Jaka jest różnica między kW a kVA?
Moc elektryczna to parametr powszechnie znany. W watach (W) i kilowatach (kW) wyraża się moc użytkowanych urządzeń elektrycznych – choćby lodówki, suszarki czy telewizora. Przyglądając się niektórym tabliczkom znamionowym lub specyfikacjom, poza kW, można zauważyć także inne oznaczenie określające moc, czyli kVA. Jednym z urządzeń, którego moc wyrażana jest zarówno za pomocą kW, jak i kVA, jest agregat prądotwórczy. Skąd te podwójne standardy? I czym różnią się od siebie kW oraz zdecydowanie mniej znane i intuicyjne kVA? Wyjaśniamy w poniższym tekście.
1. Enigmatyczny trójkąt mocy
2. Czym jest moc czynna?
3. Moc pozorna – co to takiego?
4. Współczynnik mocy dla agregatu prądotwórczego
5. Poznaj naszą ofertę agregatów prądotwórczych Proton
Enigmatyczny trójkąt mocy
Każdemu elektrykowi znane jest pojęcie trójkąta mocy. Wyraża ono wzajemny stosunek trzech różnych wielkości opisujących fizyczną moc:
- ➡️ moc czynną, czyli tę dobrze znaną każdemu moc użytkową wyrażaną w kW (kilowatach),
- ➡️ moc pozorną, wyrażaną w kVA (kilowoltamperach),
- ➡️ moc bierną, wyrażaną w kVar (kilowarach).
Mocą bierną nie będziemy zajmować się w tym poradniku. Na potrzeby tekstu odnotowujemy jedynie jej obecność i podkreślamy, że odgrywa ważną rolę w pracy transformatorów czy silników elektrycznych, odpowiadając za magazynowanie energii pola elektrycznego i magnetycznego. Moc czynną i pozorną opiszemy nieco dokładniej.
Czym jest moc czynna?
Moc czynną nazywa się również mocą użyteczną. W trakcie pracy, moc czynna przetwarzana jest w odbiornikach elektrycznych na energię, czyli moc dostarczaną w czasie. Może to być energia cieplna, mechaniczna czy świetlna, w zależności od przeznaczenia urządzenia. Z kolei w generatorach prądu zachodzi proces odwrotny – energia elektryczna wytwarzana jest z energii mechanicznej. Niezależnie jednak od tego, czy energia jest konsumowana, czy generowana przez urządzenie elektryczne, jednym z najważniejszych parametrów, które je opisuje jest moc czynna wyrażana w kW.
Moc pozorna – co to takiego?
Przyglądając się trójkątowi mocy (który jest widoczny w ilustracji powyżej), nietrudno zauważyć na podstawie twierdzenia Pitagorasa, że w uproszczeniu, moc pozorna to suma mocy czynnej i biernej. Co więcej, fizycy potrafią udowodnić, że dla idealnego (nieistniejącego w rzeczywistości) urządzenia elektrycznego o sprawności 100%, wartość mocy czynnej odpowiada wartości mocy pozornej. Oznacza to, że w przypadku agregatu idealnego, cała wytworzona moc pozorna zamieniłaby się w moc czynną. W rzeczywistości nie jest to możliwe, dlatego opisując wzajemny stosunek mocy czynnej do pozornej, posługujemy się parametrem określanym jako współczynnik mocy (sprawność).
Współczynnik mocy dla agregatu prądotwórczego
Zapoznając się z ofertą dostępnych agregatów na naszej stronie internetowej, nietrudno zauważyć, że w sekcji dotyczącej parametrów urządzenia, zawsze podajemy sprawność agregatu wyrażaną jako cosϕ. Podajemy także moc znamionową prądnicy wyrażoną zarówno w watach (W), jak i kilovoltamperach (kVA). Posługujemy się więc zarówno mocą czynną, jak i mocą pozorną.
Wiedząc, że stosunek mocy czynnej do mocy pozornej to właśnie wspomniany już współczynnik mocy (sprawność), każdy zainteresowany zakupem Klient może ten współczynnik obliczyć. Na przykład dla agregatu Proton 360 Plus Diesel (Dual), moc znamionowa w watach wynosi 7600, a w kVa – 9,5. Ujednolicając jednostki, otrzymujemy odpowiednio 7,6 kW i 9,5 kVA. Dzieląc 7,6 przez 9,5, otrzymujemy 0,8. Jest to odpowiednia wartość współczynnika mocy dla agregatu prądotwórczego. Identyczną wartość współczynnika mocy otrzymamy dla agregatu Proton 12000 230V Diesel (10 kW i 12,5 kVA), czy dla generatora Proton 360 Diesel (Dual) o mocy znamionowej 6,2 kW i 7,7 kVA. Należy zaznaczyć, że wartość współczynnika mocy dla agregatu prądotwórczego nie powinna być niższa niż 0,8.
Sprawdź też ➡️ Agregat prądotwórczy – jak dobrać moc?
Poznaj naszą ofertę agregatów prądotwórczych Proton
Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą na agregaty prądotwórcze Proton w naszym sklepie internetowym. Każdy z naszych modeli został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu optymalnej wydajności i niezawodności, co pozwala zminimalizować ryzyko przerw w dostawie prądu. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub potrzebujesz fachowej porady, nasz zespół specjalistów jest do Twojej dyspozycji. Zapraszamy do kontaktu w celu uzyskania szczegółowych informacji lub indywidualnej konsultacji, która pomoże Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.