Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak podłączyć agregat prądotwórczy do instalacji domowej i go sprawdzić?

2021-09-20
Jak podłączyć agregat prądotwórczy do instalacji domowej i go sprawdzić?

Posiadanie agregatu prądotwórczego w domu ma wiele zalet. W przypadku awarii sieci elektrycznej, urządzenie wygeneruje niezbędną ilość prądu i pomoże w zapewnieniu energii wszystkim sprzętom gospodarstwa domowego. W jaki sposób efektywnie podłączyć taki agregat do instalacji? Jak go później sprawdzić?

W tej publikacji — spis treści:

1. W jaki sposób podłączyć agregat w domu?

2. Jak sprawdzić agregat prądotwórczy po podłączeniu?

3. Profesjonalne doradztwo w wyborze agregatu

Pamiętaj, że odpowiednie podłączenie agregatu do instalacji to nie tylko kwestia działania całej, wewnętrznej sieci elektrycznej, ale również bezpieczeństwa. Dlatego podejdź do tematu kompleksowo, bez pomijania żadnego kroku!

W jaki sposób podłączyć agregat w domu?

Pamiętaj, że na początku nie tyle ważne jest to jak podłączyć agregat prądotwórczy do instalacji domowej, ale które urządzenie wybierzesz. Jeżeli sprzęt ma awaryjnie zasilać najważniejsze elementy wyposażenia gospodarstwa domowego, to jego moc musi być przybliżona do instalacji jaką posiadasz w budynku. Pamiętaj też, że urządzenia elektryczne i elektroniczne powinny generować maksymalnie 80 procent mocy znamionowej agregatu.

W przypadku, gdy wybrałeś sprzęt możesz zabrać się za jego instalację. Jeżeli chcesz na stałe podłączyć urządzenie do zasilania energetycznego domu, musisz zgłosić to do dostawcy prądu. Agregat będzie bowiem integralną częścią instalacji elektrycznej w budynku. Wiąże się to z zaprojektowaniem systemu, podłączeniem agregatu do Systemu Załączania Rezerwy (sterownika, który automatycznie włączy awaryjne zasilanie, gdy nie będzie prądu w domu) i odbiorem przez zakład energetyczny.

Sprawdź też ➡️ UKŁAD SZR W AGREGACIE PRĄDOTWÓRCZYM, CZYLI WIĘCEJ NIŻ WYGODA

Nie musisz jednak podłączać agregatu na stałe, jeżeli w rozdzielni posiadasz ręczny przełącznik sieć-agregat, pozwalający wybrać źródło zasilania. W takim przypadku na tablicy bezpieczników powinno znajdować się specjalne gniazdo, które umożliwi Ci podłączenie sprzętu do zasilania instalacji. Gdy zajdzie taka konieczność, możesz podłączyć agregat, włączyć go i zasilać awaryjnie dom.

Jak sprawdzić agregat prądotwórczy po podłączeniu?

Jeżeli dokonałeś trwałego podłączenia agregatu z siecią elektryczną, to sprawdzenie całej instalacji odbędzie się podczas jej odbioru. System musi mieć zabezpieczenia antypożarowe, chronić przed skokiem napięcia oraz automatycznie przełączać się w razie zmiany źródła zasilania. Kontroli takiej instalacji dokona osoba odbierająca całość.

W przypadku, gdy chcesz sprawdzić agregat podłączony zewnętrznie, przełącz źródło zasilania na rozdzielni i uruchom urządzenie. Nie włączaj od razu wszystkich urządzeń, które ewentualnie ma zasilać agregat – rób to po kolei, sukcesywnie. W ten sposób sprawdzić obciążenie sprzętu – zgodnie z wytycznymi producenta zobacz czy wszystkie parametry pracy są zgodne z normami. Pamiętaj, że w przypadku ewentualnych problemów powinieneś natychmiast wyłączyć i odłączyć urządzenie od instalacji. Następnie całość instalacji powinien skontrolować uprawniony elektryk.

Agregat prądotwórczy w domu pozwala zabezpieczyć się na wypadek ewentualnej awarii dostaw energii z sieci. Jednak wyłącznie bezpieczna instalacja pozwoli Ci korzystać z zalet tego urządzenia!

Profesjonalne doradztwo w wyborze agregatu

Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów, którzy doradzą Ci w wyborze odpowiedniego modelu, pomogą w prawidłowym podłączeniu oraz zagwarantują bezpieczne korzystanie z urządzenia na co dzień.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixel