Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dlaczego warto mieć agregat prądotwórczy w domu?

2023-08-19
Dlaczego warto mieć agregat prądotwórczy w domu?

Agregat prądotwórczy jest urządzeniem, które wytwarza energię elektryczną i zapewnia zasilanie wybranym urządzeniom czy obwodom instalacji elektrycznej, a nawet całym budynkom. Jest niezbędny podczas plenerowych imprez z dala od źródła prądu, prac z użyciem maszyn elektrycznych w terenie, gdzie nie ma możliwości zasilania z istniejącej instalacji, a także do zasilania obiektów budowlanych usytuowanych z dala od sieci elektroenergetycznej. Agregaty pełnią także funkcję zasilania awaryjnego podczas przerw w dostawie prądu i w tej roli są niezastąpione w rolnictwie, przemyśle, obiektach użyteczności publicznej, ale także w budynkach mieszkalnych, w tym w domach jednorodzinnych.

W tej publikacji — spis treści:

1. Czy agregat prądotwórczy przyda się w każdym domu?

2. Agregat prądotwórczy w domu - zalety

3. Generator na olej napędowy, benzynę czy inne paliwo?

4. Moc agregatu – jak ją ustalić?

5. Agregat jednofazowy czy trójfazowy do domu?

6. Jakie parametry agregatu do domu są kluczowe przy zakupie?

7. Gdzie ustawić agregat w domu?

8. Przyłączenie urządzenia – czy to trudne?

Czy agregat prądotwórczy przyda się w każdym domu?

Rolnicy, właściciele zakładów przemysłowych, warsztatów, ale także sklepów, restauracji czy innych punktów gastronomicznych bardzo często decydują się na zakup agregatu prądotwórczego. Straty podczas nawet krótkiej przerwy w dostawie energii z sieci mogą być bardzo dotkliwe, dlatego generatory prądu znajdują się na wyposażeniu wielu firm, których działalność w dużym stopniu uzależniona jest od ciągłości dostaw energii. Co jednak w przypadku domów jednorodzinnych? Czy rzeczywiście będąc właścicielem domu warto rozważyć zakup agregatu prądotwórczego?

Kryzys energetyczny, który rozpoczął się w Europie w III kwartale 2021 r. oraz działania wojenne na Ukrainie pokazały, że prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z dostawami prądu jest realne i jednocześnie dość znaczne. Dodatkowo, system energetyczny w Polsce jest przestarzały i wymaga ogromnych nakładów finansowych na modernizację. Wobec stale rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną, nasze krajowe sieci mogą okazać się niewydolne, co dodatkowo może stwarzać problemy z zachowaniem ciągłości dostaw prądu. W tej sytuacji, doskonałym pomysłem wydaje się zakup agregatu prądotwórczego do domu. Urządzenie zagwarantuje ciągłość zasilania choćby tylko dla najbardziej podstawowych obwodów elektrycznych, związanych z ogrzewaniem, oświetleniem czy przygotowaniem posiłków.

Agregat prądotwórczy w domu - zalety

Posiadanie agregatu prądotwórczego w domu ma wiele zalet, które mogą przekonać do jego zakupu nawet tych, którzy na co dzień nie zmagają się z problemami z dostawą prądu. Przede wszystkim, agregat prądotwórczy to niezależność energetyczna i pewność, że nawet w sytuacji awarii sieci, nasze domowe urządzenia będą mogły dalej funkcjonować. To szczególnie ważne dla osób posiadających w domu ważny sprzęt (np. medyczny), który wymaga ciągłego zasilania, jak również dla tych, którzy pracują zdalnie i nie mogą sobie pozwolić na przerwy w dostępie do energii elektrycznej.

Agregat prądotwórczy to również komfort i bezpieczeństwo. W sytuacji awarii prądu, nie musimy rezygnować z podstawowych udogodnień, takich jak oświetlenie, ciepła woda, ogrzewanie czy możliwość przygotowania posiłku. Dzięki agregatowi, nasze życie nie zostaje zakłócone, a my możemy dalej funkcjonować normalnie.

To również oszczędność. Nie trudno sobie wyobrazić, że brak w dostawie prądu w wielu sytuacjach może okazać się dla nas kosztowny. 

Sprawdź też ➡️ Agregaty prądotwórcze do domu

Generator na olej napędowy, benzynę czy inne paliwo?

Choć na rynku dostępne są agregaty prądotwórcze zasilane różnymi rodzajami paliwa, to jednak największą popularnością cieszą się agregaty na olej napędowy oraz benzynę. Który wariant wybrać? Obydwie wersje mają swoje zalety, jak i wady. Generatory benzynowe są zwykle tańsze przy zakupie niż te na olej napędowy, ale za to znacznie droższe w eksploatacji. Za Dieslami przemawia również lepsza współpraca z prądnicą. Z kolei mieszkając w regionach kraju, gdzie zimy są długie i bardziej mroźne, trzeba wziąć pod uwagę większą łatwość rozruchu silnika benzynowego niż Diesla. Warto jednak zaznaczyć, że agregaty stacjonarne zasilane olejem napędowym wyposaża się w grzałkę, która pozwala na rozruch urządzenia nawet podczas niskich temperatur. Dysponując odpowiednim pomieszczeniem w domu, warto również rozpatrzyć zakup agregatu z systemem odprowadzania spalin, który pozwoli na instalację urządzenia wewnątrz budynku. W tej sytuacji czynnik związany z mrozoodpornością staje się nieistotny.

Sprawdź też ➡️ 3 POWODY, DLA KTÓRYCH WARTO WYBRAĆ AGREGAT Z SILNIKIEM DIESLA

Moc agregatu – jak ją ustalić?

Jednym z głównych parametrów elektrycznych agregatu jest jego moc, którą należy dobrać odpowiednio do zapotrzebowania. Można przyjąć, że w przypadku zasilania awaryjnego, sumaryczna wartość mocy wszystkich odbiorników, które chcemy zasilać z agregatu, nie powinna przekraczać około 70% jego mocy znamionowej. Jeśli jednak generator ma dostarczać prąd również odbiorom wyposażonym w silniki trójfazowe, zapas mocy musi być dwu-, trzy, a nawet pięcio- czy sześciokrotnie większy niż moc znamionowa takiego silnika. Nietrudno zauważyć, że właściwy dobór mocy agregatu nie jest sprawą prostą, dlatego najlepiej zwrócić się po poradę w tej kwestii do specjalisty. Jako doświadczeni producenci agregatów, nasz zespół wykwalifikowanych ekspertów chętnie pomoże Wam w tym procesie.

Sprawdź też ➡️ Kalkulator agregatu prądotwórczego

Agregat jednofazowy czy trójfazowy do domu?

Większość urządzeń domowych pracuje na napięciu 230 V i wymaga zasilania jednofazowego. Lodówka, zmywarka, kuchenka mikrofalowa czy pralka oraz znaczna część elektrycznych płyt kuchennych i piekarników, nie potrzebują zasilania trójfazowego. Do prawidłowej pracy sprzętu RTV i AGD wystarczy agregat jednofazowy. Jeśli jednak w domu są urządzenia trójfazowe, np. hydrofor, który powinien pracować podczas przerw w dostawach energii elektrycznej z sieci, niezbędny będzie zakup agregatu trójfazowego. Warto zaznaczyć, że generatory trójfazowe mogą zasilać również obwody jednofazowe.

Jakie parametry agregatu do domu są kluczowe przy zakupie?

Moc oraz napięcie pracy to nie jedyne parametry, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie agregatu. W przypadku zasilania awaryjnego istotna jest także obecność systemu samoczynnego załączania rezerwy (SZR). Agregaty z SZR wykrywają zanik zasilania z sieci i automatycznie załączają się, dostarczając energię elektryczną do domu. Rozłączają się również automatycznie, kiedy wykryją, że napięcie w sieci powróciło. Agregaty bez SZR trzeba załączać i wyłączać ręcznie. Innym parametrem, istotnym zwłaszcza dla domowych urządzeń elektronicznych, takich jak np. sprzęt Audio czy komputery, jest system AVR (ang. Automatic Voltage Regulation), czyli automatycznej stabilizacji napięcia. AVR zapewnia stały poziom napięcia, co jest bardzo ważne dla elektroniki, która jest szczególnie wrażliwa na zmiany tego parametru i przy wahaniach napięcia może ulegać uszkodzeniom.

Sprawdź też ➡️ Jaki agregat prądotwórczy do Twojego domu?

Gdzie ustawić agregat w domu?

Lokalizacja agregatu jest zależna od jego budowy i nie może być dowolna. Agregaty przenośne, otwarte, nie mogą pozostawać na stałe na zewnątrz, ponieważ nie są odporne na działanie warunków atmosferycznych (głównie chodzi o opady). Muszą pracować wewnątrz pomieszczeń, co może być uciążliwe ze względu na hałas, jaki emitują. Agregaty prądotwórcze nie należą do cichych urządzeń, a otwarte są zdecydowanie głośne. Na cichszą pracę można liczyć w przypadku generatorów wyposażonych w obudowę. Doskonałym agregatem, który znajdzie zastosowanie w domu ze względu na zredukowany poziom hałasu jest cichy agregat prądotwórczy Agregat prądotwórczy do domu Proton Oasis 1 Diesel.

Wybierając agregat, który zamierzamy ustawić w pomieszczeniu wewnątrz budynku mieszkalnego, poza izolacyjnością akustyczną, weźmy również pod uwagę kwestię odprowadzania spalin. Do wewnątrz nadają się tylko te agregaty, które wyposażone są w system odprowadzania spalin. Doskonale nadającym się pomieszczeniem do umiejscowienia agregatu jest garaż, kotłownia lub po prostu budynek gospodarczy.

Przyłączenie urządzenia – czy to trudne?

Decydując się na zakup agregatu prądotwórczego, warto zainteresować się warunkami związanymi z dostawą urządzenia. Generatory przenośne są stosunkowo lekkie i niewielkie, dlatego dość częstą praktyką stosowaną przez producentów jest w ich przypadku dostawa kurierem. Co jednak, jeśli zdecydujemy się na większy agregat stacjonarny? Najlepiej, jeśli producent zapewnia transport własny takiego urządzenia. Ustalając ostateczne warunki dostawy, trzeba jednak również wziąć pod uwagę kwestię rozładunku oraz przyłączenia agregatu. Stacjonarne generatory prądu wymagają fachowego podejścia w kwestii przyłączenia. Warto wiedzieć, że podłączenia do instalacji elektrycznej budynku powinna dokonać osoba posiadające stosowne uprawnienia. Jest to istotne nie tylko ze względu na prawidłową pracę agregatu oraz bezpieczeństwo użytkowników, ale również zachowanie gwarancji producenta na zakupione urządzenie.

U nas znajdziesz odpowiedni agregat do domu

W Proton oferujemy szeroką gamę agregatów, które zaspokoją różnorodne potrzeby naszych klientów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i do skontaktowania się z naszymi specjalistami, którzy z chęcią odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą wybrać najodpowiedniejszy dla Was model.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixel