Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Agregat prądotwórczy a instalacja fotowoltaiczna - wszystko, co musisz wiedzieć o tej współpracy

2022-11-30
Agregat prądotwórczy a instalacja fotowoltaiczna - wszystko, co musisz wiedzieć o tej współpracy

Instalacje fotowoltaiczne to przede wszystkim ekologiczny sposób na oszczędzanie na kosztach energii elektrycznej. Natomiast agregaty prądotwórcze najczęściej pełnią funkcję wydajnego awaryjnego źródła prądu. A co gdyby dwie te funkcjonalności połączyć ze sobą? Czy agregat prądotwórczy i fotowoltaika równa się współpraca w celu zapewnienia niezależności energetycznej? W tym artykule poszukamy odpowiedzi na te pytania i opiszemy szerzej zagadnienie współpracy agregatów prądotwórczych i instalacji fotowoltaicznych.

W tej publikacji — spis treści:

1. Agregat prądotwórczy i fotowoltaika - Twoje zabezpieczenie energetyczne

2. Połączenie fotowoltaiki z agregatem prądotwórczym

3. Jakie są rodzaje instalacji fotowoltaicznych i które z nich kooperują z agregatem?

4. Współpraca fotowoltaiki z agregatem prądotwórczym - na czym polega?

5. Jaki agregat do fotowoltaiki wybrać?

6. Dla kogo rozwiązanie agregatu prądotwórczego off-grid jest najlepsze?

Agregat prądotwórczy i fotowoltaika - Twoje zabezpieczenie energetyczne

Instalacje fotowoltaiczne to nie tylko sposób na oszczędności w wydatkach na prąd. To także korzyść w postaci czystej energii elektrycznej. Posiadanie paneli fotowoltaicznych świadczy o świadomości ekologicznej jej użytkowników. Niektórzy upatrują w fotowoltaice także możliwości uniezależnienia się od energii z sieci i zabezpieczenia się na wypadek przerw w dostawie prądu. Jest to w pełni zrozumiałe i uzasadnione podejście. Awarie mogą być spowodowane, chociażby kataklizmami. Niestety, powodów do tak zwanego blackoutu jest więcej. Długotrwały zanik napięcia w sieci dystrybucyjnej może być spowodowany znacznym spadkiem wydajności pracy elektrowni lub nadmiernym chwilowym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Inną przyczyną mogą być planowe wyłączenia dostaw energii.

Jednak konfiguracja, w której fotowoltaika odgrywa rolę zabezpieczenia energetycznego nie jest dostępna w znakomitej części instalacji PV. Zdecydowana większość prywatnych i firmowych mikroinstalacji oraz instalacji nieprzekraczających 50 kWp pracuje w systemie on-grid. Oznacza to, że nie działają one bez prądu z sieci. Tym bardziej nie są więc w stanie wytwarzać energii elektrycznej na wypadek awarii sieci energetycznej. Czy jest więc sposób by fotowoltaikę zaprząc do roli awaryjnego źródła energii? Tak. Jednym ze sposobów jest zastosowanie magazynu energii. Jednak te są dość drogą inwestycją. O tym rozwiązaniu i o innych rodzajach instalacji fotowoltaicznych będzie więcej w dalszej części artykułu.

Połączenie fotowoltaiki z agregatem prądotwórczym

Jeśli więc nie magazyny energii to co? Coraz częściej jest spotykana sytuacja, kiedy dany obiekt jest wyposażony w układ zasilania rezerwowego z agregatu prądotwórczego. Jednak należy pamiętać, że agregat prądotwórczy i fotowoltaika nie mogą pracować jednocześnie. W chwili zaniku napięcia sieciowego oraz rozpoczęcia pracy agregatu prądotwórczego musi dojść do rozłączenia falownika fotowoltaiki. Obie instalacje mogą się znajdować w obrębie jednego budynku, jednak nigdy nie współpracują ze sobą równolegle. Powodów takiego stanu jest kilka. Agregaty prądu służą do produkcji energii elektrycznej, a nie do jej gromadzenia - nawet na krótką chwilę. Co za tym idzie, nie są w stanie odebrać prądu wytworzonego przez panele instalacji fotowoltaicznej. Dlatego należy zawsze rozdzielić te dwie instalacje. Na szczęście nie jest to skomplikowane. Każdy elektryk jest w stanie wykonać prosty układ przełączający pracę manualnie. Dostępne są także rozwiązania zautomatyzowane.

Obecność fotowoltaiki obok agregatu prądotwórczego to rozwiązanie, którym w szczególności zainteresowane będą firmy i podmioty publiczne. Istnieje wiele obszarów produkcji, przemysłu, a nawet magazynowania, w których nie można sobie pozwolić na przerwy w dostawie zasilania. Ta mogłaby doprowadzić do bardzo kosztownych problemów, a nawet może być kwestią zdrowia i bezpieczeństwa ludzi, czy żywego inwentarza. Dotyczy to także wielu obiektów publicznych. Właśnie w takich miejscach z powodzeniem rolę zapasowych źródeł energii najczęściej pełnią agregaty prądotwórcze. Dodanie współpracy fotowoltaiki z agregatem prądotwórczym to sposób na najefektywniejsze wykorzystanie zalet obu tych źródeł. Jedno zapewnia energię podczas normalnego funkcjonowania sieci, drugie produkuje prąd w razie awarii stałego zasilania. Przekłada się to także na wymierne korzyści, takie jak oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Oczywiście takie rozwiązanie ma nie tylko zastosowanie komercyjne. Z powodzeniem sprawdzi się w domach, których właścicielom zależy na zabezpieczeniu się na każdą ewentualność.

Jak takie rozwiązanie działa w praktyce? Jak wygląda podłączenie agregatu do fotowoltaiki? Z czego składa się taka instalacja? Jaki agregat prądotwórczy do fotowoltaiki wybrać? Zanim odpowiemy na te pytania, przybliżmy rodzaje instalacji fotowoltaicznych.

Jakie są rodzaje instalacji fotowoltaicznych i które z nich kooperują z agregatem?

Ze względu na sposób działania rozróżniamy trzy rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Poniżej opis każdej z nich:

  • Instalacje sieciowe, czyli on-grid. Jak już wspomnieliśmy większość instalacji to właśnie instalacje tego typu. Ich niewątpliwą zaletą jest atrakcyjny koszt inwestycji, a co za tym idzie szybszy zwrot poczynionych nakładów. Do działania niezbędne jest podłączenie instalacji do sieci. Użytkownik takiej instalacji jest tak zwanym prosumentem, czyli jednocześnie występuje w roli producenta i konsumenta.
  • Instalacje autonomiczne, czyli off-grid. Są zaprojektowane, tak by działać niezależnie od sieci, do której nie muszą być podłączane. Wytworzona energia z paneli jest magazynowana w akumulatorach, skąd jest pobierana do użycia. Koszt takiej instalacji w znacznym stopniu zależy od pojemności magazynu energii.
  • Instalacje hybrydowe. Łączą w sobie pewne cechy obu powyższych typów. Wymagają podłączenia do sieci i korzystają jednocześnie z magazynów energii. Stopniowo zdobywają one popularność i pozwalają na efektywne wykorzystanie energii elektrycznej.

Mianem instalacji hybrydowej można określić także instalacje, które poza współpracą z siecią energetyczną posiadają dodatkowe źródło energii takie jak agregat prądotwórczy. W jakim więc typie instalacji możliwa jest współpraca panele fotowoltaiczne + agregat? Zanim odpowiemy na to pytanie, należy podkreślić, że wszystko zależy od dostawcy systemu PV, a konkretnie od producenta falownika. Jeśli przewidział on możliwość podłączenia magazynu energii i generatora prądu, to dopiero wtedy bezpieczna współpraca fotowoltaiki z agregatem prądotwórczym jest możliwa. Producenci stale pracują nad nowymi rozwiązaniami w tym zakresie i ulepszają dotychczasowe. Na ten moment zestawienie agregat prądotwórczy i fotowoltaika możliwe jest w instalacjach typu off-grid, przy zastosowaniu falownika i kompletnego systemu, który pozwala na taką współpracę. Taki sposób na integrację tych dwóch źródeł energii wymaga indywidualnie zaprojektowanych rozwiązań. Wydajny agregat prądotwórczy off grid i system PV z bankiem energii to sposób na zasilanie obiektów o nawet dużym zapotrzebowaniu na prąd, w lokalizacjach, do których nie dociera sieć elektryczna. A jak wygląda praca instalacji on-grid z agregatem? Zobaczmy.

Współpraca fotowoltaiki z agregatem prądotwórczym - na czym polega?

Omówmy kooperacje generatora prądu z najpopularniejszym typem systemu PV, czyli on-grid. Agregat prądotwórczy i instalacja fotowoltaiczna współpracują ze sobą na różne sposoby w zależności od panujących w danej chwili warunków - nigdy jednak nie będą pracować jednocześnie. Pierwszą sytuacją jest normalne działanie sieci energetycznej, do której dany system jest podłączony. W takim scenariuszu agregat prądotwórczy pozostaje wyłączony, ponieważ jego praca nie jest konieczna. Falownik reguluje przepływ energii i na przykład w zależności od bieżącego zużycia czy warunków atmosferycznych część energii zużywana jest na bieżąco, a reszta zostaje odesłana od sieci.

Fotowoltaika z agregatem prądotwórczym w sytuacji przerwy w dostawie prądu z sieci przestanie działać. By zapewnić prąd odbiornikom, następuje odłączenie instalacji PV a załączenie instalacji awaryjnego zasilania. Generator się uruchamia, a jego zadaniem jest dostarczanie prądu do odbiorników.

Agregat prądotwórczy Proton Polska

Jaki agregat do fotowoltaiki wybrać?

Integracja energii z różnych źródeł wymaga zastosowania automatyki, która będzie koordynować pracę falownika i agregatu prądotwórczego. By prac automatyki była możliwa, agregat musi zapewniać odpowiednie parametry prądu oraz posiadać określone przez projektanta systemu właściwości. I choć obie instalację nie mogą działać równolegle, to agregat do fotowoltaiki powinien być produktem najwyższej jakości, cechującym się trwałością, wydajnością i niezawodnością. Praktycznie wszyscy specjaliści zalecają agregaty z silnikiem Diesla. Funkcje, którymi powinien się odznaczać agregat prądotwórczy do fotowoltaiki to między innymi system regulacji napięcia AVR oraz funkcja autostartu, czyli układ SZR. Co równie istotne dla użytkownika, agregaty z silnikiem Diesla są bardzo ekonomicznymi urządzeniami, a przy wsparciu fotowoltaiki, która obniża rachunki za prąd z sieci, całościowy bilans kosztów na zasilanie spada jeszcze bardziej. Ponadto zasilająca silnik Diesla ropa długo, bo nawet do 4 lat, zachowuje swoje właściwości. Wszystko to przekłada się to nie tylko na niskie koszty utrzymania, ale i na wygodę obsługi.

Agregat prądotwórczy Diesel od firmy Proton to idealne rozwiązanie do nawet najbardziej wymagających aplikacji. Do zastosowań o dużym zapotrzebowaniu na energię świetnym urządzeniem będzie np. agregat prądotwórczy Proton ZPP 30 (30kW - 34kW) + automatyka SZR. To model o mocy maksymalnej sięgającej 34 kW. Posiada on oczywiście automatykę SZR i układ AVR. Został zbudowany w oparciu o podzespoły i układy najwyższej jakości. Całość urządzenia jest zamknięta w wyciszonej i wodoszczelnej obudowie. Takie zabezpieczenie Agregat prądotwórczy Proton ZPP 30 (30kW - 34kW) + Automatyka SZRu zwiększa jego trwałość i przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania. Instalacja PV z agregatem Proton ZPP 30 to gwarancja stałego dostępu do energii, przy zachowaniu atrakcyjnych kosztów utrzymania.

Dla kogo rozwiązanie agregatu prądotwórczego off-grid jest najlepsze?

Z uwagi na specyfikę instalacji łączących agregat prądotwórczy i fotowoltaikę, z przekonaniem można powiedzieć, że są to rozwiązania dedykowane przede wszystkim do komercyjnych zastosowań. W głównej mierze są to firmy i instytucje, które nawet w obliczu awarii sieci elektrycznej muszą zachować ciągłość pracy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by współpracę fotowoltaiki z agregatem prądotwórczym wykorzystać także do celów prywatnych - na co stopniowo decyduje się coraz większa ilość Inwestorów.

Niezależnie na jaki typ instalacji fotowoltaicznej i na jaki model agregatu prądotwórczego się zdecydujemy, pamiętajmy, że wykonanie dobrego projektu integracji systemu PV z agregatem należy powierzyć profesjonalistom. Natomiast w doborze najlepszego agregatu z trwałym silnikiem Diesla chętnie pomoże nasz wykwalifikowany zespół, który odpowie na najtrudniejsze pytania i rozwieje wszelkie wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu i zakupu niezawodnego agregatu do współpracy z fotowoltaiką.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel