agregat Proton 1 Plus Diesel, a w niektórych przypadkach nawet do 24 godzin, jak np. Proton 12000 230V Diesel. Zachowując wymagane odstępy między kolejnymi rozruchami, agregat może pracować wiele dni.
Moc Zależna od wielkości instalacji, może zapewnić energię elektryczną do wszystkich elektrycznych urządzeń domowych. Zwykle stosunkowo niewielka, dostosowana głównie do podtrzymywania działania najważniejszych urządzeń, z naciskiem na elektronikę. Oferują zróżnicowane moce, mogą zasilać całe gospodarstwa domowe, albo wybrane urządzenia i obwody elektryczne.
Lokalizacja Instalacja zewnętrzna (panele) z magazynem energii montowanym wewnątrz budynku. Nie zawsze jest możliwość montażu fotowoltaiki na dachu domu czy na działce. Wewnętrzne, często instalowane w pobliżu krytycznego sprzętu. Możliwość instalacji na zewnątrz lub wewnątrz (pod warunkiem zastosowania systemu odprowadzania spalin). W Proton każdy agregat do użytku domowego można łatwo dostosować do pracy w pomieszczeniu.
Szybkość reakcji Natychmiastowa, energia jest dostarczana bez opóźnień z magazynu. Bez opóźnień; UPS przełącza się natychmiastowo w przypadku zaniku zasilania sieciowego. Wymaga krótkiego czasu na rozruch, nie jest to reakcja natychmiastowa, ale wystarczająco szybka dla typowych urządzeń AGD czy RTV.
Poziom hałasu Bezgłośne. Bezgłośne. Zwykle stosunkowo głośne ze względu na obecność silnika i prądnicy. Nowoczesne modele są coraz cichsze dzięki nowym rozwiązaniom stosowanym w tłumieniu dźwięków, jak np. w przypadku agregatu Proton 12000 230 Oasis Diesel.
Koszt początkowy Wysoki, ale z potencjalnymi oszczędnościami dzięki produkcji własnej energii. Średni do wysoki, zależny od pojemności baterii i mocy. Zróżnicowany, zależny przede wszystkim od mocy agregatu – większe jednostki są droższe.
Koszty eksploatacyjne Niskie, głównie koszty konserwacji systemu. Niskie dla niewielkich mocy – ograniczają się do konserwacji i okresowej wymiany baterii. Zróżnicowane, zależne głównie od zużycia paliwa. Im częściej i dłużej pracuje agregat, tym wyższe koszty paliwa.

Agregat prądotwórczy – łatwy w obsłudze, trwały i stosunkowo niedrogi

Na podstawie przedstawionych w tym tekście informacji, nietrudno dojść do wniosku, że w domu UPS jest idealny do ochrony krytycznych danych i urządzeń elektronicznych, sprawdzając się przy niskich mocach i podczas krótkotrwałych przerw w zasilaniu. Z kolei fotowoltaika skutecznie zapewnia prąd domowym instalacjom wyłącznie w połączeniu z magazynem energii, co wiąże się z dużymi kosztami inwestycyjnymi.

Optymalnym rozwiązaniem jest agregat prądotwórczy, który łatwo można dostosować do potrzeb pod względem niezbędnej mocy elektrycznej. Generator zapewnia długą pracę pod warunkiem dostawy wystarczającej ilości paliwa, a przy tym jest stosunkowo niedrogi. Wyposażony w automatykę, współpracuje z siecią elektroenergetyczną, nie wymagając ręcznego załączania i wyłączania.

Masz pytania? Skorzystaj z naszego doświadczenia!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat agregatów prądotwórczych podczas niezobowiązującej rozmowy i sprawdzić, jaka jednostka okaże się najlepszym wyborem dla Twojego domu, skontaktuj się z nami. Jesteśmy dostępni od godziny 8 do 16 w dni powszednie, pomożemy Ci określić Twoje priorytety oraz zaproponujemy możliwe rozwiązania, uwzględniając zarówno Twoje potrzeby, jak i budżet przeznaczony na zakup agregatu.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2024
pixel