Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak konserwować przenośny agregat prądotwórczy?

2023-04-14
Jak konserwować przenośny agregat prądotwórczy?

Wszelkie urządzenia, maszyny i pojazdy mechaniczne wykorzystujące silniki spalinowe jako źródło swojego napędu wymagają konserwacji oraz wykonywania czynności eksploatacyjnych. Interwał i zakres takich prac może się bardzo różnić w zależności od rodzaju urządzenia. Niezmienny jednak pozostaje fakt, że przestrzeganie rygoru regularnej i właściwej konserwacji przekłada się na niezawodność i żywotność pracy danej maszyny. To wszystko dotyczy także generatorów prądu z silnikami Diesla. Jak więc wygląda konserwacja agregatu prądotwórczego? Omówmy kluczowe punkty.

W tej publikacji — spis treści:

1. Podstawy konserwacji agregatu prądotwórczego

2. Kiedy wymienić akumulator w agregacie prądotwórczym?

3. Czyszczenie filtrów powietrza

4. Wymiana oleju w generatorze prądu

5. Kontrola świecy zapłonowej

6. Jak przechowywać agregat prądotwórczy?

7. Cenione i niezawodne agregaty prądotwórcze Proton

Podstawy konserwacji agregatu prądotwórczego

Posiadanie agregatu prądotwórczego wiąże się z koniecznością regularnej konserwacji. Na kondycję generatora duży wpływ mają takie komponenty jak chociażby akumulator, świece zapłonowe, filtr oleju, czy filtr powietrza. Ważne są również regularne wymiany płynów eksploatacyjnych. Czynności związane z kontrolą lub wymianą wspomnianych elementów należy wykonywać regularnie, w odstępach czasu uzależnionych od sposobu eksploatacji danego generatora prądu. Dzięki temu agregat będzie zawsze gotowy do niezawodnej pracy.

Zanim omówimy podstawy konserwacji, wspomnijmy też o kilku czynnościach przy pierwszym uruchomieniu agregatu. Należy zweryfikować poziom paliwa i oleju. Następnie, żeby wszystkie części silnika zostały odpowiednio nasmarowane olejem, należy włączyć agregat na około cztery godziny. Na ten czas nie wolno do niego podłączać żadnych odbiorników. Po tym czasie zaleca się wymianę oleju na nowy. To swoiste docieranie agregatu prądotwórczego przed właściwą eksploatacją. Zapewni ono silnikowi optymalne warunki pracy. A teraz sprawdźmy jak prawidłowo eksploatować agregat prądotwórczy.

Sprawdź też ➡️ Jak eksploatować agregat prądotwórczy?

Kiedy wymienić akumulator w agregacie prądotwórczym?

Urządzenia, które na dłuższy czas zostały “odłożone na półkę”, prawdopodobnie nie zadziałają, kiedy będziemy ich potrzebować. Właśnie dlatego konserwacja generatora prądotwórczego jest konieczna nawet wtedy, gdy nie potrzebujemy korzystać z jego pracy. W dużej mierze ma to związek z możliwością całkowitego rozładowania się akumulatora rozruchowego. Ten natomiast jest kluczowy dla pracy urządzenia - akumulator umożliwia uruchomienie agregatu prądotwórczego.

Nowoczesne akumulatory składające się z ogniw ołowiowo-kwasowych są projektowane i produkowane, tak by posiadać, jak najniższy stopień samo rozładowania. To bardzo przydatna właściwość akumulatorów. Sprawdza się nie tylko przy zastosowaniu w pojazdach, które trzeba uruchomić po dłuższym okresie postoju, ale także w agregatach prądotwórczych. Dzięki temu nawet, jeśli generator nie był długo używany, w akumulatorze może się znajdować wystarczająca ilość energii, by zapewnić rozruch silnika w agregacie.

Jednak by nie narażać się na niepotrzebne ryzyko w postaci całkowicie rozładowanego akumulatora w agregacie, z którego długo nie korzystamy, należy zadbać o jego stan. Najłatwiej to zrobić uruchamiając agregat na pół godziny co ok. 3 miesiące. Dzięki temu doładuje on akumulator do pojemności, która pozwoli nam mieć pewność, że generator zadziała, gdy będziemy go potrzebować.

A kiedy należy wymienić akumulator w agregacie na całkowicie nowy? Okres eksploatacji baterii rozruchowej zależy w pewnym stopniu od sposobu użytkowania urządzenia. Ważne jest czy dbamy o stan akumulatora poprzez czynność opisaną w poprzednim akapicie. Natomiast zasadniczo przyjmuje się, że żywotność akumulatorów kwasowo-ołowiowych wynosi około 8-10 lat. Dlatego przed upływem 8 lat warto skontrolować stan akumulatora i rozważyć zakup nowego.

Czyszczenie filtrów powietrza

Do pracy silnika agregatu prądotwórczego niezbędna jest mieszanka paliwa i powietrza. By zapobiec uszkodzeniom komory spalania, nie można dopuścić do sytuacji, w której do cylindrów wraz z powietrzem dostałyby się zanieczyszczenia stałe. Dlatego tak ważną rolę w każdym silniku spalinowym pełni filtr powietrza i to, w jakim jest stanie. Zabrudzony filtr może skutkować nierówną pracą silnika. Może doprowadzić nawet do całkowitego zdławienia jego pracy. A w najgorszym wypadku może dojść do wspomnianego uszkodzenia silnika. Praca generatora z brudnym filtrem powietrza jest niedopuszczalna. Podobnie jest z uruchamianiem agregatu ze zdemontowanym całkowicie filtrem. To szybki sposób na kosztowną awarię.

Wiedząc, że stan filtra powietrza jest tak istotny, nasuwa się pytanie: jak często wymieniać filtr powietrza w agregacie? Odpowiedź na to pytanie jest nieco bardziej złożona niż po prostu podanie pewnego stałego interwału czasu. Oczywiście należy zapoznać się z zaleceniami instrukcji producenta agregatu, natomiast dużo zależy od sposobu, w jaki eksploatujemy agregat. Jeśli przez większość czasu stoi on nieużywany, włączamy go tylko raz na 3 miesiące, by zadbać o stan naładowania akumulatora, a urządzenie pełni rolę awaryjnego źródła energii to zapewne wystarczy skontrolowanie stanu filtra raz na rok.

Inaczej sprawa się przedstawia w przypadku urządzeń pracujących regularnie przez wiele godzin. W przypadku budowlanych agregatów prądotwórczych, które pracują w bardzo ciężkich, zapylonych warunkach, kondycję filtra powietrza należy sprawdzać o wiele częściej. Interwał kontroli może wynosić sto motogodzin pracy generatora lub na przykład dwa miesiące - w zależności co nastąpi pierwsze.

Zabrudzonego filtra nie musimy jednak od razu wymieniać na nowy. Możliwe jest samodzielne czyszczenie filtra powietrza w agregatach zgodnie z zaleceniami producenta. Jednym ze sposobów jest zanurzenie go w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Następnie filtr należy wypłukać i wysuszyć. Przydatne do tego może być chociażby sprężone powietrze. Kiedy filtr będzie suchy, można go nasączyć olejem silnikowym, a następnie zamontować w urządzeniu. Pod żadnym pozorem nie można czyścić filtra powietrza benzyną, ponieważ może to doprowadzić do wybuchu. Uważajmy także, by podczas czyszczenia nie uszkodzić powierzchni filtrującej i nie naruszyć szczelności filtra. Jeżeli stwierdzimy, że filtr jest uszkodzony mechanicznie, wtedy należy go koniecznie wymienić na nowy.

Sprawdź też ➡️ WYMIANA I CZYSZCZENIE FILTRA POWIETRZA W AGREGATACH PRĄDOTWÓRCZYCH

Wymiana oleju w generatorze prądu

Olej odgrywa kluczową rolę w pracy każdego silnika spalinowego. Jego obecność w silniku ma ogromne znaczenie. Olej silnikowy odpowiada za:

  • ✅ smarowanie ruchomych części silnika, w szczególności styku cylindrów z tłokami,
  • ✅ ułatwia przewodzenie ciepła powstałego w wyniku tarcia i odprowadzanie go na blok silnika,
  • ✅ zbiera ewentualne zanieczyszczenia,
  • ✅ uszczelnia i zabezpiecza przed wniknięciem zanieczyszczeń,
  • ✅ cienki film olejowy zabezpiecza przed korozją w przypadku nieużytkowanego przez dłuższy czas silnika.

Ze względu na specyfikę pracy oleju silnikowego niezbędne są jego regularne wymiany. Z czasem traci on swoje optymalne właściwości. Brak właściwej ilości oleju lub jego zła jakość może prowadzić do poważnych uszkodzeń silnika. Ewentualny remont najczęściej wiąże się ze sporym kosztem, jeśli w ogóle będzie możliwy. Przykładowo utrata kompresji i rozszczelnienie silnika może oznaczać konieczność wymiany silnika na nowy.

Jak często wymieniać olej w agregacie? Z częstotliwością wymiany oleju jest podobnie jak w przypadku serwisu filtra powietrza. Interwał zależy od sposobu użytkowania danego agregatu. Tu także należy zajrzeć do instrukcji obsługi i sprawdzić po ilu motogodzinach pracy zaleca się wymianę oleju. Co ważne, przy wymianie oleju zawsze należy wymienić także filtr oleju. Liczbę motogodzin wskazują liczniki elektroniczne, w które są wyposażone nowoczesne agregaty prądotwórcze.

A jak dokonać wymiany oleju w agregacie na nowy? Zaleca się, aby czynność tę wykonać, gdy olej jest jeszcze rozgrzany. Dokładny sposób wymiany zależy od modelu agregatu i jest opisany w instrukcji. Najpopularniejsze jest usuwanie oleju przez otwór bagnetu pomiarowego lub przez dedykowany odpływ spustowy. Kiedy pozbędziemy się starego oleju (należy go odpowiednio zutylizować), można napełnić układ nowym olejem w odpowiedniej ilości. Nie należy uruchamiać agregatu ze zbyt małą ilością oleju. Nie można także przekraczać zalecanej ilości oleju.

Jaki olej do agregatu prądotwórczego wybrać? Zalecany rodzaj oleju zależy od modelu zastosowanego silnika i jest zawsze podany w dokumentacji urządzenia. W przypadku agregatów diesel zwykle zalecane są następujące oleje: 10W30, 10W40, a także 15W40. To bardzo uniwersalne oleje, które sprawdzą się w większości silników wysokoprężnych.

Sprawdź też ➡️ Wybieramy olej do agregatu prądotwórczego

Kontrola świecy zapłonowej

Generatory elektryczne wyposażone w silnik Diesla mają wiele mocnych stron, którymi przewyższają urządzenia benzynowe. Większa wytrzymałość i niższe koszty eksploatacji są kluczowymi aspektami przemawiającymi za agregatami Diesla. Wymagają one nieco mniej czynności podczas bieżącej konserwacji, ponieważ w silnikach wysokoprężnych nie ma takiego elementu jak świece zapłonowe. Zapłon mieszanki paliwowej następuje samoczynnie. Dzięki temu w przypadku generatorów prądu z silnikiem Diesla nie musimy się martwić o wymianę, naprawę czy kontrolę takich elementów jak cewka, czy świeca zapłonowa.

Jak przechowywać agregat prądotwórczy?

Przenośny agregat prądotwórczy należy przechowywać w określony sposób. Ma to istotne znaczenie dla jego stanu i gotowości do podjęcia pracy. Zaleca się, by agregat stał na równym i stabilnym podłożu. Nawet niewielkie odchylenia od poziomu nie są zalecane. W przypadku urządzeń przenośnych, wyposażonych w koła, najlepszym miejscem na odstawienie agregatu będzie fragment podłogi garażu lub pomieszczenia gospodarczego. Takie miejsce powinno być czyste i powinno zapewniać, że agregat nie ulegnie uszkodzeniom mechanicznym. Jeśli agregat będzie składowany dłużej, to warto usunąć z jego baku paliwo.

Cenione i niezawodne agregaty prądotwórcze Proton

Firma Proton produkuje i dostarcza najwyższej klasy agregaty prądotwórcze trójfazowe i dwufazowe z silnikami Diesla. Oferujemy także profesjonalny serwis agregatów. Posiadamy własne zaplecze serwisowe oraz zespół z długoletnim doświadczeniem. Sprzedajemy także części zamienne i eksploatacyjne. Oferujemy produkty wielu sprawdzonych i renomowanych producentów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą - w zakresie zakupu, jak i konserwacji agregatów prądotwórczych.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel