10 porad, jak poprawnie użytkować agregat prądotwórczy
Jak podłączyć agregat z odbiornikami? Kiedy wymienić olej w generatorze prądu? Czy agregat może pracować na deszczu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, można znaleźć w instrukcji dołączonej do każdego urządzenia, dlatego warto się zapoznać z zaleceniami producenta. Jednak w wielu sytuacjach pomocą może być poniższa lista 10 porad. Zapraszamy do lektury.
1. Pierwsze kroki użytkownika agregatu
2. Zapoznanie się z instrukcją obsługi urządzenia
3. Ochrona agregatu prądotwórczego przed warunkami atmosferycznymi
4. Bezpieczeństwo dzieci
5. Stabilne podłoże pod agregat
6. Odpowiednia wymiana powietrza podczas użytkowania
7. Podłączanie i odłączanie odbiorników
8. Kontrola oleju i paliwa w agregacie prądotwórczym
9. Sprawdzanie filtrów powietrza
10. Prawidłowy transport i przechowywanie agregatu prądotwórczego
1. Pierwsze kroki użytkownika agregatu
Przed pierwszym uruchomieniem agregatu prądotwórczego warto sprawdzić zakres dostawy, zapoznać się z wyglądem panelu sterowania i ogólną lokalizacją podstawowych elementów składowych generatora. Należy zweryfikować poziom paliwa i oleju oraz upewnić się, że urządzenie nie uległo jakiemuś uszkodzeniu w trakcie transportu. Następny krokiem jest zapoznanie się z instrukcją.
Sprawdź też ➡️ Jak eksploatować agregat prądotwórczy?
2. Zapoznanie się z instrukcją obsługi urządzenia
Praktycznie każde urządzenie, także agregat prądotwórczy należy użytkować zgodnie z zaleceniami producenta. To wytwórca danego urządzenia ma kompleksową wiedzę na jego temat i wie jakie czynności użytkowe, eksploatacyjne i serwisowe należy przy nim wykonywać. Dlatego instrukcję obsługi oraz dokumentację techniczno rozruchową (DTR) należy zawsze traktować nadrzędnie. Warto zapoznać się z instrukcją obsługi przed pierwszym uruchomieniem urządzenia, a także, kiedy mamy wątpliwości co do sposobu użytkowania czy pracy naszego agregatu.
3. Ochrona agregatu prądotwórczego przed warunkami atmosferycznymi
Przed uruchomieniem urządzenia, należy upewnić się, czy agregat jest bezpieczny i osłonięty od niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jeśli korzystamy z agregatu poza miejscem zadaszonym, należy osłonić agregat przed bezpośrednimi opadami deszczu lub śniegu. Agregat nie może też stać w kałuży czy w błocie. Choć wydaje się to oczywiste, to niestety z takimi sytuacjami można się spotkać na przykład na budowach.
Sprawdź też ➡️ Z czego mogą wynikać problemy z uruchomieniem agregatu zimą?
4. Bezpieczeństwo dzieci
Użytkowanie agregatu prądotwórczego wiąże się z odpowiedzialnością. To urządzenie, którego nie można zostawiać bez nadzoru, jeżeli do miejsca, w którym pracuje, mają dostęp osoby niepowołane i dzieci. Szczególnie najmłodsi mogą być zainteresowani urządzeniem, które emituje ciekawe dźwięki i do którego są podłączone różne kable. Dlatego miejsce pracy agregatu musi być bezpieczne - zarówno dla agregatu, jak i dla osób w pobliżu - szczególnie dzieci. Warto odgrodzić miejsce, w którym się znajduje. Generator nie powinien zajmować dróg ewakuacyjnych czy stać w miejscach, w których będzie blokował przejście lub przejazd.
5. Stabilne podłoże pod agregat
Silnik Diesla do poprawnej pracy wymaga ustawienia w odpowiedniej pozycji. Dlatego generator musi stać na stabilnym, poziomym podłożu. W przeciwnym razie w wyniku drgań cały agregat może się na przykład przechylić i pracować w pozycji, która nie zapewni optymalnego przepływu oleju, a także doprowadzi do nierównej pracy silnika.
6. Odpowiednia wymiana powietrza podczas użytkowania
Agregat prądotwórczy wyposażony w silnik wysokoprężny emituje spaliny podczas pracy. Ponadto do pracy potrzebuje nie tylko paliwa, ale także powietrza. Dlatego nie jest zalecane, by uruchamiać agregat prądotwórczy w zamkniętych przestrzeniach. Ponadto brak odpowiedniej wymiany powietrza grozi przegrzaniem urządzenia. Jeśli złe warunki pogodowe lub inne względy nie pozwalają na pracę generatora na wolnym powietrzu, to można go ustawić na przykład w garażu z otwartymi wrotami. Efektywność odprowadzania spalin można poprawić z pomocą dedykowanego węża do odprowadzania spalin. Takie węże oraz inne części zamienne do agregatów prądotwórczych można znaleźć w naszym sklepie internetowym.
7. Podłączanie i odłączanie odbiorników
Podstawową zasadą dotyczącą podłączania i odłączania odbiorników energii do/od agregatu prądotwórczego jest wykonywanie tej czynności, kiedy agregat jest włączony i pracuje stabilnie. Nie należy uruchamiać generatora prądu z już podłączonymi odbiornikami. Unikniemy w ten sposób ryzyka uszkodzenia zarówno agregatu, jak i podłączonych urządzeń. Dlatego przed każdym uruchomieniem upewnijmy się, że nie ma podpiętych odbiorników. Należy także sprawdzić, czy ich łączna moc nie jest wyższa niż moc agregatu prądotwórczego. Trzeba też uwzględnić, że niektóre urządzenia w czasie rozruchu mogą mieć znacznie większe zapotrzebowanie na moc.
Sprawdź też ➡️ Co można podłączyć do agregatu prądotwórczego?
8. Kontrola oleju i paliwa w agregacie prądotwórczym
Nowoczesny agregat prądotwórczy do domu jak na przykład model Proton Oasis 1 Diesel jest wyposażony w czujniki poziomu oleju i paliwa. To wygodne rozwiązanie umożliwiające łatwą kontrolę tych parametrów. Dzięki temu będziemy mogli wymieniać olej i filtr oleju co konkretny, podany w instrukcji, interwał pracy urządzenia. Pamiętajmy, że częstotliwość tych wymian zależy także od sposobu użytkowania danego agregatu. Jeśli nie chcemy wymieniać samodzielnie oleju i filtra, możemy to zlecić wykwalifikowanym serwisantom. Firma Proton świadczy usługi serwisu agregatów prądotwórczych na terenie całego kraju.
9. Sprawdzanie filtrów powietrza
Poprawna obsługa agregatu to także weryfikacja stanu filtra powietrza. Jak często sprawdzać filtr powietrza? Dla urządzeń użytkowanych sporadycznie, w dobrych - przydomowych warunkach, wystarczy weryfikować stan filtra raz na rok. Natomiast w przypadku urządzeń pracujących regularnie przez wiele godzin w bardzo ciężkich, zapylonych warunkach, kondycję filtra powietrza należy sprawdzać o wiele częściej. Na przykład w generatorze regularnie użytkowanym na budowach, filtr powietrza dobrze jest sprawdzać nawet co dwa tygodnie.
10. Prawidłowy transport i przechowywanie agregatu prądotwórczego
Użytkowanie agregatu prądotwórczego to także właściwe przechowywanie i transportowanie. Agregat podczas magazynowania i transportowania powinien stać we właściwej pozycji (czyli takiej, w jakiej pracuje) i nie może być przechylony. Niedopuszczalne jest stawianie go na boku. Jeśli agregat będzie składowany dłużej, to warto usunąć z jego baku paliwo. Natomiast przewożąc agregat, pamiętajmy, że to stosunkowo ciężkie urządzenie, dlatego należy je odpowiednio zabezpieczyć przed przemieszczaniem się w przestrzeni bagażowej lub na przyczepie. Pomocne mogą być pasy transportowe.