Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Agregaty prądotwórcze dla straży pożarnej – dlaczego są niezbędne?

2024-04-10
Agregaty prądotwórcze dla straży pożarnej – dlaczego są niezbędne?

W sytuacji, w której każda sekunda jest cenna dla ratowania życia i mienia, odpowiednie wyposażenie służb ratunkowych, takich jak straż pożarna, ma nieocenione znaczenie. Agregaty prądotwórcze stanowią fundamentalny element tego wyposażenia, zapewniając niezawodne źródło zasilania w najbardziej krytycznych i nieprzewidywalnych okolicznościach.

W tej publikacji — spis treści:

1. Agregat prądotwórczy – niezbędny element wyposażenia jednostki straży pożarnej

2. Jakich agregatów potrzebują strażacy wedle naszego doświadczenia?

3. Dlaczego straż pożarną mogą zainteresować agregaty prądotwórcze Proton?

4. Serwis i obsługa gwarancyjna

Agregat prądotwórczy – niezbędny element wyposażenia jednostki straży pożarnej

Agregaty prądotwórcze to urządzenia kojarzone przede wszystkim z podtrzymaniem zasilania w energię elektryczną obiektów budowlanych, dostawą prądu dla plenerowych eventów czy zasilaniem placu budowy. Tymczasem generatory prądu odgrywają również bardzo ważną rolę podczas różnego rodzaju akcji ratunkowych. Stanowią niezbędne wyposażenie służb ratunkowych, w tym przede wszystkim straży pożarnej. Co dają agregaty prądotwórcze w sytuacjach krytycznych? W jaki sposób wspomagają pracę strażaków? Oto kilka typowych przykładów ich użycia:

 Zapewnienie zasilania w nagłych wypadkach

Straż pożarna często interweniuje w sytuacjach, w których występują samoistne lub wymuszone ze względów bezpieczeństwa przerwy w dostawie prądu. Dzieje się tak podczas pożarów, klęsk żywiołowych czy wypadków komunikacyjnych oraz katastrof. Agregaty prądotwórcze pozwalają na pracę sprzętu ratowniczego (np. pomp i innego sprzętu hydraulicznego) oraz komunikacyjnego (stacje bazowe), co jest bardzo ważne dla skuteczności działań ratunkowych.

 Oświetlenie miejsca zdarzenia

Agregaty umożliwiają użycie oświetlenia przenośnego w miejscach pozbawionych dostępu do sieci elektrycznej, co jest szczególnie ważne w nocy lub w ciemnych, zamkniętych przestrzeniach pozbawionych oświetlenia. Zapewniają one bezpieczne warunki pracy dla strażaków, pozwalając na szybką identyfikację zagrożeń i potrzebujących pomocy.

 Podtrzymanie funkcjonowania jednostek straży pożarnej

W przypadku długotrwałych przerw w dostawie prądu, agregaty mogą być używane do podtrzymania działalności baz strażackich, w tym do ładowania akumulatorów sprzętu ratowniczego, a także zasilania komputerów czy innych niezbędnych urządzeń.

 Wsparcie działań medycznych

W przypadku wypadków i katastrof, agregaty mogą zapewniać zasilanie dla sprzętu medycznego, takiego jak defibrylatory czy urządzenia do reanimacji, a także wspomagać pracę tymczasowych punktów pomocy medycznej.

 Zasilanie narzędzi ratowniczych

Generatory są kluczowe w sytuacjach, gdzie strażacy muszą używać elektrycznych narzędzi ratowniczych, takich jak piły czy wiertarki, w miejscach odciętych od sieci. Dostarczają one niezbędne zasilanie, umożliwiając efektywną interwencję i szybkie działanie w krytycznych sytuacjach.

 Wsparcie logistyczne

W przypadku ustanawiania baz strażackich lub punktów dowodzenia w terenie, agregaty zapewniają zasilanie dla urządzeń logistycznych, kluczowych dla sprawnego funkcjonowania i bezpieczeństwa operacji.

Jakich agregatów potrzebują strażacy wedle naszego doświadczenia?

Jak ustaliliśmy powyżej, posiadanie agregatów prądotwórczych przez straż pożarną jest bardzo ważne dla zapewnienia efektywności i bezpieczeństwa działań ratowniczych, szczególnie w trudnych i nieprzewidywalnych warunkach. Generatory stosowane przez straż pożarną służą najwyższemu dobru – ratowaniu życia i mienia osób poszkodowanych w wypadkach i katastrofach.

Dlatego muszą spełniać szereg wymogów, wśród których najważniejsze to:

  • ✅ niezawodność, o której przesądza wysoka jakość użytych do produkcji materiałów oraz precyzja wykonania urządzeń,
  • ✅ wytrzymałość i odporność na warunki zewnętrzne – sprzęt do ratowania życia, a takim stają się agregaty prądotwórcze w służbie straży pożarnej, musi być zdolny do pracy w trudnych warunkach środowiskowych,
  • ✅ mobilność – agregaty prądotwórcze dla służb ratunkowych muszą odznaczać się stosunkowo małą masą i mobilnością. Im mniej osób zaangażowanych w wypadku konieczności przetransportowania agregatu, tym lepiej,
  • ✅ łatwość obsługi – w sytuacjach, gdzie każda sekunda jest na wagę złota, prostota obsługi agregatu prądotwórczego jest kluczowa,
  • ✅ ekonomiczność – chodzi tu przede wszystkim o niskie zużycie paliwa. Wydajność agregatów prądotwórczych pod względem zużycia paliwa pozwala na lepsze wykorzystanie dostępnych zasobów. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku akcji ratowniczych, w których łatwa dostawa paliwa jest utrudniona ze względu na okoliczności lub odległość.
agregat prądotwórczy dla straży pożarnej

Dlaczego straż pożarną mogą zainteresować agregaty prądotwórcze Proton?

Działając na rynku agregatów prądotwórczych od ponad 17 lat, mamy doświadczenie zarówno jako dystrybutor, producent, jak i serwisant urządzeń Proton. Zapewniamy sprzęt jakości z której jesteśmy dumni a nad którą pracowaliśmy bardzo długo, sprzęt który jest na wyposażeniu służb ratowniczych w całym kraju. Nasze agregaty posiadają szereg cech, dzięki którym urządzenia sprawdzą się w zastosowaniach typowych dla straży pożarnej.

Sprawdź też: ➡️ Agregat prądotwórczy na przyczepie - co warto o nim wiedzieć?

 Funkcjonalność - agregaty dla straży na przyczepie

Wiele jednostek straży pożarnej decyduje się na zakup agregatów stacjonarnych, które transportowane są na przyczepach. Zaletą tego rozwiązania jest mobilność generatorów o średnich i dużych mocach, rzędu 20, 30, 50 czy 60 kW, np. Proton ZPP 30 czy Proton ZPP 50.

 Kompaktowość

Poza dużymi jednostkami stacjonarnymi, oferujemy naszym Klientom również przenośne agregaty prądotwórcze o niskiej masie oraz mniejszych mocach. Nasze urządzenia wyposażone są w koła, które ułatwiają transport – do ich przemieszczenia w obrębie pomieszczenia czy ograniczonego obszaru wystarczy jedna osoba. Jedynie załadunek do wozu lub rozładunek z wozu może wymagać dodatkowej pomocy, jeśli wóz nie jest wyposażony w windę.

 Automatyczna stabilizacja napięcia

Urządzenia stosowane niemal w każdej branży, w tym w służbach ratunkowych, wyposażone są w elektronikę wrażliwą na wahania napięcia. Dlatego agregaty dla straży pożarnej muszą być wyposażone w automatykę AVR (ang. Automatic Voltage Regulation). Generowanie prądu przez każdy agregat, powoduje naturalne wahania napięcia. Takie fluktuacje mogą spowodować uszkodzenia elektroniki, która „lubi” niezmienne poziomy napięć. Dlatego stosujemy system AVR we wszystkich naszych agregatach, zapewniając bardzo dobrą stabilizację napięcia generowanego na poziomie odchyleń nie większym niż 2%.

 Niezawodność i wysoka jakość urządzeń oraz ekonomiczna eksploatacja

Działanie agregatu prądotwórczego jest stosunkowo proste: napędzany paliwem silnik powoduje ruch prądnicy, która z kolei wytwarza energię elektryczną. Nietrudno zauważyć, że najważniejszymi elementami każdego agregatu są więc silnik oraz prądnica. W naszej firmie bazujemy wyłącznie na sprawdzonych silnikach Diesla, które w porównaniu z benzynowymi odznaczają się większą niezawodnością i dłuższym czasem eksploatacji. Dodatkowo, olej napędowy stosowany do napędzania naszych agregatów, zapewnia ekonomiczną eksploatację urządzeń – paliwo starcza na dłużej i zapewnia niższe koszty użytkowania.
Dużą wagę przykładamy także do jakości prądnicy. Na rynku można spotkać prądnice z uzwojeniami aluminiowymi i miedzianymi. W naszych agregatach stosujemy wyłącznie uzwojenia miedziane. Miedź doskonale przewodzi prąd, a także, w przeciwieństwie do aluminium, nie ulega utlenianiu, zapewniając prądnicy dłuższą żywotność i bezawaryjność.

Sprawdź też: ➡️ 3 powody, dla których warto wybrać agregat z silnikiem diesla oraz ➡️ Prądnica agregatu prądotwórczego – do czego służy?

 Agregaty „ready-to-go” – łatwość obsługi

Nasze agregaty prądotwórcze dostarczane są w trybie „ready-to-go”, co oznacza, że Klient otrzymuje urządzenie gotowe do użycia natychmiast po rozpakowaniu. Jest ono w pełni przygotowane do pracy, z naładowanym akumulatorem, zalane płynami eksploatacyjnymi (olejem silnikowym i płynem chłodniczym), z zamontowanymi kołami i uchwytami. Nie ma dodatkowych opłat za części, a dostawa odbywa się szybko i sprawnie przez firmę kurierską.
Straż pożarna nie musi więc angażować swoich zasobów w dodatkowe czynności związane z rozpoczęciem użytkowania agregatu. Intuicyjna i łatwa obsługa urządzenia sprawia, że generator może wziąć udział w akcji ratunkowej niemal natychmiast po dostarczeniu do jednostki straży.

Agregaty dla straży pożarnej - serwis i obsługa gwarancyjna

Wybierając agregaty marki Proton, Klienci mogą spodziewać się nie tylko dostawy sprzętu gotowego do natychmiastowego użytku, ale także kompleksowej obsługi posprzedażowej. Proton zajmuje się dostawą agregatów, ale oferujemy także usługi gwarancyjne i serwisowe. Gwarancja (dla służb na preferencyjnych warunkach) na produkty Proton obowiązuje na terenie całego kraju, a dostęp do części zamiennych jest łatwy, nawet po zakończeniu okresu gwarancyjnego. Pozwala to na szybką naprawę, co jest bardzo ważne, ponieważ dla działania służb ratowniczych czas stanowi czynnik istotny.

Dodatkowo, w razie pytań lub niejasności, nasz dział techniczny jest dostępny telefonicznie 24 godziny na dobę w dni robocze, gotowy świadczyć naszym Klientom wsparcie i pomoc.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024
pixel