Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak zabezpieczyć się przed awarią instalacji elektrycznej?

2022-02-07
Jak zabezpieczyć się przed awarią instalacji elektrycznej?

Nawet krótkotrwałe przerwy w dostawie energii elektrycznej mogą powodować poważne problemy – zarówno w kontekście pracy zawodowej, jak i w życiu prywatnym. Co zrobić, żeby awarie instalacji nie dezorganizowały nam już nigdy więcej życia? Przekonasz się, jeśli zajrzyj do naszego poradnika.

W tej publikacji — spis treści:

1. Przerwy w dostawie energii elektrycznej – czy w ogóle jest sens o tym myśleć?

2. Jak się zabezpieczyć na wypadek ewentualnej awarii prądu?

3. Jaki agregat prądotwórczy warto wybrać? Kilka wskazówek, które mogą Ci się przydać

4. Wybierz idealny agregat do swoich potrzeb

Przerwy w dostawie energii elektrycznej – czy w ogóle jest sens o tym myśleć?

Przerwy w dostawie prądu zdarzają się regularnie. Ich przyczyny są różne – nie tylko różnego rodzaju awarie instalacji elektrycznych, prace konserwacyjne, ale też czynniki zewnętrzne, takie, jak chociażby silne wichury czy opady. W związku z taką ilością czynników, nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy taka przerwa w dostawie prądu będzie miała miejsce i odpowiednio się do niej przygotować. Niezależnie od powodu takiej sytuacji, efekt jest zawsze ten sam: totalna destabilizacja funkcjonowania, a przynajmniej spory i odczuwalny dyskomfort. Nawet kilkunasto- czy kilkudziesięciominutowe przerwy mogą mieć opłakane skutki: resetują ustawienia ważnych dla nas urządzeń, sprawiają, że tracimy ważne dane, nad którymi pracujemy na komputerze, uniemożliwiają nam realizację różnego rodzaju zadań i utrudniają nam przemieszczanie się po własnym mieszkaniu, powodując poczucie zagrożenia.

W perspektywie kilku, a nawet kilkunastu godzin bez energii elektrycznej, możemy już mówić o takich skutkach, jak brak ogrzewania, ciepłej wody czy konieczność wyrzucenia jedzenia z lodówki i zamrażarki. Czy można zminimalizować problemy związane z przerwami w dostawie prądu? Chociaż nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć kłopotów, warto odpowiednio się przygotować, wyposażając biuro, garaż, warsztat czy wreszcie mieszkanie w urządzenia i akcesoria, które pomogą nam w sytuacji braku prądu. To szczególnie ważne jesienią i zimą, kiedy krótkie dni i panująca za oknami ciemność znacznie ograniczają nasze pole manewru. Zamiast więc przekonywać samego siebie, że godziny bez prądu mogą mieć romantyczny charakter, lepiej odpowiednio się przygotuj na wypadek kolejnej awarii instalacji elektrycznej!

Sprawdź też nasz poradnik ➡️ Jaki agregat prądotwórczy do Twojego domu?

Jak się zabezpieczyć na wypadek ewentualnej awarii prądu?

Jak się przygotować na awarie i przerwy w dostawie prądu? Przede wszystkim warto opracować plan działania na wypadek wyłączenia się energii elektrycznej w tych momentach, kiedy jest najbardziej potrzebna, na przykład po zapadnięciu zmroku. Warto mieć pod ręką, w ustalonym miejscu, latarkę, zapasowe baterie, świece i zapałki. Koniecznie uprzedź też domowników, co robić w sytuacji nagłego braku prądu: należy sprawdzić, czy problem dotyczy tylko naszego mieszkania, czy większego obszaru (bloku, ulicy). Awarię zgłosić należy pod ogólnopolski numer 991 lub do właściwego dystrybutora energii (numer warto zapisać wcześniej w łatwo dostępnym miejscu, na wypadek rozładowania się telefonu czy wyłączenia się modemu łączącego nas z internetem). Na własną rękę można zawsze sprawdzić bezpieczniki, jeśli nikt z domowników nie ma doświadczenia w radzeniu sobie w takich sytuacjach lub istnieje prawdopodobieństwo poważniejszego uszkodzenia instalacji, konieczne jest wezwanie fachowca.

Jak się jeszcze przygotować do awarii w dostawie prądu? Można wziąć pod uwagę zasilanie awaryjne domowych czy biurowych urządzeń (zwłaszcza komputerów) systemami UPS (z języka angielskiego: uninterruptible power supply, czyli nieprzerwane zasilanie energią), zasilanymi z akumulatora, najczęściej wbudowanego. Co jeszcze? Całkowitą niezależność w przypadku długotrwałej awarii zapewni odpowiednio dopasowany do potrzeb agregat prądotwórczy, do którego można połączyć wszystko, od pralki i kuchenki gazowej po komputer. Jeśli nie wiesz, jaki wybrać, koniecznie czytaj dalej.

Sprawdź też ➡️ BLACKOUT W POLSCE. CZY TO MOŻLIWE I JAKI AGREGAT PRĄDOTWÓRCZY DOBRAĆ?

Jaki agregat prądotwórczy warto wybrać? Kilka wskazówek, które mogą Ci się przydać

Jak widzisz, zakup agregatu prądotwórczego to bardzo dobry pomysł, biorąc pod uwagę wszelkie niedogodności, jakie związane są z awariami instalacji elektrycznej czy przerwami w dostawie prądu spowodowanymi jej konserwacją. Jakie urządzenie wybrać? Rekomendujemy przede wszystkim zainwestowanie w agregat prądotwórczy Diesel, który choć relatywnie droższy od benzynowego, w ostatecznym rozrachunku jest zdecydowanie korzystniejszą pod kątem ekonomicznym opcją: spala aż dwukrotnie mniej paliwa! Warto zastanowić się nad tym, jaki typ agregatu wybrać: stacjonarny czy przenośny. W przypadku agregatów do mieszkań, na pewno warto wybrać tę drugą opcję – lekki i wygodny w przenoszeniu model na kółkach, niezajmujący zbyt wiele miejsca. Co z mocą urządzenia do awaryjnego zasilania? Jeśli chcesz, żeby zasiliło piec centralnego ogrzewania, pompy obiegowe, lodówkę czy monitoring, warto wybrać agregat prądotwórczy Diesel, którego moc jest o około 20-30% większa od łącznej mocy urządzeń, które chcesz nim zasilić. Zazwyczaj optymalnym wyborem jest agregat o mocy 2-3 kW – sporo tego typu urządzeń znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Ważna uwaga: agregaty prądotwórcze do mieszkania powinny być wyposażone w technologię AVR (czyli automatic voltage regulation), która zapobiega skokom lub spadkom napięcia, które mogą doprowadzić do uszkodzenia wrażliwej na nie elektroniki. Jeśli wciąż wahasz się, jaki model agregatu prądotwórczego wybrać, zdaj się na nasz personel, który mailowo lub za pośrednictwem infolinii pomoże Ci dobrać właściwe urządzenie.

Wybierz idealny agregat do swoich potrzeb

Metod na radzenie sobie w sytuacji przerwy w dostawie energii elektrycznej jest kilka. Jedną z nich jest zainwestowanie w odpowiedni, dostosowany do miejsca i indywidualnych oczekiwań agregat prądotwórczy Diesel, który jest rozwiązaniem wygodnym, bezpiecznym, wyjątkowo cichym i ekonomicznym. Jeśli chcesz wybrać model, który sprawdzi się w Twoim lokalu usługowym czy mieszkaniu, koniecznie zajrzyj na naszą stronę internetową z wieloma wariantami agregatów prądotwórczych, różniących się między innymi budową, dodatkowymi właściwościami czy mocą silnika.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

pixel