Co lepsze AVR czy inwerter?
To tytułowe pytanie - "Co lepsze AVR czy inwerter?" zadaje sobie wiele osób poszukujących agregatu prądotwórczego. Jednocześnie zastanawiają się, czy z agregatu można zasilić wrażliwe urządzenia elektroniczne. Sprawdzamy to dla Was, odpowiadając na pytania związane z agregatami inwerterowymi oraz tradycyjnymi wyposażonymi w regulator AVR. Czytaj dalej!
1. Agregaty prądotwórcze z regulatorem AVR - czym różnią się od zwykłych agregatów?
2. Co to jest regulator AVR?
3. Czy AVR jest potrzebny w agregacie?
4. Agregat prądotwórczy inwerterowy a zwykły - różnice
5. Wybieramy agregat prądotwórczy do domu oraz średniej i dużej firmy
Agregaty prądotwórcze z regulatorem AVR - czym różnią się od zwykłych agregatów?
Agregat prądotwórczy, który jest wyposażony w regulator AVR zyskuje dodatkową, ważną właściwość. Co więc kryje się za skrótem AVR? Jego rozwinięcie to Automatic Voltage Regulation, co oznacza technologię automatycznej regulacji napięcia wyjściowego. W moduły (regulatory) AVR wyposażane są właśnie agregaty prądotwórcze oraz zasilacze UPS. Jakie są różnice w pracy agregatu bez AVR i takiego, który jest wyposażony w tę technologię? Sprawdźmy to.
- ✅ Agregat prądotwórczy bez regulatora AVR - prądnica, która przekształca energię mechaniczną z silnika w energię elektryczną, generuje prąd, którego napięcie może się w znacznym stopniu wahać. Konsekwencją tego jest duże ryzyko uszkodzenia podpiętych pod agregat odbiorników, jeśli zawierają one układy elektroniczne. A te ostatnie są implementowane w coraz to większej ilości urządzeń - nawet tych na pozór prostych. Do generatora prądotwórczego bez funkcji AVR można podłączyć zewnętrzny regulator napięcia i dopiero do niego podłączyć urządzenia z układami elektronicznymi. Dzięki temu zyskujemy pewność, że żaden wartościowy sprzęt się nie uszkodzi. Regulator napięcia do agregatu to praktyczne rozwiązanie do urządzeń, które nie są wyposażone w ten system fabrycznie.
- ✅ Agregat prądotwórczy z AVR - generowany przez takie urządzenie prąd posiada cały czas stabilne napięcie i to niezależnie od obciążenia (w ramach dopuszczalnych normami odchyłek). Dzięki temu do agregatu z systemem AVR można bez obaw podłączyć odbiorniki wyposażone w układy elektroniczne, bez ryzykowania ich uszkodzeniem.
Co to jest regulator AVR?
Jak już wspomnieliśmy regulator AVR to system automatycznej regulacji napięcia. Za tę regulację napięcia odpowiada moduł elektroniczny o niewielkich gabarytach. Na wejściu modułu podłączone jest źródło prądu, a na wyjściu otrzymujemy prąd o stabilnym napięciu. Zaawansowane regulatory napięcia mają dodatkowe możliwości, takie jak chociażby możliwość regulacji i monitorowania napięcia bezwzględnego.
Czy AVR jest potrzebny w agregacie?
Choć regulator napięć AVR nie jest niezbędnym i koniecznym elementem wyposażenia agregatu to jednak zdecydowanie warto wybrać generator z AVR. Choć wiąże się to z nieco większą ceną urządzenia, to jest to inwestycja w bezpieczeństwo sprzętów, maszyn i urządzeń zasilanych z agregatu. Tym samy kupujemy sobie także spokój podczas użytkowania zapasowego źródła energii.
Sprawdź też ➡️ JAK DZIAŁA UKŁAD SZR Z AGREGATEM PRĄDOTWÓRCZYM?
Agregat prądotwórczy inwerterowy a zwykły - różnice
Agregat inwertorowy - co to jest? To pytanie jest często zadawane przez osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z poszukiwaniem generatora prądu. Agregat inwerterowy poza silnikiem i prądnicą posiada inwerter (falownik). To właśnie ten ostatni element jest odpowiedzialny za wytworzenie prądu o “czystych” parametrach. W porównaniu do zwykłego agregatu o analogicznej mocy agregat inwerterowy jest urządzeniem mniejszym i lżejszym. Dlatego często znajduje zastosowania tam, gdzie dostępna jest ograniczona przestrzeń, jak na przykład w kamperze, na pokładzie łodzi, czy jako przenośny agregat prądu. Dzięki obecności inwertera możemy do takiego generatora podłączyć urządzenia z wrażliwą elektroniką. To agregat do zasilania małych urządzeń, takich jak laptopy, czy oświetlenie w plenerze. Agregat inwerterowy najczęściej ma wyższą cenę niż odpowiednik pozbawiony falownika.
Tradycyjne agregaty prądotwórcze są konstrukcją prostszą, a co za tym idzie niezawodną i o wiele łatwiejszą w serwisowaniu, niż urządzenia ze skomplikowanym układem, jakim jest inwerter. Co ważne, dzięki zastosowaniu opisanego systemu AVR, zwykły agregat może także z powodzeniem zasilać urządzenia elektroniczne.
Wybieramy agregat prądotwórczy do domu oraz średniej i dużej firmy
Jaki agregat prądotwórczy wybrać? Do zasilenia firmy lub zakładu polecamy większe, stacjonarne agregaty Diesla, takie jak Proton ZPP 20. Natomiast, jeśli wybieramy agregat prądotwórczy do domu, który posłuży nam jako awaryjne źródło energii, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie agregat tradycyjny z regulatorem AVR. Natomiast agregat inwerterowy do domu to dobra opcja, jeśli nie potrzebujemy dużej mocy, a jednocześnie chcemy łatwo przewozić agregat w plener, nawet małym samochodem osobowym. Poniżej kilka propozycji urządzeń do awaryjnego zasilania domu lub do stałego zasilania domku letniskowego i tym podobnych obiektów, które także z łatwością można przewozić.
Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego? Ranking agregatów może nie odzwierciedlać indywidualnych potrzeb, dlatego warto przeanalizować nasze oczekiwania i możliwości. Dobrze jest rozważyć lokalizację dla agregatu. Jeśli zależy nam na cichej pracy urządzenia, to świetnym wyborem będzie model Proton Oasis 3 Diesel. Agregaty z serii Oasis mają wyciszoną obudowę gwarantującą spokojną pracę. Idealnie sprawdzą się w domu lub biurze. Inny godny polecenia model to bardzo atrakcyjna cenowo propozycja, dla osób, które mogą umieścić generator w miejscu, w którym dźwięk jego pracy nie będzie przeszkadzał domownikom. To Proton 3 Diesel. Co istotne jest to także agregat prądotwórczy diesel ze stabilizatorem napięcia AVR, a więc może zasilać urządzenia elektroniczne, takie jak komputer czy telewizor. Wszystkie proponowane urządzenia, to niezwykle oszczędne agregaty wyposażone w silniki typu Diesel.
Sprawdź też ➡️ Dobór agregatu prądotwórczego
Wybierz najlepsze rozwiązanie z Proton Polska
W Proton Polska oferujemy szeroką gamę wysokiej jakości agregatów prądotwórczych, które spełnią Twoje oczekiwania pod względem wydajności, niezawodności i ceny.