Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Korzyści z wymiany oleju w agregacie prądotwórczym

2019-06-30
Korzyści z wymiany oleju w agregacie prądotwórczym

Właściwa wymiana oleju to klucz do zachowania optymalnej kondycji i wydajności naszego sprzętu. W tym artykule omówimy kluczowe korzyści płynące z regularnej wymiany oleju w agregacie prądotwórczym i dlaczego ten aspekt konserwacji nie powinien być lekceważony. 

W tej publikacji — spis treści:

1. Wymiana oleju w agregacie prądotwórczym

2. Efekt smarowania

3. Efekt uszczelnienia

4. Efekt chłodzenia

5. Efekt czyszczenia

6. Efekt antykorozyjny

Wymiana oleju w agregacie prądotwórczym

Jeżeli silnik jest sercem maszyny, to olej jest krwią, której nie możemy ignorować. Tak jak nasze ciała potrzebują krwi by w ogóle funkcjonować tak silnik (raz uruchomiony) również potrzebuje oleju do podtrzymania jego najważniejszych parametrów w normie.

Silniki o dużej prędkości obrotowej, jeżeli nie mają odpowiedniego smarowania, ich poszczególne części w ciągu kilku sekund ulegają uszkodzeniu, cały silnik może ulec poważnemu uszkodzeniu, a nawet prowadzić do zezłomowania. Świadczy to o znaczeniu środków smarnych w procesie utylizacji.

Teraz spójrzmy na rolę odpowiedniego oleju w agregacie prądotwórczym Diesel ...

Efekt smarowania

Olej ma smarować części i tworzyć cienki film na powierzchni części (np. Wał korbowy, wałek rozrządu, wałek równoważący), w celu zmniejszenia oporów tarcia, pomaga w pracy silnika bardziej płynnie redukując przy tym straty w mocy.

Efekt uszczelniania

Ponieważ między cylindrem a tłokiem, gdy silnik jest w pozycji otwartej, będzie istniał pewien odstęp (czas przestoju), olej może stanowić skuteczne uszczelnienie pomiędzy cylindrem a pierścieniami tłokowymi, aby zapobiegać przedostawaniu się zewnętrznych zanieczyszczeń i wyciekom generowanego gazu.

Efekt chłodzenia

Podczas pracy silnika, tarcie między częściami a maszyną tworzy pewną ilość ciepła, olej absorbując ciepło schładza silnik i obniża temperaturę co przekłada się na dłuższą żywotność całego silnika.

Efekt czyszczenia

Podczas pracy silnika, z powodu tarcia, będzie się wytwarzać dużo żelaza i zanieczyszczeń powstaną również złogi niespalonych substancji nierozpuszczalnych z paliwa. Te szkodliwe substancje zostaną dołączone do paliwa. Olej może zabrać te substancje, unikając tworzenia się osadów na powierzchni części.

Efekt antykorozyjny

W długim czasie przestoju części będą powodowały korozję. Olej może zredukować możliwości kontaktu mechanicznych części z tlenem redukując korozję.

Jak widzisz, olej to nie tylko smarowanie jak powszechnie się uważa. To szereg innych zalet, które sumarycznie zwiększają możliwość przepracowania na silniku znacznie większych przebiegów. Sumienna, regularna wymiana oleju to niewątpliwa korzyść i oszczędność w długim terminie.

Sprawdź też ➡️ JAK EKSPLOATOWAĆ AGREGAT PRĄDOTWÓRCZY?

Podsumowanie

Pamiętaj, że regularna wymiana oleju jest kluczowym elementem konserwacji, który gwarantuje długowieczność i wysoką wydajność twojego agregatu prądotwórczego. Skorzystaj z naszego doświadczenia i wiedzy na temat urządzeń marki Proton. Nasze agregaty prądotwórcze są skonstruowane z myślą o niezawodności i długotrwałym użytkowaniu.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019
pixel