Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Agregat jednofazowy czy trójfazowy? Jaki wybrać?

2024-07-24
Agregat jednofazowy czy trójfazowy? Jaki wybrać?

Agregat prądotwórczy jest urządzeniem wytwarzającym energię elektryczną. Pozwala na utrzymanie ciągłości zasilania prądem podczas przerw w zasilaniu z sieci elektroenergetycznej. Agregat może być zarówno jednofazowy , jak i trójfazowy, a z poniższego tekstu dowiesz się, który z nich lepiej nadaje się do Twoich potrzeb.

W tej publikacji — spis treści:

1. Co oznaczają określenia jednofazowy i trójfazowy?

2. Generatory prądu marki Proton

3. Agregaty jednofazowe Proton

4. Agregaty trójfazowe Proton

5. Klasyczne agregaty trójfazowe a odbiorniki jednofazowe

6. Agregaty trójfazowe z funkcją Dual – większa moc na wyjściu 230 V

7. Typowe zastosowania agregatów jedno i trójfazowych

8. Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając agregat prądotwórczy?

9. Jak dobrać agregat do potrzeb?

Co oznaczają określenia jednofazowy i trójfazowy?

Wyobraź sobie, że autostrada to nasza sieć elektryczna, która dostarcza energię do różnych miejsc. Teraz, gdy mówimy o napięciu jednofazowym, możemy porównać to do jednopasmowej autostrady. Prąd elektryczny porusza się tylko w jednym kierunku, podobnie jak samochody na jednym pasie autostrady. To jak podróż samochodem osobowym.

Natomiast, kiedy mówimy o napięciu trójfazowym, możemy to porównać do autostrady z trzema pasami. W przypadku napięcia trójfazowego, prąd elektryczny płynie przez trzy oddzielne przewody fazowe, podobnie jak ruch samochodów na trzech pasach autostrady. Jest to bardziej wydajny sposób przesyłania energii, co można porównać do szybszej podróży po szerszej autostradzie przeznaczonej szczególnie dla ciężarówek.

  • Jednofazowy: To system zasilania, w którym prąd płynie między jednym przewodem fazowym a przewodem neutralnym. Napięcie wynosi 230 V.
  • Trójfazowy: To bardziej zaawansowany system. Składa się z trzech oddzielnych przewodów fazowych, w których prądy płyną przesunięte względem siebie o 1/3 okresu (czyli o 120°). Napięcie między przewodami fazowymi to 400 V.

Łatwo zauważyć, że zasilanie jednofazowe jest związane z mniejszymi mocami, podczas gdy trójfazowe jest przeznaczone dla większych obciążeń. Większość sprzętów domowych działa na jednofazowym zasilaniu, podczas gdy w przemyśle częściej spotyka się zasilanie trójfazowe, które jest bardziej wydajne dla urządzeń o większych mocach.

Generatory prądu marki Proton

Ponieważ odbiorniki elektryczne dzielą się ze względu na napięcie pracy na jedno- i trójfazowe, podział ten siłą rzeczy dotyczy również instalacji, obwodów oraz agregatów prądotwórczych. Generatory prądu za pomocą silnika przetwarzają paliwo (np. olej napędowy), na energię mechaniczną, a tę z kolei, dzięki prądnicy, na energię elektryczną.

Decydując się na agregaty prądotwórcze marki Proton, Klient może wybrać zarówno urządzenie jedno-, jak i trójfazowe. Wszystkie modele generatorów posiadają silniki wysokoprężne (diesel), ze względu na ich trwałość, niską awaryjność oraz ekonomiczną eksploatację. Poza dobrymi silnikami, wyposażamy nasze agregaty również prądnice wyłącznie o miedzianych uzwojeniach. Miedź doskonale przewodzi prąd, a także nie podlega utlenianiu, co zapewnia agregatom Proton długą żywotność i świetną wydajność. Od ponad 17 lat staramy się, aby nasze agregaty wyposażone były w jak najlepsze podzespoły tak, żeby zwiększać dzięki temu niezawodność i skuteczność agregatów w momencie, gdy są naprawdę potrzebne.

Sprawdź też: ➡️ Dobry agregat prądotwórczy – co go wyróżnia?

Agregaty jednofazowe Proton

Agregaty jednofazowe wytwarzają prąd o napięciu 230 V i służą wyłącznie do zasilania instalacji, obwodów i odbiorników jednofazowych. W zależności od mocy, jaką ma dostarczać urządzenie, Klienci mają do wyboru kilka modeli, m.in. nasz bardzo popularny Proton Oasis 1 Diesel, czy Proton 12000 230 Oasis Diesel.

Wszystkie generatory jednofazowe dostępne w naszej ofercie to agregaty przenośne. Dostarczamy je do Klienta za pośrednictwem firmy kurierskiej w pełni zmontowane, zalane płynami eksploatacyjnymi, skonfigurowane i gotowe do pracy zaraz po rozpakowaniu.

Agregaty trójfazowe Proton

Agregaty trójfazowe generują napięcie 400V i służą przede wszystkim do zasilania odbiorników i instalacji trójfazowych. W Proton oferujemy zarówno trójfazowe generatory przenośne, np. Proton 3 Diesel czy Proton 12000 400V Diesel, jak i agregaty stacjonarne o większych mocach (rzędu kilkudziesięciu do nawet 270kW). Generatory stacjonarne dostarczamy Klientom na terenie całej Polski własnym, dedykowanym transportem.

Niezależnie od mocy, agregaty trójfazowe dostarczają prąd głównie do odbiorników 400V. Podobnie jednak jak z trójfazowej sieci elektroenergetycznej można zasilić urządzenia jednofazowe, tak samo z generatora trójfazowego można dostarczyć prąd do odbiornika 230V. Skoro więc agregaty trójfazowe są uniwersalne i pozwalają na dostawę prądu do odbiorów na napięciu 230 i 400V, to po co stosować agregaty jednofazowe? Ma to swoje uzasadnienie, które wynika bezpośrednio z charakterystyki działania generatorów trójfazowych.

Klasyczne agregaty trójfazowe a odbiorniki jednofazowe

Klasyczne generatory trójfazowe na każde z 3 wyjść jednofazowych dostarczają 1/3 mocy znamionowej. Taka jest ich charakterystyka pracy i nie stanowi to w żaden sposób wady urządzeń. Dodatkowo w przypadku agregatów trójfazowych, żadnej z faz nie można obciążyć pełną wartością odpowiadającą 1/3 mocy znamionowej, podobnie jak nie obciąża się pełną mocą urządzenia zasilającego wyłącznie odbiory trójfazowe. W przypadku agregatów prądotwórczych, moc urządzenia trzeba dobrać zawsze „z zapasem”. Ten „zapas” jest niezbędny, ponieważ część urządzeń w chwili rozruchu potrzebuje większej mocy. Dotyczy to nie tylko odbiorników przemysłowych, ale również domowych – choćby lodówki.

Dodatkowo, każdy agregat trójfazowy wymaga równomiernego obciążenia każdej z faz. Oznacza to, że podłączając do niego grupę odbiorów o łącznej mocy zapotrzebowanej np. 15kW, musimy na każdą z faz przyłączyć po 5kW. Jeśli dokonamy innego rozdziału i przyłączymy moce w innej konfiguracji (np. 2, 5 i 8 kW), możemy spowodować uszkodzenie generatora.

To właśnie dlatego może okazać się, że zasilając wyłącznie urządzenia jednofazowe z agregatu trójfazowego, niezbędny będzie generator o większej mocy, niż w przypadku wyboru agregatu jednofazowego dla tej samej grupy urządzeń. Dla odbiorów wyłącznie jednofazowych, używamy więc agregatów jednofazowych, a nie trójfazowych pozwala to na zaoszczędzenie potencjalnych problemów i czasem naprawdę wymiernych kosztów!

Agregaty trójfazowe z funkcją Dual – większa moc na wyjściu 230 V

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu użytkowników agregatów, poza klasycznymi generatorami trójfazowymi, oferujemy naszym Klientom również urządzenia trójfazowe z funkcją Dual, która pozwala na uzyskanie na wyjściu jednofazowym aż 80% mocy znamionowej generatora. Dzięki temu, jeśli zachodzi konieczność zasilania z agregatu trójfazowego odbiorników jednofazowych, można zrealizować to zadanie w bardziej efektywny sposób, przy niższej mocy całego urządzenia.

Typowe zastosowania agregatów jedno i trójfazowych

Agregaty jednofazowe stosuje się najczęściej do zasilania domów jednorodzinnych, niewielkich biur, punktów gastronomicznych i sklepów. Używa się ich także do dostawy prądu dla urządzeń jednofazowych pracujących w odseparowaniu od sieci elektroenergetycznej, np. w rolnictwie, ogrodnictwie, w niektórych pracach drogowych czy podczas małych eventów plenerowych.

Do zasilania odbiorników mieszanych (jedno- i trójfazowych) oraz trójfazowych, wykorzystuje się agregaty trójfazowe. Urządzenia znajdują zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej, w warsztatach, przemyśle czy w branży HORECA.

Sprawdź też: ➡️ Co można podłączyć do agregatu prądotwórczego?

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając agregat prądotwórczy?

Zasadniczym kryterium doboru agregatów jest napięcie pracy instalacji lub urządzeń, a także wspomniana już łączna moc zapotrzebowana odbiorów. Wybierając agregat, należy zwrócić jednak uwagę również na inne parametry, w szczególności uwzględniając:

  • obecność systemu stabilizacji napięcia (AVR) – wszystkie generatory Proton posiadają wbudowany AVR, który chroni zasilane urządzenia przed wahaniami napięcia, naturalnymi dla pracy agregatu. Skoki napięcia są szczególnie niebezpieczne dla elektroniki, a ponieważ obecnie niemal każdy odbiornik zawiera jej elementy, AVR zapewniamy Klientom jako standard wyposażenia naszych agregatów,

  • możliwość wyposażenia agregatu (wszystkie agregaty Proton posiadają tą możliwość) w system automatycznego załączania rezerwy (w skrócie SZR lub ang. ATS). SZR pozwala na automatyczne włączanie i wyłączanie agregatu w przypadku przerw w dostawie prądu i eliminuje konieczność obsługi agregatu w zakresie uruchamiania i wyłączania, co jest ważne, jeśli w warunkach normalnych obiekt budowlany jest zasilany z sieci, a agregat pełni funkcję zasilania rezerwowego,

  • możliwość użytkowania agregatu wewnątrz pomieszczeń – nasze agregaty można doposażyć w system odprowadzania spalin, umożliwiając ich pracę w budynku.

Sprawdź też: ➡️ Na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie agregatu?

W niektórych zastosowaniach bardzo ważny jest również poziom generowanego przez urządzenie hałasu. Agregaty są głośne, ale dzięki odpowiednio wyciszonej obudowie możliwe jest zredukowanie natężenia dźwięków do stosunkowo niskiego poziomu. Jest to szczególnie istotne w zastosowaniach domowych, w biurach oraz w miejscach, które odwiedzają klienci.

Jak dobrać agregat do potrzeb?

Na przykładzie różnic między agregatami trój- i jednofazowymi, nietrudno zauważyć, że właściwy dobór generatora do potrzeb użytkownika jest sprawą kluczową. Żeby ułatwić Klientowi to zadanie, w Proton oferujemy prosty Konfigurator, z którego może skorzystać każdy. Wystarczy podać kilka istotnych parametrów i na ich podstawie, użytkownik otrzyma propozycję najlepiej odpowiadającą jego potrzebom. W doborze właściwego agregatu chętnie pomogą również nasi specjaliści podczas rozmowy telefonicznej.

Niezależnie od wyboru formy kontaktu z nami, przed zakupem agregatu warto znać kilka najważniejszych faktów o agregatach prądotwórczych w najczęstszych zastosowaniach. Zapraszamy gorąco również do indywidualnej konsultacji z naszymi doradcami, którzy chętnie pomogą w doborze agregatu idealnie dopasowanego do Państwa potrzeb!

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2024
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel