Agregaty prądotwórcze dla szpitali i placówek medycznych – jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Wybór odpowiedniego agregatu prądotwórczego dla szpitali i placówek medycznych to decyzja o ogromnym znaczeniu. Ciągłość zasilania jest istotna nie tylko dla funkcjonowania urządzeń ratujących życie, ale także dla zachowania komfortu pacjentów oraz sprawności systemów komunikacyjnych i przechowywania materiałów medycznych.

- 1 Dlaczego agregaty prądotwórcze odgrywają ważną rolę w szpitalach i placówkach medycznych?
- 2 Jakie agregaty stosuje się w branży medycznej?
- 3 Jak zagwarantować wydajną i prawidłową pracę agregatów w branży medycznej?
- 4 Jak wybrać odpowiednie urządzenie?
Dlaczego agregaty prądotwórcze odgrywają ważną rolę w szpitalach i placówkach medycznych?
W szpitalach i placówkach medycznych nie może dojść do przerw w zasilaniu w energię elektryczną. Stałe dostawy prądu są niezbędne choćby dla utrzymania działania sprzętu podtrzymującego życie. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego branża medyczna od lat korzysta z agregatów prądotwórczych.

Zasilanie sprzętu ratującego życie
Wiele urządzeń medycznych, takich jak defibrylatory czy respiratory podtrzymujące życie pacjentów na oddziałach intensywnej terapii i pediatrii, jest ściśle uzależnionych od dostępu do prądu. Każda chwila bez zasilania stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia pacjentów. Dzięki zastosowaniu agregatów prądotwórczych, eliminuje się konieczność ewakuacji ciężko chorych pacjentów, dla których każda zmiana środowiskowa może stanowić poważne zagrożenie życia.

Zapobieganie zakłóceniom w opiece nad pacjentami i gwarancja komfortu leczenia
Szpital musi spełniać krajowe normy bezpieczeństwa oraz wymogi dotyczące zasilania. W przypadku agregatów prądotwórczych istotny jest system, który automatycznie wykrywa przerwy w zasilaniu i natychmiast uruchamia rezerwowe źródło energii (tzw. Samoczynne załączenie rezerwy, skrót. SZR). Nieodpowiednio dobrane urządzenia wymuszałyby na personelu konieczność natychmiastowej interwencji przy pacjentach, których aparatura przestała działać, co zakłóciłoby przeprowadzanie operacji, porodów, badań rentgenowskich oraz innych codziennych procedur medycznych.
Dowiedz się więcej ➡️ Jak działa układ SZR z agregatem prądotwórczym?
Ciągłość zasilania i bezobsługowe rozwiązania są istotne nie tylko w przypadku czynności medycznych, ale także dla zapewnienia pacjentom odpowiednich warunków związanych z prawidłowo działającym systemem wentylacji czy dostawami wody.


Ograniczenie liczby wypadków
Agregaty prądotwórcze w szpitalach zapobiegają wielu niepożądanym zdarzeniom. Gdy gasną światła, pacjenci mogą doznać upadków lub innych urazów. Zwiększa się również ryzyko popełnienia błędów, takich jak nieprawidłowości w transfuzjach lub przy podawaniu leków. Brak zasilania systemów HVAC może prowadzić do dyskomfortu w postaci niskich temperatur, zwiększenia zachorowalności wskutek nieprawidłowego przewietrzania pomieszczeń czy nawet udarów cieplnych podczas gorącego lata. Poza pacjentami, na ryzyko wypadków podczas braku zasilania narażony jest w większym stopniu również personel medyczny.

Ochrona próbek medycznych, organicznych materiałów do badań oraz leków
Wiele leków, w tym szczepionki, musi być przechowywanych w lodówkach lub zamrażarkach. W przypadku awarii zasilania, personel musi natychmiast podać te leki lub je zutylizować. Utylizacja generuje straty i stwarza problemy w funkcjonowaniu szpitala. Próbki krwi i inne materiały diagnostyczne wymagające chłodzenia również mogą ulec degradacji, co prowadzi do konieczności ich ponownego pobrania i opóźnienia leczenia.
Zasilanie awaryjne chroni zasoby medyczne, zapewniając ciągłość opieki, bezpieczeństwo pacjentów i ograniczenie potencjalnych strat finansowych.

Eliminacja strat żywności
Nie tylko zapasy medyczne są zagrożone zniszczeniem w przypadku przerwy w dostawie prądu. W obiektach medycznych przeznaczonych do dłuższego pobytu pacjentów, serwowane są posiłki. Brak zasilania w energię elektryczną nie pozwala na przechowywanie żywności, która szybko traci przydatność do spożycia. Agregaty prądotwórcze zapobiegają potencjalnym zatruciom, a także stratom finansowym i stratom w postaci żywności, którą trzeba zutylizować.

Bezpieczeństwo danych osobowych i innych istotnych danych oraz ciągłość komunikacji
Agregaty szpitalne nie tylko wspierają opiekę nad pacjentami, ale również chronią dane i systemy komunikacyjne. Przerwy w zasilaniu mogą prowadzić do uszkodzenia lub utraty plików, co utrudnia dostęp do dokumentacji medycznej i może negatywnie wpłynąć na proces leczenia. Zasilanie awaryjne zapewnia też ciągłość pracy systemów komunikacyjnych, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Umożliwia działanie sygnalizacji dla personelu czy połączenia alarmowe, co pozwala placówkom funkcjonować bez zakłóceń nawet w trudnych warunkach.

Przestrzeganie norm prawnych
Dla szpitali, zapewnienie nieprzerwanego dostępu do energii elektrycznej to nie tylko wymóg medyczny, ale także prawny. Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i infrastruktury krytycznej wymagają od placówek medycznych utrzymania niezawodnych systemów awaryjnego zasilania. Agregaty prądotwórcze są tutaj niezbędne, pozwalają unikać prawnych problemów i potencjalnych sankcji związanych z ich naruszeniem.
Inwestowanie w solidne i regularnie sprawdzane agregaty pozwala szpitalom lepiej przygotować się na nieoczekiwane awarie i podnosić standardy bezpieczeństwa, co jest kluczowe w sytuacjach kryzysowych. Dzięki temu, placówki medyczne nie tylko chronią życie i zdrowie pacjentów, ale też zabezpieczają się przed prawnymi konsekwencjami ewentualnych przerw w dostawie prądu.
Jakie agregaty stosuje się w branży medycznej?
W szpitalach i placówkach medycznych stosuje się głównie duże agregaty stacjonarne (przemysłowe) od 50kW do nawet 300kW i więcej. Wynika to przede wszystkim z konieczności zapewnienia odpowiednio dużej mocy elektrycznej niezbędnej do prawidłowego działania obiektów. Dobór generatora pod względem mocy wiąże się z wielkością i funkcją obiektu i nie zawsze konieczne jest zastosowanie jednostki o znacznej mocy.

Duży szpital wojewódzki może być zasilany nawet z kilku agregatów (np. każdy z budynków z odrębnego generatora). Niewielki szpital zajmujący jeden budynek będzie potrzebować z pewnością agregatu stacjonarnego o dużej mocy, takiego jak np. Proton ZPP 80. Jednak mała przychodnia dwu- czy trzygabinetowa, w której świadczone są usługi lekarza rodzinnego, może pozostać przy zasilaniu awaryjnym w postaci agregatu przenośnego, np. Proton 360 Diesel (Dual) lub alternatywnego urządzenia małej mocy.
Jak zagwarantować wydajną i prawidłową pracę agregatów w branży medycznej?
Niezależnie od tego, czy w danej placówce zastosowanie znajduje duże urządzenie stacjonarne, czy agregat przenośny, zawsze konieczne jest utrzymanie generatora w gotowości do pracy. W tym celu niezbędne są regularne uruchomienia testowe urządzeń, a także kontrola poziomu płynów eksploatacyjnych (płyn chłodniczy, olej silnikowy) i ich systematyczne uzupełnianie.
W Proton znajdziesz agregaty otwarte (niezabudowane) oraz wyciszone (zabudowane), które możesz dopasować do potrzeb swojej placówki. Urządzenia niezabudowane muszą być instalowane w pomieszczeniach i chronione przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych oraz odseparowane od dostępu przez osoby nieupoważnione z uwagi na ruchome elementy agregatu. Z kolei agregaty zabudowane, nadają się do instalacji na zewnątrz budynków.
Każdy generator prądu Proton, zarówno otwarty, jak i zabudowany, można użytkować we wnętrzu budynku. Konieczne jest do tego zastosowanie dostępnego opcjonalnie systemu odprowadzania spalin. Podczas eksploatacji należy dbać o jego drożność oraz szczelność.
Dla prawidłowej pracy podczas przerw w zasilaniu w szpitalach i innych placówkach medycznych, konieczne jest również uzupełnianie paliwa. Agregaty Proton zasilane są dieslem, dlatego pracują wydajnie, zużywając stosunkowo niewielkie ilości oleju napędowego. Żeby jednak utrzymać dostawy prądu podczas braku zasilania sieciowego, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zapasu paliwa i regularne uzupełnianie ubytków.
Jak wybrać odpowiednie urządzenie?
Decydując się na zakup agregatu prądotwórczego dla szpitala czy przychodni, poza ustaleniem mocy elektrycznej urządzenia (na podstawie mocy zapotrzebowanej obiektu), trzeba wziąć pod uwagę również inne parametry techniczne i cechy agregatów prądotwórczych.
Ważne parametry techniczne:
- fazowość urządzenia – w dużych szpitalach stosuje się agregaty trójfazowe, natomiast dla niewielkich przychodni wystarczające mogą okazać się jednostki jednofazowe
- automatyczne załączanie i wyłączanie (SZR/ATS) – agregat z SZR nie wymaga ręcznego uruchomienia i wyłączenia, lecz automatycznie reaguje na utratę zasilania sieciowego
- stabilizacja napięcia (AVR) – system pozwalający na stabilizację napięcia wyjściowego agregatu, niezbędny w branży medycznej dla bezpiecznej pracy wrażliwej elektroniki
Dobór odpowiedniego agregatu prądotwórczego nigdy nie jest sprawą łatwą. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, zawsze zalecamy kontakt z naszym specjalistą, który doradzi dobór urządzenia w zależności od warunków środowiskowych oraz budżetu przeznaczonego na ten cel. Od ponad 19 lat produkujemy agregaty prądotwórcze, korzystając wyłącznie z najlepszych komponentów, takich jak solidne silniki i miedziane, odporne na korozję prądnice.
Potrzebujesz pomocy w wyborze agregatu? Skontaktuj się z nami a dokonamy bezpłatnego profesjonalnego audytu
Potrzebujesz agregatu dla placówki medycznej? Skontaktuj się z nami! Zadzwoń, a chętnie pomożemy dobrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej placówki medyczne czy przez rozmowę czy przez profesjonalnie wykonany audyt.