Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co można podłączyć do agregatu prądotwórczego?

2023-10-06
Co można podłączyć do agregatu prądotwórczego?

Agregat prądotwórczy to urządzenie, które sprawdza się jako źródło prądu tam, gdzie nie ma dostępu do sieci elektroenergetycznej. Pozwala również zabezpieczyć ciągłość dostaw energii elektrycznej do domów i firm. Jakie urządzenia zwykle podłącza się do generatora i dlaczego? W jaki sposób dobrać odpowiednie urządzenie, żeby zasilało odbiorniki, na działaniu których nam zależy? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

W tej publikacji — spis treści:

1. Agregat prądotwórczy – kiedy może się przydać?

2. Co można podłączyć do agregatu? Odbiorniki jednofazowe i trójfazowe

3. Jakie urządzenia domowe może zasilać agregat prądotwórczy?

4. Jakie maszyny i urządzenia może zasilać agregat prądotwórczy w firmie?

5. Rozważasz zakup agregatu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

6. Tak jak nasi klienci - w firmie Proton również inwestujemy w niezawodność

Agregat prądotwórczy – kiedy może się przydać?

Zanim udzielimy rzeczowej i wyczerpującej odpowiedzi na pytanie postawione w tytule poradnika, warto dowiedzieć się, kiedy w ogóle agregat może być przydatny.
A jest tak w dwóch przypadkach:

  • ✔️ kiedy urządzenia elektryczne lub obiekty budowlane nie mają możliwości zasilania z sieci elektroenergetycznej,
  • ✔️ kiedy agregat ma pełnić funkcję rezerwowego źródła prądu tzn. w przypadku zaniku prądu w sieci.

W pierwszym wypadku agregatem zainteresowani są często organizatorzy imprez plenerowych, właściciele firm budowlanych (kiedy trzeba pracować na placu budowy niewyposażonym w przyłącze energetyczne), rolnicy (np. w pracach polowych), czy wreszcie właściciele domów wolnostojących i rekreacyjnych w lokalizacjach odległych od terenów zabudowanych. Z kolei pracą generatora jako zasilania rezerwowego w przypadku braku zasilania z sieci elektroenergetycznej może być zainteresowany niemal każdy – zarówno dyrektor szpitala, zarządca dużego centrum danych, właściciel zakładu przemysłowego, hotelu czy restauracji, rolnik posiadający fermę drobiu lub szklarnie, czy po prostu gospodarstwo rolne, a także użytkownik domu jednorodzinnego czy właściciel niewielkiego sklepiku albo warsztatu.

Sprawdź kategorie: ➡️ Agregaty prądotwórcze do domu | ➡️ Agregaty prądotwórcze dla biznesu ➡️ Agregaty prądotwórcze dla rolnictwa

Co można podłączyć do agregatu? Odbiorniki jednofazowe i trójfazowe

Do generatora można podłączyć praktycznie każdy odbiornik elektryczny. Jest to bez wątpienia sformułowanie bardzo ogólnikowe, które wymaga pewnych wyjaśnień.

Decydując się na agregat prądotwórczy warto przede wszystkim przyjąć nieco inny punkt wyjścia, niż pytanie o to, co może zostać podłączone do agregatu. Trzeba w pierwszej kolejności ustalić, które urządzenia chcemy zasilać za pomocą generatora. Jeśli są to tylko odbiorniki jednofazowe lub tylko trójfazowe, szybko wyjaśni się, czy będzie nam potrzebny agregat jednofazowy czy trójfazowy. Co jednak, jeśli do generatora chcemy przyłączyć zarówno odbiorniki pracujące na napięciu 230 V (jednofazowe), jak i 400 V (trójfazowe)?

Warto wiedzieć, że wszystkie agregaty trójfazowe mogą zaopatrywać w prąd odbiorniki jednofazowe. Niestety, w tej sytuacji typowe generatory dostarczają na każdą z faz zaledwie 1/3 ich mocy znamionowej. Oznacza to, że jeśli agregat ma moc 9 kW, którą może dostarczyć odbiornikowi trójfazowemu, to na każdym z wyjść jednofazowych, moc ta będzie wynosiła 3 kW. Jeśli jednak Klient zdecyduje się na skorzystanie z naszej oferty, może liczyć na agregaty Dual, np. Proton 360 (Dual) czy Proton 10000 360 (Dual). Oznacza to, że na każdym z wyjść jednofazowych, urządzenie może dostarczyć aż 80% mocy znamionowej.

Jakie urządzenia domowe może zasilać agregat prądotwórczy?

Decydując się na zakup agregatu do domu, przyszli użytkownicy zastanawiają się zwykle nad tym, które odbiorniki warto zasilać podczas przerw w dostawie prądu z sieci. Jest to kwestia indywidualna, jednak z przyczyn praktycznych, do najczęściej typowanych urządzeń należą:

  • ✔️ kocioł CO,
  • ✔️ lodówka i zamrażarka,
  • ✔️ kuchenka (jeśli jest elektryczna),
  • ✔️ oświetlenie,
  • ✔️ część gniazd elektrycznych.

Często wybiera się te gniazdka, do których przyłączone są istotne dla użytkownika urządzenia, np. komputer PC czy telewizor, ale niekiedy również pralka. Po wybraniu najważniejszych urządzeń, które wymagają zasilania z rezerwowego źródła energii, jakim jest agregat, trzeba zsumować wszystkie moce znamionowe tych urządzeń. Uzyskany wynik stanowi 75% mocy agregatu. Jeśli więc okaże się, że z naszych obliczeń wynika 6 kW (suma mocy wszystkich urządzeń), to trzeba wybrać agregat o mocy 8 kW (bo 6 kW to 75% z 8 kW).

Potrzebną moc agregatu możesz obliczyć w naszym autorskim narzędziu ➡️ Kalkulator agregatu prądotwórczego

Takie „przewymiarowanie” jest korzystne z dwóch powodów: po pierwsze, żaden agregat nie powinien nigdy pracować na 100% mocy przez długi czas. Powoduje to po prostu szybsze zużycie urządzenia, a także może być przyczyną potencjalnych usterek. Po drugie, wiele z urządzeń elektrycznych charakteryzuje się prądem rozruchu o wartości wyższej nawet kilkukrotnie niż wartość prądu podczas normalnej pracy. Przykładem takiego sprzętu jest choćby wyposażona w kompresor lodówka. Zwiększony amperaż podczas rozruchu, powoduje zwiększone zapotrzebowanie na moc. a więc jeżeli na lodówce mamy napisane 2000W to w rzeczywistości może ona pobierać 3000W. Agregat dobrany z pewnym zapasem jest wówczas w stanie tej mocy dostarczyć. Do zastosowań domowych nasi Klienci często wybierają agregat prądotwórczy do domu Proton Oasis 1 Diesel, który świetnie sprawdza się w takich zastosowaniach. 

Jakie maszyny i urządzenia może zasilać agregat prądotwórczy w firmie?

W przypadku firm dużo trudniej jest wskazać na urządzenia, które należy przyłączyć do agregatu. Wiele zależy tu od specyfiki przedsiębiorstwa. Do popularnych maszyn i urządzeń zasilanych w firmie możemy zaliczyć np.:

  • ✔️ komputery i serwery,
  • ✔️ systemy wentylacji i klimatyzacji,
  • ✔️ maszyny produkcyjne,
  • ✔️ systemy bezpieczeństwa,
  • ✔️ maszyny na placach budowy,
  • ✔️ elektronarzędzia np. wiertarki, szlifierki, piły,
  • ✔️ systemy chłodzenia,
  • ✔️ systemy telekomunikacyjne,
  • ✔️ oraz wiele innych.

Choć również klientom prywatnym zalecamy kontakt ze specjalistą przed wyborem agregatu, to w przypadku firm przeprowadzona przez naszych ekspertów analiza jest kluczowa dla właściwego doboru urządzenia. W ramach przygotowania do rozmowy na temat potrzeb Klienta, zawsze zachęcamy do wstępnego doboru agregatu przy wykorzystaniu naszego kalkulatora. Jest to dobry punkt wyjścia dla dalszych rozmów, które ostatecznie wyłonią najbardziej odpowiednie urządzenie.

Rozważasz zakup agregatu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Przy wyborze agregatu, poza napięciem pracy oraz mocą, ważne są również inne parametry techniczne urządzenia.
Będą to przede wszystkim:

  • możliwość automatycznego załączania (SZR, eng. ATS),
  • automatyczna stabilizacja napięcia (AVR),
  • możliwość umieszczenia agregatu w pomieszczeniu lub na zewnątrz,
  • łatwość obsługi,
  • dostępność serwisu i części zamiennych.

Automatyczne załączanie, czyli samoczynne załączanie rezerwy (SZR), to system, który wykrywa przerwę w zasilaniu sieciowym i uruchamia w sposób automatyczny agregat prądotwórczy. SZR jest istotny, jeśli generator stanowi rezerwowe źródło zasilania. W przypadku pracy poza siecią i tak urządzenie zawsze załącza się i wyłącza ręcznie, więc SZR jest zbędny. Automatyka SZR jest dość kosztowna, dlatego w naszej firmie, zwłaszcza w przypadku mniejszych agregatów dla domów i niewielkich przedsiębiorstw, dajemy Klientowi wybór. W urządzeniach takich jak Proton Oasis 1, Proton Oasis 3 czy Proton 12000 230 V, a także wielu innych, SZR jest opcjonalne.

Przeczytaj też ➡️ Układ SZR w agregacie prądotwórczym | Regulator AVR - czym jest?

O ile SZR nie jest koniecznością w wielu przypadkach, o tyle AVR to obecnie bardzo ważna funkcjonalność. Stabilizacja napięcia jest istotna dla wrażliwej na wahania napięcia elektroniki, która współcześnie jest obecna w mniejszym lub większym stopniu w każdym urządzeniu, choćby w postaci wyświetlacza LCD. Wahania napięcia powodują uszkodzenia elektroniki, dlatego warto zadbać o to, żeby agregat był wyposażony w AVR.

W przypadku generatorów znaczenie dla Klienta ma również możliwość umieszczenia urządzeń wewnątrz budynku, lub przeciwnie – na zewnątrz. Niewielki agregat dla domu można z łatwością umieścić w garażu czy kotłowni, co jest bardzo wygodne. Trzeba jednak wówczas wybrać model, który umożliwia odprowadzenie spalin na zewnątrz pomieszczeń. Z kolei w przypadku firm, zwłaszcza tych, które decydują się na zakup dużych agregatów, takich jak np. agregat przemysłowy Proton ZPP 30, Proton ZPP 65 czy Proton ZPP 100, istotna może okazać się możliwość umieszczenia urządzenia na zewnątrz. Wówczas znaczenie mają takie elementy agregatu jak ochrona przed kradzieżą paliwa, wodoszczelna obudowa czy grzałka pozwalająca urządzeniu na pracę w ujemnych temperaturach. Warto podkreślić, że u nas, Klient może liczyć na wszystkie te udogodnienia, otrzymując przy tym bogate wyposażenie dodatkowe jako "standard" co nie jest powszechne na rynku agregatów prądotwórczych.

Tak jak nasi klienci - w firmie Proton również inwestujemy w niezawodność

Dla Klientów ceniących niezawodność i kompleksowość rozwiązań oferujemy nasze agregaty, które dostarczamy na miejsce zawsze w stanie gotowym do przyłączenia. Są zalane płynami eksploatacyjnymi (olejem silnikowym i płynem chłodniczym a niektóre modele nawet i olejem napędowym), a przy tym nie wymagają montażu żadnych elementów oraz konfiguracji czy programowania. Podczas eksploatacji, która sprowadza się do wymiany płynów i dostarczeniu paliwa, Klient zawsze może skontaktować się z naszym działem technicznym (5 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę). Może również liczyć na serwis na terenie całego kraju i nieograniczony pogwarancyjny dostęp do części zamiennych, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dostarczamy części do klientów którzy od 15 lat użytkują nasze agregaty...

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel