Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Które branże wymagają stabilnego zasilania awaryjnego?

2024-12-15
Które branże wymagają stabilnego zasilania awaryjnego?

Stabilne i niezależne zasilanie awaryjne jest jednym z najważniejszych czynników technicznych, istotnych dla funkcjonowania większości gałęzi gospodarki. Nagłe przerwy w dostawie prądu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji – od strat finansowych po zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. W różnych sektorach i branżach, agregaty prądotwórcze pełnią rolę zabezpieczenia przed przerwami w zasilaniu, zapewniając jego ciągłość, a tym samym stabilność operacyjną firm i instytucji.

W tej publikacji — spis treści:

1. Czym jest zasilanie awaryjne i w jaki sposób je zapewnić?

2. Agregaty przenośne czy stacjonarne? Jak dobrać urządzenie do swoich potrzeb?

3. W jakich branżach znajdują zastosowanie agregaty prądotwórcze?

4. Jak dobrać właściwy agregat w każdej branży?

5. Fachowe doradztwo - skorzystaj z pomocy

Czym jest zasilanie awaryjne i w jaki sposób je zapewnić?

Zasilanie awaryjne to system, który gwarantuje ciągłość dostaw energii elektrycznej w przypadku awarii głównego źródła zasilania. Żeby zapewnić zasilanie awaryjne, często stosuje się agregaty prądotwórcze. Są to urządzenia, które przetwarzają paliwo na energię elektryczną. W Proton produkujemy wyłącznie agregaty zasilane dieslem (olejem napędowym), wybór ten podyktowany jest naszym wieloletnim doświadczeniem i wiedzą zdobywaną w branży. Olej napędowy to paliwo wydajne, dlatego ekonomiczne. Z kolei zasilane nim silniki wysokoprężne charakteryzuje trwałość i niska awaryjność, co przekłada się na bezawaryjne działanie w długim okresie użytkowania.

Współpraca agregatu z siecią elektroenergetyczną, a tym samym spełnienie roli zasilania awaryjnego, jest możliwa dzięki systemowi automatycznego załączania i wyłączania ATS (pol. SZR). Po wykryciu zaniku napięcia sieciowego, agregat jest załączany i produkuje prąd, a po powrocie zasilania – samoczynnie wyłączany. Dzięki temu urządzenia przyłączone do instalacji elektrycznej są zasilane bez przerw. Jeśli agregat nie jest wyposażony w ATS, trzeba go załączać i wyłączać ręcznietej opcji nie stosuje się w przypadku dużych obiektów, niezależnie od branży. Należy pamiętać, że załączenie ręczne to dodatkowe niezbędne szkolenie zespołu oraz dodawanie im kolejnych obowiązków, ATS rozwiązuje ten problem.

Sprawdź też: ➡️ Dlaczego warto mieć agregat prądotwórczy w firmie?

Agregaty przenośne czy stacjonarne? Jak dobrać urządzenie do swoich potrzeb?

Agregaty prądotwórcze dzielą się na przenośne i stacjonarne, a wybór odpowiedniego modelu zależy od specyficznych potrzeb. Przenośne generatory doskonale sprawdzają się w mniejszych zastosowaniach, takich jak domy jednorodzinne czy małe firmy. W tej kategorii znajdziesz zarówno agregaty jednofazowe (230 V), np. Proton 1 Plus Diesel czy Proton 12000 230 Oasis Diesel, jak i agregaty trójfazowe, takie jak Proton 3 Diesel czy Proton 360 Diesel (Dual).

Z kolei generatory stacjonarnededykowane większym obiektom, takim jak szpitale, centra danych czy zakłady przemysłowe, gdzie stabilność zasilania ma kluczowe znaczenie. Przy wyborze agregatu warto zwrócić uwagę na wymagania dotyczące mocy i napięcia, które są niezbędne do prawidłowego działania urządzeń w przypadku awarii zasilania.

Sprawdź też: ➡️ Podział i rodzaje agregatów prądotwórczych

W jakich branżach znajdują zastosowanie agregaty prądotwórcze?

Agregaty prądotwórcze znajdują zastosowanie jako jedyne źródła energii elektrycznej tam, gdzie nie ma dostępu do sieci, np. w pracach polowych, robotach drogowych, na budowach czy eventach plenerowych, a także w ratownictwie. Ich rolą jest wówczas dostawa prądu do odbiorników.

W funkcji zasilania awaryjnego, agregaty występują wyłącznie współpracując z siecią elektroenergetyczną, przejmując zadania sieci, kiedy ta nie jest w stanie z różnych powodów dostarczyć energii elektrycznej do odbiorcy. Ze względu na stabilność i przewidywalność produkcji prądu, a także prostotę rozwiązania, jako źródła zasilania awaryjnego agregaty występują w każdej niemal branży i gałęzi gospodarki.

1. Medycyna i opieka zdrowotna

W sektorze medycznym i opiece zdrowotnej, agregaty prądotwórcze są absolutnie niezbędne. Szpitale i przychodnie muszą zapewnić ciągłość zasilania przede wszystkim urządzeniom podtrzymującym życie, takim jak respiratory czy maszyny do dializy, ale także energię elektryczną na codzienną obsługę pacjentów. Warto także zwrócić uwagę, że nie tylko duże placówki medyczne wymagają zasilania awaryjnego. Mniejsze placówki medyczne i gabinety prywatne, oferujące zabiegi wymagające użycia specjalistycznego sprzętu medycznego, również muszą być przygotowane na ewentualność utraty prądu.

2. Rolnictwo

W rolnictwie agregaty prądotwórcze odgrywają bardzo ważną rolę. Zapewniają wentylację w kurnikach, chlewniach i oborach, co jest niezbędne do utrzymania odpowiednich warunków środowiskowych. Agregaty pomagają również w utrzymaniu właściwej temperatury w szklarniach, co jest kluczowe dla wzrostu roślin, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach. Ponadto, są one wykorzystywane również w procesach odkażania, co pomaga w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się chorób i infekcji, zapewniając zdrowie roślin i zwierząt. W tej branży, w charakterze zasilania awaryjnego stosuje się agregaty stacjonarne o mocach dobranych odpowiednio do potrzeb.

Sprawdź ➡️ Agregat prądotwórczy do kurnika, fermy drobiu

3. Przemysł spożywczy oraz farmaceutyczny

W przemyśle spożywczym i farmaceutycznym ciągłość zasilania pozwala uniknąć dużych strat produkcyjnych. W branży spożywczej przerwy w dostawie prądu mogą prowadzić do przerwania produkcji i strat surowcowych oraz finansowych. Z kolei w farmacji, stabilne zasilanie gwarantuje ciągłość zaopatrzenia w leki. Przestoje produkcyjne spowodowane problemami z zasilaniem mogą spowodować opóźnienia w dostawach lekarstw, co wpływa na dostępność produktów medycznych i może stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjentów. W przemyśle spożywczym i farmaceutycznym stosuje się przede wszystkim stacjonarne agregaty dużych mocy, wyposażone w ATS, takie jak np. Proton ZPP 30, czy Proton ZPP 80 – odpowiednio dobrane do mocy zapotrzebowanej.

4. Produkcja, magazyny i budownictwo

Małe i duże zakłady produkcyjne, powierzchnie magazynowe oraz place budowy korzystają z agregatów prądotwórczych, żeby uniknąć opóźnień spowodowanych brakiem prądu. Przerwy w dostawie energii mogą generować duże straty finansowe i dezorganizować prace, dlatego agregaty są ważnym elementem zapewniającym ciągłość operacji. W zależności od zapotrzebowanej mocy odbiorczej oraz wielkości obiektu, w tych gałęziach gospodarki znajdują zastosowanie duże generatory o znacznych mocach, a także niewielkie agregaty przenośne trójfazowe, np. Proton 360 Diesel (Dual) i jednofazowe, np. Proton Oasis 1 Diesel.

5. Branża HORECA

Czy ktoś w dzisiejszych czasach wyobraża sobie wesele na którym zabrakło prądu!? W hotelach, restauracjach, salach weselnych i kawiarniach agregaty prądotwórcze są niezbędne do utrzymania wysokich standardów higienicznych oraz zapewnienia komfortu gości. Zamrażarki i chłodnie muszą działać bez przerwy, aby przechowywać żywność w odpowiednich warunkach. Dzięki ciągłości zasilania zapewniasz komfort swoim gościom i bezpieczne przechowywanie produktów. W branży HORECA w hotelarstwie zwykle stosuje się agregaty stacjonarne, podczas gdy w restauracjach, kawiarniach i innych punktach gastronomicznych, częściej spotyka się generatory przenośne – z pominięciem dużych obiektów obsługujących znaczną liczbę klientów każdego dnia. Tu również, ze względu na zapotrzebowane moce, niezbędne są agregaty stacjonarne.

Sprawdź ➡️ Jaki agregat prądotwórczy do hotelu lub pensjonatu?

6. Biura, obiekty komercyjne i użyteczności publicznej

Sklepy wielkopowierzchniowe, urzędy, uczelnie, szkoły, przedszkola, domy opieki oraz biurowce również potrzebują  ciągłego, stabilnego i pewnego zasilania awaryjnego. Przerwy w dostawie energii w wielu jednostkach tego typu mogą powodować dezorganizację i utrudniać obsługę petentów, transakcje handlowe, naukę czy sprawowanie opieki, dlatego zarówno stacjonarne, jak i przenośne agregaty prądotwórcze są często stosowane w tych obiektach jako źródło zasilania awaryjnego na wypadek przerw w dostawach prądu sieciowego.

7. Branża telekomunikacyjna

Utrzymanie zasilania w telekomunikacji jest istotne, aby zapewnić ciągłość usług, szczególnie w przypadku połączeń alarmowych i systemów ratunkowych, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo użytkowników. Centrale telefoniczne, serwery oraz inne elementy infrastruktury sieciowej muszą działać nieprzerwanie, aby zapewnić dostępność takich usług jak telefon czy internet. W razie awarii zasilania, mogą wystąpić zakłócenia w dostępie do ważnych usług, w tym połączeń alarmowych czy systemów ratunkowych. Generatory prądu są więc niezbędne do utrzymania działania tych krytycznych systemów, co pozwala na niezakłóconą komunikację i bezpieczeństwo użytkowników.

8. Centra danych

Przerwy w dostawie prądu w centrach danych są niedopuszczalne – mogą prowadzić do utraty danych i poważnych zakłóceń w działalności firm korzystających z usług takich jednostek. Straty spowodowane przerwami w zasilaniu mogą być bardzo duże, dlatego agregaty prądotwórcze (stacjonarne) są nieodzownym elementem infrastruktury centrów danych, gwarantując ciągłość zasilania serwerów, ale także klimatyzacji, wentylacji i innych instalacji oraz systemów. 

Jak dobrać właściwy agregat w każdej branży?

Niezależnie od branży, dla której poszukujesz odpowiedniego agregatu prądotwórczego, jego właściwy dobór stanowi kwestię zasadniczą. Aby ułatwić ten proces, oferujemy prosty w użyciu Konfigurator online. Dzięki temu narzędziu, podając kilka istotnych parametrów, każdy może otrzymać rekomendację agregatu najbardziej odpowiadającą jego wymaganiom.

Fachowe doradztwo - skorzystaj z pomocy

Dodatkowo, jesteśmy dostępni telefonicznie w dni robocze, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i pomóc dobrać generator najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb. Zapraszamy do skorzystania z Konfiguratora oraz do indywidualnych niezobowiązujących konsultacji.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2024
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel