Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dlaczego agregat nie działa? Najczęstsze problemy z agregatami

2023-03-01

Agregaty prądotwórcze to złożone urządzenia składające się z wielu komponentów. Każdy z nich wymaga odpowiedniego serwisowania i pielęgnacji. Zaniechania w tej dziedzinie mogą prowadzić do awarii agregatu prądotwórczego i trwałych uszkodzeń. Mogą też sprawić, że nasz agregat nie zadziała wtedy, kiedy będziemy go najbardziej potrzebować. Dlatego tak ważna jest właściwa i regularna konserwacja. Musi ona być także dopasowana do rodzaju naszego agregatu. Poznajmy najczęściej występujące problemy z generatorami prądu i czynności serwisowe, które pomogą zapobiec awariom.

W tej publikacji — spis treści:

1. Typy przenośnych generatorów prądu

2. Brak prądu w agregacie - jakie są najczęstsze przyczyny awarii w agregacie prądotwórczym?

3. Dlaczego agregat nie chce odpalić? 7 najczęstszych przyczyn

4. Dlaczego agregat nie daje prądu?

5. Zbyt niskie lub zbyt wysokie napięcie na wyjściu agregatu

6. Dlaczego agregat gaśnie podczas pracy?

7. Nierówna praca agregatu

8. Jak prawidłowo dbać o agregat prądotwórczy?

9. Jak często konserwować agregat prądotwórczy?

10. Profesjonalna pomoc i doradztwo

Typy przenośnych generatorów prądu

Zanim omówimy najczęstsze problemy z agregatem, typowe usterki i przyczyny tego, że agregat prądotwórczy nie działa, przyjrzyjmy się typom tych urządzeń w wersjach przenośnych. Pierwszym podziałem, jaki należy wyróżnić to podział ze względu na silnik napędzający generator. Przedstawia się on następująco:

  • 1️⃣ Silniki benzynowe czterosuwowe - agregaty nimi zasilane charakteryzują się równą pracą, jednak zużywają stosunkowo dużo paliwa.
  • 2️⃣ Silniki benzynowe dwusuwowe - to konstrukcja archaiczna. Niestety nadal jest spotykana w niektórych generatorach. Podstawową wadą jest przede wszystkim niestabilna praca, która odbija się na jakości wytwarzanego prądu.
  • 3️⃣ Silniki diesla - przenośny agregat prądotwórczy z tym typem silnika to konstrukcja najoszczędniejsza i wytrzymała. Silniki na olej napędowy charakteryzują się dużą wydajnością przy niskim zużyciem paliwa.

Agregaty przenośne może również podzielić ze względu na sposób zabudowy:

  • 1️⃣ Niezabudowane - komponenty generatora są zamocowane w przestrzennej ramie, która pełni funkcję ochronną.
  • 2️⃣ Zabudowane i wyciszone - ich podstawową zaletą jest znaczne wyciszenie pracy silnika.

Niezależnie czy wybierzemy model zabudowany, czy nie, pamiętajmy, że agregat przenośny nie może być narażony na bezpośrednie oddziaływanie warunków atmosferycznych. Woda może doprowadzić do trwałego uszkodzenia elektrycznych komponentów urządzenia.

przenośny agregat prądotwórczy

Brak prądu w agregacie - jakie są najczęstsze przyczyny awarii w agregacie prądotwórczym?

Agregat prądotwórczy i problemy to niepożądana para. Agregaty z jednej strony są urządzeniami składającymi się ze stosunkowo niedużej ilości komponentów. Z drugiej strony są one pieczołowicie zaprojektowane, a poszczególne elementy są dobrane tak, by ze sobą współpracowały, jak najoptymalniej. W wyniku nieprawidłowej pracy jednego z komponentów pozostałe mogą odmówić współpracy całkowicie. Sprawia to, że potencjalnych przyczyn awarii jest wiele. Natomiast w zdecydowanej większości przypadków podstawową przyczyną różnych awarii są zaniechania w regularnym serwisowaniu agregatu. Generator prądu to urządzenie mechaniczne, które podczas pracy jest stale wystawione na obciążenia dynamiczne. Sprawia to, że różne elementy ulegają zużyciu - i jest to w pełni naturalny proces. Właśnie dlatego część komponentów podlega okresowej wymianie. Są to tak zwane części eksploatacyjne. To przede wszystkim różne filtry oraz olej do silnika. Awarii mogą ulec także skomplikowane układy elektroniczne. Może to być na przykład regulator napięcia do agregatu (AVR). Na szczęście te podzespoły można wymienić i przywrócić całe urządzenie do sprawnego działania. Zobaczmy teraz, jakie są najczęstsze przyczyny awarii agregatów prądotwórczych.

Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny awarii agregatów prądotwórczych. Dzięki wskazówkom zawartym w tekście poniżej, łatwiej zidentyfikujesz przyczynę problemów, jakie mogą potencjalnie wystąpić w Twoim agregacie diesla. Usterka zdarza się nawet w urządzeniu najwyższej klasy – może wynikać z trudnych warunków pracy, albo zużycia eksploatacyjnego. Na szczęście większość problemów daje się łatwo usunąć. W Proton dbamy o naszych Klientów – jesteśmy w stanie szybko dostarczyć potrzebne części, nawet po upływie okresu gwarancyjnego!

dlaczego agregat nie działa obraz 2

Dlaczego agregat nie chce odpalić? 7 najczęstszych przyczyn

Choć niektóre z przyczyn, przez które agregat nie chce odpalić, mogą się wydawać oczywiste, to jednak kiedy w awaryjnej sytuacji próbujemy jak najszybciej uruchomić to urządzenie, to po prostu zdarza nam się zapomnieć o podstawowych czynnościach. Dlatego warto je wymienić.

1. Brak paliwa w zbiorniku

Nasz agregat nie odpali, jeżeli w jego baku nie będzie paliwa. Dlatego przed uruchomieniem urządzenia, skontrolujmy poziom paliwa i ewentualne uzupełnijmy je. Jeżeli z agregatu korzystamy rzadko, to po każdorazowej pracy warto opróżnić zbiornik. Każde kolejne uruchomienie będzie jednak od nas wymagało “tankowania” od zera.

2. Zapowietrzony układ paliwowy

Jeżeli przez brak paliwa zdarzyło nam się doprowadzić do zassania powietrza przez pompę paliwa, po dolaniu świeżego paliwa należy odpowietrzyć układ. Agregat prądotwórczy z zapowietrzonym układem paliwowym nie będzie działać.

3. Rozładowany akumulator

W czasie długiej przerwy w pracy generatora, w skrajnej sytuacji może dojść do całkowitego rozładowania akumulatora.  Wystarczy wtedy naładować akumulator przy pomocy zwykłego prostownika.

4. Niski poziom oleju silnikowego lub jego brak

Współczesne agregaty są najczęściej wyposażone w czujniki poziomu i ciśnienia oleju. W konsekwencji, uniemożliwiają pracę urządzenia, jeżeli oleju jest za mało. To praktyczne zabezpieczenie chroniące przed zatarciem silnika. O statusie zbyt niskiego poziomu oleju poinformuje nas stosowny komunikat na wyświetlaczu urządzenia.

Sprawdź też ➡️ Wybieramy olej do agregatu prądotwórczego

5. Zbyt wczesne przyłączenie odbiorników i przekroczenie mocy maksymalnej

Agregat może nie odpalać, jeżeli podłączyliśmy do niego odbiornik przed pełnym uruchomieniem samego generatora prądu. Dlatego agregat zawsze uruchamiamy bez obciążenia. Należy także upewnić się, że sumaryczna moc maksymalna poszczególnych odbiorników nie przekracza mocy maksymalnej agregatu. Zbyt duże obciążenie nie pozwoli na uruchomienie generatora.

6. Uszkodzony rozrusznik

Uszkodzony rozrusznik uniemożliwi odpalenie silnika. Funkcją rozrusznika jest mechaniczne rozpędzenie wału korbowego do prędkości obrotowej pozwalającej na rozpoczęcie procesu spalania paliwa. Niesprawny rozrusznik wstrzymuje cały proces.

7. Brak dopływu mieszanki powietrzno-paliwowej do silnika

Agregat prądotwórczy nie zadziała, jeśli nie będzie miał dopływu paliwa i powietrza. Jeżeli filtry są zatkane lub ich obudowy zostały mechanicznie uszkodzone, a co za tym idzie, zgniecione, powietrze lub paliwo nie będą mogły być zassane do silnika.

dlaczego agregat nie daje prądu obraz

Dlaczego agregat nie daje prądu?

Uruchomienie silnika spalinowego nie oznacza jeszcze, że agregat generuje prąd. Jeżeli po włączeniu agregatu i podłączeniu do niego odbiorników energii stwierdzamy, że agregat nie daje prądu, a podłączone urządzenia nie mają zasilania, przyczyny problemów zwykle upatruje się w usterkach:

  • prądnicy – zbyt duże obciążenie generatora, czyli zbyt wysokie zapotrzebowanie na energię podłączonych odbiorników może w krytycznej sytuacji doprowadzić nawet do spalenia uzwojenia alternatora. Inne uszkodzenia prądnicy również skutkują tym, że agregat nie wytwarza prądu,
  • układu AVR – uszkodzenie stabilizacji napięcia również może objawiać się brakiem wytwarzania,
  • układu elektrycznego – uszkodzeniu mogą ulec również przewody lub połączenia w obrębie oprzewodowania.

Tego typu uszkodzeniami, podobnie jak innymi naprawami agregatu prądotwórczego powinien zająć się wyspecjalizowany serwis.

Zbyt niskie lub zbyt wysokie napięcie na wyjściu agregatu

Kiedy agregat generuje zbyt wysokie napięcie, najczęściej wynika to z uszkodzonego systemu automatycznej regulacji napięcia (AVR) problem może uniemożliwić utrzymanie odpowiedniego poziomu napięcia i eliminację jego wahań. Z kolei zbyt niskie napięcie na wyjściu, poza problemami z AVR, może świadczyć także o nieradzeniu sobie agregatu z utrzymaniem właściwego napięcia przy niewielkim obciążeniu. Ten drugi przypadek dość łatwo zidentyfikować poprzez zwiększenie obciążenia – przy większej energii pobieranej przez odbiorniki problem samoczynnie znika.

Dlaczego agregat gaśnie podczas pracy?

Jeśli generator prądotwórczy gaśnie podczas pracy, problemem może być ponownie zbyt duże obciążenie. Niektóre odbiorniki prądu, nawet te powszechnie stosowane w gospodarstwie domowym (np. lodówka), potrafią przy włączeniu pobierać znacznie więcej prądu, niż wskazywałaby na to ich specyfikacja. Podobnie sprawa wygląda z generatorami prądu niskiej jakości – mogą być słabsze niż podano. Dlatego, jeśli decydujesz się na zakup agregatu prądotwórczego, kieruj się przy wyborze nie tylko samymi parametrami, ale także jakością poszczególnych podzespołów. Agregaty marki Proton są produkowane w oparciu o komponenty najwyższej klasy i dopasowane tak, by zapewnić niezawodną i nieprzerwaną pracę.

Nierówna praca agregatu

Nierówna praca agregatu prądotwórczego objawia się wyraźnie słyszalną nierównomiernością dźwięków towarzyszących obrotom silnika, a także trudnościami w utrzymaniu stałej mocy oraz przerywaniem pracy. Takie problemy mogą prowadzić do niestabilnych dostaw energii elektrycznej na wyjście urządzenia, co jest szczególnie problematyczne dla odbiorników wrażliwych na wahania napięcia. Warto podkreślić, że do tej grupy odbiorników można zaliczyć dziś niemal każdy rodzaj sprzętu – elementy elektroniczne znajdują się w większości urządzeń AGD, RTV, a także specjalistycznych.Dlatego ważne jest, żeby praca agregatu była równomierna, a przyczyny nieprawidłowości usunięte.

Najczęstsze powody nierównej pracy agregatu obejmują:

  • problemy z paliwem – zanieczyszczenia paliwa lub jego niska jakość mogą zakłócać proces spalania,
  • zanieczyszczone filtry – zatkane filtry powietrza lub paliwa ograniczają dopływ powietrza lub paliwa do silnika,
  • problemy mechaniczne – wewnętrzne uszkodzenia silnika, takie jak zużycie tłoków, pierścieni tłokowych czy uszkodzenie wału korbowego.

Jak prawidłowo dbać o agregat prądotwórczy?

Awaria agregatu prądotwórczego może być dużym problem. Dlatego tak ważna jest bieżącą konserwacja. W dbaniu o agregat prądotwórczy pomoże nam trzymanie się kilku podstawowych wskazówek.

  1. Przed pierwszym uruchomieniem, dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi danego agregatu i zawsze trzymaj się jej zaleceń.
  2. Regularne sprawdzaj poziom oleju oraz stan filtr powietrza.
  3. Włączaj i wyłączaj agregat przy odłączonych odbiornikach.
  4. Upewnij się, że miejsce, w którym agregat pracuje, jest równe i bezpieczne.
  5. Na czas dłuższej przerwy w pracy agregatu usuń paliwo z jego zbiornika.
  6. Zawsze przechowuj urządzenie w pozycji roboczej.

Sprawdź też ➡️ Jak eksploatować agregat prądotwórczy?

Jak często konserwować agregat prądotwórczy?

O agregat trzeba odpowiednio dbać - to już wiemy. Należy go także regularnie serwisować. Jak często należy przeprowadzić serwis agregatu? Wszystko zależy od tego, jak intensywnie jest eksploatowany. Przykładowo dla urządzeń stosowanych sporadycznie, jako zapasowe źródło energii wystarczy coroczny serwis polegający na ogólnym przejrzeniu urządzenia, sprawdzenia stanu filtrów i ich wymianie lub poddaniu ich czyszczeniu. Olej powinniśmy wymienić co drugi taki przegląd.

Jeśli nasz agregat jest wykorzystywany na przykład na budowie w ciężkich, zapylonych warunkach, lub pracuje wiele godzin tygodniowo to zdecydowanie należy skrócić okresy pomiędzy przeglądami - nawet do 1 lub 2 miesięcy.

Profesjonalna pomoc i doradztwo

Jeśli twój agregat prądotwórczy nie działa, lub nie masz pewności jak często weryfikować jego stan techniczny, zapraszamy Cię do kontaktu ze specjalistami Proton. Nasz serwis agregatów prądotwórczych chętnie pomoże i odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące eksploatacji i ewentualnych awarii agregatu prądotwórczego.

Artykuł został zaktualizowany 17.02.2025.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel