Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Agregat prądotwórczy a klęski żywiołowe - w jakich sytuacjach może się przydać?

2022-09-01
Agregat prądotwórczy a klęski żywiołowe - w jakich sytuacjach może się przydać?

Kiedy słyszymy doniesienia medialne o różnego rodzaju klęskach żywiołowych, zaczynamy się zastanawiać nad tym, jak my możemy się przed nimi zabezpieczyć. To nasza naturalna reakcja i warto wykorzystać tę chęć do bycia przygotowanym na różne okoliczności. Zgromadzenie zapasów żywności, wody pitnej i paliwa to podstawa. Innym równie istotnym czynnikiem jest zabezpieczenie źródła energii elektrycznej. Zobaczmy, w jakich sytuacjach agregaty prądotwórcze mogą być dla nas przydatne.

W tej publikacji — spis treści:

1. Niezbędna dla każdego energia elektryczna a kataklizmy

2. Dostępność do energii elektrycznej nie zawsze jest pewna

3. Wykorzystanie agregatu prądotwórczego

4. Jaki agregat wybrać na wypadek klęski żywiołowej i nie tylko?

5. Agregaty prądotwórcze a klęski żywiołowe - podsumowanie

Niezbędna dla każdego energia elektryczna a kataklizmy

Już od dziesiątek lat jesteśmy uzależnieni od energii elektrycznej. Dotyczy to zarówno całych państw, poszczególnych miast, ich infrastruktury krytycznej, zakładów przemysłowych, jak i pojedynczych gospodarstw domowych. W tym przywiązaniu do energii elektrycznej nie chodzi oczywiście o naszą potrzebę korzystania z urządzeń uprzyjemniających nam życie, czy ułatwiających pracę. Komputery, telefony, sprzęty RTV, czy niektóre AGD itp. nie są urządzeniami pierwszej potrzeby w obliczu klęsk żywiołowych dotykających nas bezpośrednio. Wtedy zdecydowanie najważniejszymi urządzeniami i instalacjami, które są kluczowe do działania, są te, które dbają o nasze podstawowe potrzeby. Są to chociażby:

  • ✔️ instalacja centralnego ogrzewania - jeśli brak prądu przydarzy nam się zimą, nasz dom bez działającego ogrzewania szybko się wyziębi i nie będzie dla nas schronieniem,
  • ✔️ instalacja ciepłej wody użytkowej - woda jest nam niezbędna, także ciepła. Choć można ją podgrzać na różne sposoby, a gorący prysznic może się wydawać luksusem w świetle klęski żywiołowej, to jednak czemu nie zabezpieczyć się i na tę okoliczność?
  • ✔️ piekarniki, kuchenki mikrofalowe, kuchnie indukcyjne itp. - każde urządzenie, które umożliwia nam przygotowanie żywności, jest ważne, dzięki nim ugotujemy żywność, którą łatwo przechowywać przez długie miesiące czy nawet lata jak, chociażby kasza, ryż, czy makaron,
  • ✔️ lodówka - brak chłodzenia może się wiązać z utratą wielu zapasów żywności,
  • ✔️ oświetlenie - nawet minimalna ilość światła znacząco ułatwia funkcjonowanie po zmroku.

Dla innych ważne będzie także dostarczenie energii elektrycznej do urządzeń w ich firmie. Ilość różnorodnych maszyn i instalacji w zakładach, fabrykach, czy gospodarstwach rolnych jest ogromna. Wiele z nich nie może być tak po prostu odłączonych od energii. Mogłoby się to wiązać z ogromnymi stratami materialnymi. Priorytety dla każdego mogą być nieco inne, jednak niezależnie jakie one są, odpowiedzią są awaryjne źródła energii w postaci agregatów prądotwórczych. Ten sposób przygotowania się dotyczy praktycznie każdego.

Sprawdź też ➡️ Co można podłączyć do agregatu prądotwórczego?

Dostępność do energii elektrycznej nie zawsze jest pewna

Przerwy w dostawie prądu na terenie naszego kraju są coraz częstsze i po prostu należy się ich spodziewać. Niepotrzebny jest huragan, by doszło do dużych zniszczeń. Silne podmuchy wiatru mogą wystarczyć, by łamać słupy energetyczne i powodować uszkodzenia instalacji. Śnieżyce mogą również skutecznie uszkodzić infrastrukturę. Kiedy takich zdarzeń w jednym czasie będzie dużo, a ich skala będzie znaczna, wtedy może minąć nawet kilka tygodni, zanim służby energetyczne będą w stanie w pełni przywrócić zasilanie. Dotyczy to zarówno miast, jak i wsi, choć na obszarach mniej zaludnionych może to być szczególnie dotkliwe.

Wystąpienie rzeki ze swojego koryta może spowodować lokalne podtopienia. Te wystarczą do uszkodzenia naziemnych stacji transformatorowych, a co za tym idzie do odcięcia nas od prądu. Ilość zjawisk pogodowych, czy wręcz klęsk żywiołowych, które mogą doprowadzić do pozbawienia nas dostępu do elektryczności, niestety jest ogromna.

To właśnie między innymi dlatego zapotrzebowanie na zapasowe źródło energii - to jest generatory prądu, stało się tak duże. W jakich sytuacjach to urządzenie może nam pomóc? Do czego je wykorzystać? Jaki model będzie dla nas najlepszy?

Sprawdź też ➡️ Jak zabezpieczyć się przed awarią instalacji elektrycznej?

Wykorzystanie agregatu prądotwórczego

Jedną z lepszych metod na zabezpieczenie naszego domu przed utratą zasilania na skutek klęsk żywiołowych jest podłączenie agregatu do instalacji elektrycznej domu. Jeżeli generator prądu ma awaryjnie zasilać najważniejsze wyposażenie i kluczowe urządzenia naszego gospodarstwa domowego, to jego moc musi być przybliżona do instalacji, jaką posiadamy w budynku. Dodatkowo należy założyć ok. 20% rezerwy bezpieczeństwa. Agregat możemy podpiąć na stałe, jako część instalacji (wymaga to odbioru przez zakład energetyczny), lub podpinać każdorazowo agregat do przygotowanego gniazda, uzupełnionego o przełącznik pozwalający wybrać źródło zasilania. W takiej roli sprawdzą się zarówno agregaty stacjonarne, jak i przenośne. Jeśli chcemy podpiąć pod agregat instalację elektryczną w budynkach firmowych (biurowych, produkcyjnych, przemysłowych), o wiele lepiej jest zdecydować się na stałą integrację z instalacją i wybór urządzenia stacjonarnego. Takie rozwiązanie gwarantuje także szybkość działania - w razie zaniku prądu z sieci przełączenie na agregat następuje niemal natychmiastowo i to bez naszego udziału.

Inną opcją jest postawienie na agregaty mobilne i traktowanie ich jak źródło energii dla konkretnych urządzeń. Takie rozwiązanie ma również swoje plusy. Z agregatu możemy skorzystać nie tylko z powodu wystąpienia klęski żywiołowej. Może on być dla nas przenośnym źródłem energii. A jeśli jakiś kataklizm dotknie nas bezpośrednio, przenośne urządzenie zapewnia nam większą elastyczność i mobilność. Możemy zabrać je ze sobą do bezpieczniejszego miejsca. Możemy także wykorzystać przenośny agregat prądotwórczy w terenie, na przykład do zasilenia elektrycznej motopompy na potrzeby walki ze skutkami powodzi.

Jaki agregat wybrać na wypadek klęski żywiołowej i nie tylko?

Agregat prądotwórczy kupowany na wypadek klęski żywiołowej w założeniu ma być urządzeniem awaryjnym - wykorzystywanym tylko podczas sytuacji kryzysowych. Każde urządzenie, z którego korzystamy okazjonalnie, powinno być godne zaufania. Chcemy, by nas nie zawiodło, nawet jeśli nie używaliśmy go od dłuższego czasu. Dlatego najlepiej wybierać spośród sprawdzonych urządzeń, wysokiej klasy. W roli zapasowego źródła energii najlepiej sprawdzają się agregaty prądotwórcze z silnikiem diesla.

Dlaczego warto wybrać agregat z silnikiem diesla?

Istnieje wiele korzyści z zakupu generatora diesla. Olej napędowy jest bezpieczniejszym paliwem do przechowywania niż benzyna (olej ma wyższą temperaturę zapłonu). Choć ceny w ostatnim czasie mocno się zmieniają, to w szerszej perspektywie czasu olej napędowy jest tańszy. Co najistotniejsze agregaty prądotwórcze z silnikiem diesla, nawet do pracy na najwyższym poziomie wydajności potrzebują do 3 razy mniej paliwa niż popularne na rynku agregaty prądotwórcze z silnikami benzynowymi. To ogromna oszczędność pieniędzy, ale także duża wydajność po stronie agregatów diesla. Dzięki temu możemy liczyć na długi czas awaryjnego zasilania bez konieczności uzupełniania paliwa. Budowa silnika diesla w porównaniu z silnikiem benzynowym jest także prostsza. Nie mają one, chociażby świec zapłonowych, które wymagają wymiany. Oczywiście jak każde urządzenie z silnikiem spalinowym i agregaty wymagają regularnego serwisowania. Dotyczy to także okresów, kiedy nie są użytkowane. Zadbajmy więc o wymianę filtra oleju, filtra powietrza i filtra paliwa w generatorze. Zapewni to płynne działanie urządzenia i nie napotkamy żadnych problemów w najmniej oczekiwanym momencie. Co ważne decydując się na zakup agregatu w firmie Proton, nie musimy się martwić o zakup dodatkowych części. Przy zakupie otrzymasz komplet części eksploatacyjnych na pierwszą wymianę. To znaczne ułatwienie. A w razie awarii, nasz serwis jest do twojej dyspozycji.

Sprawdź też ➡️ 3 powody, dla których warto wybrać agregat z silnikiem diesla

Agregat jednofazowy 230 V czy 400 V?

Zdecydowanie bardziej uniwersalnym wyborem jest agregat prądotwórczy trójfazowy. Dostarczy on energię elektryczną o napięciu 230 V oraz prąd trójfazowy o napięciu 400 V. Dzięki temu zasili praktycznie wszystkie urządzenia domowe, a w razie potrzeby także większe maszyny zasilane tak zwaną siłą (400 V).

Jaki konkretny model agregatu prądotwórczego z silnikiem diesla proponujemy?

Godną uwagi propozycją jest Agregat Proton Oasis 360 Plus. Jest on wyposażony w technologię Dual™ pozwalającą na efektywne wykorzystanie energii zarówno z gniazda trójfazowego, jak i jednofazowego. Jak każdy nowoczesny agregat firmy Proton i ten jest bardzo oszczędny. Przy pracy z mocą na poziomie 80%, przez godzinę spala zaledwie 1,3 litra oleju napędowego. W przypadku tego urządzenia na uwagę zasługuje nie tylko ekonomiczna praca silnika, ale także poziom generowanego hałasu. Jest on bardzo niski - wynosi zaledwie 72 dB. Jest to zasługą innowacyjnej osłony dźwiękoszczelnej, która przeszła szereg zaawansowanych testów. Dzięki temu nawet wielogodzinna praca urządzenia nie będzie dla nas uciążliwa.

Agregaty prądotwórcze a klęski żywiołowe - podsumowanie

Nie mamy wpływu na występowanie klęsk żywiołowych. Niestety, ale obecnie mogą one pojawić się praktycznie wszędzie. Na szczęście rośnie nasza świadomość co do roli bycia gotowym na takie wydarzenia. Możemy być przygotowani na brak energii, spowodowany efektami niszczycielskich działań żywiołów. Zakup agregatu prądotwórczego jest rozwiązaniem. Kiedy nastąpi przerwa w dostawie prądu, nie chcemy się martwić o to, czy to urządzenie jest sprawne i gotowe do pracy. Dlatego warto postawić na agregaty prądotwórcze wysokiej jakości, które nas nigdy nie zawiodą. Nie czekaj na wydarzenia, których nie da się przewidzieć. Już teraz zabezpiecz siebie i swoją rodzinę pod względem dostępności do energii elektrycznej. Jeśli masz jakiekolwiek pytania co do wyboru najlepszego generatora prądu, zachęcamy do kontaktu z nami. Nasi wykwalifikowani specjaliści chętnie pomogą w wyborze urządzenia dla Ciebie.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

pixel