Magazyn energii czy agregat prądotwórczy – co wybrać?
Pytanie postawione w tytule tego artykułu zadaje sobie coraz więcej osób. Zainteresowanie tematem agregatów prądotwórczych, a także magazynów energii rośnie, szczególnie gdy stabilność dostaw prądu z sieci coraz częściej staje pod znakiem zapytania. Na jakie rozwiązanie warto postawić w obliczu kryzysu energetycznego i nie tylko? Jak zabezpieczyć się na wypadek przerw w dostawie prądu? Magazyn energii czy agregat prądotwórczy - a może i jedno i drugie? Co będzie lepsze dla nas? Sprawdźmy to!
1. Energetyczna niezależność - jak sobie ją zapewnić?
2. Awaryjne zasilanie - kiedy, komu i dlaczego jest potrzebne?
3. Co to jest magazyn energii?
4. Jak działa agregat prądotwórczy?
5. Magazyn energii i agregat prądotwórczy – podobieństwa i różnice
Energetyczna niezależność - jak sobie ją zapewnić?
Wiele z nowo realizowanych inwestycji jest tworzonych tak, by zapewnić użytkownikowi, jak największą miarę niezależności - między innymi w zakresie energetyki. Dotyczy to zarówno inwestycji publicznych, komercyjnych, jak i prywatnych. Podobny trend jest widoczny także, jeśli chodzi o już istniejące obiekty, które “uzbrajają” się w rozwiązania podnoszące ich funkcjonalność. Jakie więc są sposoby na energetyczną niezależność? Wymieńmy tylko kilka z najpopularniejszych metod.
Wyposaż się w agregat prądotwórczy
Stosunkowo prostym i niezawodnym sposobem na energetyczną niezależność są generatory prądu. Podłączenie agregatu do instalacji danego obiektu pozwala na stworzenie wydajnego źródła energii na wypadek przerw w dostawie prądu. Taki system awaryjnego zasilania w zależności od zastosowanego agregatu może zasilać pojedyncze urządzenia lub cały obiekt. W tym ostatnim zadaniu szczególnie dobrze sprawdzają się stacjonarne agregaty prądotwórcze.
Wykorzystaj magazyny energii
System magazynowania energii jest szczególnie przydatny w zestawieniu z instalacją odnawialnych źródeł energii. To przede wszystkim popularna fotowoltaika. Magazyn energii pozwala na gromadzenie nadwyżek wyprodukowanej energii i wykorzystanie jej w momentach największego zapotrzebowania lub gdy nie funkcjonuje podstawowe źródło prądu.
Postaw na odnawialne źródła energii
Innymi słowy, wykorzystaj naturalne źródła energii takie jak siła wiatru czy promienie słońca. W Polsce w użytku firmowym i domowym zdecydowanie największą popularnością cieszą się panele fotowoltaiczne. Natomiast turbiny wiatrowe są najczęściej zestawiane w większe, komercyjne farmy wiatrowe, produkujące i dostarczające prąd do sieci. Sposobem na energetyczną niezależność są także systemy geotermiczne wykorzystujące ciepło z wnętrza ziemi.
Sprawdź też ➡️ Agregat prądotwórczy a instalacja fotowoltaiczna
Oszczędzaj energię i dobrze nią gospodaruj
Choć może się wydawać, że nie jest to sposób na energetyczną niezależność to jednak zestawienie go z awaryjnymi źródłami prądu takimi jak magazyn energii czy agregat prądotwórczy pozwala na znaczne podniesienie efektywności tych rozwiązań. Zminimalizowanie zużycia energii poprzez jej oszczędzanie nie oznacza rezygnacji z wygód czy ograniczenie funkcjonowania danych urządzeń i maszyn. Energooszczędne systemy oświetlenia bazujące na diodach LED oraz nowoczesne urządzenia domowe, jak i przemysłowe pozwalają, na osiągniecie niskich poziomów zużycia energii. Warto także wykorzystać inteligentne systemy zarządzania obiektem. Rozwiązania do zarządzania energią są doskonałym sposobem na optymalizację wykorzystania prądu w domu, biurze, magazynie i każdym innym obiekcie. Pozwalają na monitorowanie, automatyczne wyłączanie i zdalne sterowanie większością lub nawet wszystkimi odbiornikami energii. Ponadto budując lub remontując jakiś obiekt, należy stawiać na materiały wysokiej jakości i o wysokich współczynnikach termoizolacyjności. To także droga do niezależności energetycznej.
Awaryjne zasilanie - kiedy, komu i dlaczego jest potrzebne?
Awaryjne zasilanie w głównej mierze jest potrzebne wszędzie tam, gdzie niezbędne jest nieprzerwane funkcjonowanie odbiorników energii elektrycznej. Pod tym dość ogólnym określeniem kryje się wiele różnorodnych powodów. Jednym z nich są obszary, w których działanie urządzeń zasilanych prądem jest konieczne dla bezpieczeństwa, zdrowia, a nawet życia ludzi. To przede wszystkim szpitale, gdzie aparatura medyczna musi być sprawna niezależnie od okoliczności. To także inne obiekty użyteczności publicznej gdzie w razie braku prądu z sieci awaryjne zasilanie umożliwia bezpieczną ewakuację czy pozwala na funkcjonowanie systemu oddymiania i innych tym podobnych instalacji krytycznych.
Różnego rodzaju zakłady produkcyjne również stawiają na magazynowanie energii, którą wykorzystują do podtrzymania pracy linii produkcyjnych i poszczególnych maszyn. Ciągłość w ich funkcjonowaniu pozwala na ograniczenie strat spowodowanych ewentualnymi przerwami w całym ciągu produkcyjnym. Ta sama zasada dotyczy magazynów, które składują produkty wymagające szczególnych warunków przechowywania. Do ich zapewnienia niezbędny jest stały dopływ energii elektrycznej. Ciągły dostęp do energii jest również ważny dla instytucji posiadających rozbudowaną infrastrukturę komputerową oraz takich obiektów jak serwerownie.
Tam, gdzie często dochodzi do wyłączeń zasilania, nagłych awarii sieci energetycznych lub do uszkodzeń infrastruktury spowodowanych warunkami atmosferycznymi również warto rozważyć posiadanie awaryjnego zasilania. Może ono również służyć jako tymczasowe rozwiązanie w przypadku wyłączeń planowych, takich jak przerwy w dostawie energii w celu naprawy lub modernizacji sieci energetycznej. Awaryjne źródło energii to także ogromna miara wygody i komfortu, dlatego na rozwiązania zapewniające nieprzerwane zasilanie decyduje się coraz więcej odbiorców prywatnych. Dzięki nim możliwe jest podtrzymanie pracy tak ważnych urządzeń, jak piec C.O. czy chociażby lodówka. Właśnie z tych powodów na agregat prądotwórczy do domu decyduje się coraz więcej osób.
Co ciekawe pewna miara energia jest stale konieczna, by pozyskać energię z innych źródeł. Właśnie dlatego farmy wiatrowe oraz farmy fotowoltaiczne również mają awaryjne źródło energii do zasilania falowników i innych komponentów danej instalacji. Jak więc magazynować prąd? Zobaczmy.
Co to jest magazyn energii?
Magazyn energii to instalacja, które służy do składowania energii. Do tego zadania najczęściej wykorzystuje się baterie akumulatorów. Magazyn energii może też mieć postać kompaktowego urządzenia ze wbudowanymi akumulatorami. Prąd do magazynów jest najczęściej pozyskiwany z energii odnawialnej. Stąd magazyny energii często są stosowane do składowania energii wytwarzanej przez panele słoneczne lub elektrownie wiatrowe. Oczywiście nie musi tak być - magazyn energii może być “zapełniany” prądem z sieci wytwarzanym na przykład w elektrociepłowniach. Miejsce do akumulacji energii w postaci magazynów energii pozwala na naładowanie ich w najlepszym momencie - na przykład, kiedy mamy nadwyżki prądu z fotowoltaiki albo z wykorzystaniem energii z sieci przy niższej taryfie. Jednocześnie możemy korzystać ze zmagazynowanego prądu, gdy najbardziej potrzebujemy i gdy jest to najbardziej opłacalne. Magazyn energii zapewnia nam także stały dostęp do prądu - nawet przy awarii sieci elektrycznej. Oczywiście pojemność każdego magazynu jest ograniczona.
Sprawdź też ➡️ Magazyn energii czy agregat prądotwórczy – co wybrać?
Jak działa agregat prądotwórczy?
Agregat prądotwórczy to urządzenie, które zamienia energię paliwa płynnego w energię elektryczną. Zazwyczaj agregat składa się z silnika z osprzętem, prądnicy i regulatora napięcia. Prądnica wykorzystuje ruch silnika, aby generować energię elektryczną. Wygenerowana energia może być wykorzystywana do zasilania pojedynczych urządzeń, jak i całych obiektów - wszystko zależy od wydajności danego agregatu. Największe modele mogą osiągać pokaźną moc 100kW - jak w przypadku agregatu Proton ZPP 100.
Magazyn energii i agregat prądotwórczy – podobieństwa i różnice
Magazyn energii i agregat prądotwórczy to dwa różne sposoby na awaryjne źródło prądu. Podstawowym podobieństwem jest to, że zarówno agregat prądotwórczy, jak i magazyn energii, są w stanie dostarczyć prąd niezależnie od działania sieci energetycznej. Jednak różnic w tym, jak to robią, jest już sporo. Wymieńmy je.
- Agregat prądotwórczy jest urządzeniem, które wytwarza energię elektryczną - do swojej pracy nie potrzebuje prądu z innego źródła, a jedynie paliwo. Natomiast magazyn energii tylko i wyłącznie przechowuje energię elektryczną pozyskaną z innego źródła.
- Magazyn energii ma swoją ograniczoną pojemność. Kiedy wykorzystamy całą zgromadzoną energię, jej uzupełnienie będzie możliwe tylko przez działające źródło prądu. Natomiast agregat prądotwórczy, choć ma ograniczoną pojemność baku na paliwo, to jednak paliwo łatwo dolać i łatwo je przechowywać - w szczególności olej napędowy do generatorów z silnikiem Diesla.
- Magazyn energii jest raczej instalacją dość sporej wielkości. Wszystko oczywiście zależy od jego pojemności. Magazyny energii należą także do drogich rozwiązań. Natomiast nawet większy, przemysłowy agregat prądotwórczy zazwyczaj jest mniejszy, łatwiejszy w instalacji i tańszy w zakupie.
System awaryjnego zasilania - co wybrać? Magazyn energii vs agregat
Biorąc pod uwagę wszystkim za i przeciw to w większości zastosowań o wiele lepszym i praktyczniejszym rozwiązaniem będzie agregat prądotwórczy. Niższe koszty zakupu oraz fakt, że agregat produkuje prąd, a nie tylko go przechowuje, jak ma to miejsce w przypadku magazynów energii, powoduje, że generator jest produktem o wiele bardziej wszechstronnym. Szeroka gama dostępnych modeli - od niewielkich, po urządzenia stacjonarne o dużej mocy sprawia, że można dobrać agregat do praktycznie każdego obiektu i zastosowania. A dla najbardziej wymagających aplikacji dobrze jest przewidzieć zarówno miejsce dla agregatu stacjonarnego, jak i instalację magazynu energii. To sposób na pełną niezależność energetyczną na wypadek braku zasilania z sieci.