Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaki generator prądu sprawdzi się w przypadku betoniarki?

2022-07-01
Jaki generator prądu sprawdzi się w przypadku betoniarki?

Plac budowy to miejsce, w którym generatory prądu niejednokrotnie pełnią rolę podstawowego źródła energii elektrycznej. Zanim powstanie infrastruktura umożliwiająca zainstalowanie rozdzielnic budowlanych, konieczne jest wykonanie wielu prac. A do nich niezbędne są różne elektronarzędzia i wiele urządzeń, takich jak, chociażby betoniarki. Jaki generator prądu najlepiej zasili to urządzenie? Zobaczmy.

W tej publikacji — spis treści:

1. Co wziąć pod uwagę, wybierając agregat prądotwórczy do betoniarki?

2. Agregat jednofazowy czy trójfazowy?

3. Jaką moc agregatu wybrać do betoniarki?

4. Jaki agregat wybrać do betoniarki?

5. Niezawodne agregaty i fachowa pomoc

Betoniarka to niezwykle przydatne urządzenie budowlane, które wyręczają nas w mieszaniu składników betonu. Wiele popularnych modeli bazuje na pracy silnika elektrycznego. Co oczywiste do swojej pracy potrzebuje on zasilania prądem. A co jeżeli na miejscu pracy nie ma dostępu do sieci elektrycznej? Rozwiązaniem są agregaty prądotwórcze. Mogą one zasilić betoniarkę, a także inne narzędzia budowlane. Czy każdy generator sprosta temu zadaniu?

Co wziąć pod uwagę, wybierając agregat prądotwórczy do betoniarki?

Choć betoniarki nie są lekkie, to należą do urządzeń mobilnych. Służą do przygotowania mniejszych ilości betonu. Są niezastąpioną pomocą na budowach - szczególnie tych mniejszych. W większości są wyposażone w koła ułatwiające ich transport. Z tego powodu agregat prądotwórczy do betoniarki także powinien być przenośny. Na jakie parametry agregatu warto zwrócić szczególną uwagę? Wymieńmy kilka istotnych cech.

  • ✅ Mobilnośćagregaty przenośne są wyposażone w koła lub rolki umożliwiające przesuwanie urządzenia. Na placu budowy sprawdzą się modele posiadające koła o większej średnicy. Przykładowo agregat prądotwórczy Proton 10000 360 Diesel ma 4 koła o średnicy wynoszącej 22 cm. Dodatkowe uchwyty ułatwiają przenoszenie, czy chociażby załadunek do pojazdu.
  • ✅Wygoda użytkowania jest bardzo ważna. Narzędzia nie tylko mają umożliwiać wykonanie jakiejś pracy, ale maksymalnie to nam ułatwiać. Praktycznym rozwiązaniem jest pilot umożliwiający zdalne sterowanie urządzeniem. Czujniki monitorujące parametry pracy w czasie rzeczywistym dbają o bezpieczeństwo pracy. Amperomierz, woltomierz, licznik motogodzin, pomiar częstotliwości oraz napięcia pozwalają na bieżącą kontrolę agregatu.
  • ✅Trwałość - na budowie nie brakuje okazji do mechanicznego uszkodzenia urządzeń i maszyn. Dlatego agregat na budowę powinien posiadać mocną i sztywną ramę ochronną. Osłoni ona najważniejsze komponenty urządzenia w przypadku uderzenia, czy upuszczenia. Na trwałość wpływa także zastosowanie komponentów najwyższej jakości, takich jak, chociażby łożyska od renomowanych dostawców.
  • ✅Niskie koszty eksploatacji są szczególnie ważne przy projektach z napiętym budżetem. Każdą okazję do poczynienia oszczędności warto wykorzystać. Agregaty z silnikiem Diesla zużywają średnio 3.5 razy mniej paliwa niż analogiczne agregaty o tej samej mocy, ale z silnikiem na benzynę. W skali setek godzin pracy betoniarki zasilanej agregatem oszczędności stają się ogromne.

Kluczowa przy wyborze agregatu prądotwórczego do betoniarki jest także dokładna znajomość specyfikacji elektrycznej urządzenia. Parametry danego modelu określa producent i można je sprawdzić na tabliczce znamionowej umieszczonej najczęściej na obudowie zespołu napędowego. Istotne jest określenie dwóch podstawowych parametrów, takich jak napięcie [V] i moc silnika [W].

Sprawdź też ➡️ Jaki agregat prądotwórczy na budowę?

Agregat jednofazowy czy trójfazowy?

Pierwszy parametr informuje nas o tym, czy betoniarka potrzebuje zasilania jednofazowego (230 V), czy trójfazowego (400 V), które jest potocznie zwane „siłą”. Najczęściej mniejsze betoniarki są jednofazowe, a większe trójfazowe. Jednak należy zweryfikować tę informację co do konkretnego modelu. Warto także zauważyć, że znakomita większość agregatów trójfazowych ma możliwość zasilać także urządzenia jednofazowe. Standardowy agregat tego typu pozwala uzyskać 1/3 mocy urządzenia na wyjścia 230 V. Ciekawą i użyteczną funkcjonalność posiadają agregaty prądotwórcze z silnikiem Diesla wyposażone w technologię Dual™. Pozwala ona uzyskać pełną moc, i to zarówno na gnieździe trójfazowym, jak i na jednofazowym. Nawet 80% mocy trafiającej na gniazda 230 V pozwala na wydajne zasilenie wielu innych urządzeń budowlanych, czyniąc modele z funkcją Dual™ bardziej uniwersalnymi.

Jaką moc agregatu wybrać do betoniarki?

Betoniarki, w zależności od modelu, charakteryzują się mocą od poziomu 400 W do nawet 1500 W. Im mniejszy model, tym mniejsza pojemność bębna, a co za tym idzie, potrzebna do obracania moc jest niższa. Określenie tego parametru betoniarki jest bardzo ważne. Kupując agregat zawsze należy zachować zapas mocy. Urządzenia budowlane przy starcie mogą pobierać więcej energii. Ponadto zapas mocy agregatu prądotwórczego można wykorzystać do zasilenia innych urządzeń. A w przyszłości, kiedy będziemy chcieli wymienić betoniarkę na mocniejszą, nasz agregat będzie już na to przygotowany. W praktyce większość wydajnych agregatów prądotwórczych z silnikiem Diesla poradzi sobie z zasileniem nawet większych modeli betoniarek oraz innych narzędzi budowlanych.

Sprawdź też ➡️ Agregat prądotwórczy – jak dobrać moc?

Jaki agregat wybrać do betoniarki?

Wybierając agregat prądotwórczy do betoniarki, postawmy na sprawdzone rozwiązania. Biorąc pod uwagę specyfikę i czas pracy tych urządzeń w warunkach budowy najlepszym wyborem są agregaty zasilane silnikiem Diesla. Charakteryzują się bardzo niskim spalaniem oleju napędowego. Przełoży się to na wymierne oszczędności. A co najważniejsze agregat prądotwórczy umożliwia pracę betoniarki praktycznie wszędzie. Uniezależnienie od dostępu do sieci elektrycznej, a także zabezpieczenie się na wypadek przerw w jej działaniu to istotna sprawa. Dzięki temu zaplanowane prace można wykonać w terminie.

Niezawodne agregaty i fachowa pomoc

Jeśli jeszcze nie wybrałeś agregatu do zabezpieczenia Twojej budowy, to zachęcamy Cię do zapoznania się z bogatą ofertą naszego sklepu. A jeśli tylko pojawią się jakieś pytania, to napisz lub zadzwoń. Nasz zespół fachowców w dziedzinie agregatów prądotwórczych chętnie pomoże. Co równie ważne dbamy o najwyższą jakość obsługi posprzedażowej oraz serwis naszych urządzeń. Zarówno ten gwarancyjny, jak i pogwarancyjny. Zapewniamy także dostęp do części zamiennych.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

Polecane

pixel