Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak eksploatować agregat prądotwórczy?

2023-02-01
Jak eksploatować agregat prądotwórczy?

Poprawna konserwacja i odpowiednia eksploatacja agregatu prądotwórczego odgrywa kluczową rolę w maksymalizacji niezawodności tego urządzenia. Sprawia, że jest ono w gotowości zawsze, wtedy gdy go potrzebujemy. Jak więc powinna wyglądać prawidłowa eksploatacja agregatu prądotwórczego? Jak należy konserwować agregaty prądotwórcze? Zobaczmy.

W tej publikacji — spis treści:

1. Co to jest eksploatacja agregatu prądotwórczego i jak przebiega?

2. Jak prawidłowo eksploatować agregaty prądotwórcze?

3. Serwis i konserwacja agregatu prądotwórczego

4. Jak zabezpieczyć agregat prądotwórczy?

5. Niezawodne agregaty i profesjonalny serwis

Co to jest eksploatacja agregatu prądotwórczego i jak przebiega?

Podstawowa eksploatacja agregatu prądotwórczego to proces, w którym wykorzystujemy pracę tego urządzenia do produkcji energii elektrycznej. To, w jaki sposób eksploatujemy generator prądu, w dużej mierze zależy od jego przeznaczenia. Inaczej użytkuje się przenośny agregat prądotwórczy na budowie, inaczej agregat do domu, a jeszcze inaczej stacjonarne generatory przemysłowe. Biorąc to pod uwagę, możemy wydzielić kilka etapów eksploatacji agregatu.

  • 1️⃣ Eksploatacja polegająca na utrzymaniu agregatu w gotowości do pracy.
  • 2️⃣ Eksploatacja podstawowa, w której urządzenie pracuje i wytwarza prąd.
  • 3️⃣ Bieżące czynności obsługowo serwisowe, które są niezbędne do poprawnego funkcjonowania urządzenia.

Jak powinna wyglądać podstawowa eksploatacja agregatu prądotwórczego? Przed uruchomieniem urządzenia należy je sprawdzić. W pierwszej kolejności powinno się przeprowadzić wizualną kontrolę agregatu pod kątem ewentualnych uszkodzeń mechanicznych lub innych stanów wskazujących na potencjalną awarię. Należy także zweryfikować poziom paliwa i oleju. Ważne jest również sprawdzenie, w jakim stanie jest filtr powietrza. Kolejnym krokiem jest uruchomienie agregatu. Warto pierwsze chwile pracy urządzenia również poświęcić na przyjrzenie się jego pracy. Wychwycenie podejrzanych dźwięków powstających tylko wtedy gdy pracuje silnik generatora, to dobra okazja na znalezienie na przykład poluzowanej osłony, która może wpadać w wibracje i innych tym podobnych stanów.

W przypadku agregatów z systemem automatycznego startu urządzenie włącza się bez naszego udziału. Dlatego tak ważne jest, by było ono zawsze utrzymane w gotowości. Kiedy już nastąpi załączenie agregatu, podobnie jak po manualnym uruchomieniu, dobrze jest przez kilka minut skontrolować jego pracę. W system automatycznego startu opcjonalnie może być wyposażony na przykład agregat Proton Oasis 1 Diesel z praktyczną, wyciszoną obudową. To model idealny do zastosowań domowych i nie tylko.

Agregat prądotwórczy do domu Proton Oasis 1 Diesel

Podczas dłuższej pracy agregatu należy go monitorować pod względem prawidłowości parametrów pracy, a także należy dbać o odpowiedni poziom paliwa i oleju. Co ważne agregaty marki Proton są wyposażone w nowoczesne systemy monitorujące wszystkie najważniejsze zmienne, w tym poziom paliwa, temperaturę oleju, a także parametry prądu. Dzięki czujnikom jakiekolwiek odstępstwa od normy są wychwytywane, a co za tym idzie, umożliwiają zaalarmowanie użytkownika.

Po zakończeniu eksploatacji agregat prądotwórczy należy ponownie przygotować go do pracy lub przeprowadzić odpowiednie czynności konserwacyjne, jeśli to konieczne. Eksploatacja agregatu prądotwórczego to zestaw stosunkowo prostych czynności, z którymi poradzi sobie większość osób. Wymaganą wiedzę można nabyć z instrukcji obsługi i konserwacji urządzenia.

Jak prawidłowo eksploatować agregaty prądotwórcze?

Prawidłowa eksploatacja agregatu prądotwórczego zależy od jego rodzaju. Stacjonarne agregaty przemysłowe są najczęściej przystosowane do automatycznego załączenia. Z racji na ich stałą lokalizacją użytkownik nie musi się też każdorazowo przejmować właściwym ustawieniem urządzenia. Inaczej sprawa wygląda w przypadku urządzeń przenośnych oraz tych uruchamianych ręcznie.

Poza opisanymi czynnościami eksploatacyjnymi, przed uruchomieniem agregatu należy upewnić się, że jest ustawiony na stabilnym podłożu. Ponadto miejsce pracy musi być bezpieczne - zarówno dla agregatu, jak i dla osób w pobliżu. Generator nie powinien więc zajmować dróg ewakuacyjnych czy stać w miejscach, w których będzie blokował przejście lub przejazd.

Bardzo ważne jest, żeby w momencie uruchamiania agregatu nie były do niego podpięte żadne odbiorniki. Należy je podłączyć dopiero wtedy, gdy urządzenie jest już włączone i pracuje. Natomiast przed wyłączeniem agregatu należy najpierw odłączyć wszystkie odbiorniki prądu.

Serwis i konserwacja agregatu prądotwórczego

Serwis i konserwacja agregatu prądotwórczego to zestaw czynności, które są niezbędne do utrzymania urządzenia we właściwym stanie technicznym i w gotowości do pracy. Konieczność wykonywania tych prac dotyczy zarówno urządzeń intensywnie eksploatowanych, jak i tych używanych od czasu do czasu. Ważna jest również regularność we wszelkich czynnościach serwisowych, choć ich interwał może się różnić w zależności od tego, jak obciążone pracą jest dane urządzenie. Ponadto profesjonalna konserwacja minimalizuje ryzyko uszkodzeń, a co za tym idzie konieczność napraw. Zmniejsza także zużycie całego agregatu prądotwórczego i jego podzespołów.

Sprawdź też ➡️ Wszystko, co należy wiedzieć na temat wymiany oleju i czyszczenia agregatu prądotwórczego

Jak zabezpieczyć agregat prądotwórczy?

Odpowiednie zabezpieczenie agregatu prądotwórczego, kiedy nie jest użytkowany, jest bardzo ważne. Aby zapewnić agregatowi odpowiednią ochronę, należy przechowywać go na stabilnym, poziomym podłożu, w miejscu zapewniającym ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i warunkami atmosferycznymi. Jeśli agregat będzie składowany dłużej, to należy również usunąć z jego baku paliwo. Nawet gdy nie korzystamy z agregatu, konieczne jest przeprowadzanie regularnych serwisów i konserwacji.

Niezawodne agregaty i profesjonalny serwis

Jako producent agregatów z silnikami wysokoprężnymi oferujemy profesjonalny serwis agregatów prądotwórczych i generatorów. Posiadamy własne zaplecze serwisowe oraz zespół z długoletnim doświadczeniem. Sprzedajemy także części zamienne do agregatów prądotwórczych. Oferujemy produkty wielu sprawdzonych i renomowanych producentów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą - zarówno w zakresie zakupu, jak i serwisu agregatów prądotwórczych.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023

Polecane

pixel