Jak wybrać miejsce do instalacji agregatu prądotwórczego do domu?
Większość urządzeń, jakie posiadamy w swoich domach, zasilanych jest prądem. Wystarczy niewielka awaria, a nasze gospodarstwo domowe przeżywa paraliż. Co zrobić, aby do tego nie dopuścić? Brak światła, niedziałający komputer, lodówka, która, zamiast chłodzić, pełni funkcję szafki – to tylko kilka przykładów tego, że prąd jest nam niezbędny do codziennego funkcjonowania. Jak się zabezpieczyć na wypadek jego chwilowego braku? Wystarczy kupić agregat prądotwórczy do domu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze oraz jakie miejsce do jego instalacji będzie najodpowiedniejsze.
1. Zasilanie awaryjne do domu – jakie wybrać?
2. Stabilizator napięcia AVR - gwarancja bezpieczeństwa urządzeń domowych
3. Agregat prądotwórczy do gospodarstwa domowego - gdzie go umieścić?
4. SZR dla przezornych
Kilkugodzinny brak prądu zawsze wiąże się z wieloma niedogodnościami. Ale najgorzej, jeśli do awarii dochodzi w momencie, gdy jesteśmy w trakcie remontu, majsterkujemy w garażu lub pracujemy z domu. Żeby nie dać się zaskoczyć i nie narażać niepotrzebnie na stresujące sytuacje, warto zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy. Takie zasilanie awaryjne do domu sprawia, że nawet poważna awaria nie jest nam straszna, ponieważ wszystkie sprzęty działają tak, jak powinny, a my możemy normalnie funkcjonować i wykonywać zaplanowane czynności przy użyciu urządzeń, które do pracy wykorzystują energię elektryczną. O tym, jak wybrać agregat prądotwórczy do domu, przeczytasz w naszym poradniku.
Zasilanie awaryjne do domu – jakie wybrać?
Zanim przejdziemy do tego, gdzie powinniśmy umieścić agregat prądotwórczy, w kilku zdaniach omówimy, na co należy zwracać uwagę przy jego wyborze. W sprzedaży dostępnych jest wiele agregatów. Różnice między nimi oraz ich parametry, mają bezpośredni wpływ na cenę generatora. Nabywając go do użytku domowego, aby pełnił rolę rezerwowego zasilacza prądotwórczego, możemy zdecydować się na dużo mniejszą moc, niż gdybyśmy mieli w planach wykorzystywać go na budowie do napędzania elektronarzędzi. Poza mocą ważny jest też rodzaj silnika oraz typ odbiornika. Nie bez znaczenia jest również ilość decybeli, jaką generator wytwarza podczas pracy. Jeżeli szukamy agregatu prądotwórczego do domu, wtedy godny polecenia jest cichy i niezawodny model Proton Oasis 1. Dlaczego?
Stabilizator napięcia AVR - gwarancja bezpieczeństwa urządzeń domowych
Proton Oasis 1 to najczęściej wybierany model przez naszych klientów. Generator ten wyposażony został w amperomierz, licznik motogodzin, pomiar napięcia (umożliwia stałe monitorowanie jego pracy) oraz stabilizator napięcia AVR, który jest kluczowy w agregacie zasilającym domowe sprzęty. Urządzenia takie jak komputer, telewizor lub lodówka są wrażliwe na różnego rodzaju skoki, lub spadki napięcia. Dlatego agregat został wyposażony w nowoczesny i stabilny regulator, który pozwala podtrzymać wysokiej jakości napięcie i umożliwia ich bezpieczne uruchomienie. Z całą pewnością dobór agregatu prądotwórczego powinien opierać się na oczekiwaniach względem niego oraz jego zastosowaniu.
Agregat prądotwórczy do gospodarstwa domowego - gdzie go umieścić?
Pomieszczenie, w którym ma się znaleźć generator prądu, musi spełniać odpowiednie wymogi. Przede wszystkim chodzi tutaj o zapewnienie cyrkulacji powietrza, które jest niezbędne ze względu na spaliny, które są wytwarzane podczas pracy agregatu. Często wybieranymi miejscami na zainstalowanie agregatu prądotwórczego są garaże oraz kotłownie. Bywa też, że agregat znajduje swoje miejsce na podwórku. Warunkiem jest jednak to, że przestrzeń wokół niego musi być zadaszona. Generator nie może być bowiem narażony na działanie zmiennych warunków atmosferycznych w tym deszczu, śniegu, jak również intensywnych promieni słonecznych. Wybierając idealne miejsce, w którym ma się znaleźć agregat prądotwórczy diesla, trzeba mieć świadomość tego, że nie jest to urządzenie bezgłośne. W zależności od wybranego modelu generowany hałas może być większy lub mniejszy, ale nie da się go wyeliminować całkowicie, mimo że nowoczesne generatory wyposażone są w obudowy dźwiękochłonne oraz tłumiki. I dlatego, z uwagi na hałas, powinny znajdować się w pewnej odległości od pomieszczeń mieszkalnych, aby niepożądane dźwięki nie docierały do naszych uszu.
Tym samym, jeśli zastanawialiście się, czy można umieścić agregat w domu, to odpowiedź jednoznacznie brzmi: nie. Powodem jest nie tylko wspomniany hałas, który, jak wynika z naszego doświadczenia, bardziej doskwiera naszym sąsiadom, niż samym użytkownikom, ale również gazy, jakie wytwarzają silniki spalinowe, które negatywnie wpływają na ludzki organizm. W celu ułatwienia podłączenia agregatu w miarę możliwości zaleca się jego umieszczanie w niedalekiej odległości od rozdzielni elektrycznej.
Raz kupiony generator powinien nam bezawaryjnie służyć przez długie lata. Aby tak się stało, należy postawić na jego wysoką jakość. Godny polecenia jest agregat prądotwórczy z silnikiem diesla, który wyróżnia się wyjątkową wytrzymałością oraz wydajnością. Pomieszczenie, w którym znajdzie się taki agregat, musi posiadać okna lub mieć inny system wentylacyjny, umożliwiający cyrkulację powietrza. W przypadku małych garaży czy kotłowni, jeżeli nie chcemy zabierać sobie wolnej przestrzeni i umieszczać generatora na podłodze, możemy spróbować wygospodarować specjalną półkę. Trzeba tylko pamiętać, aby wykonać ją z materiału, który jest niepalny (posiada powłokę ognioodporną) i niepodatny na działanie wysokiej temperatury.
SZR dla przezornych
Warto wspomnieć o produkcie uzupełniającym do agregatów prądotwórczych - SZR. Pod tym tajemniczo brzmiącym skrótem kryje się układ samoczynnego załączania rezerwy. Dzięki SZR agregat jest w stałym trybie czuwania. Oznacza to, że gdy tylko wystąpi przerwa w dostawie prądu, która wynosi około 5 minut, agregat włącza się automatycznie. Natomiast, gdy usterka zostanie naprawiona, urządzenie wyłączy się po 45 sekundach. Co więcej, gdy sprzęt jest w trybie czuwania, nie musimy obawiać się, że w momencie, gdy będzie nam najbardziej potrzebny, okaże się, że jest rozładowany. Gwarantuje to wydajny tryb podtrzymania. Proponowany przez nas model jest odpowiedni dla wszystkich agregatów znajdujących się w naszym sklepie o mocy od 6 do 12 kW.
Sprawdź też ➡️ Jak działa układ SZR z agregatem prądotwórczym?
Aktualnie przy zakupie zestawu: agregat prądotwórczy oraz SZR do samoczynnego rozruchu w domu, nasi klienci otrzymują automatycznie rabat w wysokości 100 zł. Agregat prądotwórczy to bez wątpienia coś, w co warto zainwestować, jeśli nie chcemy mieć przerw w dostawie prądu, które powodowane są różnymi awariami, takimi jak: burze, zerwane linie, prace konserwacyjne linii energetycznych, czy prewencyjne odcięcia energetyczne regionów poza miastowych itp. Wybór generatorów jest bardzo duży, dzięki czemu nie powinniśmy mieć problemu z dopasowaniem go do swoich potrzeb oraz możliwości finansowych. Odpowiednio dobrany i zainstalowany zapewni satysfakcję z zakupu oraz sprawne działanie w każdej sytuacji i na długie lata
Postaw na niezawodność
Nie pozwól, aby przerwa w dostawie prądu pokrzyżowała Twoje plany. Skorzystaj z naszej oferty na niezawodne agregaty prądotwórcze.