Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dlaczego agregat nie działa? Najczęstsze problemy z agregatami

2023-03-01
Dlaczego agregat nie działa? Najczęstsze problemy z agregatami

Agregaty prądotwórcze to złożone urządzenia składające się z wielu komponentów. Każdy z nich wymaga odpowiedniego serwisowania i pielęgnacji. Zaniechania w tej dziedzinie mogą prowadzić do awarii agregatu prądotwórczego i trwałych uszkodzeń. Mogą też sprawić, że nasz agregat nie zadziała wtedy, kiedy będziemy go najbardziej potrzebować. Dlatego tak ważna jest właściwa i regularna konserwacja. Musi ona być także dopasowana do rodzaju naszego agregatu. Poznajmy najczęściej występujące problemy z generatorami prądu i czynności serwisowe, które pomogą zapobiec awariom.

W tej publikacji — spis treści:

1. Typy przenośnych generatorów prądu

2. Brak prądu w agregacie - jakie są najczęstsze przyczyny awarii w agregacie prądotwórczym?

3. Dlaczego agregat nie chce odpalić?

4. Dlaczego agregat nie daje prądu?

5. Dlaczego agregat gaśnie podczas pracy?

6. Jak prawidłowo dbać o agregat prądotwórczy?

7. Jak często konserwować agregat prądotwórczy?

8. Profesjonalna pomoc i doradztwo

Typy przenośnych generatorów prądu

Zanim omówimy najczęstsze problemy z agregatem, typowe usterki i przyczyny tego, że agregat prądotwórczy nie działa, przyjrzyjmy się typom tych urządzeń w wersjach przenośnych. Pierwszym podziałem, jaki należy wyróżnić to podział ze względu na silnik napędzający generator. Przedstawia się on następująco:

 • 1️⃣ Silniki benzynowe czterosuwowe - agregaty nimi zasilane charakteryzują się równą pracą, jednak zużywają stosunkowo dużo paliwa.
 • 2️⃣ Silniki benzynowe dwusuwowe - to konstrukcja archaiczna. Niestety nadal jest spotykana w niektórych generatorach. Podstawową wadą jest przede wszystkim niestabilna praca, która odbija się na jakości wytwarzanego prądu.
 • 3️⃣ Silniki diesla - przenośny agregat prądotwórczy z tym typem silnika to konstrukcja najoszczędniejsza i wytrzymała. Silniki na olej napędowy charakteryzują się dużą wydajnością przy niskim zużyciem paliwa.

Agregaty przenośne może również podzielić ze względu na sposób zabudowy:

 • 1️⃣ Niezabudowane - komponenty generatora są zamocowane w przestrzennej ramie, która pełni funkcję ochronną.
 • 2️⃣ Zabudowane i wyciszone - ich podstawową zaletą jest znaczne wyciszenie pracy silnika.

Niezależnie czy wybierzemy model zabudowany, czy nie, pamiętajmy, że agregat przenośny nie może być narażony na bezpośrednie oddziaływanie warunków atmosferycznych. Woda może doprowadzić do trwałego uszkodzenia elektrycznych komponentów urządzenia.

przenośny agregat prądotwórczy

Brak prądu w agregacie - jakie są najczęstsze przyczyny awarii w agregacie prądotwórczym?

Agregat prądotwórczy i problemy to niepożądana para. Agregaty z jednej strony są urządzeniami składającymi się ze stosunkowo niedużej ilości komponentów. Z drugiej strony są one pieczołowicie zaprojektowane, a poszczególne elementy są dobrane tak, by ze sobą współpracowały, jak najoptymalniej. W wyniku nieprawidłowej pracy jednego z komponentów pozostałe mogą odmówić współpracy całkowicie. Sprawia to, że potencjalnych przyczyn awarii jest wiele. Natomiast w zdecydowanej większości przypadków podstawową przyczyną różnych awarii są zaniechania w regularnym serwisowaniu agregatu. Generator prądu to urządzenie mechaniczne, które podczas pracy jest stale wystawione na obciążenia dynamiczne. Sprawia to, że różne elementy ulegają zużyciu - i jest to w pełni naturalny proces. Właśnie dlatego część komponentów podlega okresowej wymianie. Są to tak zwane części eksploatacyjne. To przede wszystkim różne filtry oraz olej do silnika. Awarii mogą ulec także skomplikowane układy elektroniczne. Może to być na przykład regulator napięcia do agregatu (AVR). Na szczęście te podzespoły można wymienić i przywrócić całe urządzenie do sprawnego działania. Zobaczmy teraz, jakie są najczęstsze przyczyny awarii agregatów prądotwórczych.

Dlaczego agregat nie chce odpalić?

Choć niektóre z przyczyn, przez które agregat nie chce odpalić, mogą się wydawać oczywiste, to jednak kiedy w awaryjnej sytuacji próbujemy jak najszybciej uruchomić to urządzenie, to po prostu zdarza nam się zapomnieć o podstawowych czynnościach. Dlatego warto je wymienić.

Nasz agregat nie odpali, jeżeli w jego baku nie będzie paliwa. Dlatego przed opaleniem skontrolujmy poziom paliwa i ewentualne uzupełnijmy je. Jeżeli z agregatu korzystamy rzadko, to po każdorazowej pracy warto opróżnić bak. Każde kolejne uruchomienie będzie jednak od nas wymagało “tankowania” od zera.

Jeżeli przez brak paliwa zdarzyło nam się doprowadzić do zassania przez pompę paliwa powietrza, to po dolaniu świeżego paliwa należy odpowietrzyć układ. Agregat prądotwórczy nie działa z zapowietrzonym układem paliwowym.

Awaria agregatu prądotwórczego może być spowodowana rozładowanym akumulatorem. W czasie długiej przerwy w pracy generatora w skrajnej sytuacji może dojść do całkowitego rozładowania akumulatora. Na szczęście w takiej sytuacji wystarczy przy pomocy zwykłego prostownika naładować akumulator.

Brak lub za niski poziom oleju silnikowego. Współczesne agregaty są najczęściej wyposażone w czujniki poziomu i ciśnienia oleju. Co za tym idzie, nie umożliwiają one pracy urządzenia, jeżeli jest go za mało. To praktyczne zabezpieczenie chroniące przed zatarciem silnika. O takim statusie poinformuje nas stosowny komunikat na wyświetlaczu urządzenia.

Sprawdź też ➡️ Wybieramy olej do agregatu prądotwórczego

Agregat może nie odpalać, jeżeli podłączyliśmy do niego odbiornik przed pełnym uruchomieniem samego generatora prądu. Dlatego agregat zawsze uruchamiamy bez obciążenia. Należy także upewnić się, że sumaryczna moc maksymalna poszczególnych odbiorników nie przekracza mocy maksymalnej agregatu.

Inne, możliwe przyczyny awarii agregatu prądotwórczego to uszkodzony rozrusznik, który uniemożliwi odpalenie silnika. Agregat prądotwórczy nie zadziała, jeśli nie będzie miał dopływu paliwa i powietrza. Jeśli filtry są zatkane lub ich obudowy zostały mechanicznie uszkodzone, a co za tym idzie zgniecione, to powietrze lub paliwo nie będą mogły być zassane do silnika.

Dlaczego agregat nie daje prądu?

Brak prądu w agregacie to kolejny ze spotykanych problemów. Praca silnika spalinowego nie oznacza jeszcze, że agregat generuje prąd. Jeżeli po włączeniu agregatu i podłączeniu do niego odbiorników energii stwierdzamy, że agregat nie daje prądu, a podłączone urządzenia nie mają zasilania, to naszą uwagę należy skierować w stronę kolejnego elementu, czyli prądnicy. Zbyt duże obciążenie generatora, czyli zbyt wysokie zapotrzebowanie na energię podłączonych odbiorników może w krytycznej sytuacji doprowadzić nawet do spalenia uzwojenia alternatora. Inne uszkodzenia prądnicy również skutkują tym, że agregat nie wytwarza prądu. Tego typu uszkodzeniami, podobnie jak innymi naprawami agregatu prądotwórczego powinien zająć się wyspecjalizowany serwis.

Dlaczego agregat gaśnie podczas pracy?

Jeśli nasz generator prądotwórczy gaśnie podczas pracy, problemem może być ponownie zbyt duże obciążenie. Niestety, ale niektóre odbiorniki prądu, nawet te powszechnie stosowane w gospodarstwie domowym, potrafią przy ich włączeniu pobierać znacznie więcej prądu, niż wskazywałaby na to ich specyfikacja. Podobnie sprawa wygląda z generatorami prądu niskiej jakości - mogą być słabsze niż podano. Dlatego, jeśli decydujemy się na zakup agregatu prądotwórczego, kierujmy się przy wyborze nie tylko samymi parametrami, ale także jakością poszczególnych podzespołów. Agregaty marki Proton są produkowane w oparciu o komponenty najwyższej jakości i dostrajane tak, by zapewnić niezawodną i nieprzerwaną pracę.

Jak prawidłowo dbać o agregat prądotwórczy?

Awaria agregatu prądotwórczego może być dużym problem. Dlatego tak ważna jest bieżącą konserwacja. W dbaniu o agregat prądotwórczy pomoże nam trzymanie się kilku podstawowych wskazówek.

 • Przed pierwszym uruchomieniem, dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi danego agregatu i zawsze trzymaj się jej zaleceń.
 • Regularne sprawdzaj poziom oleju oraz stan filtr powietrza.
 • Włączaj i wyłączaj agregat przy odłączonych odbiornikach.
 • Upewnij się, że miejsce, w którym agregat pracuje, jest równe i bezpieczne.
 • Na czas dłuższej przerwy w pracy agregatu usuń paliwo z jego zbiornika.
 • Zawsze przechowuj urządzenie w pozycji roboczej.

Sprawdź też ➡️ Jak eksploatować agregat prądotwórczy?

Jak często konserwować agregat prądotwórczy?

O agregat trzeba odpowiednio dbać - to już wiemy. Należy go także regularnie serwisować. Jak często należy przeprowadzić serwis agregatu? Wszystko zależy od tego, jak intensywnie jest eksploatowany. Przykładowo dla urządzeń stosowanych sporadycznie, jako zapasowe źródło energii wystarczy coroczny serwis polegający na ogólnym przejrzeniu urządzenia, sprawdzenia stanu filtrów i ich wymianie lub poddaniu ich czyszczeniu. Olej powinniśmy wymienić co drugi taki przegląd.

Jeśli nasz agregat jest wykorzystywany na przykład na budowie w ciężkich, zapylonych warunkach, lub pracuje wiele godzin tygodniowo to zdecydowanie należy skrócić okresy pomiędzy przeglądami - nawet do 1 lub 2 miesięcy.

Profesjonalna pomoc i doradztwo

Jeśli twój agregat prądotwórczy nie działa, lub nie masz pewności jak często weryfikować jego stan techniczny, zapraszamy Cię do kontaktu ze specjalistami Proton. Nasz serwis agregatów prądotwórczych chętnie pomoże i odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące eksploatacji i ewentualnych awarii agregatu prądotwórczego.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
pixel