Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaki generator prądu wybrać na czas budowy domu?

2022-08-22
Jaki generator prądu wybrać na czas budowy domu?

Prace budowlane wiążą się z koniecznością zasilania wielu urządzeń. Szczególnie w początkowych etapach budowy domu dostęp do źródła prądu może być znacznie ograniczony. Ponadto różne awarie i przerwy w jego dostawie, mogą się przekładać na opóźnienia w napiętym harmonogramie budowy. A tego chce uniknąć każdy wykonawca i Inwestor. Właśnie dlatego agregat prądotwórczy na budowę domu to dobry pomysł. Jaki generator najlepiej wybrać? Sprawdźmy to.

W tej publikacji — spis treści:

1. Budowa domu - jakiej mocy generatora potrzebuję?

2. Diesel czy benzyna?

3. Idealny agregat prądotwórczy na budowę

4. Często zadawane pytania o agregaty prądotwórcze na budowę

5. Agregat prądotwórczy na budowę domu - podsumowanie

Budowa domu - jakiej mocy generatora potrzebuję?

W przypadku prac budowlanych musisz zapewnić zasilanie dla wielu urządzeń. Część z nich charakteryzuje się sporą mocą. Przykładowo betoniarki, w zależności od modelu, mają moc od 400 W do nawet 1500 W. Duże młoty udarowe, piły tarczowe, wiertnice, szlifierki kątowe, wiertarki - te urządzenia także sumarycznie potrzebują dużo energii elektrycznej. A przecież trzeba jeszcze naładować wiele akumulatorów dla tak powszechnych obecnie ręcznych narzędzi akumulatorowych. Jeśli doliczymy do tego jeszcze takie ”detale” jak oświetlenie miejsca pracy i zsumujemy całe, chwilowe zapotrzebowanie naszej budowy na prąd, to okaże się, że potrzebny nam będzie agregat prądotwórczy o mocy około 9000 W do 12000 W.

Agregaty prądotwórcze o takiej mocy są urządzeniami o stosunkowo kompaktowych wymiarach. Są przenośne, dzięki czemu łatwo je przetransportować z jednej lokalizacji do drugiej, czy nawet zmienić ich miejsce w obrębie placu budowy. Sprawia to, że z powodzeniem mogą pełnić funkcję awaryjnego źródła energii, a nawet zaopatrywać w prąd całą budowę, jeśli nie ma na niej w ogóle dostępu do sieci elektrycznej.

Sprawdź też: ➡️ Jaki generator prądu sprawdzi się w przypadku betoniarki?

Jeśli jednak prace na budowie mają inną specyfikę, przykładowo pracuje na niej niewiele osób, a co za tym idzie, wykorzystanie elektronarzędzi jest niewielkie, lub na miejscu operuje kilka brygad, a każda z nich ma własny agregat prądotwórczy, wtedy może się okazać, że mniejsze urządzenia będą wystarczające. Generatory o mocy 6000W mogą z powodzeniem podołać większości zadań. Szczególnie jeśli są nowoczesnymi urządzeniami z wyrafinowanymi rozwiązaniami technicznymi. Zobaczmy, czym powinien się charakteryzować agregat prądotwórczy na budowę domu.

Diesel czy benzyna?

To pytanie zadają sobie nie tylko osoby stojące przed koniecznością zakupu samochodu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli z silnikiem zasilanym benzyną. Ale czy to najefektywniejsze rozwiązanie na budowę? Z całą pewnością nie. To agregaty z silnikiem Diesla są bardzo oszczędne. Zużywają średnio 3.5 razy mniej paliwa niż analogiczne agregaty o tej samej mocy, ale z silnikiem zasilanym benzyną. Kiedy przełożymy to na setki godzin pracy, to skala oszczędności staje się znaczna. A przecież niskie koszty eksploatacji są szczególnie ważne przy projektach z napiętym budżetem, jakimi są budowy. Dlatego każdą okazję do poczynienia oszczędności warto wykorzystać i wybrać oszczędne agregaty z silnikiem Diesla.

Zobaczmy kilka obliczeń na konkretnym przykładzie. Wydajny agregat o mocy 6,0 kW z silnikiem diesla, zużywa zaledwie 1 litr paliwa na godzinę. Agregat benzynowy o takiej samej mocy zużyje około 3,5 litra benzyny na godzinę pracy. Oznacza to, że przy uśrednionej cenie paliw na poziomie 7,00 zł za litr, dzienny (8 godzin) koszt pracy agregatu prądotwórczego z silnikiem diesla, to zaledwie około 56 złotych. Natomiast praca generatora z silnikiem benzynowym, w analogicznym okresie będzie nas kosztowała prawie 200 złotych. Używanie generatorów z silnikiem diesla daje wymierne dzienne oszczędności, które przekładają się na ogromne, bo wynoszące nawet kilka tysięcy złotych oszczędności w skali miesiąca.

Koszt pracy to nie jedyny czynnik, przemawiający za wyborem takiego rozwiązania. Małe zużycie w połączeniu z dużym zbiornikiem na olej napędowy to oszczędność czasu potrzebnego na dolewanie paliwa. Ropa, która zasila te urządzenia, długo - bo nawet do 4 lat zachowuje swoje właściwości. To kolejny plus po stronie generatorów Diesla. Jakie jeszcze szczególne cechy wziąć pod uwagę kupując agregat prądotwórczy na budowę domu? Zobaczmy.

Sprawdź też: ➡️ Jakie paliwo do agregatu? Diesel, benzyna czy LPG?

Idealny agregat prądotwórczy na budowę

Choć na budowie nie brakuje dużych i ciężkich maszyn i urządzeń, to jednak wszędzie tam, gdzie to możliwe stawiamy na rozwiązania kompaktowe i mobilne. Z tego powodu agregat prądotwórczy na budowę domu także powinien być możliwie mały, łatwy do przemieszczania, a przy tym wydajny. Na jakie parametry agregatu warto zwrócić uwagę? Wymieńmy kilka istotnych parametrów.

  • ✔️ Nowoczesne rozwiązania - przekładają się one na wygodę użytkowania. A jest ona bardzo ważna, bo obecnie oczekujemy od narzędzi i urządzeń wykonania danej pracy tak efektywnie i wydajnie jak to tylko możliwe. Przykładowo agregaty Proton są wyposażone w technologię Dual™, która pozwala uzyskać aż 80% mocy na gniazdach jednofazowych (230 V) i oczywiście pełną moc na gnieździe trójfazowym. To świetne rozwiązanie - zważywszy, że standardowy agregat trójfazowy pozwala uzyskać jedynie 33% mocy na gniazdach jednofazowych. Funkcja Dual™ pozwala zasilić mocniejsze urządzenia zasilane jedną fazą, lub większą ilość urządzeń jednofazowych, a to wszystko bez konieczności inwestowania w większy agregat. Innym, praktycznym rozwiązaniem są piloty umożliwiające zdalne sterowanie agregatem ustawionym w bezpiecznej odległości od miejsca wykonywania prac. To duża oszczędność czasu. Dzięki takim funkcjom praca generatora, a co za tym idzie nasza praca, jest możliwie wydajna i zoptymalizowana.
  • ✔️ Bezpieczeństwo pracy - sensory i czujniki monitorujące parametry urządzenia w czasie rzeczywistym gwarantują poprawność pracy, czyli nasze bezpieczeństwo podczas użytkowania. Ważne jest także bezpieczeństwo cennych elektronarzędzi i maszyn podłączonych do agregatu. O dobrą jakość parametrów prądu dba regulator napięcia, dzięki któremu możliwa jest współpraca generatora z nawet najbardziej czułymi urządzeniami.
  • ✔️ Mobilność - na budowach, zwłaszcza w jej początkowych fazach, wszechobecne jest błoto i grząskie, nierówne podłoże. Aby zmienić lokalizację agregatu, który może ważyć między 130 a 180 kg, niezbędne są duże koła. Poradzą sobie one z każdym terenem. Większe modele przenośnych generatorów prądu wyposażone są w rolki umożliwiające przesuwanie urządzenia. To wystarczające rozwiązanie, kiedy agregat możemy ustawić na posadzce w domu, na przykład na czas prac wykończeniowych. Wygodne i wytrzymałe uchwyty to element, który również podnosi mobilność generatorów.
  • ✔️ Wygoda bieżącej obsługi - agregat jak każde inne urządzenie z silnikiem spalinowym, wymaga kilku typowych czynności obsługowych. To chociażby uzupełnienie oleju czy konieczność wymiany filtrów. Dzięki przemyślanej konstrukcji, agregaty prądotwórcze Proton gwarantują swobodny dostęp do wszystkich kluczowych podzespołów. Umożliwia to szybkie wykonanie konserwacji czy okresowego przeglądu.
  • ✔️ Trwałość konstrukcji - budowa to miejsce, gdzie nie brakuje okazji do mechanicznego uszkodzenia agregatu. Dlatego urządzenie na budowę powinno posiadać mocną i sztywną ramę ochronną wykonaną ze stalowych profili. Osłoni ona komponenty urządzenia przed uszkodzeniami, które mogłyby powstać w wyniku uderzenia, czy upuszczenia czegoś ciężkiego. Na trwałość urządzenia wpływa także zastosowanie komponentów najwyższej jakości, takich jak na przykład łożyska od renomowanych dostawców.

Często zadawane pytania o agregaty prądotwórcze na budowę

Pytania dotyczące agregatów prądotwórczych na budowę domu regularnie pojawiają się w internecie. Poniżej zebraliśmy najpopularniejsze z nich wraz z naszymi odpowiedziami.

Skąd brać prąd na czas budowy domu?

Ponieważ place budowy wymagają ciągłego zasilania energią, to dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z tak zwanego ”prądu budowlanego”. To nic innego, jak doprowadzone do naszej działki przyłącze elektryczne, podłączone pod rozdzielnię budowlaną. Kiedy nie mamy dostępu do takiego przyłącza albo w wyniku awarii nastąpiła przerwa w przesyle, skutecznym rozwiązaniem są agregaty prądotwórcze. Z powodzeniem dostarczą one prąd na czas budowy domu.

Gdzie umieścić przenośny generator prądu?

Przenośny agregat prądotwórczy należy zawsze umieszczać w odległości co najmniej 5 metrów od miejsca pracy. Dzięki temu uchronimy go przed ryzykiem uszkodzenia, czy niepotrzebnym zabrudzeniem. Ponadto powietrze, które pobiera silnik, nie będzie zanieczyszczone, chociażby pyłem z cięcia kostki brukowej czy elementów murowych. Wydłuży to żywotność filtra powietrza. Oczywiście agregat należy ustawić na stabilnym i równym podłożu, tak by nie przeszkadzał innym w pracy i by nie było ryzyka najechania na niego samochodem czy innym pojazdem budowlanym.

Agregat jednofazowy czy trójfazowy?

Dużo sprzętów budowlanych to urządzenia jednofazowe (230 V). Większe urządzenia, jak na przykład duże betoniarki, czy agregaty tynkarskie potrzebują zasilania trójfazowego (400 V). Z tego powodu dużo bardziej uniwersalnym wyborem będzie agregat trójfazowy. Warto także zauważyć, że znakomita większość agregatów trójfazowych ma możliwość zasilać urządzenia jednofazowe.

Agregat prądotwórczy na budowę domu - podsumowanie

Dobry generator prądu z silnikiem diesla zapewni zasilanie nawet całej budowy. Umożliwi jednoczesne korzystanie z wielu urządzeń oraz elektronarzędzi dzięki wielu gniazdom i wystarczającej mocy. To doskonały sposób na ukończenie inwestycji nawet w obliczu awarii, czy braków w dostawie prądu z sieci. W tym artykule omówiliśmy charakterystykę idealnego agregatu prądotwórczego na budowę domu. Jeśli jednak nadal nie masz pewności co do wyboru najlepszego przenośnego generatora prądu, zachęcamy do kontaktu z nami. Nasz zespół specjalistów chętnie pomoże w wyborze urządzenia dla Ciebie i profesjonalnie odpowie na wszelkie pytania.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

pixel