Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wszystko, co należy wiedzieć na temat wymiany oleju i czyszczenia agregatu prądotwórczego

2020-10-16
Wszystko, co należy wiedzieć na temat wymiany oleju i czyszczenia agregatu prądotwórczego

W dzisiejszym świecie na każdym kroku otaczają nas sprzęty i urządzenia elektryczne. Nic zatem dziwnego, że nawet chwilowa przerwa w dostawie prądu, spowodowana, chociażby drobną awarią, potrafi spowodować u nas panikę. Na szczęście można się zabezpieczyć na ewentualność braku prądu w naszym gospodarstwie domowym czy firmie. Wystarczy, że zaopatrzymy się w agregat prądotwórczy, dzięki któremu będziemy mogli spać spokojnie i nie będziemy musieli stresować się tym, że w najmniej odpowiednim momencie urządzenia elektryczne się wyłączą, a my nie będziemy mogli nic zrobić. Jednak trzeba pamiętać o tym, że o zakupiony agregat trzeba odpowiednio dbać.

W tej publikacji — spis treści:

1. Jaką rolę odgrywa wymiana oleju w generatorze prądu?

2. Jak często należy wymieniać olej?

3. Dlaczego tak ważne jest pilnowanie, żeby olej został wymieniony na czas?

Jak dokonać wymiany oleju na nowy?

Wybór generatorów prądu jest bardzo duży, ale niezależnie od tego, po jaki model sięgniemy, to jeśli chcemy, aby służył nam on przez długie lata, musimy o niego dbać. Jednym z kluczowych czynników, jakie mają wpływ na żywotność generatora, z całą pewnością jest wymiana oleju.

Jaką rolę odgrywa wymiana oleju w generatorze prądu?

Aby zobrazować to, że olej jest niezbędny do prawidłowej pracy agregatu prądotwórczego, można przyrównać go do krwi w ludzkim organizmie. Jednym słowem bez dobrej jakości oleju, generator nie jest w stanie prawidłowo pracować. Warto o tym pamiętać już przed pierwszym uruchomieniem urządzenia, które przyjdzie do nas niemal prosto z linii produkcyjnej. Otóż, żeby wszystkie podzespoły zostały odpowiednio nasmarowane, zanim zaczniemy korzystać z możliwości, jakie daje generator, najpierw musimy:

  • wlać do zbiornika taką ilość oleju, jaka jest rekomendowana przez producenta,
  • włączyć agregat na około cztery godziny.

Ważne! Podczas pracy na pierwszym zalaniu do generatora nie mogą być podłączone żadne urządzenia. Jednym słowem musi on pracować "na sucho". Dopiero kiedy minie tych kilka godzin, usuniemy stary olej i wlejemy nowy, dopiero wtedy będzie można podłączyć odbiorniki.

Sprawdź też ➡️ JAK EKSPLOATOWAĆ AGREGAT PRĄDOTWÓRCZY?

Jak często należy wymieniać olej?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ uzależnione jest to od tego, jak często generator prądu jest używany. Jeżeli tylko sporadycznie, w sytuacjach przerwy w dostawie prądu, wtedy wystarczy, wymieniać go co dwa lata. Jednak, jeśli jest mocno eksploatowany, to musimy zajrzeć do instrukcji obsługi i sprawdzić w niej, po ilu motogodzinach pracy zaleca się wymianę oleju wraz z filtrem. Na szczęście nie musimy nigdzie tych motogodzin zapisywać i zliczać, ponieważ nowoczesne agregaty z silnikiem Diesla mają wmontowany licznik elektroniczny. Wystarczy regularnie sprawdzać jego dane, aby wiedzieć, kiedy zbliża się czas wymiany oleju na nowy.

Dlaczego tak ważne jest pilnowanie, żeby olej został wymieniony na czas?

Jeżeli zakupimy agregat prądotwórczy, który wyposażony jest w silnik o dużej prędkości obrotowej, to w momencie, gdy nie będzie on miał odpowiedniego smarowania, może ulec kosztownej awarii. Tak naprawdę wystarczy zaledwie kilka sekund, aby silnik został poważnie uszkodzony. I trzeba przy tym podkreślić, że czasami nie da się takiej usterki naprawić, co oznacza, że silnik nadaje się jedynie do zezłomowania, a my zmuszeni jesteśmy kupić nowy, którego cena nie należy niestety do niskich. Choć olej głównie kojarzy się ze smarowaniem, które ma na celu zmniejszenie oporów tarcia, to w rzeczywistości jego rola jest o wiele większa:

  • ✅ za sprawą oleju zostaje absorbowane ciepło, które wytwarzane jest podczas pracy silnika, a co się z tym wiąże, obniża on jego temperaturę, co nie jest bez znaczenia dla jego żywotności,
  • ✅ olej może zabezpieczyć silnik przed przedostaniem się do niego zewnętrznych zanieczyszczeń, które mogłyby się dostać przez niewielki odstęp między cylindrem a pierścieniami tłokowymi. Olej skutecznie go uszczelnia i blokuje dostęp zanieczyszczeniom,
  • olej w agregatach zapewnia efekt czyszczenia. W czasie pracy silnika wytwarza się bowiem żelazo, które jest wynikiem tarcia czy złogów z niespalonych substancji nierozpuszczalnych paliwa. Olej niejako zabiera wszystkie powstałe zanieczyszczenia, dzięki czemu nie dochodzi do tworzenia się osadów,
  • ✅ olej jest też bardzo istotny wówczas, gdy generator prądu przez dłuższy czas nie jest używany, ponieważ zabezpiecza on poszczególne części przed korozją.

Jednym słowem rola oleju w agregacie jest nieoceniona i jeżeli chcemy cieszyć się jego bezawaryjnością, to bezwzględnie musimy pamiętać o jego regularnej wymianie.

Sprawdź też ➡️ WYBIERAMY OLEJ DO AGREGATU PRĄDOTWÓRCZEGO

Jak dokonać wymiany oleju na nowy?

Zaleca się, aby czynność tę przeprowadzać wtedy, gdy olej jest jeszcze rozgrzany. W zależności od tego, z jakim modelem agregatu prądotwórczego mamy do czynienia (o tym, jak wybrać olej do agregatu przeczytasz w tym wpisie), to albo wyjmujemy bagnet i przechylamy agregat celem usunięcia oleju, albo musimy odkręcić śrubę spustową. Gdy zużyty olej, który stracił już swoje właściwości, zostanie usunięty, wtedy możemy wlać nowy. Zwróćmy uwagę na to, żeby nalać jego odpowiednią ilość, czyli nie za dużo, ani nie za mało. Bo jeśli poziom oleju będzie zbyt niski, wtedy możemy doprowadzić do zatarcia się silnika. Z kolei, gdy poziom będzie zbyt wysoki, może to spowodować szereg innych usterek.

Ten artykuł doskonale pokazuje nam to, jak istotne jest, żeby olej w naszym generatorze prądu był zawsze dobrej jakości. Odpowiada on nie tylko za smarowanie, ale ma wpływ na ogólną pracę urządzenia i jego żywotność. Jeżeli będziemy dbali o konserwację i regularną wymianę oleju, to przyczynimy się do tego, żeby agregat przez lata spełniał swoje zadanie bez najmniejszego zarzutu.

Jako producent, dostawca i serwisant wysokiej jakości generatorów prądu, z ponad 12-letnim doświadczeniem, wiemy, jak ważna jest bezawaryjność, niezawodność i staranność wykonania agregatów prądotwórczych. Szanujemy naszych klientów, dlatego współpracujemy na przejrzystych warunkach, oferując dobry sprzęt, za rozsądną cenę. Kupując u nas, masz pewność, że części zamienne do agregatów będą zawsze dostępne, a nasz serwis generatorów prądu pozostaje do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu.

Zabezpiecz się z Proton Polska

Nie pozwól, aby Twoja przerwa w dostawie prądu była dłuższa niż konieczne. Odpowiednio konserwuj i pielęgnuj swój agregat, a możesz mieć pewność, że jest on zawsze gotowy do działania. W razie wątpliwości lub potrzeby specjalistycznego serwisu, zawsze jesteśmy tu, aby pomóc. Nasz zespół ekspertów jest do Twojej dyspozycji 24/7. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

pixel